Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 8 από 8

Θέμα: Shelly Dimmer 2

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Άνω Αχαρναί
    Μηνύματα
    717

    Προεπιλογή Shelly Dimmer 2

    Έχει ασχοληθεί κανείς με το shelly dimmer 2; Πήρα πρόσφατα 3 κομμάτια και δοκιμάζοντάς τα με δύο led λάμπες (φυσικά dimmable), έχω πολλά προβλήματα. Τις δύο λάμπες που είναι στα 11W και ήταν από τις πρώτες dimmable λάμπες led, τις έχω από το '12 και παλιότερα τις δούλευα με ένα dimming κύκλωμα της one for all, και δούλευαν απροβλημάτιστα. Η τρίτη λάμπα είναι "φρέσκια" μάρκας Sylvania στα 9W. 'Ενα από τα προβλήματα είναι ότι δεν μπορώ να ορίσω το μίνιμουμ και το μάξιμουμ. Με το που κάνω ρύθμιση και κλείσω την λάμπα και την αφήσω να κρυώσει, μετά στο μίνιμουμ μπορεί να μην ανάβει καθόλου ή να ανάβει με μεγαλύτερη ένταση φωτός από αυτή που ρύθμισα. Ειδικά στην καινούργια, ένα άλλο πρόβλημα είναι ότι από το 35 περίπου μέχρι το 80%, αρχίζει να αναβοσβήνει σε διάφορους ρυθμούς.

    'Αραγε τα shelly θέλουν συγκεκριμένες μάρκες και τύπου λάμπες; Έχει κανείς αντίστοιχη εμπειρία;

    Να σημειώσω επίσης ότι έχω περάσει tasmota και στα τρία την τελευταία version και η ρύθμιση έγινε με βάση τον οδηγό για το συγκεκριμένο shelly. Όσο για την εντολή ShdLeadingEdge, δοκίμασα και τις δύο περιπτώσεις με τα λιγότερα προβλήματα να είναι στο trailing edge.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Λευτέρης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    80

    Προεπιλογή

    Καλημέρα. Εγώ είχα περάσει Tasmota σ’ ένα shelly 2,5 και αντιμετώπισα πολλά προβλήματα προσαρμογής με Home Assistant. Στο τέλος αναγκάστηκα και μέσω εταιρίας μου στείλανε το δικό τους λογισμικό και δούλεψαν όλα καλά. To dimmer 2 θέλει για Led 50-200VA / 10W -€“ 200W

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    μιχαλης
    Εγγραφή
    Aug 2007
    Περιοχή
    γλυφαδα
    Μηνύματα
    3.335

    Προεπιλογή

    το shelly dimmer 2 ειναι ειδικη εκδοση για οταν δεν διαθετεις ουδετερο. δεν θα το προτιμουσα σε καμια περιπτωση εφοσον εχω ουδετερο διαθεσιμο. ουσιαστικα λειτουργει μεσα απο το φορτιο, το οποιο αν ειναι λιγο η παραξενο, αρχιζουν οι μ...κιες

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Λευτέρης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    80

    Προεπιλογή

    Το shelly dimmer 2 μπορεί να συνδεθεί με δύο τρόπους. Όταν δεν έχεις ουδέτερο βάζεις Baypass

    1 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.775

    Προεπιλογή

    Οι φτηνες λαμπες ειναι σκουπίδια.Εκανα δοκιμη μια φορα με δυο philips και επαιξαν απροβληματίστα.Ότι αλλη μάρκα και αν χρησιμοποϊησα είχα αποτυχια.Ακομα και με της legrand δεν δουλέψαν(3 διαφορερικες μαρκες ,απο 6-9 λάμπες)

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Άνω Αχαρναί
    Μηνύματα
    717

    Προεπιλογή

    Ενδιαφέρουσες όλες αυτές οι πληροφορίες. Δεν το γνώριζα πως υπάρχει όριο για τα μίνιμουμ watts στο φορτίο. Νόμιζα ότι τα 10W που αναφέρει η shelly στο site της, είχε να κάνει μόνο με την συνδεσμολογία απουσίας του ουδέτερου. Στην δική μου περίπτωση υπάρχει πάντα ο ουδέτερος.

    Θα κάνω μια δοκιμή με τις δύο λάμπες τις Sylvania 9W που έχω, να τις βάλω παράλληλα από περιέργεια να δω αν θα αλλάξει κάτι. Θα ψάξω να βρω και τις Philips που από ότι είδα δίνουν πολλά lumens, πάνω από 1500. Επίσης θέλω να δοκιμάσω τις λάμπες για να δω την συμπεριφορά τους, σε μια παλιά κατασκευή dimmer που είχα κάνει από την δεκαετία του '80 που φυσικά προορίζονταν για λάμπες πυρακτώσεως.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος
    Όνομα
    ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Άνω Αχαρναί
    Μηνύματα
    717

    Προεπιλογή

    Έχω νεότερα στοιχεία για το shelly.

    Το πρώτο πείραμα ήταν να δοκιμάσω τις παλιές και τις καινούργιες λάμπες led, στο παλιό μου ιδιοκατασκευής dimmer. Όλες δούλευαν άψογα σε ολόκληρη την κλίμακα. Εδώ ισχύει το ρητό ... ο παλιός είναι αλλιώς...

    Όλες οι επόμενες δοκιμές έγιναν στο εργαστήριο με το shelly. Η πρώτη δοκιμή ήταν να δουλέψω παράλληλα τις δύο νέες λάμπες των 9W. Σε αυτή την περίπτωση υπήρχαν μεν κάποια μικρά προβλήματα, αλλά σίγουρα ήταν λιγότερα από όταν έβαζα μόνο μία. Όταν μάλιστα έβαλα την 9W μαζί με μια παλιά 11W, τα προβλήματα λιγόστεψαν ακόμα περισσότερο. Τα αποτελέσματα όμως δεν με ικανοποιούσαν, γιατί και πάλι είχα κάποια μικροπροβλήματα και από την άλλη ή θα έπρεπε να δουλεύω παράλληλα πάντα δύο λάμπες ή να βρω λάμπες led dimmable σε πολλά watt. Η επόμενη δοκιμή ήταν να βάλω την 9W παράλληλα με μια πυρακτώσεως των 25W. Εδώ δεν είχε κανένα απολύτως πρόβλημα η led λάμπα, σημάδι ότι το ωμικό φορτίο επηρέαζε την σωστή λειτουργία του shelly. Οπότε το επόμενο βήμα ήταν να της βάλω παράλληλα ένα παλιό λαμπάκι νυκτός που βρήκα, που ήταν στα 3W. Και σε αυτή την περίπτωση δεν είχα το παραμικρό πρόβλημα. Ούτε και στο ξεκίνημα της λάμπας led.

    Μετά από αυτή την δοκιμή άρχισα να σκέφτομαι ότι πρέπει να δοκιμάσω παράλληλα αντιστάσεις, για να δω μέχρι πόσα watts μπορούσα να κατέβω. Οι μεγαλύτερες που βρήκα ήταν στα 10W και στα 47K, που είχα από την εποχή των λυχνιών. Κανένα πρόβλημα και σε αυτή την περίπτωση με την μέγιστη κατανάλωση επάνω στην αντίσταση και στο μέγιστο της ρύθμισης του dimmer, να είναι στο 1W και κάτι. Αν και ήμουν ικανοποιημένος από το αποτέλεσμα αυτό, λίγο πριν τα παρατήσω αποφάσισα να κάνω την τελική δοκιμή, με δύο αντιστάσεις σε σειρά των 47K. 'Αψογο το αποτέλεσμα! Ακόμα και με μισό watt ωμικό φορτίο, το shelly τα κατάφερνε περίφημα, είτε έβαζα μόνο μία λάμπα led ή και δύο μαζί.

    Οπότε το τελικό συμπέρασμα είναι ότι το shelly δεν πολυσυμπαθεί το σκέτο φορτίο της led λάμπας, αλλά δουλεύει πολύ καλύτερα όταν υπάρχει παράλληλα έστω και ένα μικρό ωμικό φορτίο.

    1 Not allowed! Not allowed!

  8. 4 μέλη ευχαρίστησαν τον alefgr για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    aktis (12-01-22), georgeb1957 (11-01-22), mikemtb (11-01-22), spirakos (11-01-22)

  9. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.775

    Προεπιλογή

    Με μια αλογονου δουλευα και εγω τις υπολοιπες 8 led kai to legrand.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

Παρόμοια Θέματα

  1. Shelly 1PM
    By alefgr in forum Αυτοματισμοί
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-10-21, 20:03
  2. Πρόβλημα με dimmer
    By Panoss in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 46
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-09-18, 15:43
  3. Dimmer led
    By HUNTER1 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-06-18, 15:11
  4. Dimmer
    By d.loupos in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-10-15, 20:36
  5. Dimmer
    By aristos87 in forum Χρονοκυκλώματα
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-01-06, 15:15

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας