Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 6 από 6

Θέμα: Κύκλωμα μηχανισμού γκαραζόπορτας

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Dec 2021
    Περιοχή
    Πεντέλη
    Μηνύματα
    1

    Προεπιλογή Κύκλωμα μηχανισμού γκαραζόπορτας

    Καλησπέρα σας.
    Έχω ένα πρόβλημα με τη λειτουργία του μηχανισμού της γκαραζόπορτας. Λειτουργεί με τηλεχειριστήριο και αρκετές φορές , 3-5 λεπτά μετά το κλείσιμο , ανοίγει μόνη της και μένει το γκαράζ ανοιχτό.
    Δύο τεχνικούς που ρώτησα μου είπανε για παρεμβολές απ έξω , και να αλλάξουμε την πλακέτα ( κόστος 80-100 ευρώ) ,αλλά αυτό δεν στέκει , δεδομένου ότι η πόρτα ανοίγει πάντοτε μερικά λεπτά μετά το κλείσιμο
    και όχι σε άλλη στιγμή κατά τη διάρκεια της μέρας.
    Ένας τρίτος τεχνικός μου πρότεινε έλεγχο του κυκλώματος και αλλαγή του ρελέ και ενός διακόπτη.
    Οποιαδήποτε βοήθεια ή το τηλέφωνο κάποιου ειδικού , να με κατευθύνει θα ήταν πολύ χρήσιμη. Έχω ανεβάσει και φωτό του μηχανισμού.
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες
    • Τύπος Αρχείου: jpg photo.jpg (148,3 KB, 58 εμφανίσεις)

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη chipakos-original
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Γαλατσι
    Μηνύματα
    1.754

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Motorolas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σας.
    Έχω ένα πρόβλημα με τη λειτουργία του μηχανισμού της γκαραζόπορτας. Λειτουργεί με τηλεχειριστήριο και αρκετές φορές , 3-5 λεπτά μετά το κλείσιμο , ανοίγει μόνη της και μένει το γκαράζ ανοιχτό.
    Δύο τεχνικούς που ρώτησα μου είπανε για παρεμβολές απ έξω , και να αλλάξουμε την πλακέτα ( κόστος 80-100 ευρώ) ,αλλά αυτό δεν στέκει , δεδομένου ότι η πόρτα ανοίγει πάντοτε μερικά λεπτά μετά το κλείσιμο
    και όχι σε άλλη στιγμή κατά τη διάρκεια της μέρας.
    Ένας τρίτος τεχνικός μου πρότεινε έλεγχο του κυκλώματος και αλλαγή του ρελέ και ενός διακόπτη.
    Οποιαδήποτε βοήθεια ή το τηλέφωνο κάποιου ειδικού , να με κατευθύνει θα ήταν πολύ χρήσιμη. Έχω ανεβάσει και φωτό του μηχανισμού.
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
    Εγώ στη θέση σου θα κατέβαζα την πόρτα και θα έβγαζα εντελώς αυτό το μαύρο που κρέμεται που είναι ο δέκτης τηλεχειρισμού και θα περίμενα να δω τα αποτελέσματα. Αν η πόρτα μείνει ακίνητη τότε το πρόβλημα βρίσκεται στον δέκτη.

    3 Not allowed! Not allowed!

  3. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον chipakos-original για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    mikemtb (29-12-21)

  4. #3
    Μέλος
    Όνομα
    μιχαλης
    Εγγραφή
    Aug 2007
    Περιοχή
    γλυφαδα
    Μηνύματα
    3.335

    Προεπιλογή

    μια πρωτη αντιμετωπιση θα ηταν να αποσυνδέσεις την εντολη απο τον τηλεχειρισμο προς την πλακέτα. και να συνδεσεις προσωρινα ενα χειροκινητο μπουτον πανω της. θα την χειρίζεσαι προφανως μόνο απο μεσα, κανε αυτο για μερικες μέρες. αν σταματησει το προβλημα. φταίει ο τηλεχειρισμός

    Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    1 Not allowed! Not allowed!

  5. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον mikemtb για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    chipakos-original (29-12-21)

  6. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.775

    Προεπιλογή

    Καποιο manual

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  7. #5
    Μέλος
    Όνομα
    vagelis
    Εγγραφή
    Nov 2019
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    316

    Προεπιλογή

    Βλεπω μοτερ 24v μαλλον.
    Κοιτα , πλακετα για μοτερ 220V με δεκτη επανω, απο ηλεκτρονικομαγαζα 45 με 50 Ε .
    Τωρα νομιζω βγαινει και σε 24V, ρωτα.
    Με την συγκεκριμενη πλακετα που σου γραφω, δουλευω μοτερ 220v που εδω και 2 χρονια δεν εχω δει κατι περιεργο.
    Αν πιανουν τα χερια σου και αν εχεις κανα ΦΙΛΟ γνωστο ηλεκτρονικο θα σουλεγα να ψαξεις τα περι 45...50Ε το πολυ.
    Τωρα ο chipakos καλη ιδεα ειχε, να βγαλεις εκτος το μαυρο κουτι του δεκτη για καμια βδομαδα, να δεις αν ειναι απο παρεμβολες ή προβλημα σε κεντρικο κυκλωμα.
    Αν παρεμβολες, πας για αλλαγη δεκτη σε καλυτερη ποιοτητα . Τιμη δεκτη και μια μπουτονιαερα 15...20...αντε 25Ε το πολυ αν ειναι 1 Καναλι (τσεκαρησε τηλεχειρισμο σου αν 1 κουμπι ή 2).

    1 Not allowed! Not allowed!

  8. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Στράτος
    Εγγραφή
    Oct 2004
    Περιοχή
    Χανιά
    Μηνύματα
    526

    Προεπιλογή

    Καλημέρα φίλε.
    Το πιο απλό που μπορείς να κάνεις είναι να αλλάξεις το μαύρο με το καφέ καλώδιο του μοτέρ μεταξύ τους(που πάνε από την πλακέτα στο μοτέρ). Μπορεί να τα έχουν βάλει ανάποδα και να σου το κάνει. Να έχει η πλακέτα σου αυτόματο κλείσιμο και στα 3-5 λεπτά να νομίζει ότι κλείνει αλλά αυτή να ανοίγει. Το δεύτερο πιο απλό είναι να την κλείσεις και ελάχιστα πριν κλείσει, να την σταματήσεις με το τηλεκοντρόλ. Αν έλεγεσ μάρκα μηχανισμού, θα ήταν πιο εύκολο να σε βοηθήσουμε.

    1 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. Ερώτηση για κύκλωμα γκαραζόπορτας.
    By xmaze in forum Διάφορα Κυκλώματα
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-05-19, 00:09
  2. Αυτοματισμός Γκαραζόπορτας.
    By thomasdriver in forum Αυτοματισμοί
    Απαντήσεις: 47
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-11-16, 12:18
  3. Αυτοματισμός Γκαραζόπορτας
    By xmaze in forum Αυτοματισμοί
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-04-12, 11:00
  4. Κύκλωμα ελέγχου γκαραζόπορτας
    By Ulysses in forum Διάφορα Κυκλώματα
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-10-11, 23:26
  5. Μοτέρ γκαραζόπορτας
    By greektech80 in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-05-11, 11:48

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας