Σελίδα 3 από 7 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 5 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 64

Θέμα: Αυτόνομο φωτοβολταϊκό

  1. #21
    Μέλος
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Feb 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    154

    Προεπιλογή

    καλησπέρα, για να σου λυθούν οι απορείες ρώτα κάποιον ηλεκτρολόγο μηχανικό που ασχολείται με ΦΒ αν στο σπίτι του έχει αυτονομία ή όχι

    1 Not allowed! Not allowed!

  2. #22
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Jun 2011
    Περιοχή
    Ελευσίνα
    Μηνύματα
    47

    Προεπιλογή

    Καλησπερα κι απο εμενα.Επειδη εχω τυχει σε πολλες συζητησεις γενικοτερα περι ΦΒ,αυτονομιας κτλ.Ειναι ενα τεχνικο θεμα που παρολο που φανταζει δυσκολο και λιγο απροσδιοριστο για το τι δουλευει και τι οχι,τι μας καλυπτει πληρως και τι οχι.Παρολα αυτα ειναι ενα θεμα που πιστευω λυνεται ειδικα αν το αναθεσουμε σε καποιον πραγματικα "ειδικο" του χωρου.Περα απο το τεχνικο κομματι ομως,το θεμα μου ομως ειναι το εξης.Μπορει καποιος να "απεξαρτηθει" πληρως απτη ΔΕΗ;Ειναι κατι τετοιο νομικα εφικτο;Απο οτι εχω δει γενικοτερα αν ειναι να γλυτωσουμε απο το τιμολογιο της ΔΕΗ μονο την καταναλωση σε kWh και τα υπολοιπα να τα πληρωνουμε,νομιζω οτι τελικα δεν αξιζει.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #23
    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Sep 2012
    Περιοχή
    Χολαργός
    Μηνύματα
    1.907

    Προεπιλογή

    Έχεις , δεν έχεις ΔΕΗ πληρώνεις δημοτικά τέλη , δημοτικούς φόρους , ΕΝΦΙΑ κλπ
    Μόνο την ΕΡΤ γλυτώνεις ! Για να απεξαρτηθείς πλήρως απο αυτά πρέπει να μένεις σε σε κανα τσαντήρι
    ( συνήθως εκεί έχεις και δωρεάν ... ρεύμα ) , δενδρόσπιτο ή τροχόσπιτο
    αλλά και αυτό αν είναι αυτοκινούμενο θέλει ασφάλεια και νομίζω έχει μεγάλα τέλη κυκλοφορίας και ακριβά διόδια !

    2 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aktis : 12-10-21 στις 13:27

  4. #24
    Μέλος
    Όνομα
    ΝΙΚΟΛΑΟΣ
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    118

    Προεπιλογή

    Εντελώς πληροφοριακά αναφέρω το εξής. Πριν από λίγες μέρες έκανα μεταβίβαση ένα ακίνητο που ήταν για μια επταετία περίπου χωρίς σύνδεση στην ΔΕΗ. Στην μεταβίβαση πλέων απαιτείται και βεβαίωση του δήμου ότι δεν χρωστάς τέλη δημοτικά που συμπεριλαμβάνονται στο τιμολόγιο της ΔΕΗ. Βγήκε ένα καλό ποσό. Επομένως δεν γλυτώνεις σχεδόν τίποτα. Νομίζω εάν είναι οικονομικό το θέμα τζάμπα ταλαιπωρείτε κάποιος

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον ΝΙΚΗΦΟΡΟΣ για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    aktis (14-10-21), vasilllis (12-10-21)

  6. #25
    Μέλος Το avatar του χρήστη rama
    Όνομα
    Αγγελος
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.070

    Προεπιλογή

    Οταν διακόψεις τη σύνδεση με το δίκτυο, σταματάς να πληρώνεις δημοτικά τέλη, ΕΡΤ και λοιπά κερατιάτικα, και αλλάζει status το ακίνητο ως προς την εφορία/ΕΝΦΙΑ επειδή χαρακτηρίζεται μη ηλεκτροδοτούμενο.

    0 Not allowed! Not allowed!
    The Ramans do everything in threes...
    Arthur C. Clarke

  7. #26
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος Κουλογιαν
    Εγγραφή
    Oct 2021
    Περιοχή
    Χαλκίδα
    Μηνύματα
    18

    Προεπιλογή

    Από ότι ξέρω, δημοτικά τέλη δεν γλιτώνεις, ούτε την ΕΡΤ. Μπορούν όμως να πληρωθούν ξεχωριστά. Να τα βγάλει ένας λογιστής η να μεταφέρουν στον λογαριασμό του νερού.

    Αυτά που γλιτώνεις είναι οι ρυθμιζόμενες χρεώσεις για δίκτυα μεταφοράς, κοινής ωφέλειας, κ.τ.λ

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #27
    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Sep 2012
    Περιοχή
    Χολαργός
    Μηνύματα
    1.907

    Προεπιλογή

    Οι ρυθμιζόμενες χρεώσεις κλπ είναι στην ουσία ΔΕΗ . Αντί να χρεώνουν την κιλοβατώρα 20 cent που σου υπολόγισαν πριν το κόστος ρεύματος ,
    την χρεώνουν πχ 10 cent παραγωγή , 5 cent μεταφορά , 5 cent διανομή . ( τα ποσοστά στο περίπου , κοιτα εναν λογαριασμό για ακριβές ποσό )

    Αυτό έγινε απ όταν μπήκαν και άλλοι παραγωγοί στην αγορά , οπότε το πρώτο κομμάτι είναι οι λεγόμενες ανταγωνιστικές χρεώσεις (ανάλογα τον παραγωγό )
    ενώ το β και γ ειναι οι μη ανταγωνιστικές χρεώσεις που είναι κοινές ανεξάρτητα από τον πάροχο ( παραγωγή) , αφού το δίκτυο μεταφοράς από τα εργοστάσια στις πόλεις και το δίκτυο διανομής μέσα στις πόλεις είναι κοινά για όλους τους παραγωγούς .

    Το θέμα λοιπόν με τα φωτοβολταικά είναι αν σου βγαίνει η κιλοβατώρα φτηνότερη απ ότι την αγοράζεις ( κάτω από 20 cent πχ )
    Με σκέτα φωτοβολταικά βγαίνει , με συνδεδεμένα έχεις και ένα μικρό κέρδος , με μπαταρίες .... είναι φτηνότερα να την αγοράζεις !

    1 Not allowed! Not allowed!

  9. #28
    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    2.446

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aktis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με σκέτα φωτοβολταικά βγαίνει , με συνδεδεμένα έχεις και ένα μικρό κέρδος , με μπαταρίες .... είναι φτηνότερα να την αγοράζεις !
    που είσαι να σου φιλήσω τα πόδια , αφιερώνω ένα αναμνηστικό κάδρο .
    Χωρίς τίτλο.jpg
    Μέχρι και ο Elon Musk αρχίζει να βάζει σκούπα στις ιδέες του
    https://electrek.co/2020/03/31/tesla...ar-cybertruck/ (αυτά τα έλεγα πριν λίγο καιρό ότι στο μέλλον δεν έχει "μαγκιές" με μπαταρίες αλλά αυτό που ταιριάζει στο μέλλον είναι αυτοκίνητο στα πρότυπα "Stella" )

    Ο Νηματοθέτης έχει κάνει κάποια σωστά βήματα (μονώσεις προπάνιο ηλιακό κτλ) , αλλά στο θέμα αποθήκευσης πρέπει να περιοριστεί στα ολίγα (Τv ψυγείο και διάφορες μικροσυσκευές ) για πλυντήριο η ενέργεια δεν είναι πολύ αν κανονίσει και το ζεστό νερό με διπλή παροχή , αλλά τα κλιματιστικά είναι κόκκινες γραμμές.

    Μπορεί να δουλέψει την ιδέα "απευθείας" ακόμη και εκτός netmetering , αλλά να γίνει πραγματικά ανεξάρτητος που ίσως αυτό να σημαίνει ότι θα έχει επιπτώσεις στον ημερήσιο και νυχτερινό προγραμματισμό του. Μόνο έτσι.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κυριακίδης : 12-10-21 στις 19:57

  10. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον Κυριακίδης για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    aktis (12-10-21)

  11. #29
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος Κουλογιαν
    Εγγραφή
    Oct 2021
    Περιοχή
    Χαλκίδα
    Μηνύματα
    18

    Προεπιλογή

    Σήμερα ρώτησα για το πρόγραμμα φωτοβολταϊκά στην στέγη. Δεν υπάρχει.

    Υπάρχει μόνο το net metering. Το οποίο ανάλογα το πόσο παράγεις έχεις έκπτωση στο λογαριασμό. Εάν τώρα παράγεις παραπάνω από αυτό που καταναλώνεις πάει δώρο στην ΔΕΗ. Δηλαδή δεν παίρνεις πίσω χρήματα. Υπάρχει η δυνατότητα να κάνεις απόσβεση σε βάθος χρόνου. Αλλά είναι πολύ βάθος. Και το κόστος λίγο μεγάλο.

    -1 Not allowed! Not allowed!

  12. #30
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος Κουλογιαν
    Εγγραφή
    Oct 2021
    Περιοχή
    Χαλκίδα
    Μηνύματα
    18

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Κυριακίδης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορεί να δουλέψει την ιδέα "απευθείας" ακόμη και εκτός netmetering , αλλά να γίνει πραγματικά ανεξάρτητος που ίσως αυτό να σημαίνει ότι θα έχει επιπτώσεις στον ημερήσιο και νυχτερινό προγραμματισμό του. Μόνο έτσι.
    Αυτό έχω σκοπό. Όχι αέρα, πατέρα. Και είμαι σίγουρος ότι το σύστημα που έχω επιλέξει από Μάρτιο έως Οκτώβριο θα με καλύψει. Με σύνεση φυσικά. Και όχι ταυτόχρονα φορτία. Και με μπαταρίες μεγαλύτερης χωρητικότητας ίσως.
    Τώρα για τον χειμώνα, δηλαδή Νοέμβρη με Φεβρουάριο θα χρειαστώ πάροχο 100%
    Θα δούμε παιδιά. Είμαι ακόμα σε σκέψη.
    Μου αλλάξατε κάπως γνώμη.
    Σκέφτομαι μήπως κάνω τελικά μαλ.......α και πετάξω τα λεφτά μου?😅😅

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 3 από 7 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 5 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Αυτόνομο φωτοβολταϊκό σύστημα 12v
    By ganagnost02 in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 61
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-10-22, 12:33
  2. Ερώτηση για αυτόνομο φωτοβολταϊκό
    By tbaitasis in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-06-15, 10:51
  3. Αυτόνομο φωτοβολταϊκό σύστημα ερωτήσεις.
    By quotsopuerno in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-07-13, 07:01
  4. Ερώτηση για αυτόνομο με φωτοβολταϊκά
    By ΚΑΤΣΑΒΙΔΗΣ in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-03-12, 10:46
  5. Ερώτηση για αυτόνομο Air Condition με φωτοβολταϊκά
    By Lord Vek in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-09-11, 14:37

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας