Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 26

Θέμα: Πρόβλημα με το SPI bus

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Άνω Αχαρναί
    Μηνύματα
    717

    Question Πρόβλημα με το SPI bus

    Πρόσφατα πρόσθεσα στο Home Assistant ένα RFID Reader δικής μου κατασκευής. Αποτελείται από ένα ESP-12E module με Tasmota, από το MFRC522 module και ένα μικρό switching τροφοδοτικό στα 5 volts. Σε κάθε module υπάρχει ξεχωριστό regulator για να πάει την τάση στα 3,3. Και τις τρις πλακέτες τις χώρεσα σε ένα μικρό πλαστικό κουτί. Το πρόβλημα που μου παρουσιάζει είναι ότι όταν το κουτί είναι ανοικτό, δεν παρουσιάζεται κανένα πρόβλημα. Όταν όμως κλείσω το καπάκι όπου σε αυτό έχω στηρίξει το MFRC522, κάποιες φορές χάνεται η επικοινωνία ανάμεσα στα δύο modules και ο μόνος τρόπος για να επανέλθουν είναι μέσω restart. Από ότι έχω καταλάβει το πρόβλημα γίνεται εντονότερο όταν τα καλώδια του SPI bus που τα έχω συνεστραμμένα μεταξύ τους, προσεγγίζουν το wifi τμήμα του esp. Η ερώτηση είναι αν ενδείκνυται η πρόσθεση εξωτερικών pull-up αντιστάσεων στο SPI bus, προφανώς για να το κάνουν πιο αναίσθητο στους θορύβους, όπως κάνουμε και με το I2C bus.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Feb 2014
    Περιοχή
    Μοσχάτο
    Μηνύματα
    607

    Προεπιλογή

    Πιθανόν μια μικρής τιμής αντίσταση, πχ 50-100 ωμ, σε σειρά με τα σήματα (σε όλα όμως) οσο ποιο κοντά στον προορισμό του καλωδίου, να βοηθήσει με τα παράσιτα...
    Πάντως άτιμα πράγματα, τα ESP. Εγώ το έχω σε ένα αισθητήρα SHT21 και ακόμα και 3-4 εκατοστά μακριά απο την κεραία του wifi και μωνομένο με DOW για να μην παιρνάει η θερμοκρασία του τροφοδοτικού και του ESP, παρόλα αυτά μονο η ακτινοβολία του αυξάνει 2.6 βαθμούς την θερμοκρασία...

    Σε διάφορες βιβλιοθήκες, υπάρχει η δυνατότητα να κατεβάσεις και την συχνότητα του SPI bus, στο Tasmota όμως δεν γνωρίζω...
    Ενδεχωμένος το wifi να επειρεάζει και τον RFID δέκτη και όχι μονο τα καλώδια...

    0 Not allowed! Not allowed!
    Mastroxalastis / Μαστροχαλαστής
    https://www.youtube.com/channel/UCOWjSR-OOc-ZBCT61EX_lJg

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Μάρκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.946

    Προεπιλογή

    Δοκίμασες να θωρακίσεις τα καλώδια; Τύλιξε με αλουμινόχαρτο τα καλώδια και στην άκρη τύλιξε γυμνό καλώδιο πάνω στο αλουμινόχαρτο και ένωσε το με την γή.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Όταν όλα τα άλλα έχουν αποτύχει..... RTFM.
    Short instructions: >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> >>>> Good Luck!
    https://diyelectronics-gr.blogspot.gr https://www.facebook.com/groups/872041030200567

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη SProg
    Όνομα
    Σάββας
    Εγγραφή
    Mar 2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.612

    Προεπιλογή

    Google --> IMPROVING NOISE IMMUNITY FOR SERIAL INTERFACE



    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη Prithan
    Όνομα
    Θάνος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    273

    Προεπιλογή

    Προσωπικά αποφεύγω την χρήση του spi/i2c σε καλώδια, παρά μόνο σε pcb. Εκείνο που κάνω σε μία τέτοια περίπτωση, βέβαια πάντα ανάλογα με την συχνότητα, είναι να χρησιμοποιήσεις transceiver που μετατρέπουν τα σήματα σε διαφορικά.
    παράδειγμα δες το pca9615.

    1 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Άνω Αχαρναί
    Μηνύματα
    717

    Προεπιλογή

    Τελικά δεν απέδωσαν το αναμενόμενο αποτέλεσμα οι 5 αντιστάσεις στα 4,7Κ. Το πρόβλημα παραμένει το ίδιο. Έχω την υποψία ότι ίσως τελικά δεν φταίνε τα καλώδια που το μήκος τους δεν ξεπερνάει τους 10 πόντους, αλλά η κοντινή απόσταση των δύο modules. Για αυτό όταν το κουτί το έχω ανοικτό δεν παρουσιάζει πρόβλημα. Οπότε η μόνη λύση είναι να τοποθετηθεί όλη η κατασκευή σε μεγαλύτερο κουτί για να μεγαλώσει η απόσταση στα δύο modules.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη Kernel Panic
    Όνομα
    Kernel Panic
    Εγγραφή
    Aug 2016
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    430

    Προεπιλογή

    Πιθανές λύσεις πριν αλλάξεις κουτί.
    Φερρίτης στα καλώδια
    Μια θωράκιση μεταξύ των δυο module και του switching τροφοδοτικού, π.χ. γείωσε ένα κομμάτι πλακέτας, καλλίτερα διπλής όψης.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος
    Όνομα
    ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Άνω Αχαρναί
    Μηνύματα
    717

    Προεπιλογή

    Δεν νομίζω ότι φταίνε τα καλώδια. Με 4,7Κ αντιστάσεις pull-up θα έπρεπε να δω κάποια, έστω και μικρή βελτίωση. Το πρόβλημα είναι με την πλακέτα του RC522 που είναι γενικά ευαίσθητη σε οποιονδήποτε θόρυβο. Ένα αντίστοιχο πρόβλημα έχω και με ένα arduino που επικοινωνεί με δύο τέτοια modules για να ανοίγω και να κλείνω την εξώπορτα. Κάθε 4 με 5 μήνες χάνεται η επικοινωνία και πρέπει να κάνω διακοπή τάσης για να επανέλθει. Σε αυτή την περίπτωση τα καλώδια του bus φτάνουν τους 30 με 35 πόντους για να βγει στο απέξω κουτί.

    Άραγε αν μπει σε μικρή απόσταση από την κάτω πλευρά του module πλακέτα διπλής όψεως σαν θωράκιση, υπάρχει περίπτωση να επηρεάσει την λειτουργία του και να γίνει αναίσθητο στο διάβασμα των καρτών;

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη Kernel Panic
    Όνομα
    Kernel Panic
    Εγγραφή
    Aug 2016
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    430

    Προεπιλογή

    Η πάνω πλευρά που έρχονται κοντά οι κάρτες είναι ελεύθερη, σωστά?
    Πιθανότατα λοιπόν να μην έχεις θέμα.
    Μην υποτιμάς τους φερρίτες, δοκίμασέ το, σε δικές μου κατασκευές έχουν δώσει λύση.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Feb 2014
    Περιοχή
    Μοσχάτο
    Μηνύματα
    607

    Προεπιλογή

    Σε διάφορες δοκιμές που έχω κατα καιρούς κάνει έχω δει η θωράκιση πολύ κοντά στο module επειρεάζει πολύ σημαντικά την ικανότητά του να διαβάζει. Απο οποιαδήποτε μεριά και αν την βάλεις. Και γενικά οποιαδήποτε παρουσία μετάλου μέσα στο μαγνητικό πεδίο του RFID προκαλέι πολλά προβλήματα....
    Δοκίμασέ το, αλλά μην περιμένεις και πολλά.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nkarama : 22-09-21 στις 09:48
    Mastroxalastis / Μαστροχαλαστής
    https://www.youtube.com/channel/UCOWjSR-OOc-ZBCT61EX_lJg

Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Can-Bus
    By Bobiras in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-11-16, 09:56
  2. SD Card SPI
    By ALAMAN in forum Γενικά
    Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-12-14, 20:38
  3. SPI Επικοινωνια 3.3V με 5V
    By billtech in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-08-10, 11:49
  4. spi επικοινωνια
    By giannhssdra in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-05-10, 20:36
  5. SPI ή I2C ????
    By viper in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-05-09, 01:34

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας