Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 11

Θέμα: Γιατί υπάρχει η ηλεκτρολογική γείωση?

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη diamadiss
    Όνομα
    Διαμαντής
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    313

    Question Γιατί υπάρχει η ηλεκτρολογική γείωση?

    Καλησπέρα,
    έχω την απορία (ίσως χαζή τελείως) για ποιο λόγο η ΔΕΗ στο μετασχηματιστή γειώνει τον ουδέτερο και στο σπίτι μετά πρέπει να γειώσουμε και εμείς ώστε να έχουμε γειωμένες τις μεταλλικές συσκευές.
    Εάν για παράδειγμα ακουμπήσει η φάση στο μεταλλικό περίβλημα μια κουζίνας πχ τότε ο αντιηλεκτροπληξιακός θα ανιχνεύσει διαρροή και θα πέσει.
    Εάν δεν υπήρχε η γείωση όμως δεν θα λειτουργούσε όπως στη περίπτωση του μετασχηματιστή, όπου εάν πιάσεις μόνο το ένα καλώδιο του μετασχηματιστή δε σε χτυπάει το ρεύμα εκτός εάν πιάσεις και τα 2 καλώδια και κλείσει κύκλωμα μέσω του σώματος σου. Έτσι "λογικά" εάν κάποιος έπιανε το μεταλλικό περίβλημα που έχει ακουμπήσει πάνω του η φάση τότε εφόσον η ΔΕΗ δεν θα είχε γειωμένο τον ουδέτερο δεν θα τον χτυπούσε το ρεύμα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη spirakos
    Όνομα
    Σπύρος
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    2.285

    Προεπιλογή

    A) Με καποιον τροπο πρεπει να διαφοροποιειται το ρευμα του ουδετερου και της γειωσης για να λειτουργησει ο ΔΔΕ
    Β) Κανεις δεν σου εγγυαται πως το εδαφος στον πυλωνα εχει το ιδιο δυναμικο με το εδαφος της οικιας ουτε την καλη αγωγιμοτητα μεταξυ γειωσεων οικιας/ΔΕΗ
    Γ) Ολο και κατι ακομα θα υπαρχει..

    0 Not allowed! Not allowed!
    Την αμφισβήτηση τη δεχόμαστε σαν προσβολή στην ανθρωπιά μας

  3. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον spirakos για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    nick1974 (08-10-21)

  4. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Αντώνης
    Εγγραφή
    Apr 2019
    Περιοχή
    Ιονιο
    Μηνύματα
    44


    2 Not allowed! Not allowed!

  5. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Ηλίας
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Τρίπολη
    Μηνύματα
    2.484

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από diamadiss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα,
    έχω την απορία (ίσως χαζή τελείως) για ποιο λόγο η ΔΕΗ στο μετασχηματιστή γειώνει τον ουδέτερο και στο σπίτι μετά πρέπει να γειώσουμε και εμείς ώστε να έχουμε γειωμένες τις μεταλλικές συσκευές.
    Εάν για παράδειγμα ακουμπήσει η φάση στο μεταλλικό περίβλημα μια κουζίνας πχ τότε ο αντιηλεκτροπληξιακός θα ανιχνεύσει διαρροή και θα πέσει.
    Εάν δεν υπήρχε η γείωση όμως δεν θα λειτουργούσε όπως στη περίπτωση του μετασχηματιστή, όπου εάν πιάσεις μόνο το ένα καλώδιο του μετασχηματιστή δε σε χτυπάει το ρεύμα εκτός εάν πιάσεις και τα 2 καλώδια και κλείσει κύκλωμα μέσω του σώματος σου. Έτσι "λογικά" εάν κάποιος έπιανε το μεταλλικό περίβλημα που έχει ακουμπήσει πάνω του η φάση τότε εφόσον η ΔΕΗ δεν θα είχε γειωμένο τον ουδέτερο δεν θα τον χτυπούσε το ρεύμα
    .
    Η ερώτηση ίσως να πρέπει να είναι κάπως έτσι <<έχω την απορία (ίσως χαζή τελείως) για ποιο λόγο η ΔΕΗ στο μετασχηματιστή γειώνει τον ουδέτερο και στο σπίτι μετά πρέπει να γειώσουμε και εμείς ώστε να έχουμε γειωμένες τις μεταλλικές συσκευές. >>

    0 Not allowed! Not allowed!
    ΠΡΟΣΟΧΗ
    Τα αναγραφόμενα από μένα ενδεχομένως να μην είναι σωστά .
    Και σωστά να είναι μη προσπαθήσετε να τα υλοποιήσετε αν δεν έχετε τις απαιτούμενες άδειες και γνώσεις

  6. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.778

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από diamadiss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα,
    έχω την απορία (ίσως χαζή τελείως) για ποιο λόγο η ΔΕΗ στο μετασχηματιστή γειώνει τον ουδέτερο και στο σπίτι μετά πρέπει να γειώσουμε και εμείς ώστε να έχουμε γειωμένες τις μεταλλικές συσκευές.
    Εάν για παράδειγμα ακουμπήσει η φάση στο μεταλλικό περίβλημα μια κουζίνας πχ τότε ο αντιηλεκτροπληξιακός θα ανιχνεύσει διαρροή και θα πέσει.
    Εάν δεν υπήρχε η γείωση όμως δεν θα λειτουργούσε όπως στη περίπτωση του μετασχηματιστή, όπου εάν πιάσεις μόνο το ένα καλώδιο του μετασχηματιστή δε σε χτυπάει το ρεύμα εκτός εάν πιάσεις και τα 2 καλώδια και κλείσει κύκλωμα μέσω του σώματος σου. Έτσι "λογικά" εάν κάποιος έπιανε το μεταλλικό περίβλημα που έχει ακουμπήσει πάνω του η φάση τότε εφόσον η ΔΕΗ δεν θα είχε γειωμένο τον ουδέτερο δεν θα τον χτυπούσε το ρεύμα.
    Σκεψου μια διανομή απο μετασχηματιστή χωρις γειωμένο τον ουδετερο.
    Έστω λοιπον οτι στο σπίτι του γειτονα ένα βραχυκύκλωμα στην κουζινα του γειώνει την φαση R με την γη.Προφανως βεβαια και δεν θα συμβει τιποτα.
    Πάμε τώρα στο δεύτερο σφάλμα και χαλάει το κάλωδιο του βραστήρα σου και ακουμπάς την φάση S εσύ που είσαι γειωμένος.
    Τι θα συμβει?

    1 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  7. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον vasilllis για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    antonisfa (05-10-21)

  8. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη diamadiss
    Όνομα
    Διαμαντής
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    313

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilllis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σκεψου μια διανομή απο μετασχηματιστή χωρις γειωμένο τον ουδετερο.
    Έστω λοιπον οτι στο σπίτι του γειτονα ένα βραχυκύκλωμα στην κουζινα του γειώνει την φαση R με την γη.Προφανως βεβαια και δεν θα συμβει τιποτα.
    Πάμε τώρα στο δεύτερο σφάλμα και χαλάει το κάλωδιο του βραστήρα σου και ακουμπάς την φάση S εσύ που είσαι γειωμένος.
    Τι θα συμβει?
    Λογικά θα δεχτώ πολική τάση γιατί θα είμαι μεταξύ R και S?

    1 Not allowed! Not allowed!

  9. #7
    Μέλος
    Όνομα
    ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Άνω Αχαρναί
    Μηνύματα
    719

    Προεπιλογή

    Παλιά στα εργαστήρια της σχολής υπήρχε μετασχηματιστής απομόνωσης στους πάγκους των σπουδαστών. Το ίδιο έχω κάνει και εγώ στο εργαστήριό μου. Είναι λάθος;

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Ηλίας
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Τρίπολη
    Μηνύματα
    2.484

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alefgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παλιά στα εργαστήρια της σχολής υπήρχε μετασχηματιστής απομόνωσης στους πάγκους των σπουδαστών. Το ίδιο έχω κάνει και εγώ στο εργαστήριό μου. Είναι λάθος;
    Δες εδώ https://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=49322 και εδώ https://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=56200&page=4&highlight=%F6%FE%F4% E1+%EA%DE%F0%EF%F5 υπάρχουν διάφορες απόψεις διαλέγεις και παίρνεις.
    <<Παλιά στα εργαστήρια της σχολής υπήρχε μετασχηματιστής απομόνωσης >>
    Ένας <<καθηγητής>> παλιά σε τεχνική σχολή έλεγε -οι αυτόματες ασφάλειες έχουν μέσα πολλά συρματάκια και όταν καίγεται το ένα αυτόματα μπαίνει άλλο στη θέση του-

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ηλιας Α : 05-10-21 στις 10:49
    ΠΡΟΣΟΧΗ
    Τα αναγραφόμενα από μένα ενδεχομένως να μην είναι σωστά .
    Και σωστά να είναι μη προσπαθήσετε να τα υλοποιήσετε αν δεν έχετε τις απαιτούμενες άδειες και γνώσεις

  11. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη antonisfa
    Όνομα
    Antonis
    Εγγραφή
    Mar 2016
    Περιοχή
    Κυκλάδες
    Μηνύματα
    1.398

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από diamadiss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λογικά θα δεχτώ πολική τάση γιατί θα είμαι μεταξύ R και S?
    Πολύ σωστά, αλλά πιο είναι το συμπέρασμα απ το παράδειγμα του Βασίλη?
    Ότι το αγείωτο δίκτυο ή δεν μας "χτυπάει" καθόλου ή το κάνει σε ανύποπτο χρόνο με την πολική τάση τόσο ύπουλα και τόσο δυνατά και με αύξηση της επικινδυνότητας για τον άνθρωπο.
    Αυτός δε είναι και ο κύριος λόγος που γειώνεται ο ουδέτερος κόμβος του μετασχηματιστή ως και ο ουδέτερος του δικτύου.

    2 Not allowed! Not allowed!
    Μην κλαις επειδή τελείωσε. Χαμογέλα επειδή συνέβη

  12. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον antonisfa για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    Ηλιας Α (05-10-21)

  13. #10
    Μέλος
    Όνομα
    μιχαλης
    Εγγραφή
    Aug 2007
    Περιοχή
    γλυφαδα
    Μηνύματα
    3.343

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alefgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παλιά στα εργαστήρια της σχολής υπήρχε μετασχηματιστής απομόνωσης στους πάγκους των σπουδαστών. Το ίδιο έχω κάνει και εγώ στο εργαστήριό μου. Είναι λάθος;
    συνδιασέτο με αυτο https://www.kafkas.gr/ilektrologiko-...dig-rz_201627/ και θα εισαι τελειος!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  14. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον mikemtb για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    nick1974 (08-10-21)

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Ηλεκτρολογική εγκατάσταση με νυμ
    By Akisdimi in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 63
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-10-20, 04:19
  2. Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-03-18, 22:49
  3. Ηλεκτρολογική παρεμβολή
    By Pxelectric in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-07-12, 15:48
  4. Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-06-12, 13:58
  5. Γιατί χρειάζεται η γείωση στο RF 75Ω ομοαξωνικό.
    By patridas595 in forum Κεραίες & Καλώδια
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-08-08, 15:16

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας