Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 11

Θέμα: μήπως τελικά να μετακομίσω στον αμαζόνιο; μακριά από δεη + ρεύματα, πάγια κλπ κλπ;

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Μαρτίνα
    Εγγραφή
    Oct 2021
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    5

    UnHappy μήπως τελικά να μετακομίσω στον αμαζόνιο; μακριά από δεη + ρεύματα, πάγια κλπ κλπ;

    Πολλές καλησπέρες κι από μένα

    Τραβάω ζόρι με τη ΔΕΗ. (Ελπίζω το ότι η κατηγορία"ηλεκτρολογικά" κάνει ρίμα με το"ψυχολογικά" να είναι αρκετή δικαιολογία για να σας πω όλο τον πόνο μου.) Ο λογαριασμός δεν βγαίνει στο όνομά μου, αλλά στο όνομαενός πεθαμένου συγγενή, τον οποίο εγώ δεν είμαι σίγουρη καν αν ξέρω φατσικά, και ούτε ποτέ θα μάθω. Μέχρι κάποιο σημείο πληρωνόταν από άλλον συγγενή μου, με τον οποίο εξίσου δεν έχω επαφή χρόνια λόγω (ψυχολογικού) τραύματος. Το ακίνητο/διαμέρισμα είναι συνιδιοκτησία τριών ατόμων μέσω κληρονομιάς. Η ανάληψη των πληρωμών μεταφέρθηκε στους 2/3 ιδιοκτήτες (σε εμένα και τον αδερφόμου) φέτος το καλοκαίρι, ξαφνικά, χωρίς ιδιαίτερη προηγούμενη εμπειρία και οι δύο σε θέματα πληρωμών καθότι είμαστε νέα άτομα, πολύ χαμηλά εισοδήματα,με άστα να πάνε ιστορικό οικογένειας/στήριξης,με έναν έναντι λογαριασμό, στον οποίο φαινόταν ανεξόφλητος ο προηγούμενος εκκαθαριστικός.

    Ο αδερφός μου, με λιγότερη εμπειρία από εμένα, παρέλαβε τους δύο έντυπους λογαριασμούς και με συμβούλεψε να πληρώσω τον δεύτερο. Διαβάζοντας εγώ τους λογαριασμούς, βέβαια, διαπιστώνω ότι ο δεύτερος, ο έναντι, αφορά και τον ανεξόφλητο εκκαθαριστικό, οπότε του το εξηγώ ώστε να μην διπλοπληρώσουμε.


    Ερευνώντας εγώ, όμως, τον αμέσως παλιότερο εκκαθαριστικό, και συγκρίνοντας με άτομα σχετικά με το πόσο πλήρωσα/κατανάλωσα κλπ, διαπιστώνω κάποιες συνταρακτικά μεγάλες ασυνέπειες στην κατανάλωση. Και τώρα θα σας πω κάποια ποσά.

    Ο προηγούμενος εκκαθαριστικός από αυτόν που πληρώσαμε, αφορούσε 246 ημέρες (8.2μήνες), και η κατανάλωσή του ήταν 1270kwh.Ο ανεξόφλητος εκκαθαριστικός που φαινόταν στο έναντι αφορούσε 4 μήνες και ήταν 1335kwh. Τι διάολο; Επίσης, στο διαμέρισμα δεν υπάρχει κουζίνα ή ψυγείο, ο ηλιακός που υπάρχει είναι αποδοτικός, δηλαδή χτες με Μπάλλο έκανες καυτό μπάνιο και αυτό ισχύει για αρκετές μέρες του χειμώνα... Τέλος πάντων, ούτε η σύνηθης κατανάλωση στο σπίτι αντικατοπτρίζει μέσω του παλιότερου λογαριασμού τέτοια αύξηση, ούτε οι υφιστάμενες συσκευές. Παίρνω τηλέφωνο ΔΕΔΔΗΕ, και ο άνθρωπος με τον οποίο μίλησα, κάνοντας κάποια πολύ γρήγορα και λίγο ακατανόητα μαθηματικά μου λέει ότι είχε γίνει μια λάθος μέτρηση, οπότε ο εκκαθαριστικός με το 1335kwh είναι προφανώς λάθος και ότι στον επόμενο λογαριασμό φαίνεται η διόρθωση, και ότι η κατανάλωσή μου είναι κατά μέσο όρο 4kwh/μέρα, πράγμα που θεώρησε ότι αντικατοπτρίζει τις συνήθειες του σπιτιού που του περιέγραψα. Θεωρώ κι εγώ ότι αυτός είναι αποδεκτός αριθμός σύμφωνα με τους διάφορους υπολογισμούς που κατάφερα. (Στο σάιτ της ΔΕΗ λέει ότιαν υπάρχει μεγάλη απόκλιση στις καταναλώσεις ενός νοικοκυριού το σύστηματης καταμέτρησης δεν δέχεται τον αριθμό... Επίσης, ποσοστό για λάθη στις καταμετρήσεις 0,3%. Αχ...)

    Τώρα. Ο τελευταίος εκκαθαριστικός, που πήρα τη ΔΕΗ να ρωτήσω και που εκδόθηκε πριν 15 μέρες (10/10/21), δεν υπάρχει στα χέρια μου. Ο αδερφός μου ο οποίος μου είχε παραδώσει τους δύο τελευταίους λογαριασμούς, έφυγε στο μεταξύ εκτός πόλης για δουλειά. Μου είπε ότι δεν υπάρχει περίπτωση να τον έχει αυτός ο συγγενής ο οποίος τον πλήρωνε ως το καλοκαίρι, και που εγώ δεν δύναμαι να μιλήσω μαζί του. Πήρα τη ΔΕΗ πάλι, μου είπαν ότι δεν υπάρχει άλλος τρόπος ώστε να βρω τον λογαριασμό για να τον πληρώσω, εκτός από το να ενεργοποιήσω το ebill και γι' αυτό πρέπει να κάνω αλλαγή ονόματος, πληρώνοντας το ποσό της εγγύησης, γύρω στα 100€.

    Αν έχω καταλάβει καλά, είναι σα να δημιουργώ μια καινούργια σύμβαση; Είναι δυνατόν να μην έχω πρόσβαση σε έναν λογαριασμό, τον οποίο έχω φάει τον κόσμο να βρω(έκανα τακτοποίηση 50+ γράμματα σε πολυκατοικία με 3 άτομα); Ρώτησα μέχρι και τη γειτόνισσα, που αυτή παίρνει ταγράμματα απ' το γραμματοκιβώτιο και τα αφήνει στην πόρτα κάθε ενοίκου... Αλλά και να χάθηκε από προσώπου γης, είναι δυνατόν να μην μπορεί η ΔΕΗ να κάνει επανέκδοση, ας πούμε με το 1€, ή όσο κοστίζει το χαρτί, χρεωμένο σε μένα; Και αγχώνομαι επειδή δεν θέλω να επικοινωνήσω με τον συγγενή που μέχρι ένα σημείο πλήρωνε, και για μένα είναι δύσκολο να πάω φυσικά σε ένα κατάστημα της ΔΕΗ και να συναναστραφώ...

    Επίσης, πλέον την πληρωμή του λογαριασμού πρέπει να την αναλαμβάνω μόνο εγώ, και ίσως με σύμφερε κάποια άλλη εταιρεία απ' τη ΔΕΗ,ή έστω να ενεργοποιήσω νυχτερινό τιμολόγιο. Άλλο ζόρι αποκεί, η αλλαγή παρόχου... Αλλά όλα ξεκινούν με το να μην είμαι χρεωμένη στη ΔΕΗ, και με το να είμαι σίγουρη ότι κάθε λογαριασμός φτάνει στα χέρια μου, και η κατανάλωσήμου δεν υπολογίζεται βάσει μιας δραματικά λάθος μέτρησης...

    Παιδιά τι ισχύει; Έχω πάρει σωστές πληροφορίες; Κάθομαι παιδεύομαι με λογαριασμούς εδώ και τρεις μέρες, έχω αποστηθίσει συντελεστές -παλιούς και νέους-, φόρμουλες και όλα τα συναφή, έχω βρει λάθος σ' έναν λογαριασμό σε χωρίο με τα τ.μ. του διαμερίσματος, έχω... και τι δεν έχω... Έκανα μέχρι και λογαριασμό στη ΡΑΕ. Αλλά το θέμα της πρόσβασης μένει ανεπίλυτο. Θέλω να πληρώσω και να δω τις διορθώσεις και δεν μπορώ. Μίλησα με πωλήτρια άλλου παρόχου (watt+volt), στα πλαίσια έρευνας αγοράς, μου λέει: «στον τελευταίο εκκαθαριστικό σας θα δείτε τις αυξήσεις της ΔΕΗ... Μα πώς γίνεται να μην έχετε τον τελευταίο εκκαθαριστικό;»... κι ένιωσα άσχημα. Η οποία, κιόλας, εταιρεία λεγόμενη watt+volt μου λέει ότι αν πάω σε εκείνη, δεν πληρώνω εγγύηση για αλλαγή ονόματος, συν ότι η τιμή της κιλοβατώρας σε νυχτερινό ρεύμα είναι ίδια με την ημερήσια (σ' αυτήν την τιμολογιακή περίπτωση, και αν εγώ αποφασίσω ότι με συμφέρει να πάω στη watt+volt, είναι απαραίτητο/έχει νόημα να 'ρθει η ΔΕΔΔΗΕ να βάλει νυχτερινό μετρητή με τα 46€της; )
    Τι κάνω λάθος; Τι κάνω σωστά;

    Δεν ξέρω από που να αρχίσω τη ζωή μου ως ρευματοκαταναλωτής χαχα!


    Χίλιαευχαριστώ αν κάποιος διαβάσει όλη την καταραμένη ιστορία μου, εννοείται. Οτιδήποτε έχετε να σχολιάσετε και να συμβουλέψετε καλοδεχούμενο. Παρακαλώ έχετε κατανόηση για την ψυχολογική χροιά της κατάστασης.

    Επίσης, για κάποιο λόγο, καταραμένος κι αυτός, δεν μπορώ να καταλάβω τι διαβάζω πάνω στον μετρητή μου και πώς βγάζουν οι αρμόδιοι τις κιλοβατώρες από τον 5ψήφιοπου λαμβάνεται. (Το ρολόι μου είναι το παλιό με τους δείκτες να σας πω.) Θα συνεχίσω και το ψάξιμο στο ίντερνετ σχετικά μ' αυτό...


    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ----inakizzz : 16-10-21 στις 02:55

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη chipakos-original
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Γαλατσι
    Μηνύματα
    1.754

    Προεπιλογή

    Είναι πολλά τα θέματα που έχεις βάλει, αλλά ας μεταφέρουμε απόψεις και βλέπουμε. Ας τα πάρουμε απ το τέλος. Ναι μπορείς να βάλεις νυχτερινό με ένα κόστος προς την ΔΕΗ αλλά και ένα κόστος προς έναν ηλεκτρολόγο, μιας και χρειάζεται ένα καλώδιο από το ρολόι της ΔΕΗ προς το πίνακα του σπιτιού σου. ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΝ ΤΟ ΡΟΛΟΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΟΝΟΜΑ ΣΟΥ. Η Watt+Volt και η κάθε ιδιωτική εταιρία δεν εισπράττει καμία εγγύηση διότι .... δεν κάνει τοποθέτηση μετρητή στο σπίτι σου....., οπότε αυτά τα χρήματα τα εισπράττει ως εγγύηση ΜΟΝΟ η ΔΕΗ που κάνει τη δουλειά, και σε αυτήν την περίπτωση ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΒΑΛΕΙΣ ΤΟΝ ΜΕΤΡΗΤΗ ΣΤΟ ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΟΝΟΜΑ αν δεν ξεκαθαρίσει η κατάσταση με τον προηγούμενο ιδιοκτήτη, η αν δεν έχεις στα χέρια σου ενοικιαστήριο , όπου και πάλι προϋποθέτει την ύπαρξη του προηγούμενου ιδιοκτήτη.Τη ΔΕΗ δεν θα την ένοιαζε να πληρώσεις όλη την εναπομείνουσα οφειλή και να επιστρέψει την εγγύηση πίσω και να ξεκινήσεις εσύ με το δικό σου όνομα αλλά όπως βλέπεις χρειάζεται οπωσδήποτε ο εκλιπών.....Επίσης να ξέρεις ότι οι μετρήσεις κατανάλωσης γίνονται από τον ΔΕΔΗΕ και δίδονται προς τιμολόγηση στον εκάστοτε πάροχο, οπότε όπως καταλαβαίνεις αν γίνει κάποιο λάθος όπου και να είσαι σε όποιον πάροχο εννοώ η χρέωση θα είναι λανθασμένη και μόνο με την επόμενη καταμέτρηση θα γίνει διόρθωση.Νομίζω μένεις όπως είσαι και δεν κάνεις τίποτε, εκτός αν αποδείξεις ότι είσαι νέος ένοικος σε αυτό το χώρο, οπότε σε αυτήν την περίπτωση μιλάς με την ΔΕΗ της περιοχής σου. Αν είσαι δημότης Αθήνας μάλλον στην Αριστείδου 11 που είναι τα κεντρικά για Αθήνα.

    ΥΓ.... Αν έχεις σκοπό να μετακομίσεις Αμαζόνιο ζούγκλα εκεί, ζούγκλα κι εδώ, δεν θα καταλάβεις μεγάλη διαφορά. Ισως μόνο αν πας διακοπές για καμιά εβδομάδα, με καλή παρέα.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη chipakos-original : 16-10-21 στις 09:01

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    μιχαλης
    Εγγραφή
    Aug 2007
    Περιοχή
    γλυφαδα
    Μηνύματα
    3.335

    Προεπιλογή

    Θεωρώ πως, Αν δεν είσαι νόμιμος κληρονόμος του ανθρώπου που στο όνομα του ήταν η σύνδεση, απλα δεν ασχολείσαι. Δεν είναι δικό σου χρέος.
    Πρεπει βέβαια να κάνεις μια νέα σύνδεση, σε κάποια από τις εταιρίες, έχοντας έστω ένα ενοικιαστηριο συμβόλαιο αν δεν είναι δικό σου το σπίτι. Η μια βεβαίωση δωρεάν παραχώρησης αν είναι τέτοια περίπτωση.

    Κλασσικά: Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη kioan
    Όνομα
     
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    127.0.0.1
    Μηνύματα
    3.169

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ----inakizzz Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...ο ηλιακός που υπάρχει είναι αποδοτικός, δηλαδή χτες με Μπάλλο έκανες καυτό μπάνιο και αυτό ισχύει για αρκετές μέρες του χειμώνα...
    Έχουμε επιβεβαιώσει πως ο ηλιακός θερμοσίφωνας δεν είναι αναμμένος 24/7, ε;

    Sent using Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!
    There are 10 types of people in the world: Those who understand binary, and those who don't.

  5. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον kioan για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    mikemtb (16-10-21)

  6. #5
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Μαρτίνα
    Εγγραφή
    Oct 2021
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    5

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kioan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχουμε επιβεβαιώσει πως ο ηλιακός θερμοσίφωνας δεν είναι αναμμένος 24/7, ε;

    Sent using Tapatalk
    χαχα
    Κάθε φορά που περνάω δίπλα απ' τον πίνακα το επιβεβαιώνω, τον προηγούμενο εγώ τον έστειλα στον άγιο πέτρο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #6
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Μαρτίνα
    Εγγραφή
    Oct 2021
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    5

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chipakos-original Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι πολλά τα θέματα που έχεις βάλει, αλλά ας μεταφέρουμε απόψεις και βλέπουμε. Ας τα πάρουμε απ το τέλος. Ναι μπορείς να βάλεις νυχτερινό με ένα κόστος προς την ΔΕΗ αλλά και ένα κόστος προς έναν ηλεκτρολόγο, μιας και χρειάζεται ένα καλώδιο από το ρολόι της ΔΕΗ προς το πίνακα του σπιτιού σου. ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΝ ΤΟ ΡΟΛΟΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΟΝΟΜΑ ΣΟΥ.

    Χμμμ, δεν ήξερα για το καλώδιο. Θα μιλήσω με τον άνθρωπο που θα αναλάβει και τα άλλα ηλεκτρολογικά που χρειάζονται στο σπίτι μου λοιπόν.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chipakos-original Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η Watt+Volt και η κάθε ιδιωτική εταιρία δεν εισπράττει καμία εγγύηση διότι .... δεν κάνει τοποθέτηση μετρητή στο σπίτι σου....., οπότε αυτά τα χρήματα τα εισπράττει ως εγγύηση ΜΟΝΟ η ΔΕΗ που κάνει τη δουλειά, και σε αυτήν την περίπτωση ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΒΑΛΕΙΣ ΤΟΝ ΜΕΤΡΗΤΗ ΣΤΟ ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΟΝΟΜΑ αν δεν ξεκαθαρίσει η κατάσταση με τον προηγούμενο ιδιοκτήτη, η αν δεν έχεις στα χέρια σου ενοικιαστήριο , όπου και πάλι προϋποθέτει την ύπαρξη του προηγούμενου ιδιοκτήτη. Τη ΔΕΗ δεν θα την ένοιαζε να πληρώσεις όλη την εναπομείνουσα οφειλή και να επιστρέψει την εγγύηση πίσω και να ξεκινήσεις εσύ με το δικό σου όνομα αλλά όπως βλέπεις χρειάζεται οπωσδήποτε ο εκλιπών.....

    Ο εκλιπών είναι αδερφός του παππού μου, δηλαδή κάπως μακρινή συγγένεια. Δεν ξέρω πώς είχε καταλήξει να βρίσκεται το όνομά του εκεί, και ούτε ο παππούς μου ζει ώστε να μπορώ να μάθω. Μπορώ να έρθω σε επαφή με άμεσους συγγενείς του λογικά, και να ζητήσω ληξιαρχική πράξη θανάτου + εξουσιοδοτήσεις, ώστε να κάνω αυτό που λες με διακοπή σύμβασης (που μου επιστρέφεται η εγγύηση θαρρώ) και σύναψη νέας σύμβασης στο όνομά μου -επιτέλους- (που ό,τι μου επιστράφηκε από τη διακοπή το βάζω εκεί, και άρα δεν φεύγει απ' την δική μου τσέπη η εγγύηση.) Καλά δεν την κατάλαβα τη διαδικασία, οικονομικά και διαδικαστικά;


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chipakos-original Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επίσης να ξέρεις ότι οι μετρήσεις κατανάλωσης γίνονται από τον ΔΕΔΗΕ και δίδονται προς τιμολόγηση στον εκάστοτε πάροχο, οπότε όπως καταλαβαίνεις αν γίνει κάποιο λάθος
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chipakos-original Εμφάνιση μηνυμάτων
    όπου και να είσαι σε όποιον πάροχο εννοώ η χρέωση θα είναι λανθασμένη και μόνο με την επόμενη καταμέτρηση θα γίνει διόρθωση. Νομίζω μένεις όπως είσαι και δεν κάνεις τίποτε, εκτός αν αποδείξεις ότι είσαι νέος ένοικος σε αυτό το χώρο, οπότε σε αυτήν την περίπτωση μιλάς με την ΔΕΗ της περιοχής σου. Αν είσαι δημότης Αθήνας μάλλον στην Αριστείδου 11 που είναι τα κεντρικά για Αθήνα.

    Το ξέρω αυτό. Σίγουρα εγώ δεν μπορώ να κάνω κάτι πέρα απ' το να βρω τη διόρθωση. Το σπίτι είναι στο όνομά μου πλέον, και μένω εδώ από τότε που γεννήθηκα. Για ΔΕΗ νομίζω είμαι στα Καμίνια, εκεί έχω πάει μια φορά.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chipakos-original Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΥΓ....Αν έχεις σκοπό να μετακομίσεις Αμαζόνιο ζούγκλα εκεί, ζούγκλα κι εδώ, δεν θα καταλάβεις μεγάλη διαφορά. Ισως μόνο αν πας διακοπές για καμιά εβδομάδα, με καλή παρέα.



    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.775

    Προεπιλογή

    Σε περίπλοκες κληρονομιές η ΔΕΗ ζητάει αποδοχή κληρονομιάς.
    Μαζί με το σπίτι κληρονομησατε και τα χρεη του θανων.
    Το καλωδιο που αναφέρθηκε δεν ειναι απαραίτητο πλεον, αν και πιστεύω οτι δεν θα εχετε ουτε πιστοποιητικό.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  9. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Μάρκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.946

    Προεπιλογή

    Με παλιό λογαριασμό, ληξιαρχική πράξη θανάτου και τίτλο ιδιοκτησίας νομίζω ότι μπορείς να κάνεις αλλαγή ονόματος (εγώ το έχω κάνει παλιότερα, δεν ξέρω αν ισχύει η διαδικασία ακόμη, ίσως να μην χρειάζεται καν η ληξιαρχική πράξη)

    0 Not allowed! Not allowed!
    Όταν όλα τα άλλα έχουν αποτύχει..... RTFM.
    Short instructions: >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> >>>> Good Luck!
    https://diyelectronics-gr.blogspot.gr https://www.facebook.com/groups/872041030200567

  10. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη MacGyver
    Όνομα
    Steve
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    SKG
    Μηνύματα
    2.215

    Προεπιλογή

    Αν και έχεις καλή γραφή, δεν κατάλαβα πολλά πράγματα. Ανάμεσα σε αυτά και ποιος - πόσοι μένουν!
    Καταρχήν: το μεσιακό το γουμάρ το τρώει ο λύκος. Δεν υπάρχει χειρότερο πράγμα από την κοινή κληρονομιά!
    Αν μέσα στους τρείς υπάρχουν και άλλα θέματα ψυχιατρικής υφής, η και λαμόγια, άστα να πάνε.
    Αλίμονο σε αυτόν που είναι συνεπής και τυπικός.

    Δεν θα μπω στα της κατανάλωσης, γιατί όπως προείπα δεν κατάλαβα πόσοι μένουν, όμως σε γενικές γραμμές ακούγεται κανονική.
    Η έναντι, είναι ένα "τυχαίο" νούμερο κατανάλωσης ανάλογο της προηγούμενης χρονιάς και δεν σημαίνει τίποτα σε ότι αφορά την παρούσα κατανάλωση διότι απλά δεν έρχονται να μετρήσουν.
    Η μέτρηση γίνεται στον εκκαθαριστικό, και κατόπιν γίνεται συμψηφισμός.
    Απο κει και πέρα, για οποιαδήποτε αλλαγή χρειάζεται: πλησιέστερων συγγενών και υπεύθυνες δηλώσεις από τους άλλους και παράλληλα σχέδιο ηλεκτρικής εγκατάστασης. Αυτά στην ΔΕΔΗΕ.

    Σε ότι αφορά τον λογαριασμό, φαντάζομαι με το πλησιέστερων και την αποδοχή, αν πας στην ΔΕΗ και εξηγήσεις στον προϊστάμενο, θα σου βγάλουν αντίγραφο.
    Είναι και αυτές οι ανοησίες με τα προσωπικά δεδομένα (αν και το λογαριασμό τον πετάνε στη είσοδο), αλλά και το πόθεν έσχες, που δεν σε αφήνουν να δείς η να εξοφλήσεις κάτι που δεν σου ανήκει γιατί έτσι μπορεί να δωροδοκείς.

    Κοίτα να το ξεφορτωθείς άμεσα, αν γίνεται να πουληθεί. Να ξέρεις ότι είναι σίγουρο ότι στο τέλος θα "σκοτωθείς" και με τον αδερφό σου.
    Με γειά σου.

    - Ξαναδιαβάζοντας εν τάχει τα πολλά που έγραψες: ίσως ο θερμοσίφωνας να μην είναι τόσο αποδοτικός και να είναι "αναμμένος" συνέχεια.
    Ο διακόπτης του είναι συνήθως διπλός 20Α.

    - Τα ρολόγια είναι εύκολο να τα διαβάσεις. Το τελευταίο κόκκινο είναι δεκαδικό, δεν ενδιαφέρει ιδιαίτερα.
    Π.χ αυτό εδώ με ακρίβεια δείχνει 47.631,95. Απλοποιημένα 47.632 Kwh.

    1 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη MacGyver : 17-10-21 στις 00:43

  11. #10
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Μαρτίνα
    Εγγραφή
    Oct 2021
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    5

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MacGyver Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν και έχεις καλή γραφή, δεν κατάλαβα πολλά πράγματα. Ανάμεσα σε αυτά και ποιος - πόσοι μένουν!
    Καταρχήν: το μεσιακό το γουμάρ το τρώει ο λύκος. Δεν υπάρχει χειρότερο πράγμα από την κοινή κληρονομιά!
    Αν μέσα στους τρείς υπάρχουν και άλλα θέματα ψυχιατρικής υφής, η και λαμόγια, άστα να πάνε.
    Αλίμονο σε αυτόν που είναι συνεπής και τυπικός.

    Δεν θα μπω στα της κατανάλωσης, γιατί όπως προείπα δεν κατάλαβα πόσοι μένουν, όμως σε γενικές γραμμές ακούγεται κανονική.
    Η έναντι, είναι ένα "τυχαίο" νούμερο κατανάλωσης ανάλογο της προηγούμενης χρονιάς και δεν σημαίνει τίποτα σε ότι αφορά την παρούσα κατανάλωση διότι απλά δεν έρχονται να μετρήσουν.
    Η μέτρηση γίνεται στον εκκαθαριστικό, και κατόπιν γίνεται συμψηφισμός.
    Απο κει και πέρα, για οποιαδήποτε αλλαγή χρειάζεται: πλησιέστερων συγγενών και υπεύθυνες δηλώσεις από τους άλλους και παράλληλα σχέδιο ηλεκτρικής εγκατάστασης. Αυτά στην ΔΕΔΗΕ.

    Σε ότι αφορά τον λογαριασμό, φαντάζομαι με το πλησιέστερων και την αποδοχή, αν πας στην ΔΕΗ και εξηγήσεις στον προϊστάμενο, θα σου βγάλουν αντίγραφο.
    Είναι και αυτές οι ανοησίες με τα προσωπικά δεδομένα (αν και το λογαριασμό τον πετάνε στη είσοδο), αλλά και το πόθεν έσχες, που δεν σε αφήνουν να δείς η να εξοφλήσεις κάτι που δεν σου ανήκει γιατί έτσι μπορεί να δωροδοκείς.

    Κοίτα να το ξεφορτωθείς άμεσα, αν γίνεται να πουληθεί. Να ξέρεις ότι είναι σίγουρο ότι στο τέλος θα "σκοτωθείς" και με τον αδερφό σου.
    Με γειά σου.

    - Ξαναδιαβάζοντας εν τάχει τα πολλά που έγραψες: ίσως ο θερμοσίφωνας να μην είναι τόσο αποδοτικός και να είναι "αναμμένος" συνέχεια.
    Ο διακόπτης του είναι συνήθως διπλός 20Α.

    - Τα ρολόγια είναι εύκολο να τα διαβάσεις. Το τελευταίο κόκκινο είναι δεκαδικό, δεν ενδιαφέρει ιδιαίτερα.
    Π.χ αυτό εδώ με ακρίβεια δείχνει 47.631,95. Απλοποιημένα 47.632 Kwh.
    Εφεξής μόνο εγώ μένω στο σπίτι. Ο αδερφός μου έφυγε πολύ πρόσφατα. Βέβαια τα πάμε πολύ καλά, και δεν υπάρχει και ούτε βρίσκω λόγο να υπάρξει πρόβλημα λόγω του συγκεκριμένου διαμερίσματος. Ο τρίτος συνιδιοκτήτης απ' την άλλη είναι αδιάφορος όσον αφορά το μερίδιό του και εκ των πραγμάτων δεν έχει λόγο ή συμμετοχή στη διαχείριση. Όλα κουλ.
    Η κατανάλωση, όπως φάνηκε στον τελευταίο εκκαθαριστικό, ο οποίος μου έλειπε όταν έκανα το θέμα, δείχνει μια χαρά. Περιείχε μια σοβαρή διόρθωση λόγω λάθος καταμέτρησης, και ο λογαριασμός βγήκε πιστωτικός, συν θα βγει πιστωτικός και ο επόμενος. Λόγω του ότι εγώ όμως δεν είχα πρόσβαση σ' αυτόν, παρόλο που ήξερα ότι είχε εκδοθεί, ε αγχώθηκα. Απλά δεν είχε παραδοθεί ακόμα. Επίσης, το σπίτι δε νομίζω μπορεί κανείς να πει ότι λειτουργεί βάσει ενός συνηθισμένου ενεργειακού προφίλ, γιατί: κουζίνα δεν λειτουργεί, ένα ψυγείο που υπάρχει είναι Α' κλάσης 60*60εκ. χωρίς κατάψυξη που δεν έτρεξε καν 24/7, πλυντήριο 2 φορές το μήνα max, το σπίτι φωτεινό είναι, κλπ κλπ. Τα μόνα ενεργοβόρα που λειτούργησαν φέτος μέχρι στιγμής είναι τα a/c και ο θερμοσίφωνας, σε πολύ νορμάλ πλαίσια.

    Έμαθα να το διαβάζω το ρολόι, χίλια ευχαριστώ.

    Ο θερμοσίφωνάς μου τώρα, όχι παιδιά, τι λέτε, δεν είναι αναμμένος μόνιμα. Απλά έχει χωρητικότητα 160 λίτρα και το πάνελ είναι σαν ημίδιπλο κρεβάτι.
    Ο διακόπτης είναι διπλός, φαντάζομαι, αλλά λειτουργεί με μια κίνηση.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Οδηγός για αγορές από eBay / AliExpress κλπ
    By moutoulos in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 3086
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-01-24, 16:15
  2. Προστασία από ESD κλπ
    By jimmy956 in forum Γενικά
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-10-19, 12:23
  3. Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-06-11, 17:16
  4. Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-05-11, 18:30
  5. προστασία από υπερτάσεις κλπ.
    By zoran in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-01-11, 23:50

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας