Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 17

Θέμα: Αντικατασταση ανεμιστηρα UPS,οχι τοσο απλο...

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη dant3
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    552

    Προεπιλογή Αντικατασταση ανεμιστηρα UPS,οχι τοσο απλο...

    Έχω ενα Cyberpower OLS1000EXL.
    https://www.skroutz.gr/s/2822427/Cyb...l?from=catspan
    Το θεμα ειναι οτι εχει εναν ανεμιστηρα 80αρη που λειτουργει συνεχεια και κανει πραγματικα πολυ θορυβο.
    Στο σπιτι που βρισκομαι τωρα το εχω βαλει στο παταρι και εχω τραβηξει γραμμη και την εχω φερει και κανω τη δουλεια μου,προκειμενου να γλιτωσω το θορυβο.
    Το θεμα ειναι πως σε λιγο καιρο θα φυγω και στο νεο σπιτι που θα παω,δε θα εχω αυτη τη δυνατοτητα.
    Οποτε εχω 2 εναλλακτικες.
    -Η να το πουλησω και να παρω ενα αλλο που δε θα λειτουργει μονιμα ο ανεμιστηρας.Αλλα δε το θελω καθως ειναι γαιδουρι απο ολες τις αποψεις και οτι και αν παρω θα ειναι υποβαθμιση απο θεμα αυτονομιας,ποιοτητας ρευματος κτλ.
    -Να κανω μοντα να βαλω ανεμιστηρα αλλο.Πιθανοτατα εναν 12αρη που θα παλευεται να δουλευει μονιμα.

    Ψαχνοντας για την εφαρμογη της λυσης 2 επεσα πανω σε αυτο ομως.
    https://www.crc.id.au/cyberpower-ols...-replacements/

    Συμφωνα με αυτο ο ανεμιστηρας που εχει μεσα ειναι με 3πιν και επιστρεφει στο ενα καλωδιο τις στροφες του σε μια συγκεκριμενη συχνοτητα.
    Αναφερει ενα κυκλωμα με ενα 555 για να το ξεγελας,που οκ ειναι εφικτο να γινει.
    Θελω να ψαξω ομως το ενδεχομενο εαν με καποιο (σχετικα αθορυβο) ανεμιστηρα του εμποριου μπορω να δωσω το σημα αυτο με καποια μετατροπη ωστε να λειτουργει οπως πρεπει.Δηλαδη να καταλαβει αν πεθανει ο ανεμιστηρας και να μη κλεισει απο overheat,αλλα απο το σφαλμα του ανεμιστηρα.
    Γινεται?Η να κανω το κυκλωμα με το 555 και τελος?

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη chipakos-original
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Γαλατσι
    Μηνύματα
    1.754

    Προεπιλογή

    Βάλε ανεμιστήρα 12χ12 με τρία καλώδια......... Δεν είπες πόσα βολτ είναι ο ανεμιστήρας σου https://www.soundservice.gr/e-shop/i...cturers_id=251

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη dant3
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    552

    Προεπιλογή

    12V ειναι.
    Δε κανει απλος ανεμιστηρας με 3πιν καθως δεν επιστρεφει τη συχνοτητα που ζηταει το ups στο καλωδιο του tachometer.Εχει και ενα υπολογισμο της συχνοτητας σε ενα comment σε αυτο το λινκ
    https://www.ispcolohost.com/2015/02/...000rtxl2u-ups/
    https://www.ispcolohost.com/2015/02/...-comment-95772

    Επισης θα βαλω ανεμιστηρα υπολογιστη καθως το ζητουμενο ειναι ο χαμηλος θορυβος και δε νομιζω να το πετυχω με καποιον sunon.
    Ισως βαλω και 14αρη ανεμιστηρα που με λιγο ψαξιμο ειδα πως βγαζουν το ιδιο CFM με τον μαμα 8αρη αλλα με λιγο θορυβο της ταξης των 20-25db.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    ΧΡΗΣΤΟΣ
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Περιστερι
    Μηνύματα
    217

    Προεπιλογή

    Δοκίμασες να του βάλεις γρασσο ;

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη dant3
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    552

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από XPHSTOS29 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δοκίμασες να του βάλεις γρασσο ;
    Μπας και μειωθει ο θορυβος?
    Απιθανο το βλεπω,απο καινουργιο το εκανε.Και λογικο ειναι οταν γυρναει με 4500 στροφες.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Ραφαηλ
    Εγγραφή
    May 2013
    Περιοχή
    Χανια
    Μηνύματα
    183

    Προεπιλογή

    αν μπεις στο λογισμικο του ups δεν υπαρχει δυνατοτητα να ριξεις απο εκει μεσα τις στροφες η να δουλευει αυτονομα και οχι συναιχεια ?

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη dant3
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    552

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από RAFAHL Εμφάνιση μηνυμάτων
    αν μπεις στο λογισμικο του ups δεν υπαρχει δυνατοτητα να ριξεις απο εκει μεσα τις στροφες η να δουλευει αυτονομα και οχι συναιχεια ?
    Οχι δεν υπαρχει επιλογη.Ειναι dual conversion και σε αυτα λειτουργει συνεχεια ο ανεμιστηρας.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΝΕΚΤΑΡΙΟΟΣ
    Όνομα
    Νεκταριος
    Εγγραφή
    Jan 2013
    Περιοχή
    ΑΙΓΙΝΑ
    Μηνύματα
    859

    Προεπιλογή

    εχω το ιδιο σε 3 κβα και το δικο σας ειναι καθαρου ιμιτωνου Α και συμβατο με γενητρια.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος
    Όνομα
    μιχαλης
    Εγγραφή
    Aug 2007
    Περιοχή
    γλυφαδα
    Μηνύματα
    3.335

    Προεπιλογή

    δοκιμασε το εξής:
    στον ανεμιστηρα που ηδη λειτουργεί, βγαλε το + και βαλε ενα μεταβλητο τροφοδοτικο με κοινο ( - ) ξεκινωντας απο τα 12 και κατεβαινοντας. σε καποιο σημειο πριν ο ανεμιστηρας σταματήσει τελείως, (κάπου στα 4-5volt) το κυκλωμα του ups θα καταλαβει ισως, οτι εχει χαμηλες στροφες απο τον ανεμιστήρα και θα βγαλει σφαλμα. μπορεις λοιπον να βαλεις ενα θερμιστορ πανω στην ψήκτρα σε σημειο που ζεσταινεται πολύ , και με ενα κυκλωματακι να ελέγχεις τις στροφές του ανεμιστήρα, μεσα στα ορια που αντέχει να μην βγάζει σφάλμα...
    ετσι, θα γλιτωσεις απο την μηχανικη προσαρμογη ενος μεγαλυτερου ανεμιστήρα.. (τωρα αν τα φορτια σου ειναι σχετικα πολλα, γραψε ακυρο)

    Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη dant3
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    552

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ΝΕΚΤΑΡΙΟΟΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    εχω το ιδιο σε 3 κβα και το δικο σας ειναι καθαρου ιμιτωνου Α και συμβατο με γενητρια.
    Για αυτο θελω να το κρατησω.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mikemtb Εμφάνιση μηνυμάτων
    δοκιμασε το εξής:
    στον ανεμιστηρα που ηδη λειτουργεί, βγαλε το + και βαλε ενα μεταβλητο τροφοδοτικο με κοινο ( - ) ξεκινωντας απο τα 12 και κατεβαινοντας. σε καποιο σημειο πριν ο ανεμιστηρας σταματήσει τελείως, (κάπου στα 4-5volt) το κυκλωμα του ups θα καταλαβει ισως, οτι εχει χαμηλες στροφες απο τον ανεμιστήρα και θα βγαλει σφαλμα. μπορεις λοιπον να βαλεις ενα θερμιστορ πανω στην ψήκτρα σε σημειο που ζεσταινεται πολύ , και με ενα κυκλωματακι να ελέγχεις τις στροφές του ανεμιστήρα, μεσα στα ορια που αντέχει να μην βγάζει σφάλμα...
    ετσι, θα γλιτωσεις απο την μηχανικη προσαρμογη ενος μεγαλυτερου ανεμιστήρα.. (τωρα αν τα φορτια σου ειναι σχετικα πολλα, γραψε ακυρο)

    Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Νομιζω πως ειναι πιο ταλαιπωρια να κανω αυτο απο το να βαλω ενα 555 με 2 πυκνωτες και 2 αντιστασεις.Ασε που εχω και φορτιο πανω που καμια φορα φτανει και τα 700 watt...Ενω με εναν 14αρι ανεμιστηρα θα εχω την ιδια ροη αερα με πολυ λιγοτερο θορυβο.Εχω και 3d printer για να φτιαξω μετατροπεα και οτι αλλο χρειαστει.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Συρομενα ποτς 128mm. Ειναι τοσο ακριβα?!!
    By d.antonis in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-10-15, 18:45
  2. Lm317 Γιατι ζεστενεται τοσο????
    By _ab in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-02-11, 16:44
  3. αντικατασταση ανεμιστηρα VGA - Help !
    By Electrocop in forum Κυκλώματα για Η/Υ
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-11-08, 07:34
  4. ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΠΛΟ ΚΥΚΛΩΜΑ ΓΙΑ UPS?
    By xxristos in forum Διάφορα Κυκλώματα
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-04-07, 13:19
  5. Γιατι να ειναι τοσο Απατεωνες στην microsoft;
    By GEWKWN in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-06-06, 17:09

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας