Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 18 από 18

Θέμα: αυτονομο σπιτι

  1. #11
    Μέλος
    Όνομα
    Μάνος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Κρήτη
    Μηνύματα
    3.951

    Προεπιλογή

    Μαζι με τις αυξησεις στο ρευμα εχουνε ερθει και αυξησεις στις πρωτες υλες και στις μεταφορες.
    Δηλαδη τωρα τα πανελ και οι μπαταριες κοστιζουνε πολυ παραπανω απο οτι πριν δεν ισχυουνε οι παλιες τιμες.
    Το κοντεινερ απο κινα ερχοτανε με 2k και τωρα θελει 15k.
    Υπαρχει μεγαλος πληθωρισμος γι αυτο εχουνε ανεβει ολα οι κεντρικες τραπεζες κοβουνε αβερτα σκουπιδοχρημα..

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Μέλος
    Όνομα
    γιωργος
    Εγγραφή
    Nov 2015
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    54

    Προεπιλογή

    εισαι σιγουρος οτι με 2000 καλυπτεις αυτα που θελεις;εχω αυτονομο για αυτο σε ρωταω.
    τοσα θες μονο για μπαταριες της προκοπης.το παραμυθι στην αγορα για να πουλησουν καλα κραταει.
    αν θελεις πες με αυτα τα χρηματα τι βαζεις.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    2.446

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mikemtb Εμφάνιση μηνυμάτων
    φιλε μου η σκεψη ειναι ολοσωστη! παρασυρομαστε απο την ευκολια του να βαλουμε το οτιδηποτε στην πριζα, και μετα ερχεται το μπουγιουρντί!!
    Για το δικό μου "μπουγιουρντί" δεν περνάνε αυτά !!
    https://www.howtofixit.gr/forum/show...l=1#post611217
    Το δικό μου πρόβλημα είναι πως να το σταματήσω !!
    Πάντως όσο αφορά θέματα μπαταριών , ινβερτερ και αν πρέπει η όχι να συνεχίσουμε να έχουμε βασικό πάροχο την δεή (αναγκαίο κακό μεν ) αλλά ναι μπορεί να είναι χρήσιμη για το ψυγείο για να σωθούν μπαταρίες , ινβέρτερ κτλ.
    Αλλά σε πολλά θέματα είμαστε λάθος , προσωπικά πρέπει να δούμε όλα τα αναλώσιμα πότε μπορούν να προσφέρουν πράγματι περισσότερα από το κόστος τους (δεν αμφιβάλλω στην δήλωση του Γιάννη ότι θα κάνει απόσβεση σε 2 χρόνια ) αλλά πρακτικά αυτό είναι αδύνατον με μπαταρίες , γιατί? γιατί η μπαταρία στην καθημερινότητα πολλές φορές θα είναι γεμάτη , τα πάνελ όμως "νεκρώνουν άδικα" ενώ μπορούν και θέλουν να δώσουν περισσότερα . (και όταν δεν νεκρώνουν πληρώνεται στην φθορά μπαταρίας πολύ νωρίτερα και είναι δεδομένο )

    Αν υποθέταμε μια κόντρα ή έναν "διαγωνισμό" τέλος πάντων , στο συμφερότερο μέγιστο κέρδος , τότε ποιος αμφιβάλει για το παραπάνω link που παρέθεσα . (τώρα θα μου πείτε άλλα π.χ. "ρε φίλε τι να το κάνω το ρεύμα όταν δεν το χρειάζομαι, το ρεύμα το χρειάζομαι μόνο για την νύχτα " . και αυτό λάθος είναι, Όποιος κατάλαβε .

    Από την άλλη είναι λάθος του Γιάννη να νομίζει ότι με το υγραέριο ή τα ξύλα "εκδικείται" κατά κάποιον τρόπο την δεη .

    Ακόμη και η συμπτωματική ερώτηση του σε θέμα "Solar trackers" , είναι άλλο ένα μονοπάτι για μέγιστο και συμφερότερο κέρδος.

    Για αρχή προτείνω στον Γιάννη να ψάξει λίγα περί dump load και τι σημαίνει αυτό .
    https://www.youtube.com/watch?v=KnA6md_q3W4
    Και να επισκέπτεται "κλαμπάδικα " που έχουν συσκευές Dc παντός τύπου από πιστολάκια μαλλιών , ηλεκτρικά σίδερα σιδερώματος , και ότι άλλο φανταστείς .

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κυριακίδης : 03-11-21 στις 21:30

  4. #14
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Ιωαννης
    Εγγραφή
    Jul 2021
    Περιοχή
    Σέρρες
    Μηνύματα
    18

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Κυριακίδης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για το δικό μου "μπουγιουρντί" δεν περνάνε αυτά !!
    https://www.howtofixit.gr/forum/show...l=1#post611217
    Το δικό μου πρόβλημα είναι πως να το σταματήσω !!
    Πάντως όσο αφορά θέματα μπαταριών , ινβερτερ και αν πρέπει η όχι να συνεχίσουμε να έχουμε βασικό πάροχο την δεή (αναγκαίο κακό μεν ) αλλά ναι μπορεί να είναι χρήσιμη για το ψυγείο για να σωθούν μπαταρίες , ινβέρτερ κτλ.
    Αλλά σε πολλά θέματα είμαστε λάθος , προσωπικά πρέπει να δούμε όλα τα αναλώσιμα πότε μπορούν να προσφέρουν πράγματι περισσότερα από το κόστος τους (δεν αμφιβάλλω στην δήλωση του Γιάννη ότι θα κάνει απόσβεση σε 2 χρόνια ) αλλά πρακτικά αυτό είναι αδύνατον με μπαταρίες , γιατί? γιατί η μπαταρία στην καθημερινότητα πολλές φορές θα είναι γεμάτη , τα πάνελ όμως "νεκρώνουν άδικα" ενώ μπορούν και θέλουν να δώσουν περισσότερα . (και όταν δεν νεκρώνουν πληρώνεται στην φθορά μπαταρίας πολύ νωρίτερα και είναι δεδομένο )

    Αν υποθέταμε μια κόντρα ή έναν "διαγωνισμό" τέλος πάντων , στο συμφερότερο μέγιστο κέρδος , τότε ποιος αμφιβάλει για το παραπάνω link που παρέθεσα . (τώρα θα μου πείτε άλλα π.χ. "ρε φίλε τι να το κάνω το ρεύμα όταν δεν το χρειάζομαι, το ρεύμα το χρειάζομαι μόνο για την νύχτα " . και αυτό λάθος είναι, Όποιος κατάλαβε .

    Από την άλλη είναι λάθος του Γιάννη να νομίζει ότι με το υγραέριο ή τα ξύλα "εκδικείται" κατά κάποιον τρόπο την δεη .

    Ακόμη και η συμπτωματική ερώτηση του σε θέμα "Solar trackers" , είναι άλλο ένα μονοπάτι για μέγιστο και συμφερότερο κέρδος.

    Για αρχή προτείνω στον Γιάννη να ψάξει λίγα περί dump load και τι σημαίνει αυτό .
    https://www.youtube.com/watch?v=KnA6md_q3W4
    Και να επισκέπτεται "κλαμπάδικα " που έχουν συσκευές Dc παντός τύπου από πιστολάκια μαλλιών , ηλεκτρικά σίδερα σιδερώματος , και ότι άλλο φανταστείς .
    Αρχικά να πω ότι δεν κατάλαβα ακριβώς τι σημαίνει ων solar trackers διάβασα κάποιες σελίδες και σκέφτηκα ότι ταιριάζει η ερώτηση μου εδώ μέσα.

    Έπειτα, δεν είμαι έφηβος για να νομίζω ότι κάνω κακό στη ΔΕΗ? 😁. Μαγειρεύω χρόνια στη φωτιά και πάντα το προτιμώ, έπειτα σαν τη ζέστη της ξυλοσομπας με ελιά ή πουρνάρι δεν έχει.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #15
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Ιωαννης
    Εγγραφή
    Jul 2021
    Περιοχή
    Σέρρες
    Μηνύματα
    18

    Προεπιλογή

    Έγραψα πιο πάνω 2 φορές ότι η τιμή είναι περίπου.

    Κάτι άλλο που σκέφτηκα είναι ψυγείο τριπλής ενέργειας. Δεν συμφέρει πολύ, αλλά ετσι παμε σε πιο απλό - μικρό σύστημα. Μόνο λάμπες και φόρτιση smartphone

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #16
    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    2.446

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ioannisg Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μαγειρεύω χρόνια στη φωτιά και πάντα το προτιμώ, έπειτα σαν τη ζέστη της ξυλοσομπας με ελιά ή πουρνάρι δεν έχει.
    Μαγειρεύεις και τον Αύγουστο?
    Κάτι άλλο που σκέφτηκα είναι ψυγείο τριπλής ενέργειας. Δεν συμφέρει πολύ, αλλά ετσι παμε σε πιο απλό - μικρό σύστημα. Μόνο λάμπες και φόρτιση smartphone
    Από την στιγμή που δεν ξεριζώνεται ο βασικός πάροχος και πληρώνεις πάγια , συμφέρει να εκμεταλλευτείς τον πάροχο για το ψυγείο και μόνο (αποφυγή μεγάλων μπαταριών και ινβερτερ) . Στα υπόλοιπα πάρε φόρα και στις στροφές να κόβεις λίγο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #17
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Ιωαννης
    Εγγραφή
    Jul 2021
    Περιοχή
    Σέρρες
    Μηνύματα
    18

    Προεπιλογή

    Κυριακίδη γνωριζόμαστε μήπως;

    Αν δεν είσαι σε θέση να γράψεις σαν άνθρωπος, μη γράφεις. Έθεσα κάποια ερωτήματα εδώ μέσα γιατί υπάρχουν άτομα που έχουν απαντήσεις. Αν υπάρχει κάποιος εδώ μέσα που σε γνωρίζει προσωπικά καλό θα είναι να σε συμβουλέψει να γράφεις όπως σου γράφουν.

    Δεν έχω άλλες ερωτήσεις για το φόρουμ. Κυριακίδη αν έχεις καμιά απορία στείλε μου μήνυμα και να τα πούμε και από κοντά τα υπόλοιπα.

    Ευχαριστώ τους υπόλοιπους.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον Ioannisg για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    Κυριακίδης (04-11-21), mikemtb (03-11-21)

  9. #18
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.015

    Προεπιλογή

    τα μηνύματα μεταφερθήκαν σε νέο θέμα γιατί ήταν και άσχετα με το άλλο..

    0 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2

Παρόμοια Θέματα

  1. Αυτονομο φωτοβολταικο σε βαρκα
    By peiperakos in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-09-16, 12:33
  2. Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-09-14, 09:43
  3. 12 V ψυγειο για αυτονομο
    By christakosxo in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 35
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-05-13, 10:27
  4. Αυτονομο φωτοβολταικο συστημα
    By Nitse in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-11-11, 00:45
  5. βοηθεια για αυτονομο
    By kanenas in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-06-11, 09:20

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας