Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 5 από 5

Θέμα: Διάβασμα πληροφοριών από PAW SC3.6

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Dec 2021
    Περιοχή
    Αρτέμιδα
    Μηνύματα
    4

    Προεπιλογή Διάβασμα πληροφοριών από PAW SC3.6

    Καλησπέρα σε όλους,

    Μπαίνω κατεθείαν στο θέμα. Έχω ένα διαφορικό θερμοστάτη ο οποίος είναι ο PAW SC3.6. Αυτός είναι συνδεδεμένος με τα ηλιακά πάνελ, το δοχείο αδρανείας σε 3 σημεία καθώς και με ένα ενεργειακό τζάκι.
    Όλα μέχρι σήμερα δουλεύουν μια χαρά. Αυτό που θέλω να πετύχω είναι να διαβάζω αν γίνεται όλες αυτές τις θερμοκρασίες από τον διαφορικό θερμοστάτη και να τις καταγράφω σε ένα pc και μετά να τις βλέπω με κάποιο graph tool όπως grafana κτλ.

    Ο θερμοστάτης φαίνεται ότι έχει μια έξοδο για αυτό το λόγο.
    Αν δείτε το manual σελίδα 8 αυτό πρέπει να είναι η έξοδος 4, αυτή με τα 6 pin που λέει ακροδέκτης καλωδιοταινίας, μόνο για εσωτερική χρήση.
    Φωτογραφία έχει και εδώ:
    http://www.telethermansi.gr/el-gr/Pr...9#.YcnUgmhBxQI

    Το chip που φοράει είναι το ATMEL xmega128D3 που στο manual λέει ότι έχει 3 usart εξόδους.
    Πιστεύω ότι η μία από αυτές τις εξόδους είναι αυτή με τα 6 pin που προανέφερα καθώς αν δείτε και στην φωτογραφία το πρώτο pin γράφει από δίπλα του gn που πιθανολογώ ότι αυτό είναι και το ground.

    Το επόμενο που έκανα ήταν να δανειστώ ένα παλμογράφο από ένα φίλο και να τον ενώσω σε όλα τα pin ένα ένα ώστε να δω αν υπάρχει κάποια έξοδος.
    Αυτό που παρατήρησα με μεγάλη χαρά ήταν ότι άνα 1 δευτερόλεπτο κάποια data έβγαιναν στον παλμογράφο! Οπότε μάλλον κάτι στέλνει ο θερμοστάτης.

    Το pin το οποίο είχε το σήμα ήταν το δεύτερο αμέσως μετά το gn. Σε όλα τα υπόλοιπα pin δεν είδα κάτι αξιόλογο κυρίως γιατί επικεντρώθηκα στο pin που είχε το σήμα.
    Αυτό που με παραξένεψε είναι ότι η τάση που είχα ρυθμίσει τον παλμογράφο ήταν τα 10V.
    Οπότε που φάνηκε αρκετά υψηλά το σήμα.

    Φωτογραφίες από τον παλμογράφο.
    1640618918442.jpg
    1640618918421.jpg
    1640618918474.jpg
    1640618918499.jpg

    Οπότε σκέφτομαι ότι αυτό που μάλλον χρειάζομαι είναι κάποιο uart σε usb connector ώστε να το ενώσω με το pc και να δω τι πληροφορίες βγάζει.
    Το θέμα είναι ότι έχω λίγο μπερδευτεί με το τι ακριβώς χρειάζεται να πάρω.

    Είδα ότι υπάρχουν αρκέτα όπως τα παρακατω:
    https://grobotronics.com/ft232-usb-u...nRhZ3MiOiIifV0

    https://grobotronics.com/usb-to-ttl-...nRhZ3MiOiIifV0

    https://grobotronics.com/waveshare-c...rd-type-c.html

    Και επιπλέον σκεφτόμουν μήπως λόγω της τάσης πρέπει να πάρω τίποτα διαφορετικό ίσως και rs232 όπως αυτό:
    https://grobotronics.com/rs232-communication-board.html

    Όποιαδήποτε βοήθεια για να μπορέσω να καταλάβω τι είδους έξοδος / πληροφορία είναι αυτή που στέλνει ο συγκεκριμένος θερμοστάτης θα ήταν πραγματικά ευπρόσδεκτη.
    Τον παλμογράφο θα τον έχω για μερικές μέρες ακόμα οπότε αν θέλετε να κάνουμε οποιοδήποτε πείραμα μετά χαράς να δοκιμάσουμε παραπάνω πράγματα.

    Σας ευχαριστώ,
    εκ των προτέρων.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Tamis : 27-12-21 στις 17:40

  2. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον Tamis για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    mikemtb (27-12-21)

  3. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη kentar
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Jul 2009
    Περιοχή
    Κερατσινι
    Μηνύματα
    698

    Προεπιλογή

    O παλμογράφος σου φαίνεται οτι έχει δυνατότητες αποκωδικοποίησης serial bus :
    Fields of application include education and research, QA testing, serial bus design & debugging and maintenance services. 10M depth of memory VPO waveform display technology Waveform update rate 120,000wfm/sec 8 inch 800 x 480 TFT LCD display Maximum 1Mpts FFT Digital filter function Segmental waveform and waveform search functions l²C/SPI/UART/CAN/LIN serial bus trigger and decoding function

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #3
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Dec 2021
    Περιοχή
    Αρτέμιδα
    Μηνύματα
    4

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kentar Εμφάνιση μηνυμάτων
    O παλμογράφος σου φαίνεται οτι έχει δυνατότητες αποκωδικοποίησης serial bus :
    Fields of application include education and research, QA testing, serial bus design & debugging and maintenance services. 10M depth of memory VPO waveform display technology Waveform update rate 120,000wfm/sec 8 inch 800 x 480 TFT LCD display Maximum 1Mpts FFT Digital filter function Segmental waveform and waveform search functions l²C/SPI/UART/CAN/LIN serial bus trigger and decoding function

    Έχεις απόλυτο δίκιο.
    Έχει και UART αποκωδικοποίηση. Και μάλλον πρέπει να έχω κάνει και λάθος στις μετρήσεις. Έκατσα πριν λίγο και είδα μερικά tutorial στο youtube μιας και είχα χρόνια να δουλέψω με παλμογράφο και τον σέταρα πιο σωστά τώρα. Νομίζω ότι το probe ήταν σε λάθος setting στο 10Χ και για αυτό ίσως έβλεπα τόση μεγάλη τάση. Επίσης calibrarisa και το probe ώστε να βγάζει ακριβές τετράγωνο από το test που έχει ο ίδιος πάνω του.

    Πάω να ξανακάνω τώρα τις μετρήσεις και ελπίζω να έχω καλύτερα αποτελέσματα.
    Θα ανεβάσω φωτογραφίες ξανά.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον Tamis για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    mikemtb (27-12-21)

  6. #4
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Dec 2021
    Περιοχή
    Αρτέμιδα
    Μηνύματα
    4

    Προεπιλογή

    Λοιπόν είχα κάνει τελικά λάθος στις ρυθμίσεις.
    Ήταν όντως στο 10Χ με λάθος ρύθμιση στο probe. Οπότε η τάση τώρα φαίνεται να είναι εντάξει τώρα όπως φαίνεται και στο βίντεο.

    Το πρόβλημα που αντιμετοπίζω τώρα όμως είναι ότι το όλο κύκλωμα φαίνεται να έχει πάρα πολύ θόρυβο, και έτσι δεν μπορώ να απομονώσω το σωστό σήμα με το trigger.
    Θεωρητικά έχω βάλει στο ground το κροκοδειλάκι από το probe αλλά όπως θα δείτε και στο βίντεο βλέπω κάτι συνεχές και άνα 1 δευτερόλεπτο το μάλλον σωστό σήμα που στέλνει ο θερμοστάτης.



    Έχω ανοίξει και το uart αλλά με όλο αυτόν τον θόρυβο δε νομίζω ότι βλέπω σωστά πράγματα.
    Αύριο θα δοκιμάσω μπας και βρω το σωστό ground pin σε περίπτωση που δεν είναι αύτο με το gn από δίπλα του ώστε να φύγει όλος αυτός ο θόρυβος.


    Με τα παραπάνω δεδομένα μέχρι στιγμής μήπως έχετε να προτείνεται κάποιο module να το συνδέσω πάνω σε ένα pc με usb ώστε με terminal και να δω αν παίρνω κάτι;
    Οποιδήποτε επίσης πρόταση είναι γενικά ευπρόσδεκτη ώστε να δούμε αν μπορούμε να πάρουμε κάτι από αυτόν τον θερμοστάτη.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #5
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Dec 2021
    Περιοχή
    Αρτέμιδα
    Μηνύματα
    4

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα σε όλους και καλή χρονιά να έχουμε!

    Βρήκα και πάλι λίγο χρόνο να ασχοληθώ με αυτό που θέλω να κάνω οπότε σας έχω περισσότερα δεδομένα.
    Λοιπόν βρήκα το σωστό ground pin το οποιό δεν ήταν αυτό δίπλα στο gn αλλά το τελευταίο.
    Στην φωτογραφία:

    Είναι το pin 6 μετρώντας από αριστερά μπρος τα δεξιά.
    Και το data pin φαίνεται να είναι όπως έχω γράψει και παραπάνω το pin 2 πάλι με την ίδια σειρά.

    Οπότε το καινούργιο βίντεο είναι αρκετά πιο καθαρό:


    Αν το σήμα είναι UART ο παλμογράφος πάει μέχρι 2Mbit και μάλλον δε το αποκωδικοποιεί καλά.

    Όπως και να έχει συνέδεσα πάνω και logic analyser και έκανα capture όλα τα data που έβγαιναν για ένα λεπτό.
    Το αρχείο είναι εδώ:
    https://drive.google.com/file/d/188I...ew?usp=sharing

    Το αρχείο ανοίγει με το DSView και κατεβαίνει από εδώ:
    https://www.dreamsourcelab.com/download/

    Πρέπει τώρα να καταλάβω τι είδους δεδομένα είναι αυτά που στέλνονται.

    Οποιαδήποτε βοήθεια φυσικά είναι ευπρόσδεκτη!

    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. Εκ νέου προσπάθεια για διάβασμα.
    By Koubos in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-12-19, 07:36
  2. Διάβασμα των schematics
    By netpumber in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-01-14, 19:17
  3. Διάβασμα PIC16F1938-I/ML Microcontroller με PICkit 3
    By GreekSource in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-03-12, 21:49
  4. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-03-10, 03:59
  5. EW Multisim & αναζήτηση γενικότερων πληροφοριών
    By Digitalman in forum Λογισμικά Σχεδίασης
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-11-08, 09:17

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας