Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 17

Θέμα: Ερωτηση για κεραια

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη thanasis 1
    Όνομα
    Θανάσης
    Εγγραφή
    Jul 2010
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    1.382

    Question Ερωτηση για κεραια

    Καλησπερα στην παρεα,σε μια συσκευη που λειτουργει σαν ταλαντωτης εχει το κυριως πηνιο που εκπεμπει σε μια συχνοτητα αλλα υπαρχει και μια αλλη κεραια η οποια δεν ξερω τι ρολο βαραει,δεν εχω δει ξανα καποια παρομοια σε τετοια συνδεση.Η δευτερη κεραια στην οποια αναφερομαι μπορειτε να την δειτε εδω.
    Η κεραια αυτη ειναι στερεωμενη σε δυο πλαστικα φυλλα και ειναι σε 5 χιλιοστα αποσταση απο την πλαστικη βαση,επισης εχει ενα καλωδιο(ροζ) που ερχεται απο την κλεμα( στην θεση της γειωσης) και απλα καταληγει κατω απο την κεραια.Το καλωδιο αυτο δεν συνδεεται πανω σε αυτην απλα ειναι απο κατω της κολλημενο,το εχω ζωγραφισει προχειρα εδω να δειτε ακριβως πως ειναι.Μπορει καποιος να μου εξηγησει την λειτουργια της???

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη IRF
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Mar 2014
    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    1.533

    Προεπιλογή

    Η συσκευή αυτή είναι στο σπίτι σου; και αν ναι για τι δουλειά την έχεις; ποιός είναι ο ταλαντωτής;Αν το είδες από το ιντερνετ βάλε το λινκ για να βγάλουμε άκρη.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη thanasis 1
    Όνομα
    Θανάσης
    Εγγραφή
    Jul 2010
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    1.382

    Προεπιλογή

    Γιωργο καλησπερα,την συσκευη αυτη την εχουν σε ενα υπογειο και βοηθα στην διασπαση της υγρασιας που συσσωρευεται στον τοιχο.Αυτο το μηχανημα ουσιαστικα διωχνει την υγρασια που βρισκεται στο κατω μερος του τοιχου(ετσι υποστηριζουν).Το κυκλωμα δεν φενεται γιατι ειναι μεσα σε ρητινη το μονο που φενεται ειναι το πηνιο το οποιο ταλαντωνεται σε καποια συχνότητα.Το κουτι μεσα εχει το κυκλωμα που οπως ειπαμε ειναι σε ρητινη,το πηνιο και αυτην την κεραια.Τι στο καλο κανει αυτη η κεραια σε τετοια διαταξη??Δεν συνδεεται πουθενα!!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη IRF
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Mar 2014
    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    1.533

    Προεπιλογή

    Δυστυχώς δεν κάνει απολύτως τίποτα! Τρώει μόνο λεφτά από ανθρώπους που δεν γνωρίζουν φυσική,όταν την αγοράζουν μόνο, δεν φαντάζομαι να έχει και κατανάλωση ρεύματος.Από που αγοράστηκε από περιέργεια;Αυτοί που την έφτιαξαν δεν είχαν την παραμικρή ιδέα να την κάνουν και αληθοφανή π.χ να συνδεόταν κάτι με την κεραία.Φυσικά άμα ρωτήσεις κανέναν οπαδό της "ελεύθερης ενέργειας από το πουθενά κ.α. μ@λ@κιών" θα σου πει ότι εκπέμπει σε GHz και άλλες μ@λ@κίες. Μην μου πείς ότι τροφοδοτείται και με 220 απευθείας. Βάλε μια φωτό όλο το σετ αν μπορείς.

    3 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη IRF : 27-11-21 στις 20:29

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη thanasis 1
    Όνομα
    Θανάσης
    Εγγραφή
    Jul 2010
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    1.382

    Προεπιλογή

    Κοιτα το αν δουλευει ή οχι δυστυχως δεν εχω τις γνωσεις για να το πω!Ναι με 220 δουλευει.
    Μου φανηκε απο την αρχη περιεγη αυτη η κεραια,την κοιταζα με τις ωρες και δεν εβγαινε νοημα ετσι οπως ηταν "συνδεδεμενη",αφου και εγω που δεν εχω ιδεα απο κεραιες ειπα πλακα μας κανουν!
    Εγω θελω να εστιασουμε στην κεραια μονο γι αυτο ρωτησα.Αρα η κεραια αυτη ειναι απλα για ντεκορ???Αυτο θελω να μαθω για να μου φυγει η απορια.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.034

    Προεπιλογή

    ΝΑΙ! Μόνο για να φανεί ότι κάτι ... εκπέμπει. Ίσως και να εκπέμπει κάτι στους 20-30KHz... Ποιος ξέρει να δεν βάλεις μια φωτο του πράγματος και μας αφήνεις να μαντεύουμε.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη thanasis 1
    Όνομα
    Θανάσης
    Εγγραφή
    Jul 2010
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    1.382

    Προεπιλογή

    Λοιπον η συσκευη εκπεμπει κανονικα,οχι βεβαια απο αυτην την κεραια που εβγαλα φωτο αλλα απο το πηνιο που ειναι συνδεδεμενο στην πλακετα!
    Εγω ρωτησα για την κεραια τι ρολο παιζει,γιατι την εχουν??Εχει καποια βασει υπαρξης???Ουσιαστικα ειναι στον αερα,οσοι ασχολειστε με στον τομεα των κεραιων εχετε δει ξανα τετοιο πραγμα??Γιατι την εβαλε αφου δεν κανει κατι??

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.034

    Προεπιλογή

    Ποια φωτό?

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη thanasis 1
    Όνομα
    Θανάσης
    Εγγραφή
    Jul 2010
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    1.382

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 744 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποια φωτό?
    Δες στο πρωτο μηνυμα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη kioan
    Όνομα
     
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    127.0.0.1
    Μηνύματα
    3.169

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thanasis 1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λοιπον η συσκευη εκπεμπει κανονικα,οχι βεβαια απο αυτην την κεραια που εβγαλα φωτο αλλα απο το πηνιο που ειναι συνδεδεμενο στην πλακετα!
    Αυτό από που το συμπεραίνουμε; Και τι είναι αυτό που εκπέμπεται και "διασπά την υγρασία";


    Θα συμφωνήσω με την άποψη του IRF παραπάνω. Μην προσπαθείς να βγάλεις άκρη για το τι κάνουν τα εξαρτήματα μέσα σε συσκευές που ισχυρίζονται πως κάνουν διάφορα πράγματα που δεν στέκουν βάσει φυσικής. Οι κατασκευαστές τους, προκειμένου να εξαπατήσουν πιο εύκολα τον κόσμο, βάζουν διάφορα τυχαία εξαρτήματα για να κάνουν τις συσκευές πιο ψαρωτικές.

    Απλά από περιέργεια και μόνο, αν δεν σου κάνει κόπο ανέβασε μερικές φωτογραφίες της συσκευής από μέσα και έξω για να δούμε περί τίνος πρόκειται.

    1 Not allowed! Not allowed!
    There are 10 types of people in the world: Those who understand binary, and those who don't.

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Ερωτηση για κεραια
    By tsepeto75 in forum Κεραίες & Καλώδια
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-01-15, 07:48
  2. Ερωτηση για κεραια
    By diskjohn in forum Κεραίες & Καλώδια
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-06-12, 14:55
  3. ερωτηση για κεραια μικρου κτιριου
    By vagelisda in forum Κεραίες & Καλώδια
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-01-11, 10:03
  4. Ερωτηση για κεραια CB k30
    By r5tl in forum Κεραίες & Καλώδια
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-03-10, 09:45
  5. ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ RADIALS ΣΕ ΚΕΡΑΙΑ ΑΜ
    By tzitzikas in forum Κεραίες & Καλώδια
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-08-06, 16:54

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας