Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 29

Θέμα: Τζάκι, καπέλο καμινάδας...

Hybrid View

Προηγούμενο μήνυμα Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Επόμενο Μήνυμα
  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Feb 2014
    Περιοχή
    Μοσχάτο
    Μηνύματα
    612

    Προεπιλογή Τζάκι, καπέλο καμινάδας...

    Στη Γενική συζήτηση είμαστε, μην με κράξετε.
    Λοιπόν έχω ένα ενεργειακό τζάκι με το γνωστό τζάμι. Είναι απο αυτά τα γωνιακά που έχουν τζάμι απο τις 2 πλευρές.
    Είναι εγκατεστημένο περίπου 12 χρόνια που είμαστε στο σπίτι. Δεν το δουλευαμε πολύ αλλά πέρσυ το χρησιμοποιήσαμε σαν κύρια πηγη θέρμανσης για το χειμώνα.

    Το πρόβλημα που είχουμε πλέον είναι ότι όταν φυσάει (ακόμα και σβυστό να είναι) το σπίτι βρωμάει τσίκνα. Καλά αν φυσάει και το έχουμε αναμμένο δεν μπορείς να κάτσεις μέσα στο σπίτι απο την κάπνα...

    Γενικά η εγκατάστασή του δεν είναι ότι καλύτερη πιστεύω. Η καμινάδα είναι εξωτερικά και για να συνδεθεί με αυτή το τζάκι ΑΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΚΑΛΑ έχει χρησιμοποιηθεί αυτό το αλουμινένιο σπιράλ. Ο καθαριστής που είχε έρθει είχε αρνηθεί να καθαρισει την καμινάδα με την δικαιολογία ότ ακόμα και η εύκαμπτη βούρτσα μπορεί να βγάλει το σπιράλ απο την θέση του.

    Το καπέλο που έχουμε έιναι σαν αυτό

    Σκέφτομαι για μια άμεση λύση να το αντικαταστήσω με κάποιο απο αυτά που δημιουργούν υποπίεση μπας και βελτιωθεί η κατάσταση.
    Τι προτείνετε?

    Ευχαριστώ,

    0 Not allowed! Not allowed!
    Mastroxalastis / Μαστροχαλαστής
    https://www.youtube.com/channel/UCOWjSR-OOc-ZBCT61EX_lJg

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη chipakos-original
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Γαλατσι
    Μηνύματα
    1.754

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nkarama Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στη Γενική συζήτηση είμαστε, μην με κράξετε.
    Λοιπόν έχω ένα ενεργειακό τζάκι με το γνωστό τζάμι. Είναι απο αυτά τα γωνιακά που έχουν τζάμι απο τις 2 πλευρές.
    Είναι εγκατεστημένο περίπου 12 χρόνια που είμαστε στο σπίτι. Δεν το δουλευαμε πολύ αλλά πέρσυ το χρησιμοποιήσαμε σαν κύρια πηγη θέρμανσης για το χειμώνα.

    Το πρόβλημα που είχουμε πλέον είναι ότι όταν φυσάει (ακόμα και σβυστό να είναι) το σπίτι βρωμάει τσίκνα. Καλά αν φυσάει και το έχουμε αναμμένο δεν μπορείς να κάτσεις μέσα στο σπίτι απο την κάπνα...

    Γενικά η εγκατάστασή του δεν είναι ότι καλύτερη πιστεύω. Η καμινάδα είναι εξωτερικά και για να συνδεθεί με αυτή το τζάκι ΑΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΚΑΛΑ έχει χρησιμοποιηθεί αυτό το αλουμινένιο σπιράλ. Ο καθαριστής που είχε έρθει είχε αρνηθεί να καθαρισει την καμινάδα με την δικαιολογία ότ ακόμα και η εύκαμπτη βούρτσα μπορεί να βγάλει το σπιράλ απο την θέση του.

    Το καπέλο που έχουμε έιναι σαν αυτό

    Σκέφτομαι για μια άμεση λύση να το αντικαταστήσω με κάποιο απο αυτά που δημιουργούν υποπίεση μπας και βελτιωθεί η κατάσταση.
    Τι προτείνετε?

    Ευχαριστώ,
    Εχω βάλει καμινάδα που περιστρέφεται και εσωτερικά τοποθέτησα φτερωτή ανεμιστήρα η οποία στροβιλίζει προς τα έξω τον καπνό, και πλέον το σπίτι μυρίζει μόνο όταν έχω απορροφητήρα ανοιχτό οπότε και παίρνει αέρα από το τζάκι που είναι ανοικτό. Αν ο απορροφητήρας δεν λειτουργεί τότε η καμινάδα με τη φτερωτή λειτουργεί τέλεια.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Feb 2014
    Περιοχή
    Μοσχάτο
    Μηνύματα
    612

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chipakos-original Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχω βάλει καμινάδα που περιστρέφεται και εσωτερικά τοποθέτησα φτερωτή ανεμιστήρα η οποία στροβιλίζει προς τα έξω τον καπνό, και πλέον το σπίτι μυρίζει μόνο όταν έχω απορροφητήρα ανοιχτό οπότε και παίρνει αέρα από το τζάκι που είναι ανοικτό. Αν ο απορροφητήρας δεν λειτουργεί τότε η καμινάδα με τη φτερωτή λειτουργεί τέλεια.
    Εννοείς ότι έχεις κομπλάρει τον άξονα της καμινάδας με την φτερωτή? και όταν γυρνάει η καμινάδα, γυρνάει και η φτερωτή? Γιατί? δεν φτάνει η υποπίεση που δημιουργούν τα φτερά της καμινάδας?

    0 Not allowed! Not allowed!
    Mastroxalastis / Μαστροχαλαστής
    https://www.youtube.com/channel/UCOWjSR-OOc-ZBCT61EX_lJg

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Μάνος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Κρήτη
    Μηνύματα
    3.961

    Προεπιλογή

    Βαλε 1 μετρο ακομα καμιναδα και περιστεφομενο καπελο ετσι το ελυσα το προσβλημα σε συμβατικο τζακι.
    Επισης εχεις γωνιες στην καμιναδα? αν ναι πρεπει με καποιο τροπο να τις βγαλεις.. αν εχει πχ μια 90 μοιρων να την κανεις 2 γωνιες 45αρες

    2 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Μάρκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.955

    Προεπιλογή

    Πρέπει να βρείτε τρόπο να την καθαρίσετε. Σίγουρα έχει μειωθεί πολύ το άνοιγμα της καμινάδας από την κάπνα και υπάρχει και ο κίνδυνος να πάρει φωτιά η καμινάδα.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Όταν όλα τα άλλα έχουν αποτύχει..... RTFM.
    Short instructions: >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> >>>> Good Luck!
    https://diyelectronics-gr.blogspot.gr https://www.facebook.com/groups/872041030200567

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη chipakos-original
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Γαλατσι
    Μηνύματα
    1.754

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nkarama Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εννοείς ότι έχεις κομπλάρει τον άξονα της καμινάδας με την φτερωτή? και όταν γυρνάει η καμινάδα, γυρνάει και η φτερωτή? Γιατί? δεν φτάνει η υποπίεση που δημιουργούν τα φτερά της καμινάδας?
    Ακριβώς δίπλα από την δική μου καμινάδα υπάρχουν άλλες 4 καμινάδες και είχα επιστροφή και ναι κόμπλαρα μία φτερωτή όπως περιέγραψες με έναν άξονα από την κορυφή περίπου 10 πόντους και 2 παξιμάδια κόντρα.. Την θεωρώ αναβάθμιση και είδα και διαφορά μεγάλη. Οταν όμως λειτουργεί ο απορροφητήρας τότε δεν γίνεται τίποτε.Εν τω μεταξύ μιλάω για πολυκατοικία με 8 ορόφους κι εγώ μένω στον 1ο όροφο.Παίζουν όλα τον ρόλο τους.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Παυλος
    Εγγραφή
    Nov 2014
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.350

    Προεπιλογή

    η κατάσταση ειναι δύσκολη γενικά και να ξέρεις ότι ενδεχομενως να ταλαιπωρηθεις και σε χρόνο αλλα θα ξοδέψεις και χρήμα. γενικά τα τζάκια θέλουν μελέτες στις οποίες μέσα περιλαμβάνεται και η καμινάδα όπου γενικά δεν γίνονται . κάτι άμα αλλάξεις σε ολες τις παραμέτρους θέλεις αλλαγή ξανα στα πάντα.

    εγω θα σου πρότεινα να παραγγείλεις καπέλο με μοτερ αν εχεις την δυνατότητα να τραβήξεις παροχή. αυτό θα σε πήγαινε πολλά σκαλοπάτια μακρυα απο το προβλημα σου αλλα και πάλι θα υπήρχαν καταστάσεις "ανεξέλεγκτες".

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη asterixx25
    Όνομα
    Ηλίας
    Εγγραφή
    Aug 2009
    Περιοχή
    Ρόδος
    Μηνύματα
    235

    Προεπιλογή

    Καπέλο με μοτέρ είναι μια καλή λύση, αλλά πιστεύω θέλει αρκετή μελέτη!

    Μιλάμε μετά για βεβιασμένη έξοδο καπνού, με αποτέλεσμα να περνάει περισσότερος αέρας από τον θάλαμο καύσης, με συνέπεια μεγαλύτερη κατανάλωση, φλόγα, καπνός, κλπ.?

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη asterixx25
    Όνομα
    Ηλίας
    Εγγραφή
    Aug 2009
    Περιοχή
    Ρόδος
    Μηνύματα
    235

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chipakos-original Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχω βάλει καμινάδα που περιστρέφεται και εσωτερικά τοποθέτησα φτερωτή ανεμιστήρα η οποία στροβιλίζει προς τα έξω τον καπνό, και πλέον το σπίτι μυρίζει μόνο όταν έχω απορροφητήρα ανοιχτό οπότε και παίρνει αέρα από το τζάκι που είναι ανοικτό. Αν ο απορροφητήρας δεν λειτουργεί τότε η καμινάδα με τη φτερωτή λειτουργεί τέλεια.
    Ενδιαφερον θέμα που με απασχολεί και εμένα. Στο δικό μου τζάκι έχω αυτού του τύπου την καμινάδα. 46882895-F5CB-4848-918E-0B3658ABFEB5.jpeg

    Η φτερωτή κάνει σε αυτή την περίπτωση? και που μπορούμε να βρούμε?

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη chipakos-original
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Γαλατσι
    Μηνύματα
    1.754

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από asterixx25 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ενδιαφερον θέμα που με απασχολεί και εμένα. Στο δικό μου τζάκι έχω αυτού του τύπου την καμινάδα. 46882895-F5CB-4848-918E-0B3658ABFEB5.jpeg

    Η φτερωτή κάνει σε αυτή την περίπτωση? και που μπορούμε να βρούμε?
    Το ίδιο καπέλο έχουμε. Τέτοιο φτερό τοποθέτησα μέσα https://giaples.gr/index.php?route=p...roduct_id=7917 ΠΡΟΣΟΧΗ Υπάρχουν φτερά που ρουφάνε και φτερά που φυσάνε αέρα.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Τζάκι βιοαιθανόλης
    By manos_3 in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-12-18, 15:05
  2. ανεμογεννήτρια από καπέλο τζακιού
    By zoran in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-11-14, 22:33
  3. Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-12-11, 19:09

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας