Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 9 από 9

Θέμα: Hikvision DDNS σε IP camera

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Θωμάς
    Εγγραφή
    Dec 2021
    Περιοχή
    Κοζάνη
    Μηνύματα
    21

    Προεπιλογή Hikvision DDNS σε IP camera

    Καλησπέρα. Αγόρασα πρόσφατα μια IP καμερα της HikVision για το σπίτι και συγκεκριμένα την DS-2CV2Q21FD-IW. Προσπαθώ εδώ και μέρες να την ρυθμίσω ώστε να μπορώ να την διαχερίζομαι απομακρυσμένα αλλά δεν μπορώ να τα καταφέρω με τίποτα. Την έχω συνδέσει κανονικά στον λογαριασμό μου στο HikConnect και μπορώ να βλέπω live απο την εφαρμογή του κινητου. Μέσα απο την εφαρμογή τώρα και τις ρυθμίσεις, προσπαθώ να σετάρω το DDNS αλλα δεν μπορώ. Βαζω κανονικά ενα ονομα στην καμερα, το γυρναω σε χειροκινητο, βαζω θυρα σερβις την 8000 και θυρα HTTP την 8080 την οποία και έχω ρυθμίσει μέσα απο το interface της καμερας. Βαζω σαν χρηστη admin και τον κωδικό της καμερας, πατάω αποθήκευση αλλά μου βγάζε αποτυχία σύνδεσης. Αν το βαλω αυτόματο, πάλι μου βγάζε το ίδιο. Μετά προσπαθώ να το κάνω μέσα απο το UI της καμερας. Κανω είσοδο κανονικα, πηγαινω στο δικτυο στην καρτελα TCP/IP ξετσεκάρω το dhcp κα δινω μια IP στην καμερα η οποια συμβαδίζει με αυτή του ρουτερ απλα μετα την τελευταια τελεια βαζω κατι αλλο. Στις πόρτες όπως είπα αλλαξα στο HTTP το 80 με 8080 και στην καρτελα NAT ενεργοποιώ το UPnP. Στην καρτέλα DDNS το ενεργοποιώ και βάζω την noip στην οποία έχω κανε λογαριασμό και βάζω τα στοιχεία που χρειαζεται. Παταω αποθηκευση και ολα κομπλε. Το ιδιο DDNS το έχω βαλει και στο ρουτερ μου. Ανοιγω τις πορτες (port forward) 8080 και 8000 στο ρουτερ για την IP που έδωσα στην καμερα, το UPnP ειναι ενεργοποιημένο στο ρουτερ, ολα φαινονται ενταξει. Επειτα προσπαθώ να συνδεθώ στην καμερα απο αλλο δικτυο με το domain που έκανα στο noip και :8080 στο τέλος που εναι η πορτα που έδωσα στην καμερα αλλα δεν μπορώ. Προσπαθώ να συνδεθώ και με την εξωτερική IP που μου δινε το hikconnect πάλι με :8080 στο τέλος αλλά πάλι τπτ. Εχω δει ενα σωρό βιντεάκια και οδηγούς αλλά δεν μπορώ να τα καταφέρω με τίποτα.
    Ενα που δεν μπορώ να καταλάβω ειναι γιατι βγαζει αποτυχια σύνδεσης όταν πάω να ρυθμισω το DDNS απο την εφαρμογή και γιατί ενώ υποτιθεται έχω κάνεi port forward τις πορτες στο ρουτερ και το δεχεται, οταν παω να τσεκαρω στο portchecker μου τις βγάζε κλειστές. Επικοινωνησα με την vodafone μηπως και έχουν αυτοι κλειδωμένες τις πορτες και δεν σε αφηνουν να το κανεις αλλα μου απαντησαν αρνητικα. Ειμαι σε απογνωση...
    Προφανώς κάτι μου διαφεύγε αλλά δεν μπορώ να αντιληφθώ τι...
    Ευχαριστώ πολύ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη nestoras
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    4.615

    Προεπιλογή

    Ελεγξε πρώτα την wan IP σου μεσα απο το interface του ρούτερ και μετά την IP που θα σου δώσει πχ το site:

    https://www.whatismyip.com/

    Θα πρέπει οι δύο IP να είναι οι ίδιες.

    0 Not allowed! Not allowed!
    FreeBsD For Ever

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη liat
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Nov 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    752

    Προεπιλογή

    Επίσης, για να διατηρείται η IP ακόμη και μετά από επανεκκίνηση του router, πρέπει να γίνει ρύθμιση στο ίδιο το router: Local Network > LAN > DHCP Binding (ή όπως ονομάζεται στο router του) και να προστεθεί η MAC address και η IP του καταγραφικού.

    Καταγραφή.JPG

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Θωμάς
    Εγγραφή
    Dec 2021
    Περιοχή
    Κοζάνη
    Μηνύματα
    21

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ πολύ, θα το έχω στα υπόψιν!!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Θωμάς
    Εγγραφή
    Dec 2021
    Περιοχή
    Κοζάνη
    Μηνύματα
    21

    Προεπιλογή

    Τελικά το θέμα ήταν με το router παιδιά. Δεν είχε γίνει σωστά το port forward καθως όταν άνοιγα πόρτα επέλεγα λάθος wan. Είχε HSIa, HSIv και Ethernet Data και έπρεπε να διαλέξω το HSIv που εκεί εβλεπε το PPooEE.
    Πλέον δουλεύει μια χαρά και μπορώ να διαχειριστώ την κάμερα απομακρυσμενα. Ούτε noip χρειάζεται...
    Άνοιξα 3 πόρτες στο Router τις οποίες δήλωσα στην κάμερα σαν HTTP, Server και RSTP και με την εξωτερική ip του router με άνω κάτω τελεία και την πόρτα του HTTP μπαίνω κανονικά.
    Οπότε σαν συμπέρασμα να πούμε όταν κάνετε port forward να διαλέγετε σωστά την σύνδεση WAN, η οποία πρέπει να είναι αυτή που βλέπει το PPooEE.
    Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια!!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Θωμάς
    Εγγραφή
    Dec 2021
    Περιοχή
    Κοζάνη
    Μηνύματα
    21

    Προεπιλογή

    Εφόσον έχω απενεργοποιησει μέσα από την κάμερα το DHCP και δήλωσα διεύθυνση ip, πάλι πρέπει να το κάνω; Δεν θα παίρνει αυτή που δήλωσα πάντα;

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη liat
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Nov 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    752

    Προεπιλογή

    Για να παίρνει την ίδια το εξήγησα πιο πάνω.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος
    Όνομα
    ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Άνω Αχαρναί
    Μηνύματα
    717

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από TomReb3l Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εφόσον έχω απενεργοποιησει μέσα από την κάμερα το DHCP και δήλωσα διεύθυνση ip, πάλι πρέπει να το κάνω; Δεν θα παίρνει αυτή που δήλωσα πάντα;

    Όταν βάζουμε στατική διεύθυνση σε μια συσκευή τότε πάντα παίρνει αυτή την διεύθυνση η συσκευή. Το μόνο που πρέπει να προσέξουμε είναι, οι στατικές διευθύνσεις που δίνουμε στις συσκευές μας, πρέπει να είναι εκτός του κλίμακας των διευθύνσεων που δίνει το router.

    Αν για παράδειγμα δηλώσουμε στο router να δίνει αυτόματα διευθύνσεις από 192.168.1.100 έως 192.168.1.254, τότε οι στατικές διευθύνσεις πρέπει να είναι ανάμεσα από το 192.168.1.2 έως το 192.168.1.99. Την 192.168.1.1 συνήθως την παίρνει το ίδιο το router. Επίσης όρος απαράβατος: δεν δίνουμε ποτέ την ίδια διεύθυνση σε διαφορετικές συσκευές.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Θωμάς
    Εγγραφή
    Dec 2021
    Περιοχή
    Κοζάνη
    Μηνύματα
    21

    Προεπιλογή

    Κατάλαβα. Συνήθως στις κάμερες δίνω κάτι αναμεσα σε 70 με 90 και μέχρι τώρα δεν είχα κάποιο θέμα.

    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. Hikvision ip camera
    By MAN0S in forum Συστήματα Παρακολούθησης
    Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-02-21, 22:16
  2. Hikvision DVR DDNS
    By paulk in forum Συστήματα Παρακολούθησης
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-08-19, 19:03
  3. hikvision ip camera
    By toalex in forum Συστήματα Παρακολούθησης
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-04-19, 23:20
  4. hikvision ip camera κινέζικο μενου
    By toalex in forum Συστήματα Παρακολούθησης
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-02-19, 08:37
  5. Hikvision DDNS
    By her in forum Συστήματα Παρακολούθησης
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-03-15, 01:06

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας