Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 26

Θέμα: Πρόβλημα με το SPI bus

  1. #11
    Μέλος
    Όνομα
    ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Άνω Αχαρναί
    Μηνύματα
    717

    Προεπιλογή

    Μια δοκιμή που θέλω να κάνω πριν το ξηλώσω από αυτό το κουτί, είναι να γυρίσω το καπάκι κατά 180 μοίρες, ώστε το RC522 ολοκληρωμένο να βρεθεί προς την πλευρά του τροφοδοτικού. Δεν μου φτάνει ένα καλώδιο μόνο που πάει σε ένα led που έχω βάλει για επιβεβαίωση διαβάσματος κάρτας, οπότε θέλει πρώτα αλλαγή. Πάντως μέχρι στιγμής 2 με 3 24ωρα και με το καπάκι ανοικτό, κανένα πρόβλημα.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Kernel Panic Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μην υποτιμάς τους φερρίτες, δοκίμασέ το, σε δικές μου κατασκευές έχουν δώσει λύση.
    Ίσως οι φερρίτες μου λύσουν το πρόβλημα στο arduino και στο μακρύ καλώδιο του bus. Εκεί μάλλον πρέπει να είναι πρόβλημα επηρεασμού από το καλώδιο και όχι από το MFRC522 module.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nkarama Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε διάφορες δοκιμές που έχω κατα καιρούς κάνει έχω δει η θωράκιση πολύ κοντά στο module επειρεάζει πολύ σημαντικά την ικανότητά του να διαβάζει. Απο οποιαδήποτε μεριά και αν την βάλεις. Και γενικά οποιαδήποτε παρουσία μετάλου μέσα στο μαγνητικό πεδίο του RFID προκαλέι πολλά προβλήματα....
    Δοκίμασέ το, αλλά μην περιμένεις και πολλά.
    Για αυτό αποφεύγω να έχω μεταλλικές επιφάνειες κοντά στο MFRC522 module.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Μέλος Το avatar του χρήστη SProg
    Όνομα
    Σάββας
    Εγγραφή
    Mar 2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.612

    Προεπιλογή

    Γιατι δεν βγαζεις μια φωτογραφια να δουμε τι εχεις κανει;

    1 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Sep 2012
    Περιοχή
    Χολαργός
    Μηνύματα
    1.907

    Προεπιλογή

    Mήπως επηρεάζει το wifi του esp τα κυκλώματα του rfid στο rfc552 , και δεν είναι θέμα spi ;
    Δοκίμασες με σκέτο το esp ( χωρις wifi ) να δεις αν διαβάζει κανονικά τις κάρτες ;
    πχ κάτι σαν αυτό https://www.aranacorp.com/en/using-a...with-an-esp32/

    Πως κάνεις debugging ;

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #14
    Μέλος
    Όνομα
    ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Άνω Αχαρναί
    Μηνύματα
    717

    Προεπιλογή

    Δεν βρήκα χρόνο να ασχοληθώ μαζί του οπότε προς το παρόν παραμένει ανοικτό το καπάκι με το rfid module. Προέχει να τελειώσω ένα άλλο project με μετατροπή ενός παλιού δικτυακού πολύμπριζου (που σε κάποια αναβάθμιση firmware έμεινε νεκρό) με ένα άλλο mudule ESP-12E. Το κακό εδώ είναι ότι το πολύμπριζο είναι όλο μεταλλικό και μάλλον θα υπάρχει πρόβλημα με το WiFi. Οπότε μάλλον θα το βάλω εξωτερικά μέσα σε ένα πολύ μικρό πλαστικό κουτί για σιγουριά και θα συνδέεται με καλώδια με τα 4 relays και τα 4 buttons.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aktis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πως κάνεις debugging ;
    Απλά δεν κάνω. Πώς να κάνω debugging στο spi bus, αφού το πρόβλημα εμφανίζεται με τελείως κλειστό το πλαστικό κουτί. Αν προσπαθήσω να βγάλω καλώδια παράλληλα από το bus εκτός κουτιού για να τα οδηγήσω σε αναλυτή, σίγουρα θα μεγεθύνω το πρόβλημα.

    Επίσης δεν ανέφερα από την αρχή πως το esp είναι ένα ESP-12E που κάθεται πάνω σε ένα από τα γνωστά άσπρα plate που παίρνουν από πίσω το regulator chip.

    Μια άλλη ιδέα που μου ήρθε σήμερα είναι να δοκιμάσω να βάλω το esp module ανάποδα (upside-down) και έτσι η κεραία του να απομακρυνθεί από το rfid module.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #15
    Μέλος
    Όνομα
    ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Άνω Αχαρναί
    Μηνύματα
    717

    Προεπιλογή

    20210924_181551.jpg

    Και μια φώτο που κατάφερα να βγάλω. Δεν δείχνει και πολλά. Πάντως σε αυτή την θέση το καπάκι συνεχίζει να δουλεύει άψογα...

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #16
    Μέλος Το avatar του χρήστη Kernel Panic
    Όνομα
    Kernel Panic
    Εγγραφή
    Aug 2016
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    430

    Προεπιλογή

    Μια άλλη ιδέα που μου ήρθε σήμερα είναι να δοκιμάσω να βάλω το esp module ανάποδα (upside-down) και έτσι η κεραία του να απομακρυνθεί από το rfid module.
    Δεν είναι κακή ιδέα.
    Δοκίμασες με κάποιο άλλο 5βολτο τροφοδοτικό έξω από το κουτί?

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #17
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Feb 2014
    Περιοχή
    Μοσχάτο
    Μηνύματα
    607

    Προεπιλογή

    Δεν είναι και πολύ καθαρή η φώτο, αλλά αν δουλεύει έτσι τότε νομίζω ότι το πρόβλημα δεν είναι οι παρεμβολές απο το ESP...
    Δοκίμασες να θωρακίσεις το τροφοδοτικό? Είναι λινεαρ ή step-down?

    Αν δεν είναι ούτε το τροφοδοτικό τότε πιστεύω ότι το ESP παρεμβάλει το μαγνητικό πεδίο του RFID και οι κάρτες δεν διαβάζονται σωστά. Αν ήταν παρεμβολές στα καλώδια, θα είχες πρόβλημα ακόμα και έτσι όπως φαίνεται στην φώτο...

    0 Not allowed! Not allowed!
    Mastroxalastis / Μαστροχαλαστής
    https://www.youtube.com/channel/UCOWjSR-OOc-ZBCT61EX_lJg

  8. #18
    Μέλος
    Όνομα
    ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Άνω Αχαρναί
    Μηνύματα
    717

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Kernel Panic Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν είναι κακή ιδέα.
    Δοκίμασες με κάποιο άλλο 5βολτο τροφοδοτικό έξω από το κουτί?
    Είχε γίνει η πρώτη δοκιμή με γραμμικό τροφοδοτικό αλλά πριν μπει στο κουτί του.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nkarama Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν είναι και πολύ καθαρή η φώτο, αλλά αν δουλεύει έτσι τότε νομίζω ότι το πρόβλημα δεν είναι οι παρεμβολές απο το ESP...
    Δοκίμασες να θωρακίσεις το τροφοδοτικό? Είναι λινεαρ ή step-down?

    Αν δεν είναι ούτε το τροφοδοτικό τότε πιστεύω ότι το ESP παρεμβάλει το μαγνητικό πεδίο του RFID και οι κάρτες δεν διαβάζονται σωστά. Αν ήταν παρεμβολές στα καλώδια, θα είχες πρόβλημα ακόμα και έτσι όπως φαίνεται στην φώτο...
    Το τροφοδοτικό είναι switching και είναι made in China με ότι αυτό συνεπάγεται. Είναι το κλασικό που πουλούν οι κινέζοι, 220V AC to 5V DC/700mA. Το έχω δουλέψει και σε άλλες κατασκευές με το esp και μάλιστα σε ίδιο κουτί χωρίς πρόβλημα. Επίσης δεν έχει σχέση με παρεμβολή στο διάβασμα της κάρτας, γιατί όταν κλείνω το κουτί μπορεί να συνεχίσει να διαβάζει κάρτες αλλά μετά από ώρες σταματάει, ακόμα και αν ανοίξω το κουτί. Επανέρχεται μόνο με restart. Επίσης όταν παρουσιάζει πρόβλημα διαβάσματος υπάρχει κανονική επικοινωνία με το esp και από web και από το home assistant.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #19
    Μέλος
    Όνομα
    ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Άνω Αχαρναί
    Μηνύματα
    717

    Προεπιλογή

    Ευχάριστα νέα. Μετά από 8 ώρες και συνεχίζει να σκανάρει κάρτες με κλειστό το κουτί. Το μόνο που έκανα ήταν να αντιστρέψω το esp module, ώστε η κεραία του να είναι από την κάτω πλευρά. Αν περάσει το 24ωρο και συνεχίσει έτσι, θα σημαίνει πως τελικά το RC522 τσιπάκι επηρεάζεται από την εκπομπή wifi.

    2 Not allowed! Not allowed!

  10. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον alefgr για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    mikemtb (28-09-21)

  11. #20
    Μέλος
    Όνομα
    ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Άνω Αχαρναί
    Μηνύματα
    717

    Προεπιλογή

    30 ώρες μετά και συνεχίζει να δουλεύει σωστά. Τελικά πιο ευαίσθητο είναι το rfid τσιπάκι παρά το spi bus στο wifi σήμα.

    1 Not allowed! Not allowed!

  12. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον alefgr για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    mikemtb (28-09-21)

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Can-Bus
    By Bobiras in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-11-16, 09:56
  2. SD Card SPI
    By ALAMAN in forum Γενικά
    Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-12-14, 20:38
  3. SPI Επικοινωνια 3.3V με 5V
    By billtech in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-08-10, 11:49
  4. spi επικοινωνια
    By giannhssdra in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-05-10, 20:36
  5. SPI ή I2C ????
    By viper in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-05-09, 01:34

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας