Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 4 από 4

Θέμα: Recaping σε ROTEL RA-714

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.036

    Προεπιλογή Recaping σε ROTEL RA-714

    Πάνε περίπου 40 χρόνια που έχω στην κατοχή μου τον Rotel RA-714. Τα τελευταία 15 χρόνια ήταν στην άκρη και γέμιζε σκόνη, ώσπου αποφάσισα να τον περιποιηθώ λίγο, ενόψη και της ανανέωσης των ηχείων Vivace που σχεδιάζω.

    Πολλοί πυκνωτές, πολλές ώρες. Τα 10.000μF (μάρκας Sampo) ανά γραμμή τροφοδοσίας έγιναν 15.000μF αφού θέμα χώρου δεν υπήρχε. Ούτε και Μ/Τ, γέφυρας ή ασφαλειών.
    ¶λλαξα και τα τρίμμερ πόλωσης και DC offset που μάλλον είχαν μικρά θεματάκια επίσης.

    Το εντυπωσιακό ήταν πως κανείς από τους πυκνωτές δεν είχε την παραμικρή διαροή ή μετά τις μετρήσεις μεγάλη ESR αν και ήταν οι περισσότεροι no-name! Αυτό που έχουν εξωτερικά είναι η κόλλα συγκράτησης στο PCB.

    Οι νέοι πυκνωτές ήταν Nichicon audio grade εκτός από έναν που δεν βρήκα (47μF/50V no polarity) αλλά έτσι και αλλιώς ήταν στο κύκλωμα για την καθυστέρηση και προστασία, το οποίο και εξακολουθεί να λειτουργεί μια χαρά.

    Με την ευκαιρία έκανα και μια γρήγορη μέτρηση απόκρισης συχνοτήτων αφού λέει DC στην πρόσοψη! Όντως κατεβαίνει χαμηλά, όσο το επιτρέπουν οι πυκνωτές εισόδου. Ψηλά όμως μάλλον τα 20KHz είναι το όριό του και κατεβαίνει αργά μέχρι τα 45-50KHz όπου έχει περίπου τα 2/3 του πλάτους.

    Ωστόσο, οι εντυπώσεις ακροάσεων ξαφνιάζουν! Wow! Τί άκουγα τόσο καιρό από PC, mp τέτοια κλπ?

    Απίστευτος ήχος, καθαρότητα, νεύρο, ατάκα, ψυχή!

    ¶ξιζε ο κόπος. Ειδικά με τα νέα ακουστικά AKG Κ371 η ακρόαση είναι μαγεία!
    Παρεμπιπτώντος, τα ακουστικά τα πήρα πρόσφατα 115 ευρώ και βλέπω έπεσε η τιμή τους 5 ευρώ. Όποιος ενδιαφέρεται είναι πολύ καλή τιμή με εξαιρετικές επιδόσεις.
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

    11 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη 744 : 02-10-21 στις 14:55

  2. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον 744 για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    airgeorge (02-10-21), SeAfasia (03-10-21)

  3. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.036

    Προεπιλογή

    Μερικές φωτό ακόμα.
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

    6 Not allowed! Not allowed!

  4. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον 744 για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    airgeorge (02-10-21), SeAfasia (03-10-21)

  5. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Μάνος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Κρήτη
    Μηνύματα
    3.951

    Προεπιλογή

    Αμα δεν παιζουνε οι πυκνωτες σε μεγαλη συχνοτητα και να ειναι ζεστοι δε χαλανε κρατανε πολυ καιρο.
    Αμα μπορουσες να συγκρινεις πως ακουγες 18 και τωρα να παθαινες μεγαλυτερο σοκ..
    20khz ειναι βεβαιο οτι δεν ακους μια που λες οτι τον εχεις 40 χρονια αρα εισαι 40+

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.036

    Προεπιλογή

    O χώρος του ενισχυτή δεν είναι και ο πιο δροσερός. Ακόμα και σε ηρεμία πιάνει τους 35-40 βαθμούς. Οι πυκνωτές ήταν 85 βαθμών και πάνω από 45 χρονών.

    Η διαφορά που έκανε στον ήχο μετά την αντικατάσταση ήταν αισθητή. Απλά η "αποκάλυψη" ήταν γενικά στον καλό ήχο που "ξέχασα". Όλα τα νέα gadget που χρησιμοποιούμε καθημερινά έχουν σφάξει τον ήχο τα τελευταία χρόνια (κινητά, mp3, ραδιόφωνο με 100% συμπίεση, υπολογιστές με κακή κάρτα ήχου κλπ) και ξέχασε το αυτί μας πως ήταν κάποτε.

    Σε σχέση με το πως άκουγα στα μέχρι και τα 30 μου φυσικά και έχω χάσει το φάσμα από 16Κ και πάνω. Τεστάρω συχνά τον εαυτό μου και με λύπη μου διαπιστώνω ότι από 20Κ στα 16 μου δυστυχώς έχασα το 1/4 και κάτι πια...

    Δεν έχει όμως σημασία αν ακούω του 20Κ αλλά η δυνατότητα του ενισχυτή να το παράξει και να μην ενδοδιαμορφώνει με άλλες συχνότητες. Δεν είναι μόνο η THD αλλά και η IMD και άλλα εν πάση περιπτώση που παίζουν τον ρόλο τους.

    2 Not allowed! Not allowed!

  7. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον 744 για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    george Mp (03-10-21), mikemtb (03-10-21)

Παρόμοια Θέματα

  1. Προληπτικό recaping
    By mtzag in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-04-19, 17:25
  2. Πρόβλημα με το ρεύμα ηρεμίας με τον Rotel RB-976
    By Theoskipper in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-02-16, 19:18

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας