Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 18 από 18

Θέμα: Αντιπαρασιτικός Πυκνωτής

  1. #11
    Μέλος
    Όνομα
    Ηλίας
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Τρίπολη
    Μηνύματα
    2.475

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ghk84 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το έβγαλα εντελώς και λειτουργεί μια χαρά. Ευχαριστώ!
    Κεφάλι πονά κόβω κεφάλι

    1 Not allowed! Not allowed!
    ΠΡΟΣΟΧΗ
    Τα αναγραφόμενα από μένα ενδεχομένως να μην είναι σωστά .
    Και σωστά να είναι μη προσπαθήσετε να τα υλοποιήσετε αν δεν έχετε τις απαιτούμενες άδειες και γνώσεις

  2. #12
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.034

    Προεπιλογή

    Φυσικά και θα δουλεύει.

    Για τις γύρω συσκευές είναι το ερώτημα αν έχουν παρεμβολές.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Μέλος Το avatar του χρήστη Πατέντες
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Dec 2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    698

    Προεπιλογή

    Ενδιαφέρον θέμα! Λες και ήρθε την στιγμή που το σκεφτόμουν!!!
    Έχω ένα μικρό ψυγείο που μου βγάζει παλμό θορύβου όταν ανοίγει ή κλείνει στο bluetooth ηχείο της τηλεόρασης.
    Το ψυγείο αυτό θα φύγει σε 15 μέρες max, οπότε θα φύγει και το πρόβλημα μαζί του!!! Αλλά καθαρά για εγκυκλοπαιδικούς λόγους, τι κάνουμε σε μια τέτοια περίπτωση;

    0 Not allowed! Not allowed!
    Με τα Linux λύνεις τα προβλήματα των Windows.

  4. #14
    Μέλος Το avatar του χρήστη MacGyver
    Όνομα
    Steve
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    SKG
    Μηνύματα
    2.215

    Προεπιλογή

    Κατά το 85, είχα ένα εργένικο μικρό ψυγείο που μου έκαιγε τα tweeter όταν ανοιγόκλεινε.
    Εκ κατασκευής, Πολωνικό νομίζω η κάτι τέτοιο ανατολικού τύπου, δεν είχε αυτά που έπρεπε. Θα μου πεις μπροστά στο Chernobyl τι είναι το EMI;

    - Ότι χαλάει πρέπει να αντικαθίσταται, και ας μην γνωρίζουμε το λόγο που μπήκε.
    - Υπάρχει και κατηγορία αυτών που ότι δεν καταλαβαίνουν το κατακρίνουν, και λένε ότι τα βάζουν επίτηδες για να χαλάνε, "They Live"!

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη MacGyver : 07-12-21 στις 21:35 Αιτία: tweeter

  5. #15
    Μέλος
    Όνομα
    σπιρος
    Εγγραφή
    Mar 2020
    Περιοχή
    κερκυρα
    Μηνύματα
    160

    Προεπιλογή

    εγω εβαλα εναν καταψυκτη εδω κι εναμιση χρονο και πολες φορες οχι παντα οταν ξεκιναει η σταματαει μου πεταει παλμο και οταν εχω σε λειτουργεια ενα απο τα ηχητικα μου συστηματα συγκεκριμενα το μικρο που αποτελειτε απο τρεις ενυσχιτες τελικους ψηφιακο επεξεργαστη ενα 15 ιντσες σαμπγουφερ και δυο δορυφορους 10 ιντσων χωανη με μια ιντσα μοναδα υψηλων το σμπαρο που ακουω απο το συστημα δεν περιγραφεται με φοβο να παθω καμια ζημια στα ακριβα μεγαφωνα.να πω οτι ο επεξεργαστης παιζει με ψηφιακη συνδεση aes/ebu.πρωτη μου δουλεια ηταν να φτιαξω μετατρεψω ενα φιλτρο ρευματος chock απο πλακετα 24αρι ερκοντισιον που μου χαλασε.το εβαλα σε κουτι και εδωσα ρευμα μονο στον επεξεργαστη.ο παλμος του ψυγειου μειωθηκε στο ενα τριτο το αφησα για λιγο καιρο ετσι και δεν μου αρεσε που παλι ακουγα το τσαφ..βγαζω λοιπον το φιλτρο που ειχα στον επεξεργαστη και το βαζω στο ψυγειο.και στον επεξεργαστη εβαλα ενα πολυπριζο που εχει πυκνωτες για φιλτρα και αντικεραυνικο μεσα mov και ntc.αυτο ηταν δεν ξανα ακουσα το τσαφ.το ωραιο ειναι οτι στα αλλα συστηματα ηχητικα που εχω δεν ακουγεται τιποτα ουτε πριν ουτε μετα.και παιρνουν απο την ιδια φαση ολα με πινακα ξεχωριστο ασφαλειων με πριζες αμπερομετρο βολτομετρο.το συμπερασμα ειναι οτι ο συγκεκριμενος επεξεργαστης οταν ειναι συνδεμενος σε ψηφιακη συνδεση ειναι ευαισθητος σε ηλεκτρικους παλμους.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #16
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.034

    Προεπιλογή

    Δεν είναι πιο απλό να μπει ένα snubber παράλληλα με τον διακόπτη/θερμοστάτη/ρελέ κλπ που ελέγχει την εκκίνηση ή το στάμάτημα του μοτέρ?

    Μια αντίσταση με ένα πυκνωτή σε σειρά και όλο αυτό παράλληλα με την αιτία του arc. Ίσως και ένα TVS παράλληλα για να μην σκάσει ο πυκνωτής (αν είναι χαμηλής σχετικά τάσης).

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη 744 : 07-12-21 στις 13:12

  7. #17
    Μέλος Το avatar του χρήστη MacGyver
    Όνομα
    Steve
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    SKG
    Μηνύματα
    2.215

    Προεπιλογή

    Το "τσικ" το άκουγα στην εκκίνηση και αυτό ήταν που έκανε την δουλειά. Δύο tweeter άλλαξα.
    Δεν βγαίνει έτσι ένα συμπέρασμα. Το ποιος θα είναι ο αδύναμος κρίκος δεν το γνωρίζει κανείς.
    Απλά σε κάθε συσκευή που παράγει ΕΜΙ θα πρέπει να έχει προβλεφθεί και η καταστολή του, και θα πρέπει να αντικαθίστανται τα εξαρτήματα όταν παρουσιάζουν βλάβη.
    Πολλές φορές υπάρχουν επιπλοκές και στο ίδιο.

    Πρόσφατα έχω βάλει αρκετά από τη σειρά PMR209 της KEMET σε μηχάνημα που παράγει πολύ θόρυβο.

    1 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη MacGyver : 08-12-21 στις 10:57

  8. #18
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.034

    Προεπιλογή

    Αυτά είναι snubber (πυκνωτής και αντίσταση σε σειρά) τα οποία καλό είναι να μπαίνουν παράλληλα με το εξάρτημα που κάνει την διακοπή (π.χ. διακόπτες μηχανικοί ή ηλεκτρονικοί) ή σε κινητήρες με καρβουνάκια.

    Αν τοποθετηθούν παράλληλα στο δίκτυο θα έχουν μικρό ως ανύπαρκτο αποτέλεσμα.

    Steve, το link δεν λειτουργεί. Αν ψάξεις όπως π.χ. στη Mouser τα βρίσκεις.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2

Παρόμοια Θέματα

  1. Αντιπαρασιτικός πυκνωτής 0,15μf
    By Giwrgos 2 in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-10-21, 20:14
  2. Αντιπαρασιτικός Πυκνωτής Πλυντηρίου ρούχων
    By dancaer69 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-09-21, 00:10
  3. Πυκνωτής
    By black arrow in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-10-18, 01:17
  4. Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-05-16, 15:49
  5. Πυκνωτής 1 mF
    By Moby Dick in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-05-09, 19:57

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας