Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 21

Θέμα: Θερμοκρασία ηλιακού θερμοσίφωνα online

  1. #11
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.775

    Προεπιλογή

    Λοιπον. Το ζεστο νερο μπορεις ευκολα να το μετρησεις χώνοντας το αισθητηριο στην μονωση του ηλιακου.(μια τρυπα με ενα κατσαβιδι διαγωνια κανει δουλεια)
    οργανα πιστευω ολα κανουν.Εγω εβαλα 25 μ με shelly.Kαλο σε αυτοματισμο,δεν εχει οθονη.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  2. #12
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.375

    Προεπιλογή

    πορείς να πάρεις αντίσταση που έχει έξτρα τρύπα και να βάλεις μέσα το αισθητήριο .
    Εγώ το έκανα με ένα shelly των 10 20€ περίπου και το βλέπω στο κινητό .
    Τα shelly ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ με wifi .
    Αν δεν έχεις τρύπα μπορείς να κάνεις μια τρύπα στη μόνωση και να βάλεις θερμό αγώγιμη παστα στο μεταλο .
    Η διαφορά θερμοκρασίας τη μετράς και ρυθμιζεις να ο offset
    IMG_20210429_125307.jpgIMG_20210425_192400.jpg

    Στάλθηκε από το M2007J22G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον picdev για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    jenny (19-01-22), mikemtb (17-01-22)

  4. #13
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.375

    Προεπιλογή

    Εδώ είναι το cloud. Επίσης μπορείς να κάνεις και ακούς αυτοματισμούς , να βάλεις στο πίνακα άλλο shelly και να κλείνει σε συγκεκριμένη θερμοκρασία κτλ Screenshot_2022-01-17-15-32-50-081_allterco.bg.shelly.jpg

    Στάλθηκε από το M2007J22G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον picdev για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    jenny (19-01-22), mikemtb (17-01-22)

  6. #14
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.375

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jenny Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νομίζω για Μαλτέζο πρόκειται για τα μοναδικά μπόιλερ ηλιακών που έχουν αντίθετα με όλα τα υπόλοιπα τον μεγαλύτερο όγκο υγρού σε αντιψυκτικό (160λ για παράδ.) και μικρή ποσότητα νερού ζεστού χρήσης , έχουν αυτή τη φιλοσοφία!
    δεν γίνεται αυτο που λες, κάποιο λάθος κανεις. Ο καθε ηλιακός εχει δήλωση συμμόρφωσης που αναφέρει τα ακριβή λιτρα νερού χρήσης και ειναι παντα λιγο πιο κατω απο 160 λιτρα.
    Το αντιψυκτικό ειναι 8-12 λιτρα για εναν 160αρι

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον picdev για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    jenny (21-01-22)

  8. #15
    Μέλος Το avatar του χρήστη MacGyver
    Όνομα
    Steve
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    SKG
    Μηνύματα
    2.215

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jenny Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νομίζω για Μαλτέζο πρόκειται για τα μοναδικά μπόιλερ ηλιακών που έχουν αντίθετα με όλα τα υπόλοιπα τον μεγαλύτερο όγκο υγρού σε αντιψυκτικό (160λ για παράδ.) και μικρή ποσότητα νερού ζεστού χρήσης , έχουν αυτή τη φιλοσοφία!
    Για να χωρέσουν 160λτ σε έναν συλλέκτη θα έπρεπε να έχει επιφάνεια όσο όλη η ταράτσα.
    Η κυκλοφορία στον συλλέκτη γίνεται ελεύθερα και στηρίζεται σε ένα πολύ γνωστό φαινόμενο: τα ρεύματα μεταφοράς θερμότητας (όχι ηλεκτρικά ρεύματα).
    Η μικρή ποσότητα ψυκτικού υγρού ανεβάζει σχετικά γρήγορα και εύκολα θερμοκρασία και έτσι ξεκινάει ο κύκλος εναλλαγής θερμότητας με το ποιο κρύο νερό του μπόιλερ.
    Η μέτρηση της θερμοκρασίας στον συλλέκτη, όπως φαίνεται στο #4 δεν έχει καμία σχέση με αυτό που θέλεις και που χρειάζεται η πλειονότητα των χρηστών.
    Η μόνη περίπτωση που ενδιαφέρει είναι στα συστήματα βεβιασμένης κυκλοφορίας, για να ενεργοποιούν τον κυκλοφορητή.
    Στη πλέον συνηθισμένη περίπτωση ενδιαφέρει η μέτρηση θερμοκρασίας του αποθηκευμένου νερού στο μπόιλερ, του νερού χρήσης όπως είπες.
    Το απλό Τ στην έξοδο είναι επίσης εντελώς λανθασμένο, αφού για μία ακριβή μέτρηση θα πρέπει να υπάρξει κίνηση του νερού, κατανάλωση, εκτός αν πρόκειται για ειδικό που μπαίνει βαθιά στο καζάνι, διαφορετικά η μέτρηση είναι κατά προσέγγιση, μόνο εξ επαγωγής του ακίνητου νερού.

    Στο να έρθει υδραυλικός για να αλλάξει μία ήδη καλή αντίσταση με άλλη που έχει δύο θέσεις θερμοστάτη δεν νομίζω να συμφωνεί αυτός που θα πληρώσει και τους δυο σας.
    Η πλέον αναίμακτη λύση είναι να μπει το αισθητήριο ανάμεσα στη μόνωση και το καζάνι, κοντά στο μέσον καθ' ύψος.
    Ούτε υδραυλικός, ούτε κυάθια, ούτε αντικαταστάσεις ήδη λειτουργικών εξαρτημάτων.

    Για τον γενικό κανόνα: το αν μπορεί η όχι να μπει μεγάλο καλώδιο το αφήνω ως χόμγουορκ στο φόρουμ (αν και ξαναρωτήθηκε χωρία απάντηση).
    Και όπως λένε: δεν είναι αυτό που νομίζεις.

    Στο ηλεκτρονικό κομμάτι, υπάρχουν διάφορες λύσεις. Προσωπικά για διάφορους λόγους δεν υλοποιώ project made and host in bg.

    1 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη MacGyver : 17-01-22 στις 23:28

  9. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον MacGyver για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    jenny (19-01-22)

  10. #16
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.775

    Προεπιλογή

    https://grobotronics.com/ds18b20-el.html
    Αυτον τον αισθητηρα έχει το Shelly και γράφει:
    Κάθε αισθητήρας DS18B20 έχει ένα μοναδικό σειριακό αριθμό απο 64-bit όπου δίνει την δυνατότητα να συνδεθούν πολλοί μαζί πάνω στο ίδιο "καλώδιο" bus.

    Να βοηθησω λιγο στο homework

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  11. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον vasilllis για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    jenny (21-01-22)

  12. #17
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Feb 2014
    Περιοχή
    Μοσχάτο
    Μηνύματα
    607

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilllis Εμφάνιση μηνυμάτων
    https://grobotronics.com/ds18b20-el.html
    Αυτον τον αισθητηρα έχει το Shelly και γράφει:
    Κάθε αισθητήρας DS18B20 έχει ένα μοναδικό σειριακό αριθμό απο 64-bit όπου δίνει την δυνατότητα να συνδεθούν πολλοί μαζί πάνω στο ίδιο "καλώδιο" bus.

    Να βοηθησω λιγο στο homework
    Νομίζω δεν αναφέρετε σε αυτό ο Steve αλλά στο κατα πόσο το μεγάλο καλώδιο και η παρασιτική χωρητικότητα (για να μην πω για τα πιθανά παράσιτα λόγω ηλεκτρομαγνητικής ακτινοβλίας) θα επηρεάσουν την δυνατότητα επικοινωνίας με τον μικροελεγκτή.

    Οσο αφορά στο "made in", η δική μου υλοποίηση περιλαμβάνει κινέζικα NFR24L01 modules με κινέζικους αισθητήρες σε κυάθιο στην έξοδο του νερου (για να μην χαλάω μονώσεις κτλ) με κινέζικα step-up/step-down converters με κινέζικους φορτιστές και BMS με κινέζικο ηλιακό πάνελ και Ελληνικά (δικά μου) pcb και λειτουργεί θαυμάσια.... Λύση λόγω έλλειψης τροφοδοσίας πάνω στην κεραμοσκεπή, μιας και τη shelly καταναλώνει τα κέρατά του... Οπότε αφου λειτουργούν τα κινέζικα, δεν βλέπω γιατί ο Βούλγαρος να είναι χειρότερος...

    2 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nkarama : 18-01-22 στις 17:53
    Mastroxalastis / Μαστροχαλαστής
    https://www.youtube.com/channel/UCOWjSR-OOc-ZBCT61EX_lJg

  13. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον nkarama για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    jenny (21-01-22)

  14. #18
    Μέλος Το avatar του χρήστη jenny
    Όνομα
    Τζένη
    Εγγραφή
    May 2020
    Περιοχή
    Αίγιο
    Μηνύματα
    418

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από picdev Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν γίνεται αυτο που λες, κάποιο λάθος κανεις. Ο καθε ηλιακός εχει δήλωση συμμόρφωσης που αναφέρει τα ακριβή λιτρα νερού χρήσης και ειναι παντα λιγο πιο κατω απο 160 λιτρα.
    Το αντιψυκτικό ειναι 8-12 λιτρα για εναν 160αρι
    Δεν το διάβασα κάπου ένας υδραυλικός μου το είπε και μάλιστα ότι αυτή τη διαφορά έχουν οι μαλτέζος από τους υπόλοιπους!
    Τώρα που το ερεύνησα ναι ότι ισχύει για τους άλλους ισχύει και για αυτούς

    0 Not allowed! Not allowed!

  15. #19
    Μέλος Το avatar του χρήστη jenny
    Όνομα
    Τζένη
    Εγγραφή
    May 2020
    Περιοχή
    Αίγιο
    Μηνύματα
    418

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MacGyver Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για να χωρέσουν 160λτ σε έναν συλλέκτη θα έπρεπε να έχει επιφάνεια όσο όλη η ταράτσα.
    Η κυκλοφορία στον συλλέκτη γίνεται ελεύθερα και στηρίζεται σε ένα πολύ γνωστό φαινόμενο: τα ρεύματα μεταφοράς θερμότητας (όχι ηλεκτρικά ρεύματα).
    Η μικρή ποσότητα ψυκτικού υγρού ανεβάζει σχετικά γρήγορα και εύκολα θερμοκρασία και έτσι ξεκινάει ο κύκλος εναλλαγής θερμότητας με το ποιο κρύο νερό του μπόιλερ.
    Η μέτρηση της θερμοκρασίας στον συλλέκτη, όπως φαίνεται στο #4 δεν έχει καμία σχέση με αυτό που θέλεις και που χρειάζεται η πλειονότητα των χρηστών.
    Η μόνη περίπτωση που ενδιαφέρει είναι στα συστήματα βεβιασμένης κυκλοφορίας, για να ενεργοποιούν τον κυκλοφορητή.
    Στη πλέον συνηθισμένη περίπτωση ενδιαφέρει η μέτρηση θερμοκρασίας του αποθηκευμένου νερού στο μπόιλερ, του νερού χρήσης όπως είπες.
    Το απλό Τ στην έξοδο είναι επίσης εντελώς λανθασμένο, αφού για μία ακριβή μέτρηση θα πρέπει να υπάρξει κίνηση του νερού, κατανάλωση, εκτός αν πρόκειται για ειδικό που μπαίνει βαθιά στο καζάνι, διαφορετικά η μέτρηση είναι κατά προσέγγιση, μόνο εξ επαγωγής του ακίνητου νερού.

    Στο να έρθει υδραυλικός για να αλλάξει μία ήδη καλή αντίσταση με άλλη που έχει δύο θέσεις θερμοστάτη δεν νομίζω να συμφωνεί αυτός που θα πληρώσει και τους δυο σας.
    Η πλέον αναίμακτη λύση είναι να μπει το αισθητήριο ανάμεσα στη μόνωση και το καζάνι, κοντά στο μέσον καθ' ύψος.
    Ούτε υδραυλικός, ούτε κυάθια, ούτε αντικαταστάσεις ήδη λειτουργικών εξαρτημάτων.

    Για τον γενικό κανόνα: το αν μπορεί η όχι να μπει μεγάλο καλώδιο το αφήνω ως χόμγουορκ στο φόρουμ (αν και ξαναρωτήθηκε χωρία απάντηση).
    Και όπως λένε: δεν είναι αυτό που νομίζεις.

    Στο ηλεκτρονικό κομμάτι, υπάρχουν διάφορες λύσεις. Προσωπικά για διάφορους λόγους δεν υλοποιώ project made and host in bg.
    Σε ευχαριστώ για το χρόνο σου θα αντικαθιστούσα εγώ την αντίσταση δεν θα χρειαζόταν υδραυλικός για αυτό, όσο για το μήκος του αισθητήρα λογικά θα πρέπει να ανέβουμε λίγο σε διατομή για να υπερβούμε ενδεχόμενες απώλειες λόγω μεγάλου μήκους.

    0 Not allowed! Not allowed!

  16. #20
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Feb 2014
    Περιοχή
    Μοσχάτο
    Μηνύματα
    607

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jenny Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε ευχαριστώ για το χρόνο σου θα αντικαθιστούσα εγώ την αντίσταση δεν θα χρειαζόταν υδραυλικός για αυτό, όσο για το μήκος του αισθητήρα λογικά θα πρέπει να ανέβουμε λίγο σε διατομή για να υπερβούμε ενδεχόμενες απώλειες λόγω μεγάλου μήκους.
    Νομίζω ότι πρέπει να κάνεις ακριβώς το αντίθετο. Εδώ μιλάμε για πολύ μικρές καταναλώσεις όπου η απώλεια λόγω της αντίστασης του αγωγού είναι πρακτικά ανύπαρκτη. Αντίθετα, αυξάνοντας την διάμετρο, αυξάνεις την συνολική επιφάνεια ενός αγωγού, οπότε αυξάνεις και την παρασιτική χωρητικότητά του.

    Αν θες να χρησιμοποιήσεις καλώδιο, δοκίμασε με αυτά των δικτύων, (twisted).

    Αν έχεις παροχή στον θερμοσίφωνα, πιστεύω ένα Shelly ή ένα Sonoff (δεν είμαι σίγουρος για το δεύτερο αν έχει κάποιο ανάλογο προιόν) και σύνδεση με το WiFi θα ήταν καλύτερο.
    Η εν πάση περιπώση μια άλλη λύση στην οποία η συσκευή που διαβάζει τον αισθητήρα βρίσκετε όσο γίνετε κοντά του κα μετά μεταφέρι την πληροφορία είτε ασύρματα είτε ενσύρματα κάπου αλλού...

    Σημείωση: κάνω αυτό το edit στο μήνυμα για να ξεκαθαρίσω κάτι, μιας και το επόμενο ακριβώς μήνυμα του kalarakis μπορεί να μπερδέψει την κατάσταση. Μιλάω για παρασιτική χωρητικότητα επειδή το αισθητήριο που προτάθηκε παραπάνω είναι ψηφιακό. Φυσικά υπάρχουν και τα RTD που δεν σε ενδιαφέρει (σχεδόν) καθόλου η χωρητικότητα του καλωδίου παρα μόνο η συνολική αντίστασή του...

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nkarama : 19-01-22 στις 10:35
    Mastroxalastis / Μαστροχαλαστής
    https://www.youtube.com/channel/UCOWjSR-OOc-ZBCT61EX_lJg

  17. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον nkarama για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    jenny (21-01-22)

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Γείωση ηλιακού θερμοσίφωνα
    By Ηλιας Α in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-09-21, 18:58
  2. Επιτηρητής ηλιακού θερμοσίφωνα
    By Panoss in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-06-18, 13:56
  3. Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-01-14, 10:42
  4. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-07-13, 13:51
  5. Σύνδεση ηλιακού θερμοσίφωνα
    By Panoss in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-12-12, 18:47

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας