Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 19

Θέμα: Πατέντα με ρυθμιστή τάσης σε ανορθωτή σκούτερ βενζίνης

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη Μπάτζι Ο Κίτρινος
    Όνομα
    Κίτρινος
    Εγγραφή
    Jan 2014
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    52

    Προεπιλογή Πατέντα με ρυθμιστή τάσης σε ανορθωτή σκούτερ βενζίνης

    Γεια σας θα ήθελα γνώμες για το κατά πόσο θα ήταν πιθανό να πετύχει μια πατέντα που έχω σκεφτεί ώστε να γλιτώνω την υπέρταση συνεχούς τάσης που τροφοδοτεί ο ανορθωτης-σταθεροποιητης το ηλ.συστημα του βενζιν. σκούτερ μου τοποθετοντας ένα ρυθμιστή τάσης για ηλεκ. συσκευές 30-40Α και πάνω, μετά τον προβληματικό μου ανορθωτη και ρυθμίζοντας τον στα 15V max που ναι το όριο ασφαλείας. Κανονικά η έξοδος του ανόρθωτη που τροφοδοτεί και την μπαταρία του σκούτερ όταν λειτουργεί χωρίς υπέρταση είναι από 12.8 έως 14.6 αναλόγως την διάθεση του σταθεροποιητή. Στην υπέρταση που υπάρχει για κάποια λεπτά σε κάθε διαδρομή και κάθομαι στην άκρη του δρόμου μέχρι να πέσουν τα βολτ είναι έως 17.8V με γκάζι. Αναρωτιέμαι αν του βάλω ένα ρυθμιστή τάσης στα 15V, το μηχανάκι θα έχει στο κύκλωμα Μαξ 15 όσο κρατάει η υπέρταση;; Κι οταν λειτουργεί νορμάλ με πχ 13.5 βολτ, θα βγάζει 13.5 επίσης μετά την τοποθέτηση του ρυθμιστή που θα είναι ρυθμισμένο στα 15;


    Ενδεικτικά δύο συσκευές, η 2η εχει μόνιμη έξοδο στα 13.8ν 40Α αν καταλαβαίνω σωστά και ειναι οκ αυτο. **(λάθος η 2η μολις ειδα οτι εχει εισοδο 18ν θα πρεπει να βρω αλλο σαν αυτο με λιγοτερα βολτ εισόδου ή θα μπορει να δουλεψει κι αυτο με 12-17.8ν input αρκει να μη ξεπερασει τα 18ν;;


    https://www.aliexpress.com/item/1005003327778439.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.2c 60207906mmbE&algo_pvid=92f144bc-792a-489c-a51d-b13ba9b42dce&algo_exp_id=92f144bc-792a-489c-a51d-b13ba9b42dce-3&pdp_ext_f=%7B"sku_id"%3A"12000025232220379"%7D



    https://www.aliexpress.com/item/32778224644.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.4869379 665A5Pd&algo_pvid=68dbfb11-f61c-4bef-b24c-d4619c50b4c1&algo_exp_id=68dbfb11-f61c-4bef-b24c-d4619c50b4c1-12&pdp_ext_f=%7B"sku_id"%3A"65409599464"%7D


    Τώρα πάμε στο δύσκολο κομμάτι. Κανονικά ο ανορθωτης ο γνήσιος έχει 3 κίτρινα καλώδια που παίρνει ac και μετά έξοδο dc άλλα 3, ένα μαύρο ένα κόκκινο κι ένα πράσινο. Εγώ όμως έχω έναν ελληνικό ανόρθωτη που έχει έξοδο μόνο ένα πράσινο κι ένα κόκκινο και ο κατασκευαστής μου είχε πει να τον συνδέσω κόκκινα μαζί και πράσινο του ανόρθωτη με μαύρο του σκούτερ και έτσι το είχα για 5 χρόνια και 10.000 χλμ ώσπου χάλασε, νωρίς ομολογουμένως. Στο διάγραμμα της Χόντα όμως βλέπω ότι και το κόκκινο και το μαύρο καταλήγουν από διαφορετικές διαδρομές και τα δύο στον θετικό πόλο της μπαταρίας (επίσης έχω τραβήξει μια έξτρα γειώση μήπως έφτιαχνε το πρόβλημα από το πράσινο του ανορθωτη απευθείας στο - της μπαταρίας) και έχω επίσης την απορία για την σωστή συνδεσμολογία της νέας συσκευής που θα βάλω γιατί λέω να συνδέσω το κόκκινο του ανόρθωτη στο θετικό της νέας συσκευής και το πράσινο του ανορθωτη στο αρνητικό της συσκευής και μετά, την αντίστοιχη έξοδο από την συσκευή στην υπόλοιπη καλωδίωση του σκούτερ.


    επίσης έχω μετρήσει τα καλώδια μετά τον ανορθωτη με αμπεροτσιμπιδα και είναι ασταθείς οι ενδείξεις σαν τρελές και φτάνουν Μαξ 15Α νορμάλ και 20Α στην υπέρταση. Νομίζω με ένα ρυθμιστή τάσης στα 40Α θα ήμουν ασφαλής!;


    Ξέρω έβαλα πολλά ερωτήματα αλλά για να μην τα λέω ένα ένα γι'αυτό. Επίσης μην είστε αυστηροί μαζί μου γιατί απλά είμαι χομπίστας χωρίς γνώσεις και όχι δεν θέλω να αλλάξω τον ανορθωτη με έναν άλλο γιατί θέλω να κάνω αν είναι δυνατόν την πατέντα γιατί έτσι θα γούσταρα καλύτερα. Η διαφορά πατέντα με καινούριο ανόρθωτη θα ήταν 70-85€ αλλά το κάνω και για την φάση μου.
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Μπάτζι Ο Κίτρινος : 02-10-21 στις 02:45

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Sep 2012
    Περιοχή
    Χολαργός
    Μηνύματα
    1.907

    Προεπιλογή

    Αφού ο ελληνικός ανορθωτής σου λειτούργησε για δέκα χρόνια , αν κατάλαβα καλά , γιατί δεν τον πας πίσω στον κατασκευαστή του να στον επισκευάσει ;

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη Μπάτζι Ο Κίτρινος
    Όνομα
    Κίτρινος
    Εγγραφή
    Jan 2014
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    52

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aktis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αφού ο ελληνικός ανορθωτής σου λειτούργησε για δέκα χρόνια , αν κατάλαβα καλά , γιατί δεν τον πας πίσω στον κατασκευαστή του να στον επισκευάσει ;
    10.000 χλμ κράτησε. Δηλ πολύ λίγο για τόσο ακριβό προϊόν και δεν επισκευάζονται αυτά τα ανταλλακτικά διότι τα ηλεκτρονικά πυκνωτές τρανζίστορ κτλ είναι βουτηγμένα σε απίστευτα σκληρή ρητίνη που αν την σπάσεις σπας και την πλακέτα και μένει μόνο το κέλυφος.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Aνδρέας
    Εγγραφή
    Jan 2010
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    833

    Προεπιλογή

    Για να καταλάβω,το μηχανάκι το χεις πειράξει;Το χεις βελτιώσει μηχανολογικά-ηλεκτρονικά,πιο πολλές στροφές κτλ;
    Ποιο μοντέλο σκούτερ έχεις ακριβώς;

    Στην υπέρταση που υπάρχει για κάποια λεπτά σε κάθε διαδρομή και κάθομαι στην άκρη του δρόμου μέχρι να πέσουν τα βολτ είναι έως 17.8V με γκάζι.

    τα 17.8 volt τα έχεις μετρήσει με πολύμετρο;

    ο σταθεροποιητής στο πρώτο λινκ κάνει αλλά δεν χρειάζεσαι τόση πολύ ισχύ,2000W.Mπορείς να πάρεις και μικρότερο στα 15Α ας πούμε.

    Αν δεν το χεις πειράξει γιατί να μην βάλεις τον μαμίσιο ή έστω κάποιον universal (ημιτασιόν με λιγότερο κόστος αγοράς) που ταιριάζει,δεν κατάλαβα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    γιωργος
    Εγγραφή
    Nov 2015
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    54

    Προεπιλογή

    θελεις γνησιο ανορθωτη;και να μη μπλεκεις με πατεντες.θα σου πω και που πασχουν.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.775

    Προεπιλογή

    Υπάρχουν ανορθωτες παμφθηνοι.Εγω δοκιμασα εναν απο ali, με καλες κριτικές.Κρατησε έναν μήνα.Μετα πηρα έναν ημιτασιον απο Ελλάδα και είναι κοντα ενα χρονο που λειτουργεί.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη Μπάτζι Ο Κίτρινος
    Όνομα
    Κίτρινος
    Εγγραφή
    Jan 2014
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    52

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από andreasmon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για να καταλάβω,το μηχανάκι το χεις πειράξει;Το χεις βελτιώσει μηχανολογικά-ηλεκτρονικά,πιο πολλές στροφές κτλ;
    Ποιο μοντέλο σκούτερ έχεις ακριβώς;

    Στην υπέρταση που υπάρχει για κάποια λεπτά σε κάθε διαδρομή και κάθομαι στην άκρη του δρόμου μέχρι να πέσουν τα βολτ είναι έως 17.8V με γκάζι.

    τα 17.8 volt τα έχεις μετρήσει με πολύμετρο;

    ο σταθεροποιητής στο πρώτο λινκ κάνει αλλά δεν χρειάζεσαι τόση πολύ ισχύ,2000W.Mπορείς να πάρεις και μικρότερο στα 15Α ας πούμε.

    Αν δεν το χεις πειράξει γιατί να μην βάλεις τον μαμίσιο ή έστω κάποιον universal (ημιτασιόν με λιγότερο κόστος αγοράς) που ταιριάζει,δεν κατάλαβα.
    Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον. Δεν έχω κάνει καμία μετατροπή και έχω το honda sh 150i. Φυσικά με πολύμετρο πως αλλιώς;; μάλιστα με 3 πολύμετρα ένα καλό ένα φτηνό κι ένα μικρό μηχανής που έχω μόνιμα συνδέσει πίσω από ένα ρελέ και του έβαλα και διακόπτη ώστε να βλέπω και τα βολτ της μπαταρίας σβηστό αλλά και κατά την εκκίνηση. Μέτρησα με τσιμπίδα τα καλώδια της εξόδου του ανόρθωτη μου σε φορτίο νορμάλ κ με υπέρταση και δίνει 15-20Α, άρα σκέφτομαι να έχω ανοχές και ιδικά σε φτηνό κινεζικό προϊόν. Όπως έχω αναφέρει στην περιγραφή η διαφορά με κανονικό ανόρθωτη θα ήταν σημαντική γιατί ο ιαπωνικός είναι μονόδρομος! Οι άλλοι δεν δουλεύουν! Αλλά το κάνω και σαν μια πρόκληση που θέλω να πειραματιστω χωρίς να ρισκάρω 100%

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη Μπάτζι Ο Κίτρινος
    Όνομα
    Κίτρινος
    Εγγραφή
    Jan 2014
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    52

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από georgis1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    θελεις γνησιο ανορθωτη;και να μη μπλεκεις με πατεντες.θα σου πω και που πασχουν.
    Θα με ενδιέφερε να μου πεις που πάσχουν είτε εννοείς τον ρυθμιστή τάσης είτε τους ημιτα ανορθωτές, θα με ενδιέφερε. Μόνο japan όταν αλλαχθεί γιατί κανείς δεν τους παίρνει πίσω τους υπόλοιπους αν είναι σκαρτοι εκτός απ' τον ελληνικό αλλά κι αυτός μάπα είναι, σου δίνει δύο χρόνια εγγύηση αν κάνεις πολλά χλμ καλά είναι. Εγώ έκανα 10κ σε 5 έτη.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη Μπάτζι Ο Κίτρινος
    Όνομα
    Κίτρινος
    Εγγραφή
    Jan 2014
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    52

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilllis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχουν ανορθωτες παμφθηνοι.Εγω δοκιμασα εναν απο ali, με καλες κριτικές.Κρατησε έναν μήνα.Μετα πηρα έναν ημιτασιον απο Ελλάδα και είναι κοντα ενα χρονο που λειτουργεί.
    Βασίλη αν θες πες μου για ποιο μηχανάκι και ποιο ακριβώς ανόρθωτη πήρες μια πόσα έδωσες να κάνω σύγκριση με την δική μου εμπειρία με κινεζικό. Πάνω απ' όλα να μου πεις πόσα βόλτ σου δίνει εν κινήσει αν ξέρεις max και min

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος
    Όνομα
    Aνδρέας
    Εγγραφή
    Jan 2010
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    833


    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Ταχυφορτιστής για σκούτερ
    By dionisis1960 in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-03-21, 22:45
  2. Φιλτράρισμα ρεύματος σε κοντερ σκούτερ
    By Mpozidis in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-09-19, 14:40
  3. Πρόβλημα με ανορθωτή εξωλέμβιας
    By bline in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-08-13, 15:53
  4. Πυκνωτές σε ανορθωτή
    By Antreas. in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-10-11, 01:39
  5. Βοήθεια με ρυθμιστή τάσης (dimmer).
    By fkdpbpar in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-03-07, 17:36

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας