Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 7 από 7

Θέμα: Ερωτηση για μετατροπη

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    ΒΑΣΙΛΗΣ
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    ΜΥΤΙΛΗΝΗ
    Μηνύματα
    138

    Προεπιλογή Ερωτηση για μετατροπη

    Καλησπερα σε ολους και καλη βδομαδα να εχουμε!! Μια ερώτηση μπορει να ειναι και αδυνατη η επιτευξη αλλα θελω να βγω απο την περιέργεια! Θελω να αγορασω ενα συγκολλητικο για πριονοκορδελες. Να εξηγησω πως δουλευει που το θεωρώ απιθανο να μην γνωριζει καποιο απο τα μελη. Ενωνονται οι δυο ακρες και κοκκινιζουν μετα ενα τσαφ σαν σπινθηρα και τις κολαει αφηνοντας πανω σαν καλαι. Στιγμιαια γίνεται αυτο. Εκεινο που με προβληματίζει ειναι οτι τα μηχαμηματα αυτα βγαινουν σε 380v. Εγω δυστυχώς εχω 220 ρευμα. Απ οτι μπορεσα να βρω σε χαρακτηριστικά λέει 50-60hz frequency και 3 εως 15 kva λογικά η ενέργεια που δουλευει αναλογως το τυπο κσι παχος της καθε λαμας. Υπαρχει περιπτωση με καποιο inverter αυτο το πράγμα να δουλεψει μονοφασικα? Η υπαρχει καποιος αλλος τροπος να μπορει να γινει η μετατροπη? Εγω προσωπικα νομιζω οτι δεν πρεπει να γινεται για τον λογο οτι δεν ειναι μοτερ να φορεσει καποιο πυκνωτη πχ. Τα φωτα σας παρακαλώ. Σας ευχαριστώ

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Καλαρακης Μιχαλης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Ηρακλειο
    Μηνύματα
    2.043

    Προεπιλογή

    Υπάρχει το λεγόμενο ζεύγος
    Στην ουσία είναι ένας ηλεκτροκινητήρας συνδεμένος με μια γεννήτρια τριφασική.

    Πιο φτηνά θα σου έρθει να βάλεις τριφασικόΣίγουρα θέλεις και άλλη καλωδίωση με την ισχύ που θέλει.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    ΒΑΣΙΛΗΣ
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    ΜΥΤΙΛΗΝΗ
    Μηνύματα
    138

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από info@kalarakis.com Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχει το λεγόμενο ζεύγος
    Στην ουσία είναι ένας ηλεκτροκινητήρας συνδεμένος με μια γεννήτρια τριφασική.

    Πιο φτηνά θα σου έρθει να βάλεις τριφασικόΣίγουρα θέλεις και άλλη καλωδίωση με την ισχύ που θέλει.
    Αρα η ολη δουλεια θα κοστίσει 1000αρικο ειτε γινει στην πρώτη περίπτωση ειτε στην αλλαγη της φασης ετσι? Κατι αλλο να υποθέσω οτι δεν θα το κανει να δουλεψει

    Βρηκα χαρακτηριστικα εδω αναφερει 3.5 kv μεχρι 22. Τοσο πολυ μου φαινεται υπερβολη
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη PIPERIAS : 21-09-21 στις 00:06

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη IRF
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Mar 2014
    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    1.533

    Προεπιλογή

    Η ενέργεια που θέλει η συσκευή σου είναι πολύ μεγαλύτερη από όσο δίνει η μία φάση 3,5kVA-22kVA.Με ότι πατέντα και να κάνεις θα ρίχνεις συνέχεια ασφάλειες.
    Βάλε ένα λινκ το μαγαζί αγοράς μήπως έχει επιπλέον στοιχεία.Το υψηλό ρεύμα μην σου φαίνεται υπερβολή.Αν ήταν χαμηλότερο με πατεντες ιδιοκατασκευές θα γινόταν επικινδυνο.Η αρχή της συσκεής σου είναι κόληση με πολή υψηλό ρεύμα για πολύ σύντομο χρόνο.Αν βάλεις χαμηλότερης έντασης ρεύμα για περισσότερο χρόνο θα οξειδώσεις το μέταλλο της πριονοκορδέλας και η κόληση δεν θα έχει την αντοχή που πρέπει.Θα ανοίξει πολύ πιο γρήγορα με ότι συνέπειες έχει αυτό!

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Καλαρακης Μιχαλης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Ηρακλειο
    Μηνύματα
    2.043

    Προεπιλογή

    Τριφασικό από τη ΔΕΗ
    Ρώτα και από εκεί που θα την αγοράσεις πόσο ρεύμα θέλει στο εργασιακό για να υπολογίζεις και τα έξοδα του ηλεκτρολόγου.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Μάρκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.946

    Προεπιλογή

    Οι πόντες γενικώς έχουν πολύ υψηλό ρεύμα. Στο μαγαζί έχουμε πόντα 300KVA. Χρειάζεσαι βιομηχανικό ρεύμα για να δουλέψεις τέτοια μηχανήματα. Οι πόντες δεν είναι για τα σπίτια

    1 Not allowed! Not allowed!
    Όταν όλα τα άλλα έχουν αποτύχει..... RTFM.
    Short instructions: >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> >>>> Good Luck!
    https://diyelectronics-gr.blogspot.gr https://www.facebook.com/groups/872041030200567

  7. #7
    Μέλος
    Όνομα
    ΒΑΣΙΛΗΣ
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    ΜΥΤΙΛΗΝΗ
    Μηνύματα
    138

    Προεπιλογή

    Το ξερω οτι εχει υψηλη ταση και στιγμιαιαγι αυτο κιολας χρειαζεται αυτη την ενέργεια. Ερώτηση ηταν πριν προβω σσ αγορα. Δεν ηταν για να δουλεύει σε σπιτι εργαστηριο εχω με ξυλουργικα κανω αλλα δεν εχω βαλει τριφασικο ρευμα γιατι ολα τα μηχανηματα μου ειναι 220 τα οποια ηταν και ιδιαίτερα ακριβα σε σχεση με αν ειχα τριφασικα. Αρα συμπερασμα:το συγκεκριμένο μηχανημα δεν μπορει με καποια μετατροπή να δουλεψει σε 220 η αν αυτο υπαρχει περίπτωση να γινει θα κοστίσει παραπανω απο το να περνουσα 3φασικο ρευμα απευθειας απο ΔΕΗ

    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. Boηθεια για μετατροπη κωδικα
    By NUKE in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-06-10, 22:14
  2. Bοηθεια για μετατροπη...
    By Z953RR in forum Συσκευές Εικόνας-Ήχου
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-01-10, 19:52
  3. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-12-09, 13:04
  4. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-08-09, 11:40
  5. ερωτηση για μετατροπη σηματος gps σε μετρα
    By GEWKWN in forum Ερωτήσεις Θεωρίας
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-11-08, 22:29

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας