Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 4 από 4

Θέμα: Κεραία για 4G 1800MHz

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη ioanniskar
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Dec 2008
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    269

    Προεπιλογή Κεραία για 4G 1800MHz

    Έχω ένα 4g modem με 2 υποδοχές TS-9 για κεραίες. Θέλω να φτιάξω μία κεραία για βελτίωση του 4G στα 1800MHz. Υπάρχουν αρκετά βιντεάκια στο youtube, π.χ. αυτό που είναι μία τύπου yagi με δίσκους, αλλά από λίγο που έψαξα σε ξένα forums, οι περισσότερες είναι fakes και οι διαστάσεις τους δεν δίνουν σωστό αποτέλεσμα. Θα δοκιμάσω με κάποιες άλλες διαστάσεις που βρήκα σε Ρώσικα forums και ίσως με κάποια άλλα σχέδια (π.χ. biquad).


    1. Επειδή είμαι άσχετος από κεραίες έχω κάποιες πολύ βασικές απορίες. Οι περισσότερες κεραίες για 4G με τα βύσματα και τα καλώδιά τους είναι 50 Ohm αν και υπάρχουν και 75 Ohm. Από τι εξαρτάται η σωστή επιλογή; Παίζει ρόλο τι υποστηρίζει ο εξοπλισμός (modem) που θα συνδεθεί ή μπορεί στο ίδιο modem να συνδέσεις ή 50 ή 75 Ohm; Π.χ στο Huawei E5372 δεν βρίσκω στα χαρακτηριστικά αν υποστηρίζει 50 ή 75. Μπορώ να βάλω όποια θέλω;


    2. Έχω αντάπτορες TS-9 > F αλλά τα F είναι 75 Ohm και τα πιο κοινά καλώδια είναι επίσης 75 Ohm. Όλα τα σχέδια που βρίσκω είναι με βύσματα SMA ή N που είναι 50 Ohm. Πόσο αρνητικά θα επιδράσουν τα 75 Ohm βύσματα/καλώδια; (το modem θα μπει δίπλα στην κεραία οπότε τα καλώδια θα είναι 0.5-1m). Σε ξένο site (που δεν βρίσκω το link τώρα), διάβασα πως μπορείς να βάλεις καλώδιο 75 Ohm σε κεραία 50 Ohm, αλλά για να μην επηρεάσει θα πρέπει το συνολικό του μήκος να είναι ακέραιο πολλαπλάσιο του μισού μήκους κύματος επί τον συντελεστή βράχυνσης.
    Δηλαδή L = n • λ/2 • VF. Ισχύει αυτό και πώς ερμηνεύεται;


    Έχει φτιάξει κανείς κάποια παρόμοια κεραία για 4G 1800MHz;

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη argizel
    Όνομα
    Αντώνης
    Εγγραφή
    Feb 2016
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    202

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ioanniskar Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δηλαδή L = n . λ/2 . VF. Ισχύει αυτό και πώς ερμηνεύεται;


    Έχει φτιάξει κανείς κάποια παρόμοια κεραία για 4G 1800MHz;
    L= το μήκος του καλωδίου που υπολογίζεις, λ/2 το μισό του μήκους κύματος των 1800Mhz, VF= velocity factor είναι ο συντελεστής βράχυνσης και εξαρτάται από τον τύπο του καλωδίου που θα χρησιμοποιήσεις. Κονέκτορες, καλώδια, κεραία, μοντεμ, πρέπει να έχουν την ίδια σύνθετη αντίσταση και τότε το μήκος του καλωδίου δεν παίζει ρόλο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη ioanniskar
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Dec 2008
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    269

    Προεπιλογή

    Τον παραπάνω τύπο τον έγραψα εγώ από αυτά που διάβασα με google translate από τα Ρώσικα. Γι' αυτό και δεν ξέρω αν είναι σωστός. Άρα μου λέτε ότι ισχύει; Μπορώ να υπολογίσω έτσι το μήκος και να βάλω ό,τι καλώδιο θέλω για να μην ψάχνω κονέκτορες SMA;

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη argizel
    Όνομα
    Αντώνης
    Εγγραφή
    Feb 2016
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    202

    Προεπιλογή

    Οχι. Αυτό που λέω είναι, για να έχεις μέγιστη μεταφορά ισχύος στην κεραία σου, θα πρέπει να έχει όλο το σύστημα την ίδια σύνθετη αντίσταση, από το μόντεμ μέχρι την κεραία. Και αυτό για να μην έχεις επιστρεφόμενη ισχύ (στάσιμα κύματα) που προφανως δεν έχεις ούτε τρόπο να μετρήσεις, και φυσικά ούτε και τις γνώσεις να επέμβεις απ' ότι κατάλαβα.

    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. Κεραία για πομπό AM
    By FMTRIKALA in forum Κεραίες & Καλώδια
    Απαντήσεις: 40
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-06-20, 09:38
  2. Κεραία για Fm
    By cbf600 in forum Κεραίες & Καλώδια
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-11-14, 19:57
  3. Απορία για κεραία
    By SY1AQZ in forum Κεραίες & Καλώδια
    Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-03-14, 19:49
  4. Γνώμες για κεραία.
    By aladin in forum Κεραίες & Καλώδια
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-04-11, 23:09
  5. Κεραία 75Ω για FM
    By Gant in forum Συσκευές Εικόνας-Ήχου
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-02-11, 02:23

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας