Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 8 από 8

Θέμα: Shelly 1PM

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Άνω Αχαρναί
    Μηνύματα
    717

    Προεπιλογή Shelly 1PM

    Θέλω να το βάλω στη πρίζα ενός κλιματιστικού. Το έχει φλασάρει κανείς με επιτυχία με το tasmota και να έχει όλες τις ενδείξεις στο home assistant;

    Επίσης σκέπτομαι να βάλω στον κεντρικό πίνακα το Shelly EM. Έχει πλήρη συμβατότητα με το tasmota;

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Άνω Αχαρναί
    Μηνύματα
    717

    Προεπιλογή

    Τελικά απαντάω μόνος μου μήπως θέλει και κάποιος άλλος να το δοκιμάσει. Το tasmota δουλεύει άψογα στο shelly 1pm. Φυσικά το πέρασα με τον απλό τρόπο, μέσω serial.

    Η πρώτη παρατήρηση που θα ήθελα να κάνω είναι, πως αν πρέπει να διαλέξει κάποιος το sonoff pow ή το shelly 1pm, προσωπικά θα διάλεγα το πρώτο. Στο δεύτερο για να έχουμε ενδείξεις (πέρα της κατανάλωσης) τάση, ένταση, συνημίτονο κλπ, θα πρέπει να γίνει παρέμβαση στη πλακέτα του shelly, και όλα αυτά γιατί η εταιρεία δεν θεώρησε σημαντικό τις άλλες πληροφορίες. Για μένα είναι απαράδεκτο. Όλο κι όλο ήταν να προσθέσει δύο ακόμα συνδέσεις ανάμεσα στα δύο ολοκληρωμένα. Πάντως το να κάνεις κολλήσεις απευθείας επάνω στο esp που τα ποδαράκια του απέχουν 0,5mm δεν είναι και το πιο εύκολο πράγμα. Μια λύση που κάνουν κάποιοι, είναι να χρησιμοποιούν σαν gpio το tx και το rx που εκεί είναι εύκολες οι κολλήσεις.

    Με το shelly em δεν έχω προλάβει να ασχοληθώ ακόμη. Μόλις έχω νεότερα θα επανέλθω.

    2 Not allowed! Not allowed!

  3. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον alefgr για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    aktis (22-10-21), vasilllis (21-10-21)

  4. #3
    Μέλος
    Όνομα
    ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Άνω Αχαρναί
    Μηνύματα
    717

    Προεπιλογή

    Με το shelly em ασχολήθηκα τις δύο τελευταίες η μέρες. Προς το παρόν αποφάσισα να του αφήσω το δικό του firmware μιας και δεν μπόρεσα να καταλάβω αν πράγματι το tasmota το υποστηρίζει πλήρως. Υπήρχαν αντικρουόμενα μηνύματα στα forums. Επίσης μέσω της web σελίδας του που υποστηρίζει το firmware της μαμάς του, μπορείς να ενεργοποιήσεις τα μηνύματα mqtt και να τα στέλνει στο home assistant και όχι στο cloud. Μένει να κάνω τις τελικές ρυθμίσεις στο ha και φυσικά να τοποθετηθεί στον κεντρικό πίνακα.

    Όταν έχω νεότερα επί του θέματος θα επανέρθω.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Λευτέρης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    80

    Προεπιλογή

    Καλημέρα. Δεν έχω το shelly 1pm αλλά το shelly 2.5. Από το app στο κινητό έκανα αρχική εγκατάσταση. Το Home assistant το αναγνωρίζει αυτόματα (ρυθμίσεις -> ενσωματώσεις -> προσθήκη -> shelly). Όλες οι λειτουργίες του βγαίνουν εκεί και δεν χρειάζεται να ενεργοποιήσεις MQTT. Αν απενεργοποιήσεις το cloud δουλεύεις τοπικά, αν όχι το διαχειρίζεσαι και από το app.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον leuteris107 για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    mikemtb (23-10-21)

  7. #5
    Μέλος
    Όνομα
    ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Άνω Αχαρναί
    Μηνύματα
    717

    Προεπιλογή

    Αυτό είναι που δεν χωνεύω. Να πρέπει να κάνω εγγραφή σε cloud υπηρεσία για να χειρίζομαι μια δική μου συσκευή, έστω και προσωρινά. Ακόμα και το shelly em το ρύθμισα χωρίς να βάλω εφαρμογή και τέτοιες αηδίες. Εξάλλου στο shelly 1pm που του έβαλα tasmota και το σύνδεσα σε ένα κλιματιστικό, τα πάει μια χαρά.

    Από ότι βλέπω όμως το shelly em δεν στέλνει όλες τις πληροφορίες με το firmware της μαμάς του, οπότε δεν το γλυτώνει το tasmota. Στην πρόσφατη έκδοση του tasmota 10.0.0, λύσανε και το πρόβλημα του να δείχνει κάποιες φορές αρνητικές τιμές.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #6
    Μέλος
    Όνομα
    ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Άνω Αχαρναί
    Μηνύματα
    717

    Προεπιλογή

    Τελικά σήμερα πέρασα το tasmota και στο shelly em. Το μόνο πρόβλημα που έχω αλλά ελπίζω κάποια στιγμή να το υποστηρίξουν, είναι να καταγράφει ξεχωριστά για κάθε κανάλι τις ενδείξεις του total, today και yesterday energy. Προς το παρόν με την τελευταία version τις αθροίζει.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον alefgr για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    aktis (26-10-21), mikemtb (26-10-21)

  10. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Sep 2012
    Περιοχή
    Χολαργός
    Μηνύματα
    1.907

    Προεπιλογή

    Αλέξανδρε , μπορείς να εξηγήσεις τι έκανες με τα δύο συρματάκια για την έλλειψη τάσης, ρεύματος , cos φ που λές ;

    Δυστυχώς δεν έχω παίξει ακόμα με shelly ή sonoff για να έχω προσωπική άποψη ( μετά από μια τραυματική εμπειρία που είχα με tplink είπα να περιμένω να ωριμάσουν ακόμα λίγο τα πράγματα ... )
    Υποτίθεται οτι η shelly Βουλγαρίας διαφημίζει τα προιόντα της ως καλύτερα από τα sonoff Κίνας , αν και έχουν τα ίδια τσιπάκια μέσα



    υ/γ Βλέπω οι Βούλγαροι άνοιξαν "γραφεία" στο Las Vegas ! χα χα !
    Γιατί δεν έχουμε και μείς τέτοιες εταιρίες ;

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aktis : 26-10-21 στις 11:44

  11. #8
    Μέλος
    Όνομα
    ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Άνω Αχαρναί
    Μηνύματα
    717

    Προεπιλογή

    Τι μαθαίνει κανείς... Δεν το γνώριζα πως η Shelly είναι στη Βουλγαρία. Μπράβο τους. Εμείς εδώ κοιμόμαστε τον ύπνο του δικαίου.

    Δυστυχώς δεν έβγαλα φώτο από την επέμβαση που έκανα στο 1PM. Χρησιμοποίησα σαν αγωγούς ψηλά συρματάκια παρμένα από ένα πολύκλωνο καλώδιο. Αυτό το γνωστό λευκό πλακέ καλώδιο με τους 2 αγωγούς που το δουλεύουμε για μεταφορά τάσης σε συσκευές. Αφού τα κόλλησα στο esp (περιττό να πω ότι μου φύγανε τα μάτια για να καταφέρω να τα κολλήσω δίπλα-δίπλα στα pins 9 και 10), για να υπάρχει μόνωση και μεταξύ τους και με την πλακέτα, τους πέρασα την εξωτερική μόνωση που έβγαλα από ένα λίγο πιο χοντρό μονόκλωνο καλώδιο. Αφού το δοκίμασα και δούλεψε, τα στερέωσα με ένα άσπρο υλικό που έχω πάρει από το ebay, που είναι ρευστό στην αρχή και μετά από μερικές ώρες γίνεται σκληρό και ελαφρώς ελαστικό.

    Δυστυχώς με τις συσκευές που τρέχουν tuya λογισμικό, το τελευταίο καιρό φοράνε δικό τους module, το οποίο δεν είναι συμβατό με το esp, οπότε η μόνη λύση είναι το ξήλωμα και στη θέση του να μπει ένα esp-12e ή esp-12f. Μου ήρθε πριν μερικές ημέρες ένα δεύτερο wifi ir blast, το οποίο αν και το παρήγγειλλα από τον ίδιο κινέζο με διαφορά ενός μηνός, η πλακέτα του μέσα ήταν διαφορετική από το πρώτο, με το wifi module να είναι της tuya. Ευτυχώς τα pins ήταν συμβατά με τα γνωστά μοντουλάκια του esp και έτσι το ξήλωσα και πέρασα δικό μου module. Επίσης tuya συνάντησα και σε ένα πολύμπριζο που είχε προσφορά το eshop πριν μία εβδομάδα, στο οποίο το module καθόταν κάθετα στη μητρική πλακέτα, και εκεί έπρεπε να βρώ που πήγαινε το κάθε pin, για να κάνω την ένωση με καλώδιο. Φυσικά στο τέλος πέρασα και σ' αυτό tasmota.

    jampers v1.jpg

    Την φώτο την πείρα από ένα forum και την είχα σαν οδηγό.

    0 Not allowed! Not allowed!

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας