Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 30

Θέμα: Ηλεκτρομαγνητική Ακτινοβολία

  1. #11
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.775

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Michalis365 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το καλώδιο που βάζω στην πρίζα σούκο είναι 1,5mm² ενώ το καλώδιο της ηλεκτρικής κουζίνας θα είναι 6mm² οπότε η ηλεκτρομαγνητική ακτινοβολία είναι μεγαλύτερη.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mikemtb Εμφάνιση μηνυμάτων
    θα εχεις

    Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    συμφωνα με το ανω ποστ,σιγουρα μικροτερη.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  2. #12
    Μέλος
    Όνομα
    μιχαλης
    Εγγραφή
    Aug 2007
    Περιοχή
    γλυφαδα
    Μηνύματα
    3.335

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilllis Εμφάνιση μηνυμάτων
    συμφωνα με το ανω ποστ,σιγουρα μικροτερη.
    ολα σχετικα ειναι σε αυτη τη ζωη

    Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον mikemtb για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    vasilllis (27-12-21)

  4. #13
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Μιχάλης
    Εγγραφή
    Dec 2021
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    7

    Προεπιλογή

    Κάτι άλλο που θέλω να ρωτήσω,


    Αν περάσω σε ένα εξωτερικό ηλεκτρολογικό σωλήνα τρεις γραμμές ρεύματος δηλαδή 6 καλώδια 2,5mm² και 3 καλώδια 1,5mm² θα έχω επικίνδυνη ηλεκτρομαγνητική ακτινοβολία;


    Λόγω των πολλών καλωδίων θα έχω ηλεκτρομαγνητική ακτινοβολία μόνο όταν οι συσκευές θα τραβάνε ρεύμα η συνέχεια;


    Ευχαριστώ

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #14
    Μέλος
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Μηνύματα
    1.459

    Προεπιλογή

    Όπως είπαμε παραπάνω, το ηλεκτρομαγνητικό πεδίο είναι απολύτως ανάλογο της έντασης του ρεύματος, αρά γενικά ναι. Πιο πολλά καλώδια περισσότερη ακτινοβολία. Εκπομπή έχεις μόνο αν οι αγωγοί διαρρέονται απο ρεύμα. Σε όλες τις περιπτώσεις (πλην παράνοιας ) τα 50Hz δεν θα έπρεπε να σε απασχολούν.
    Για να ησυχάσεις και να κάνεις ηρεμες γιορτές σκέψου και το εξής. Στο εναλλασσόμενο ρεύμα οι δύο αγωγοί (φάση και ουδέτερος) διαρρέονται ανά πάσα στιγμή από δυο ίσα και αντίθετα ρεύματα. Αν οι αγωγοί είναι κοντά, καθότι παράλληλοι τα δυο ρεύματα αλληλοαναιρούνται. Αρα πρακτικά δεν εκπέμπουν τίποτα.
    Αν τώρα είσαι -ας το πούμε ευγενικά - ευαίσθητος ψάξου για συνεστραμένο καλώδιο. Αυτό πραγματικά δεν μπορεί να εκπέμψει -ούτε να λάβει - τίποτα.

    Αν μετά από αυτά δεν έχεις πεισθεί, αλλά θες να κάνεις κάτι, απλά βάλτε τα καλώδια μέσα σε μεταλλικές σωλήνες (όπως κάνουμε στα Εχ συστήματα). Έχεις και κάποια άλλα πλεονεκτήματα, αλλά off-topic

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #15
    Μέλος Το avatar του χρήστη Ακρίτας
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη - Αλεξανδρούπολη
    Μηνύματα
    1.427

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pstratos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όπως είπαμε παραπάνω, το ηλεκτρομαγνητικό πεδίο είναι απολύτως ανάλογο της έντασης του ρεύματος, αρά γενικά ναι. Πιο πολλά καλώδια περισσότερη ακτινοβολία. Εκπομπή έχεις μόνο αν οι αγωγοί διαρρέονται απο ρεύμα. Σε όλες τις περιπτώσεις (πλην παράνοιας ) τα 50Hz δεν θα έπρεπε να σε απασχολούν.
    Για να ησυχάσεις και να κάνεις ηρεμες γιορτές σκέψου και το εξής. Στο εναλλασσόμενο ρεύμα οι δύο αγωγοί (φάση και ουδέτερος) διαρρέονται ανά πάσα στιγμή από δυο ίσα και αντίθετα ρεύματα. Αν οι αγωγοί είναι κοντά, καθότι παράλληλοι τα δυο ρεύματα αλληλοαναιρούνται. Αρα πρακτικά δεν εκπέμπουν τίποτα.
    Αν τώρα είσαι -ας το πούμε ευγενικά - ευαίσθητος ψάξου για συνεστραμένο καλώδιο. Αυτό πραγματικά δεν μπορεί να εκπέμψει -ούτε να λάβει - τίποτα.

    Αν μετά από αυτά δεν έχεις πεισθεί, αλλά θες να κάνεις κάτι, απλά βάλτε τα καλώδια μέσα σε μεταλλικές σωλήνες (όπως κάνουμε στα Εχ συστήματα). Έχεις και κάποια άλλα πλεονεκτήματα, αλλά off-topic
    Αυτό.

    Και μια μικρή διόρθωση: Έτσι κι αλλιώς οι αγωγοί που διαρρέονται από 50 Ηz δεν "εκπέμπουν" ακτινοβολία. Δημιουργούν ηλεκτρικά και μαγνητικά πεδία γύρω τους.

    0 Not allowed! Not allowed!
    So much behind us! Still far to go!
    Pink Floyd

  7. #16
    Μέλος Το avatar του χρήστη MacGyver
    Όνομα
    Steve
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    SKG
    Μηνύματα
    2.215

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Michalis365 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η κουζίνα του σπιτιού μου έχει ένα ηλεκτρικό φουρνάκι συνδεδεμένο σε μία πρίζα σούκο. Θέλω να βάλω μία ελεύθερη ηλεκτρική κουζίνα, οπότε θα χρειαστεί να τραβήξω μια νέα γραμμή από το ηλεκτρολογικό πίνακα. Ο ηλεκτρολόγος μου πρότεινε να τραβήξει εξωτερικό καλώδιο.

    Το εξωτερικό καλώδιο θα εκπέμπει ηλεκτρομαγνητική ακτινοβολία.


    Ερώτηση το καλώδιο θα εκπέμπει ηλεκτρομαγνητική ακτινοβολία μόνο όταν η κουζίνα θα τραβάει ρεύμα η συνέχεια;


    Η ηλεκτρομαγνητική ακτινοβολία που θα εκπέμπει το καλώδιο θα είναι ανάλογη με το ρεύμα που θα τραβάει η κουζίνα; Δηλαδή όταν η κουζίνα θα τραβάει πολύ ρεύμα το καλώδιο θα εκπέμπει πολύ ηλεκτρομαγνητική ακτινοβολία και όταν η κουζίνα θα τραβάει λίγο ρεύμα το καλώδιο θα εκπέμπει λίγη ηλεκτρομαγνητική ακτινοβολία;


    Ευχαριστώ
    Δεν κατάλαβα πιο είναι το θέμα και η έννοια της συζήτησης.
    Μέχρι τώρα δεν σε απασχόλησαν τα εκατοντάδες μέτρα καλώδια σε όλο το σπίτι επειδή είναι πίσω από τον σοβά και δεν τα βλέπεις και τώρα φοβάσαι την ακτινοβολία από τα δυο τρία μέτρα επειδή τα βλέπεις;

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #17
    Μέλος Το avatar του χρήστη IRF
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Mar 2014
    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    1.533

    Προεπιλογή

    Αν βγαινεις στον ήλιο το καλοκαίρι ειναι πολύ πιο επικίνδυνο, τζαμπα συζητάμε. Είναι σαν να λες σε επιβιώσαντα ναυαγό να προσέχει μην πνιγεί σε μια κουταλιά νερό.Να μου έλεγες ότι εχεις κρυφή κεραία κινητής τηλεφωνίας πάνω από το σπίτι σου να συζητήσουμε.Σκέψου που ρωτάς; σε φορουμ ηλεκτρονικών-ηλεκτρολόγων.Είναι σαν να ρωτάς σε φόρουμ με ψαράδες αν φοβούνται την θάλασσα;η αν φοβούνται μην βραχούν,

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #18
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Μιχάλης
    Εγγραφή
    Dec 2021
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    7

    Προεπιλογή

    Έχω ακούσει ότι η μπαλαντέζα δεν πρέπει να είναι τυλιγμένη γιατί εκπέμπει ηλεκτρομαγνητική ακτινοβολία όπως τα ηλεκτρικά μοτέρ.

    Οπότε αν περάσω σε ένα εξωτερικό ηλεκτρολογικό σωλήνα τρεις γραμμές ρεύματος δηλαδή συνολικά 9 καλώδια, θα έχω ηλεκτρομαγνητική ακτινοβολία όπως τα ηλεκτρικά μοτέρ;

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #19
    Μέλος Το avatar του χρήστη chipakos-original
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Γαλατσι
    Μηνύματα
    1.754

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Michalis365 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω ακούσει ότι η μπαλαντέζα δεν πρέπει να είναι τυλιγμένη γιατί εκπέμπει ηλεκτρομαγνητική ακτινοβολία όπως τα ηλεκτρικά μοτέρ.

    Οπότε αν περάσω σε ένα εξωτερικό ηλεκτρολογικό σωλήνα τρεις γραμμές ρεύματος δηλαδή συνολικά 9 καλώδια, θα έχω ηλεκτρομαγνητική ακτινοβολία όπως τα ηλεκτρικά μοτέρ;
    Τα καλώδια ρεύματος όταν διαρρέονται από ρεύμα παρουσιάζουν ηλεκτρομαγνμητική ακτινοβολία, απλά είναι πολύ λίγη και δεν ενοχλεί.Τα συνεστραμμένα καλώδια παρουσιάζουν χαμηλότερη. Πολλές φορές παρατηρούμε καλώδιο το οποίο έχει και τους τρεις αγωγούς μέσα του και έχουν σοβατισθεί εξωτερικά παρουσιάζουν ένα μαύρισμα κατά μήκος του καλωδίου, φαινόμενο της ακτινοβολίας και του μαγνητισμού . Ολα αυτά όμως είναι τόσο πολύ χαμηλής ισχύος που μάλιστα κάποιοι πιστεύουν ότι δεν υπάρχουν ηλεκτρομαγνητικά. Δεν κινδυνεύεις μην ανησυχείς.Περισσότερο να ανησυχείς που θα βάλεις 9 αγωγούς σε ένα σωλήνα από θέμα θερμοκρασίας παρά για την ακτινοβολία τους.

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #20
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλειος
    Εγγραφή
    Oct 2016
    Περιοχή
    Ζωγράφου
    Μηνύματα
    936

    Προεπιλογή

    Δεν κατάλαβα πιο είναι το θέμα και η έννοια της συζήτησης.
    Μέχρι τώρα δεν σε απασχόλησαν τα εκατοντάδες μέτρα καλώδια σε όλο το σπίτι επειδή είναι πίσω από τον σοβά και δεν τα βλέπεις και τώρα φοβάσαι την ακτινοβολία από τα δυο τρία μέτρα επειδή τα βλέπεις;


    Αρχικό μήνυμα από MacGyver.

    Είναι πολύ σωστή αυτή η παρατήρηση, καθώς φωτίζει την οσία του προβληματισμού του Michalis 365.
    Σε γενικές γραμμές το θέμα έχει καλυφθεί (βλ. μηνύματα των pstratos και Ακρίτας), ωστόσο στην όλη κουβέντα έχω να κάνω μερικές παρατηρήσεις.
    1. Δύο ρευματοφόρα καλώδια που βρίσκονται υπό τάση 220-230 V, των 50 Hz και διαρρέονται από ρεύματα της τάξης 10 Α, πρακτικά, δεν ακτινοβολούν ηλεκτρομαγνητική ενέργεια. Ωστόσο παράγουν 2 εναλλασσόμενα πεδία, το μαγνητικό και το ηλεκτρικό, με πολύ διαφορετική δράση στον ανθρώπινο βιολογικό ιστό. Ενώ είναι σημαντική η δράση του εναλλασσόμενου μαγνητικού πεδίου, (λόγω επαγόμενων δυνορευμάτων), είναι ασήμαντη η δράση του ηλεκτρικού. Επομένως αυτό που έχει σημασία είναι το εναλλασσόμενο μαγνητικό πεδίο που παράγουν τα δύο καλώδια.
    2. Η ένταση του μαγνητικού πεδίου που παράγεται από το καλώδιο είναι ανάλογο του ρεύματος που το διαρρέει, αλλά ως προς την απόσταση, το πεδίο μειώνεται ως 1/R, δηλαδή η ένταση είναι μεγάλη σε μικρές αποστάσεις από το καλώδιο.
    3. Σε σύστημα 2 καλωδίων, που διαρρέονται από δύο ίσα και αντίθετα ρεύματα, η ένταση του μαγνητικού πεδίου είναι σημαντική μόνο σε αποστάσεις της τάξης a, όπου a είναι η απόσταση μεταξύ των δύο καλωδίων. Σε μεγάλες αποστάσεις από τα καλώδια R (R>> a), η ένταση μειώνεται πιο απότομα, δηλαδή ως 1/R2, αλλά εξαρτάται και από το διάστημα a. Όσο είναι μικρότερο το a, τόσο μικρότερο είναι και το πεδίο.
    (Β = μΙ[1/(R-a) - 1/R] = μΙa/R2). Παρόμοιας έντασης πεδίο δημιουργούν και τα συστρεμμένα καλώδια.
    4. Αυστηρά μηδενικό πεδίο δημιουργείται στο σύστημα τύπου ομοαξονικού καλωδίου. Το μαγνητικό πεδίο δημιουργείται μόνο εντός του ομοαξονικού καλωδίου. Έξω από το ομοαξονικό καλώδιο το πεδίο είναι μηδέν παντού.
    5. Πάντως, μέσα στην κουζίνα και <<κουζινικές αποστάσεις>>, οι σχετικοί υπολογισμοί οδηγούν στο συμπέρασμα ότι η ένταση του εναλλασσόμενου μαγνητικού πεδίου δεν υπερβαίνει τις επιτρεπτές τιμές. Αυτό αφορά και την ηλεκτρική κουβέρτα, στην οποία τα ρευματοφόρα καλώδια σχεδόν εφάπτονται το ανθρώπινο σώμα, αν και θα ήταν προτιμότερο αυτή να τροφοδοτείται με ρεύμα συνεχές. Είναι σχετικά εύκολο να γίνει αυτό, λόγω μικρής τιμής του ρεύματος που διαρρέει την κουβέρτα.
    Βασίλειος.

    4 Not allowed! Not allowed!

  12. 4 μέλη ευχαρίστησαν τον VaselPi για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    airgeorge (27-12-21), michalism (30-12-21), mikemtb (27-12-21), vasilisd (27-12-21)

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Ακτινοβολία
    By vtsotras in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-10-15, 01:20
  2. Προστασία από Ηλεκτρομαγνητική Ακτινοβολία
    By RulerL0rd in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-06-13, 10:24
  3. Ηλεκτρομαγνητική ρύπανση
    By Panoss in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-05-12, 16:12
  4. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-10-08, 10:52
  5. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-06-05, 14:23

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας