Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 13

Θέμα: Ένσημα υπαλλήλου γραφείου αντί για ηλεκτρολόγου

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Καλλιόπη
    Εγγραφή
    Oct 2021
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    1

    Προεπιλογή Ένσημα υπαλλήλου γραφείου αντί για ηλεκτρολόγου

    Καλημέρα,
    θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κανείς να με βοηθήσει, ο αδερφός μου εργάζεται σε μια εταιρία και ενώ στα χαρτιά της εταιρίας φαίνεται σαν ηλεκτρολόγος, στο ΙΚΑ του κολλάνε ένσημα υπαλλήλου γραφείου. Είπαν ότι ήταν λάθος του λογιστή και θα το διορθώσουν αλλά από εδώ και πέρα.Τι μπορεί να γίνει τώρα? Και τα προηγούμενα χρόνια μπορούν να αλλάξουν πληρώνοντας κάποια διαφορά η εταιρία? Ευχαριστώ για το χρόνο σας.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη chipakos-original
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Γαλατσι
    Μηνύματα
    1.754

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Kalliopi1980 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα,
    θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κανείς να με βοηθήσει, ο αδερφός μου εργάζεται σε μια εταιρία και ενώ στα χαρτιά της εταιρίας φαίνεται σαν ηλεκτρολόγος, στο ΙΚΑ του κολλάνε ένσημα υπαλλήλου γραφείου. Είπαν ότι ήταν λάθος του λογιστή και θα το διορθώσουν αλλά από εδώ και πέρα.Τι μπορεί να γίνει τώρα? Και τα προηγούμενα χρόνια μπορούν να αλλάξουν πληρώνοντας κάποια διαφορά η εταιρία? Ευχαριστώ για το χρόνο σας.
    Μόνο λάθος του λογιστή δεν είναι.Τα πάντα μπορεί να είναι αλλά όχι λάθος του λογιστή.

    3 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη costas.panago
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Nov 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    46

    Προεπιλογή

    Άρε σάκος του μποξ οι λογιστές. Μόνο την δολοφονία του ΚΕΝΝΕΝΤΥ δεν τους έχουν φορτώσει. Είναι προφανές ότι τα ένσημα του υπαλλήλου γραφείου είναι πιο "φτηνά" από του ηλεκτρολόγου. Ψάξε στην διοίκηση να δεις ποιος φταίει. Για τα προηγούμενα χρόνια είναι μεγάλη μανούρα η αλλαγή μην το ψάχνεις.

    2 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη nick1974
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Περαμα
    Μηνύματα
    4.288

    Προεπιλογή

    Δε ξερω αν θελετε να το τεντωσετε και να κοντραρετε στα ισα την εταιρια η οχι, αλλα αν θελετε το πρωτο τι σας κανει να νομιζετε οτι θα βρειτε καταλληλες πληροφοριες και ΣΩΣΤΕΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ σε ενα ΦΟΡΟΥΜ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΩΝ?
    Με εργατολογο η εστω σε πρωτη φαση με τον οικογενειακο σας δικηγορο πρεπει να μιλησετε κι οχι με τυχαιους ανθρωπους σε μια πλατφορμα που δεν εχει καμια απολυτως σχεση με τα εργατικα θεματα.

    3 Not allowed! Not allowed!

  5. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον nick1974 για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    mikemtb (22-10-21)

  6. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Μάρκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.946

    Προεπιλογή

    Δεν θέλω να σας χαλάσω τον οίστρο κατά του κακού αφεντικού που κλέβει τον υπάλληλο αλλά τα ένσημα του ΙΚΑ είναι ποσοστό επί του μισθού. Δεν υπάρχουν φτηνά και ακριβά ένσημα. Αν δηλώνεται όλο το ποσό του μισθού (που είναι και το πιθανότερο αν είναι σοβαρή εταιρία) και αυτό φαίνεται από το εκκαθαριστικό που παίρνει όταν πληρώνεται ή αν όλο το ποσό κατατίθεται στην τράπεζα σε λογαριασμό μισθοδοσίας και δεν υπάρχει μέρος του ποσού με μαύρη πληρωμή, δεν έχει χάσει ευρώ από ένσημο.

    Η μόνη διαφορά είναι αν χρειάζεται να παρουσιάζει κάπου ένσημα ηλεκτρολόγου που δεν φαίνονται αυτή τη στιγμή, ή αν με σύμβαση ηλεκτρολόγου θα έπρεπε να παίρνει περισσότερα λεφτά και τα έχασε.

    5 Not allowed! Not allowed!
    Όταν όλα τα άλλα έχουν αποτύχει..... RTFM.
    Short instructions: >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> >>>> Good Luck!
    https://diyelectronics-gr.blogspot.gr https://www.facebook.com/groups/872041030200567

  7. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    4.868

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από elektronio Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν θέλω να σας χαλάσω τον οίστρο κατά του κακού αφεντικού που κλέβει τον υπάλληλο αλλά τα ένσημα του ΙΚΑ είναι ποσοστό επί του μισθού.
    Το λες αυτό γιατί είναι πολύ σπάνιο το κακό αφεντικό σε αυτή τη....<<χώρα>>;
    Δεν ξέρω εργαζόμενο που σε κάποια φάση να μην προσπάθησαν να του τη φέρουν τα...καλά αφεντικά, π.χ, λογιστής που του είχαν αλλάξει ειδικότητα σε υπάλληλο!!
    Προγραμματιστής που του είχαν κάνει το ίδιο.
    Κι εμένα που ήθελαν σώνει και ντε να με προσλάβουν ως υπάλληλο χωρίς καμιά ειδικότητα κι ήμουνα...ιδιότροπος (!!!) που 'ασχολούμαι με...τέτοια ασήμαντα που κανείς δεν ασχολείται'!!
    Αλλά, ας μην τα λέω εγώ: https://www.insomnia.gr/forums/topic...6%CE%BA%CE%B1/

    Καλλιόπη, το πιθανότερο είναι να τον προσλάβανε ως υπάλληλο (ή να του αλλάξανε ειδικότητα στα μουλωχτά).

    Ο λόγος που το κάνουν είναι για να γλιτώσουν κάτι στα ένσημα, οπως και αμοιβή ως υπάλληλος γραφείου και όχι με βάση την εκάστοτε κλαδικη συλλογική σύμβαση.

    https://www.insomnia.gr/forums/topic...mment=58371337

    0 Not allowed! Not allowed!
    Διάλογος EL σε chat:
    - Μελενέ διονυση οιμε ελεφθεροσ εχής αγωρη εε
    - imina mi lene maria kia psixno agggoriii kalooo
    - Ελει νικα γράψαι ανκληκα δεν ξαιρο

  8. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Μάρκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.946

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Panoss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το λες αυτό γιατί είναι πολύ σπάνιο το κακό αφεντικό σε αυτή τη....<<χώρα>>;
    Δεν ξέρω εργαζόμενο που σε κάποια φάση να μην προσπάθησαν να του τη φέρουν τα...καλά αφεντικά, π.χ, λογιστής που του είχαν αλλάξει ειδικότητα σε υπάλληλο!!
    Προγραμματιστής που του είχαν κάνει το ίδιο.
    Κι εμένα που ήθελαν σώνει και ντε να με προσλάβουν ως υπάλληλο χωρίς καμιά ειδικότητα κι ήμουνα...ιδιότροπος (!!!) που 'ασχολούμαι με...τέτοια ασήμαντα που κανείς δεν ασχολείται'!!
    Αλλά, ας μην τα λέω εγώ: https://www.insomnia.gr/forums/topic...6%CE%BA%CE%B1/

    Καλλιόπη, το πιθανότερο είναι να τον προσλάβανε ως υπάλληλο (ή να του αλλάξανε ειδικότητα στα μουλωχτά).
    Παναγιώτη στο μήνυμα παραπάνω δεν είμαι ούτε υπέρ ούτε κατά των αφεντικών. Αυτό που είπα είναι ότι τα ένσημα είναι ποσοστό του μισθού. Εφόσον σου δίνουν όλο το μισθό κανονικά χωρίς μέρος του μισθού κάτω από το τραπέζι δεν χάνεις τίποτε από ένσημο ότι και να λέει η σύμβαση π.χ. είτε λέει λογιστής, είτε υπάλληλος, είτε αστροναύτης αν ο μισθός είναι 700 ευρώ τα ένσημα ΙΚΑ θα είναι το 42,5 % του μισθού (παλιότερα τώρα δεν ξέρω πόσο ακριβώς είναι).
    Για το ΙΚΑ τα ένσημα του μήνα μπορεί να είναι μέχρι 27 (τα παραπάνω απορρίπτονται όπως και τα δωρόσημα) και πρέπει να συμπληρώσεις, τώρα πλέον, 12.000 μεροκάματα σε οποιαδήποτε ειδικότητα λογιστής, ηλεκτρολόγος, υπάλληλος, αστροναύτης όλα τα μεροκάματα το ίδιο είναι.

    Η μόνη διαφορά θα είναι αν για να σε πάρουν ως ηλεκτρολόγο πρέπει να σε πληρώσουν περισσότερο μεροκάματο βάση της σύμβασης ηλεκτρολόγου (όπως γράφω και παραπάνω) οπότε χάνεις κάποια χρήματα και το ανάλογο ποσοστό στο ένσημο. Αλλά αν έχεις συμφωνήσει κάποιο μισθό και τον παίρνεις νόμιμα τότε δεν χάνεις τίποτε από ένσημο ότι και να λέει η σύμβαση πρόσληψης, ακόμη και αν την αλλάξουν στα μουλωχτά. Δεν γνωρίζω αν χάνεις κάτι άλλο αλλά στα ένσημα δεν κάνει διαφορά.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Όταν όλα τα άλλα έχουν αποτύχει..... RTFM.
    Short instructions: >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> >>>> Good Luck!
    https://diyelectronics-gr.blogspot.gr https://www.facebook.com/groups/872041030200567

  9. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    4.868

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από elektronio Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η μόνη διαφορά θα είναι αν για να σε πάρουν ως ηλεκτρολόγο πρέπει να σε πληρώσουν περισσότερο μεροκάματο βάση της σύμβασης ηλεκτρολόγου (όπως γράφω και παραπάνω) οπότε χάνεις κάποια χρήματα και το ανάλογο ποσοστό στο ένσημο.
    Αυτό που κατά κανόνα (προσπαθούν να) κάνουν είναι να προσλάβουν κάποιον ειδικευμένο ως υπάλληλο.
    Που συνεπάγεται μικρότερο μισθό και μικρότερο ένσημο.
    Η εμπειρία μου λέει ότι πολύ συχνά το πετυχαίνουν.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Διάλογος EL σε chat:
    - Μελενέ διονυση οιμε ελεφθεροσ εχής αγωρη εε
    - imina mi lene maria kia psixno agggoriii kalooo
    - Ελει νικα γράψαι ανκληκα δεν ξαιρο

  10. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.775

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από elektronio Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παναγιώτη στο μήνυμα παραπάνω δεν είμαι ούτε υπέρ ούτε κατά των αφεντικών. Αυτό που είπα είναι ότι τα ένσημα είναι ποσοστό του μισθού. Εφόσον σου δίνουν όλο το μισθό κανονικά χωρίς μέρος του μισθού κάτω από το τραπέζι δεν χάνεις τίποτε από ένσημο ότι και να λέει η σύμβαση π.χ. είτε λέει λογιστής, είτε υπάλληλος, είτε αστροναύτης αν ο μισθός είναι 700 ευρώ τα ένσημα ΙΚΑ θα είναι το 42,5 % του μισθού (παλιότερα τώρα δεν ξέρω πόσο ακριβώς είναι).
    Για το ΙΚΑ τα ένσημα του μήνα μπορεί να είναι μέχρι 27 (τα παραπάνω απορρίπτονται όπως και τα δωρόσημα) και πρέπει να συμπληρώσεις, τώρα πλέον, 12.000 μεροκάματα σε οποιαδήποτε ειδικότητα λογιστής, ηλεκτρολόγος, υπάλληλος, αστροναύτης όλα τα μεροκάματα το ίδιο είναι.

    Η μόνη διαφορά θα είναι αν για να σε πάρουν ως ηλεκτρολόγο πρέπει να σε πληρώσουν περισσότερο μεροκάματο βάση της σύμβασης ηλεκτρολόγου (όπως γράφω και παραπάνω) οπότε χάνεις κάποια χρήματα και το ανάλογο ποσοστό στο ένσημο. Αλλά αν έχεις συμφωνήσει κάποιο μισθό και τον παίρνεις νόμιμα τότε δεν χάνεις τίποτε από ένσημο ότι και να λέει η σύμβαση πρόσληψης, ακόμη και αν την αλλάξουν στα μουλωχτά. Δεν γνωρίζω αν χάνεις κάτι άλλο αλλά στα ένσημα δεν κάνει διαφορά.
    Το επικουρικό ταμείο?Ταμείο ηλεκτροτεχνιτων?
    ΒΑρέα και ανθυγιεινά σε καποιες περιπτωσεις?

    1 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  11. #10
    Μέλος
    Όνομα
    Μάρκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.946

    Προεπιλογή

    Υπενθυμίζω απόσπασμα από το αρχικό μήνυμα: "ο αδερφός μου εργάζεται σε μια εταιρία και ενώ στα χαρτιά της εταιρίας φαίνεται σαν ηλεκτρολόγος, στο ΙΚΑ του κολλάνε ένσημα υπαλλήλου γραφείου."

    Τι σημαίνει το φαίνεται σαν ηλεκτρολόγος; Προφανώς ότι έχει προσληφθεί σαν ηλεκτρολόγος με σύμβαση ηλεκτρολόγου. Δεν μπορεί να έχει προσληφθεί σαν υπάλληλος και να φαίνεται στα χαρτιά σαν ηλεκτρολόγος.
    Εφόσον λοιπόν τον προσέλαβαν σαν ηλεκτρολόγο και δεν πληρώνεται μαύρα δεν έχει χάσει τίποτε από ένσημα. (ένσημα = μεροκάματα και αξία ενσήμων για την ανταπόδοση κοινώς σαν τι εργαζόμενος τα πήρες καμία σημασία)

    Σε όλα αυτά που λέτε Παναγιώτη και Βασίλη, συμφωνώ, αλλά τα βλέπεις από την αρχή όταν προσλαμβάνεσαι άντε σε ένα μήνα μετά που θα πληρωθείς. Δεν πέφτεις από τα σύννεφα κάποια στιγμή στο μέλλον.



    3 Not allowed! Not allowed!
    Όταν όλα τα άλλα έχουν αποτύχει..... RTFM.
    Short instructions: >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> >>>> Good Luck!
    https://diyelectronics-gr.blogspot.gr https://www.facebook.com/groups/872041030200567

  12. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον elektronio για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    mikemtb (25-10-21)

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-06-18, 10:45
  2. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-02-14, 14:16
  3. Ερώτηση για φωτιστικό γραφείου
    By Inferno in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-10-13, 13:56
  4. Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-09-13, 18:31
  5. woofer αντί για sub
    By jean in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-05-11, 02:42

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας