Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 3 από 3

Θέμα: 'Άναμμα φωτών με εκκίνηση της μηχανής;

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Cm. Paraskakis
    Εγγραφή
    Oct 2021
    Περιοχή
    Ηράκλειο Κρήτης
    Μηνύματα
    1

    Προεπιλογή 'Άναμμα φωτών με εκκίνηση της μηχανής;

    Καλησπέρα και καλώς ήρθα!
    Στο ζουμί κατευθείαν!

    Έχω ένα καινούριο Yamaha Crypton S. Θέλω λοιπόν να του βάλω 3 επιπλέον λάμπες (μία δεξιά, μία αριστερά και μία πίσω) led με το λογότυπο της Yamaha κι εδώ ξεκινάνε τα δύσκολα γιατί δεν μπορώ να βρω τον τρόπο που θέλω για να το κάνω. Πιο συγκεκριμένα λοιπόν για να έχετε εικόνα, αρχικά τα τοποθέτησα στην μπαταρία και δούλευαν υπέροχα! Όμως το πρόβλημα που αντιμετώπισα είναι ότι έπρεπε να βάλω και διακόπτη για να τα κλείνω. Έβαλα και διακόπτη και το είχα κάπως under control. Πέρα από αυτό όμως δεν είμαι ικανοποιημένος, θέλω οι λάμπες να παίρνουν ρεύμα, όταν το μηχανάκι παίρνει μπροστά και όχι όποτε ανοίγω απλά τον διακόπτη. Με τέτοιο τρόπο είναι συνδεδεμένο το μπροστινό φως και δεν ξέρω πώς το έχουν κάνει. Πιο αναλυτικά, γυρίζοντας τον διακόπτη ανάβουν μόνο 2 ψείρες και στην συνέχεια βάζοντας μπροστά το μηχανάκι με καθυστέρηση 1-2 δευτερολέπτων ανάβει και το μπροστινό φως και σβήνει μόλις σβήσει και το μηχανάκι. Θέλω λοιπόν να κάνω και αυτά τα φώτα να δουλέψουν με αυτόν τον τρόπο. Σε αυτό το σημείο πρέπει να αναφέρω πως είμαι ψυχαναγκαστικός!

    Σκέφτομαι λοιπόν ως γρήγορη και εύκολη λύση, να πάρω ρεύμα από το μπροστινό φως με κάπoιο splitter ή να ματίσω καλώδια. Η μπροστινή λάμπα στο μηχανάκι είναι τύπου H4.
    Υ.Γ. Σε όσους το έχω πει μου λένε πως δεν γίνεται, όμως πέτυχα ένα μηχανάκι που το έχει κάνει και ρώτησα όμως το αγόρασε έτσι και δεν ήξερε να μου πει λεπτομέρειες.
    Κάθε σας απάντηση θα εκτιμηθεί ιδιαίτερα,
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

    -1 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη chipakos-original
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Γαλατσι
    Μηνύματα
    1.754

    Προεπιλογή

    Γενικά δεν είναι καλό να επεμβαίνουμε στα ηλεκτρικά αν δεν έχουμε γνώσεις γιατί στο τέλος το αποτέλεσμα θα έχει κενά ασφαλείας ( αυτή είναι προσωπική γνώμη). Τώρα αν θέλεις να βάλεις κάποια φωτιστικά LED καλύτερα θα ήταν η τροφοδοσία να γίνει από τον διακόπτη της μηχανής, και όχι από άλλα φωτιστικά,τα καλώδια να είναι καλής ποιότητος και οπωσδήποτε να μπει μία ασφάλεια γραμμής. Τώρα αν θέλεις να προσθέσεις και ένα χρονικό Delay ON έτσι ώστε τα φώτα να ανάβουν με μία χρονική καθυστέρηση π.χ 1 λεπτού αφού ανάψει η μηχανή τότε κι αυτό γίνεται έτσι κι αλλιώς σε σειρά στην γραμμή τροφοδοσίας μπαίνει κι αυτό, αλλά θέλει καλή δουλειά ΚΑΛΉ ΣΤΉΡΙΞΗ καλή μόνωση.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.777

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από UtchaPatcha Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα και καλώς ήρθα!
    Στο ζουμί κατευθείαν!

    Έχω ένα καινούριο Yamaha Crypton S. Θέλω λοιπόν να του βάλω 3 επιπλέον λάμπες (μία δεξιά, μία αριστερά και μία πίσω) led με το λογότυπο της Yamaha κι εδώ ξεκινάνε τα δύσκολα γιατί δεν μπορώ να βρω τον τρόπο που θέλω για να το κάνω. Πιο συγκεκριμένα λοιπόν για να έχετε εικόνα, αρχικά τα τοποθέτησα στην μπαταρία και δούλευαν υπέροχα! Όμως το πρόβλημα που αντιμετώπισα είναι ότι έπρεπε να βάλω και διακόπτη για να τα κλείνω. Έβαλα και διακόπτη και το είχα κάπως under control. Πέρα από αυτό όμως δεν είμαι ικανοποιημένος, θέλω οι λάμπες να παίρνουν ρεύμα, όταν το μηχανάκι παίρνει μπροστά και όχι όποτε ανοίγω απλά τον διακόπτη. Με τέτοιο τρόπο είναι συνδεδεμένο το μπροστινό φως και δεν ξέρω πώς το έχουν κάνει. Πιο αναλυτικά, γυρίζοντας τον διακόπτη ανάβουν μόνο 2 ψείρες και στην συνέχεια βάζοντας μπροστά το μηχανάκι με καθυστέρηση 1-2 δευτερολέπτων ανάβει και το μπροστινό φως και σβήνει μόλις σβήσει και το μηχανάκι. Θέλω λοιπόν να κάνω και αυτά τα φώτα να δουλέψουν με αυτόν τον τρόπο. Σε αυτό το σημείο πρέπει να αναφέρω πως είμαι ψυχαναγκαστικός!

    Σκέφτομαι λοιπόν ως γρήγορη και εύκολη λύση, να πάρω ρεύμα από το μπροστινό φως με κάπoιο splitter ή να ματίσω καλώδια. Η μπροστινή λάμπα στο μηχανάκι είναι τύπου H4.
    Υ.Γ. Σε όσους το έχω πει μου λένε πως δεν γίνεται, όμως πέτυχα ένα μηχανάκι που το έχει κάνει και ρώτησα όμως το αγόρασε έτσι και δεν ήξερε να μου πει λεπτομέρειες.
    Κάθε σας απάντηση θα εκτιμηθεί ιδιαίτερα,
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
    Ποσα watt είναι οι λαμπες που θελεις να βαλεις;


    ΥΓ. Τωρα ειδα τι λαμπάκια θέλεις να βάλεις.
    Δες την ααφαλεια για τα φωτα σου αν είναι οντως 7,5Α και τι δεν αναβει χωρις αυτη,να δουμε αν μπορει να συνδεθει σε αυτη την γραμμη .Διαφορετικα θα βαλεις ενα ρελε και θα παρεις τροφοδοσία απο αλλου.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη vasilllis : 19-10-21 στις 07:43
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

Παρόμοια Θέματα

  1. Άναμμα Led με NPN Transistor
    By geobest in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-11-20, 13:39
  2. Άναμμα λάμπας LED με "μαγικό" τρόπο
    By mitsus78 in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-11-18, 11:07
  3. Πρόβλημα με τα flash της μηχανής
    By ΜΑΚΗΣ ΔΟΡ in forum Κυκλώματα για Auto & Moto
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-12-14, 01:20
  4. Βοήθεια με τα φώτα της μηχανής
    By lcharal in forum Κυκλώματα για Auto & Moto
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-12-14, 05:14
  5. Κατασκευη κλωσσομηχανής
    By kwstasym in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-02-13, 21:54

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας