Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 6 από 6

Θέμα: Βοήθεια με αλλαγή θερμοστάτη για καλοριφέρ

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    May 2021
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10

    Question Βοήθεια με αλλαγή θερμοστάτη για καλοριφέρ

    Καλησπέρα σε όλους.

    Έχω έναν παλιό θερμοστάτη στο εξοχικό για το καλοριφέρ, ο οποίος μπορούσε και να ανάψει παίρνοντας τηλέφωνο και βάζοντας κάποιους κωδικούς άναβε απομακρυσμένα. Μιας και όλα αυτά ξεπεράστηκαν πλέον, πήρα έναν smart θερμοστάτη ώστε να ανάβω εγώ το καλοριφέρ και να τσεκάρω θερμοκρασίες κλπ απο το κινητό μου.

    Παρακάτω είναι ο παλιός θερμοστάτης:

    Παλιός.jpg

    Φαίνεται πως η φάση είναι στο 1 και στο 3 έχει βάλει καλώδιο γείωσης;! (μήπως είναι καμία επιστροφή; )
    Έχει και ένα μπλε καλωδιάκι απο πίσω(δεν φαίνεται στην φωτό) που φαντάζομαι είναι ο ουδέτερος αλλα δεν χρησιμοποιείται πουθενά. Το καλοριφέρ πάντως τόσα χρόνια δουλεύει κανονικά έτσι.
    Το απο πάνω μηχανηματάκι παίρνει πρώτα την φάση (το αριστερό καλώδιο) και το δεξί καλωδιάκι που φεύγει πάει στον θερμοστάτη κάτω. Το έβγαλα τελείως αυτό και σύνδεσα την φάση απευθείας στον καινούργιο.

    Ο νέος θερμοστάτης που πήρα είναι ο εξής:


    https://www.skroutz.gr/s/26886772/BH...%BF%CF%82.html


    Νεος.jpg

    Φαντάζομαι στο L (4) βάζω την φαση (έβαλα μόνο αυτό για αρχή και άνοιξε ο θερμοστάτης, οπότε δουλεύει).
    Μετά μπερδεύτηκα με το κίτρινο καλώδιο (αυτό που είπα πως είναι γείωση ή καμία επιστροφή) αλλα δεν κατάλαβα που πρέπει να το συνδέσω, πιθανόν στο L1 (1) ;. Επίσης, το μπλέ καλώδιο δεν χρειάζεται να το συνδέσω κάπου αφού δεν το είχαν βάλει κ πριν ή το βάζω στο Ν (3);
    Αν μπορείτε να βοηθήσετε θα το εκτιμούσα.
    Ευχαριστώ πολύ!

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    May 2020
    Περιοχή
    Ιωάννινα
    Μηνύματα
    28

    Προεπιλογή

    Αν κατάλαβα καλά από την πρώτη φωτογραφία,
    ο θερμοστάτης που είναι εγκατεστημένος συνδέεται στα X,C και με τον Phone Controller που βλέπω.
    Οπότε ο θερμοστάτης είναι υπεύθυνος για το πότε θα ανάψει και πότε θα σβήσει το καλοριφέρ.


    Τώρα για τον εγκατεστημένο θερμοστάτη πρέπει να βεβαιωθείς ότι στο 1 είναι η φάση.
    Αφού δεν φαίνονται άλλα καλώδια συνδεδεμένα στον θερμοστάτη,
    υποθέτω ότι την εντολή για να ανάψει το καλοριφέρ την δίνει μέσω του κίτρινου καλωδίου,
    δίνοντας φάση σε αυτό το καλώδιο (με το που θα οπλίσει το ρελέ).

    Για τον νέο θερμοστάτη, θα χρειαστεί σίγουρα φάση και ουδέτερο, στα σημεία L και N αντίστοιχα,
    απλά για να λειτουργήσει ο θερμοστάτης.


    Βλέπω στα L1 και Ν1 γράφει Load.
    Υποθέτω ότι το N1 και το Ν είναι εσωτερικά βραχυκυκλωμένα, (έλεγχο με πολύμετρο, εκτός 220V φυσικά).
    Για το L1 υποθέτω ότι είναι συνδεδεμένα με ρελέ εσωτερικά με το L και μολις οπλίσει το ρελέ δίνει φάση για αν ανάψει το καλοριφέρ,
    και αυτό ελέγχετε με πολύμετρο.


    Αν οι υποθέσεις μου είναι σωστές τότε το πιο πιθανό σενάριο είναι να συνδέσεις και το κίτρινο καλώδιο στο L1.
    Όμως με τα 220V δεν παίζουμε, οπότε καλό είναι να είμαστε σίγουροι πριν κάνουμε οτιδήποτε.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.775

    Προεπιλογή

    Αν εχω καταλαβει σωστα:
    το μαυρο ειναι φαση (πάει στο L),το κιτρινοπράσινο επιστροφή(πάει L1).
    O καινούργιος θερμοστάτης θέλει και ουδετερο Ν .
    Δεν ξερω το απο πάνω εξαρτημα τι είναι.Θεωρω ότι καπου πρεπει να εχει τροφοδοσία.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  4. #4
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    May 2021
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vkottikas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν κατάλαβα καλά από την πρώτη φωτογραφία,
    ο θερμοστάτης που είναι εγκατεστημένος συνδέεται στα X,C και με τον Phone Controller που βλέπω.
    Οπότε ο θερμοστάτης είναι υπεύθυνος για το πότε θα ανάψει και πότε θα σβήσει το καλοριφέρ.


    Τώρα για τον εγκατεστημένο θερμοστάτη πρέπει να βεβαιωθείς ότι στο 1 είναι η φάση.
    Αφού δεν φαίνονται άλλα καλώδια συνδεδεμένα στον θερμοστάτη,
    υποθέτω ότι την εντολή για να ανάψει το καλοριφέρ την δίνει μέσω του κίτρινου καλωδίου,
    δίνοντας φάση σε αυτό το καλώδιο (με το που θα οπλίσει το ρελέ).

    Για τον νέο θερμοστάτη, θα χρειαστεί σίγουρα φάση και ουδέτερο, στα σημεία L και N αντίστοιχα,
    απλά για να λειτουργήσει ο θερμοστάτης.


    Βλέπω στα L1 και Ν1 γράφει Load.
    Υποθέτω ότι το N1 και το Ν είναι εσωτερικά βραχυκυκλωμένα, (έλεγχο με πολύμετρο, εκτός 220V φυσικά).
    Για το L1 υποθέτω ότι είναι συνδεδεμένα με ρελέ εσωτερικά με το L και μολις οπλίσει το ρελέ δίνει φάση για αν ανάψει το καλοριφέρ,
    και αυτό ελέγχετε με πολύμετρο.


    Αν οι υποθέσεις μου είναι σωστές τότε το πιο πιθανό σενάριο είναι να συνδέσεις και το κίτρινο καλώδιο στο L1.
    Όμως με τα 220V δεν παίζουμε, οπότε καλό είναι να είμαστε σίγουροι πριν κάνουμε οτιδήποτε.
    Καλημέρα. Ο Θερμοστάτης που είναι εγκαστημένος έχει στο 1 (φάση) και στο 3 (το κίτρινο που δίνει εντολή να ανάψει ο καυστήρας). Τα X,Cείναι κενά.
    Σωστά, ο θερμοστάτης είναι υπέυθυνός για το πότε θα ανοίξει/κλείσει το καλοριφέρ. Το αλλο μηχανηματάκι απο πάνω το συνδέοουμε με δικό του μετασχηματιστή για να πάρει ρέυμα και με το καλώδιο τηλεφώνου.
    Οπότε για να τσεκάρω με πολύμετρο (ήδη έχω), συνδέω φάση και ουδέτερο και με το πολύμετρο βλέπω που δίνει τάση να βάλω και το κίτρινό καλώδιο της εντολής;


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilllis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν εχω καταλαβει σωστα:
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilllis Εμφάνιση μηνυμάτων
    το μαυρο ειναι φαση (πάει στο L),το κιτρινοπράσινο επιστροφή(πάει L1).
    O καινούργιος θερμοστάτης θέλει και ουδετερο Ν .
    Δεν ξερω το απο πάνω εξαρτημα τι είναι.Θεωρω ότι καπου πρεπει να εχει τροφοδοσία.


    Το αλλο μηχανηματάκι απο πάνω το συνδέοουμε με δικό του μετασχηματιστή για να πάρει ρέυμα και με το καλώδιο τηλεφώνου. Έτσι ώστε αν πάρεις τηλέφωνο και βάλεις κάποιους κωδικούς, ανάβεις/σβήνεις το καλοριφέρ απομακρυσμένα.
    Ωραία. Μάλλον πρέπει να είστε σωστοί και οι 2. Μαύρο είναι η φάση μπαίνει στο L, έχω ουδέτερο απο πίσω απο το κουτάκι με χρώμα μπλέ που δεν χρησιμοποιείται και το βάζω στο Ν και έχω και το κιτρινόπρασινο που θα είναι αυτό που δίνει την εντολή και μάλλον πάει στο L1.
    Ερώτηση εντέλως άπειρου: Πως τσεκάρω με το πολύμετρο; (ήδη έχω)

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη tsoarbatzis
    Όνομα
    Kωστας
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Σέρρες
    Μηνύματα
    79

    Προεπιλογή

    Mην μπερδεύεσαι με το κιτρινοπράσινο χρώμα της γείωσης. Απλα δε θα είχε το κατάλληλο χρώμα ο ηλεκτρολόγος. Αυτό είναι τα 230 v που φεύγουν σαν εντολή στον καυστήρα για να ξεκινήσει. Στα 230v βάζουμε μαύρο, καφέ χρώμα. Στην συγκεκριμένη περίπτωση θα έπρεπε να μπεί κόκκινο χρώμα στην εντολή

    0 Not allowed! Not allowed!
    Όποιος λαός ξεχάσει την ιστορία του είναι καταδικασμένος να την ξαναζήσει...Τίποτα πιο άνισο από την ίση μεταχείρηση άνισων....Αυτές οι δύο ρήσεις χαρακτηρίζουν το Ελληνικό Κράτος.

  6. #6
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    May 2021
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsoarbatzis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Mην μπερδεύεσαι με το κιτρινοπράσινο χρώμα της γείωσης. Απλα δε θα είχε το κατάλληλο χρώμα ο ηλεκτρολόγος. Αυτό είναι τα 230 v που φεύγουν σαν εντολή στον καυστήρα για να ξεκινήσει. Στα 230v βάζουμε μαύρο, καφέ χρώμα. Στην συγκεκριμένη περίπτωση θα έπρεπε να μπεί κόκκινο χρώμα στην εντολή
    Ωραία, το έπιασα! Οπότε είναι το καλώδιο που δίνει την εντολή. Απλά δεν είχε αλλο κ έβαλε το κιτρινοπράσινο. Προχειροδουλειές τα λέω αυτά εγώ κ ας μην είμαι ειδικός. anyway, θα προσπαθήσω το επόμενο σκ να κάνω την σύνδεση κ θα σας πω αν πάνε όλα καλά.
    Σας ευχαριστώ όλους!

    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. Αλλαγή θερμοστάτη χώρου για καλοριφέρ
    By geo_ef in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-01-18, 21:01
  2. Αλλαγή θερμοστάτη
    By pcvasilis in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-03-15, 01:02
  3. Αλλαγή παροχής καλοριφέρ
    By jomor in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 34
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-12-13, 19:52
  4. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-11-13, 15:52
  5. Αλλαγή θερμοστάτη
    By Kwkaran2 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-12-12, 13:54

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας