Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 10

Θέμα: Πρόβλημα σε Μητρική από Thecus N5500

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη geobest
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Αθήνα , Ελλάδα
    Μηνύματα
    66

    Lightbulb Πρόβλημα σε Μητρική από Thecus N5500

    Έχει έρθει στα χέρια μου ένα Thecus N5500 Nas με πρόβλημα.Με το που πατάω το κουμπί να ανοίξει κολλάει στο Self Testing,,.

    Μετά από πάρα πολύ ψάξιμο στο Internet βρήκα ότι το πιθανότερο πρόβλημα είναι η μητρική.

    Έχω ελέγξει το τροφοδοτικό, τη CPU τη RAM καθώς και τη DOM (IDE 44 Pin Flash Module που περιέχει το λειτουργικό). Επίσης έχω δοκιμάσει να κάνω και Reset το Bios.

    Ψάχνοντας βρήκα ότι δεν γυρνάει ο ανεμιστήρας της CPU ενώ αυτός της North Bridge γυρνάει κανονικά, συνεχίζοντας είδα ότι ο ανεμιστήρας της CPU είναι μια χαρά και δεν είναι καμένος, το πρόβλημα είναι στη μητρική, δεν του δίνει ρεύμα.

    Μετά από όλα τα παραπάνω καταλήγω στο συμπέρασμα ότι δεν ανοίγει και κολλάει στο Self Testing,,, γιατί υπάρχει πρόβλημα στο κύκλωμα τροφοδοσίας του ανεμιστήρα.

    Υπάρχει κάποιος εδώ που μπορεί να με βοηθήσει να το επισκευάσω ή να μου συστήσει που μπορούν να μου το επισκευάσουν;

    Για να σας προλάβω, η μητρική δεν υπάρχει για να κάνω αντικατάσταση ούτε μπορεί να μπει κάποια άλλη. Έχω μιλήσει και με την κατασκευάστρια εταιρεία άλλα μετά από τόσα χρόνια και δεν μπορούν να κάνουν κάτι.

    Λογικά αν επισκευαστεί και δουλέψει ο ανεμιστήρας θα προχωρήσει και στο Booting...

    Κάθε βοήθεια δεκτή.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Θανάσης
    Εγγραφή
    Mar 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    458

    Προεπιλογή

    Δεν βλέπω το λόγο να μην ταιριάζει μια intel atom μητρική:
    έχει τα ίδια specs, το backpanel έχει την ίδια διάταξη, υπάρχει σε αυτές 44 ide connector.
    ίσως να είναι custom model της intel και να έχει πάνω τα 5 sata ports - αν ισχύει αυτό, θα χρειαστεί μια επιπλέον κάρτα.

    οι motherboards αυτές, είναι discontinued εδω και χρόνια.

    αν υπάρχουν τα data και είναι από εταιρεία, προσωπικά θα το πετούσα/αντικαθιστούσα. πάντως.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη exop : 16-01-22 στις 13:06

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη geobest
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Αθήνα , Ελλάδα
    Μηνύματα
    66

    Προεπιλογή

    Δεν ταιριάζει γιατί είναι όλο custom.

    IMG_0039-big.jpg

    22-102-033-09.jpg

    sata-board.jpg

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη geobest : 16-01-22 στις 14:12 Αιτία: added motherboard images

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Θανάσης
    Εγγραφή
    Mar 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    458

    Προεπιλογή

    βρίσκεις κάποιο παλαιό, από ebay π.χ. και "κλέβεις" τη m/b - ίσως να μην αξίζει λόγω κόστους - σαν το παρακάτω:

    https://www.ebay.co.uk/itm/175103951...8AAOSwp0Rh3DlZ


    αν δεν είναι εταιρικό ή/και δεν ενδιαφέρει και τόσο, μπορείς να βάλεις ότι m/b θέλεις και να στήσεις π.χ. freenas/nas4free

    πάντως, να επιμείνω, κάποιο 425 525 intel m/b θα μπορούσε να ταιριάξει.

    αν θυμάμαι καλά, κάποια supermicro "φορούσαν" τέτοιες μητρικές.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη geobest
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Αθήνα , Ελλάδα
    Μηνύματα
    66

    Προεπιλογή

    Αυτό στο e-bay είναι το N5550 είναι διαφορετικό μοντέλο και δεν ταιριάζει με τα υπόλοιπα.

    Αυτό που θα ήθελα εγώ είναι αν υπάρχει περίπτωση αν ασχοληθεί λίγο κάποιος να βρεθεί το πρόβλημα στη μητρική και να επισκευαστεί. Λογικά για κάποιον που γνωρίζει δεν θα είναι δύσκολο να το βρει, κάποιο εξάρτημα γύρο από το Header του CFU Fan θα έχει το θέμα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Θανάσης
    Εγγραφή
    Mar 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    458

    Προεπιλογή

    κατά τη γνώμη μου, δεν μπορεί να φταίει μόνο η τροφοδοσία στο fan:
    οι atom μπορούσαν να δουλέψουν και fanless οπότε και κάτι άλλο/άλλα δεν έχει σωστές τάσεις.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη geobest
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Αθήνα , Ελλάδα
    Μηνύματα
    66

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από exop Εμφάνιση μηνυμάτων
    οι atom μπορούσαν να δουλέψουν και fanless οπότε και κάτι άλλο/άλλα δεν έχει σωστές τάσεις.
    To N5500 δεν φοράει Atom CPU αλλά Celeron M 1.5GHz CPU, Atom φοράει το Ν5550.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη geobest : 16-01-22 στις 14:49

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη geobest
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Αθήνα , Ελλάδα
    Μηνύματα
    66

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από exop Εμφάνιση μηνυμάτων
    κατά τη γνώμη μου, δεν μπορεί να φταίει μόνο η τροφοδοσία στο fan
    θεωρώ ότι το πρόβλημα είναι μόνο στο κύκλωμα του ανεμιστήρα της CPU γιατί αυτός της North Bridge γυρνάει κανονικά

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Θανάσης
    Εγγραφή
    Mar 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    458

    Προεπιλογή

    τα sata βρίσκονται πάνω στην extra κάρτα.

    να συνεχίσω να επιμένω: βρες ένα - όποιο - m/b που να ταιριάζει (mini atx) και να έχει ide connector και δοκίμασε το.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη geobest
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Αθήνα , Ελλάδα
    Μηνύματα
    66

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από exop Εμφάνιση μηνυμάτων
    τα sata βρίσκονται πάνω στην extra κάρτα.

    να συνεχίσω να επιμένω: βρες ένα - όποιο - m/b που να ταιριάζει (mini atx) και να έχει ide connector και δοκίμασε το.
    δεν υπάρχει περίπτωση να ταιριάξει (αυτή η μητρική είναι custom σχεδίαση και παραγωγή για τη Thecus) δεν είναι μόνο η κάρτα πάνω στην οποία είναι οι Sata συνδέσεις δεδομένων και τροφοδοσίας των δίσκων καθώς και η σύνδεση του τροφοδοτικού) στην μια πλευρά της μητρικής υπάρχουν Buttons και Led's καθώς και headers για τη σύνδεση με την LCD Οθόνη και κάποια ακόμα επιπλέον Button's.

    Δεν θα μπω σε αυτό το τρυπάκι με την καμία, αυτό που με ενδιαφέρει είναι αν μπορεί να επισκευαστεί η υπάρχον μητρική.

    Αφού νομίζω ότι το λύσαμε το θέμα με την αντικατάσταση της με άλλη Μητρική (όχι την ίδια) πάμε πάλι πίσω στο θέμα μας

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από geobest Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχει έρθει στα χέρια μου ένα Thecus N5500 Nas με πρόβλημα.Με το που πατάω το κουμπί να ανοίξει κολλάει στο Self Testing,,.

    Μετά από πάρα πολύ ψάξιμο στο Internet βρήκα ότι το πιθανότερο πρόβλημα είναι η μητρική.

    Έχω ελέγξει το τροφοδοτικό, τη CPU τη RAM καθώς και τη DOM (IDE 44 Pin Flash Module που περιέχει το λειτουργικό). Επίσης έχω δοκιμάσει να κάνω και Reset το Bios.

    Ψάχνοντας βρήκα ότι δεν γυρνάει ο ανεμιστήρας της CPU ενώ αυτός της North Bridge γυρνάει κανονικά, συνεχίζοντας είδα ότι ο ανεμιστήρας της CPU είναι μια χαρά και δεν είναι καμένος, το πρόβλημα είναι στη μητρική, δεν του δίνει ρεύμα.

    Μετά από όλα τα παραπάνω καταλήγω στο συμπέρασμα ότι δεν ανοίγει και κολλάει στο Self Testing,,, γιατί υπάρχει πρόβλημα στο κύκλωμα τροφοδοσίας του ανεμιστήρα.

    Υπάρχει κάποιος εδώ που μπορεί να με βοηθήσει να το επισκευάσω ή να μου συστήσει που μπορούν να μου το επισκευάσουν;

    Για να σας προλάβω, η μητρική δεν υπάρχει για να κάνω αντικατάσταση ούτε μπορεί να μπει κάποια άλλη. Έχω μιλήσει και με την κατασκευάστρια εταιρεία άλλα μετά από τόσα χρόνια και δεν μπορούν να κάνουν κάτι.

    Λογικά αν επισκευαστεί και δουλέψει ο ανεμιστήρας θα προχωρήσει και στο Booting...

    Κάθε βοήθεια δεκτή.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από geobest Εμφάνιση μηνυμάτων
    θεωρώ ότι το πρόβλημα είναι μόνο στο κύκλωμα του ανεμιστήρα της CPU γιατί αυτός της North Bridge γυρνάει κανονικά

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη geobest : 16-01-22 στις 19:18 Αιτία: Διατύπωση του αρχικού προβλήματος και πάλι

Παρόμοια Θέματα

  1. Πρόβλημα με μητρική
    By ryk in forum Hardware Η/Υ
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-05-16, 13:13
  2. Downgrade από Vista σε XP (πρόβλημα)
    By tzo in forum Software Η/Υ
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-08-14, 00:45
  3. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-06-13, 17:02
  4. Πρόβλημα με την sata II στη μητρική
    By nikos evia in forum Hardware Η/Υ
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-10-12, 08:43
  5. Αναζήτηση CD από ASUS P5QC μητρική
    By ΚΥΡΙΑΚΟΣ 69 in forum Software Η/Υ
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-02-12, 13:53

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας