Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 29 από 29

Θέμα: ΣΟΣ..ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΑΜΕΙΑΚΗ

  1. #21
    Μέλος Το avatar του χρήστη anmits2008
    Όνομα
    Ανέστης
    Εγγραφή
    Aug 2009
    Περιοχή
    θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    119

    Προεπιλογή

    καλημέρα ....επικοινώνησα με την RBS οπως μου πρότεινε ο φίλος κωστας και ομολογώ οτι οι άνθρωποι ηταν απίστευτα εξυπηρετικοί. παρόλα αυτά μου έδωσαν αρκετές οδηγίες που θα πρέπει να κανω και είχε ο θεος! Παράλληλα εχει σταλεί και το ρουτερ στην κοσμοτε για έλεγχο και αναμένουμε και απο εκεί. Δεν ξερω τι εξέλιξη θα εχει το θεμα μου ,που πιστεύω οτι δεν ειμαι μοναδικος όπως ανέφερε και φίλος Καλαρακης... αλλά είναι ντροπή να μην υπάρχει κάποιος να μπορεί να σου λύση στο θέμα και μια υπηρεσια (βλεπε ΓΓΠΣ) να απαιτεί να κόψεις το κεφαλι σου και να συνδεθείς . Anyway......εν αναμονή εξελίξεων ίδωμεν!!!
    Υ.Γ. περιμένοντας το ρουτερ αλλά και τον έλεγχο με τις ρυθμίσεις απο μενα ,ακολουθώντας τις οδηγίες του τεχνικού αλλα και τις δικες σας (σας ευχαριστώ εκ των προτερων ολους) ... επιφυλάσσομαι και θα επανέλθω στο θέμα μόλις εχω νεα μέσα στις επόμενες μερες.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #22
    Μέλος
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Μηνύματα
    1.460

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από info@kalarakis.com Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ίδιο πρόβλημα έχω αντιμετωπίσει με το pos και τον tax manager σε επιχείρηση.
    Ενώ όλοι οι υπολογιστές παίζουν κανονικά αυτά τα τρία αρνούνται. Ευτυχώς έχω ίντερνετ και από τη vodafone λόγω των τηλεφώνων και τα έχω βάλει εκεί.
    Το wifi αν και 100 ακατεβατα, δεν τα συνδέει
    Και φυσικά κανείς δεν ξέρει, τίποτα ούτε από τξ μεριά των μηχανών ούτε από τη μεριά του δυκτιου

    Μπορείς να επιβεβαιώσεις αν όντως το πρόβλημα οφείλεται στην ύπαρξη NAT / CGNAT ??? Θα βοηθούσες πολύ κόσμο να μην ψάχνει άδικα τι φταίει

    1 Not allowed! Not allowed!

  3. #23
    Μέλος Το avatar του χρήστη radiotimes
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Αρτα
    Μηνύματα
    257

    Προεπιλογή

    Εγω θα παραθεσω αντιστοιχο προβλημα που ειχα με ενα 4G Router (MR6400) αλλα με SOnof διακοπτη.Ενω το εκανα αναζητηση και το εβρισκα στο προγραμμα μεσω του WiFi του 4G οταν πατουσα τον διακοπτη στο προγραμμα μου εβγαζε οτι η συσκευη δεν ειναι συνενδεμενη.Με τα πολλα εβαλα ενα TotoLink https://www.skroutz.gr/s/27822639/To...-Ethernet.html σε σειρα με το 4G και συνεδεσα το Sonof σ' αυτο.Τοτε επαιξε με τη μια χωρις πολλα πολλα.Το καλο οτι αυτο εχει μια εισοδο και 2 εξοδους Lan και ετσι εδωσα ιντερνετ στο καταγραφικο (που γι' αυτο μπηκε το 4G) και ασυρματο ιντερνετ κατω για το Sonof και για τον πελατη.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #24
    Μέλος Το avatar του χρήστη anmits2008
    Όνομα
    Ανέστης
    Εγγραφή
    Aug 2009
    Περιοχή
    θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    119

    Προεπιλογή

    Επιστρέφω στο θέμα αρκετές μέρες μετά ,έχοντας βρει κάποια λύση και φυσικά θα ήθελα να την μοιραστώ μαζί σας.
    Το λοιπόν... η λύση που βρέθηκε τελικά μετά από υπόδειξη ενός φίλου που είχε το ίδιο πρόβλημα είναι ότι..... όταν χρειάζεται να βγάλω Ζ στην ταμειακή απλά την κλείνω , την αφήνω για 1 λεπτό , την ανοίγω και μετά από 5-10 δευτερόλεπτα βγάζω το Ζ. και βουαλα "αποστολή στην ΓΓΠΣ επιτυχής"!
    Αν δεν κάνω επανεκκίνηση στην ταμειακή πριν βγάλω Ζ αυτό που μου βγάζει στο τέλος είναι το γνωστό " ανεπιτυχής αποστολή, ελέγξτε την σύνδεση δικτύου"
    Και η ερώτηση μου ειναι.....ΓΙΑΤΙ?????

    (Όχι για τίποτα άλλο , αλλά για το γαμωτο και για να καταλάβω εγώ και ίσως και κάποιοι ακόμα φίλοι που δεν το ξέρουν η δεν μπορούν να βρουν λύση ….γιατί το κάνει όλο αυτό!!!)

    1 Not allowed! Not allowed!

  5. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον anmits2008 για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    aktis (11-11-21), mikemtb (10-11-21)

  6. #25
    Μέλος Το avatar του χρήστη chipakos-original
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Γαλατσι
    Μηνύματα
    1.754

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anmits2008 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επιστρέφω στο θέμα αρκετές μέρες μετά ,έχοντας βρει κάποια λύση και φυσικά θα ήθελα να την μοιραστώ μαζί σας.
    Το λοιπόν... η λύση που βρέθηκε τελικά μετά από υπόδειξη ενός φίλου που είχε το ίδιο πρόβλημα είναι ότι..... όταν χρειάζεται να βγάλω Ζ στην ταμειακή απλά την κλείνω , την αφήνω για 1 λεπτό , την ανοίγω και μετά από 5-10 δευτερόλεπτα βγάζω το Ζ. και βουαλα "αποστολή στην ΓΓΠΣ επιτυχής"!
    Αν δεν κάνω επανεκκίνηση στην ταμειακή πριν βγάλω Ζ αυτό που μου βγάζει στο τέλος είναι το γνωστό " ανεπιτυχής αποστολή, ελέγξτε την σύνδεση δικτύου"
    Και η ερώτηση μου ειναι.....ΓΙΑΤΙ?????

    (Όχι για τίποτα άλλο , αλλά για το γαμωτο και για να καταλάβω εγώ και ίσως και κάποιοι ακόμα φίλοι που δεν το ξέρουν η δεν μπορούν να βρουν λύση ….γιατί το κάνει όλο αυτό!!!)
    Επομένως μιλάμε καθαρά για ιδιοτροπία του λογισμικού της μηχανής.Θα μπορούσε να κάνει ένα εσωτερικό reset χωρίς εσύ να ανοιγοκλείσεις το μηχάνημα και να βγάλει κανονικά το Ζ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #26
    Μέλος Το avatar του χρήστη anmits2008
    Όνομα
    Ανέστης
    Εγγραφή
    Aug 2009
    Περιοχή
    θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    119

    Προεπιλογή

    προφανώς κατι τέτοιο μου κανει.....από την άλλη όμως γιατί αν η ταμειακή ειναι συνδεδεμένη σε κλασικο μόντεμ δεν εχει τέτοια προβλήματα και μόνο αν συνδεθεί σε 4G μόντεμ δημιουργείτε αυτό το πρόβλημα????

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #27
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    5.962

    Προεπιλογή

    πιστεύω ότι καλό θα ήταν να υπήρχε μία δεύτερη επικοινωνία με τον κατασκευαστή και να του αναφέρατε τη συμπεριφορά αυτή αλλά και ότι συμβαίνει και σε άλλους κατόχους της ταμειακής μηχανής

    0 Not allowed! Not allowed!
    find me: Chips Place @ facebook , e555shop στο skroutz

  9. #28
    Μέλος Το avatar του χρήστη anmits2008
    Όνομα
    Ανέστης
    Εγγραφή
    Aug 2009
    Περιοχή
    θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    119

    Προεπιλογή

    Ο αντιπροσωπος στη θεσσαλονικη παντως μετα τις 5 φορες που εκανε ελεγχο την ταμειακη σηκωσε τα χερια ψηλα!!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #29
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.778

    Προεπιλογή

    Μιλησε μαζι του και ρωτησε τον στο μενου "προγραμματισμός ιντερνετ,το 10 και 11 τι ειναι.ΤΟ 10 ειναι watchdog timer,λογικα πρεπειε να ειναι ενεργοποιημένο.
    Ποιο ρουτερ εχεις?Κανε μια δοκιμη,Αντι να κλεισεις την ταμειακη ,κλεισε το ρουτερ πριν το Ζ,να δεις αν θα λειτουργησει.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-01-20, 14:23
  2. Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-06-16, 18:03
  3. Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-11-13, 15:49
  4. Προβλημα με την οθονη του pc
    By Παναγιωτα in forum Κυκλώματα για Η/Υ
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-01-13, 14:33
  5. Προβλημα με αποδοση του PC
    By pit21 in forum Software Η/Υ
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-04-10, 16:58

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας