Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 12 από 12

Θέμα: κυκλωμα για στροφομετρο αυτοκινητου

  1. #11
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Oct 2006
    Περιοχή
    KN10gi
    Μηνύματα
    258

    Προεπιλογή

    Το θέμα δεν είναι ο αισθητήρας αλλά ο εντοπισμός του σημείου στο οποίο διακόπτεται είτε από μηχανικό διακόπτη είτε από ηλεκτρονικό (ηλεκτρονική) το πρωτεύον του πολλαπλασιαστή και δη το σημείο του προς τη γή. Επίσης απαραίτητη προϋπόθεση να σου "δίνει χέρι" για να μπορείς να συνδέσεις κάποια καλώδια με ασφάλεια (εννοείται για σένα και το αυτοκίνητο).
    Δε θα σου πρότεινα να επέμβεις σε αισθητήρα γιατί πάνω του κρέμεται ολόκληρος ο χρονισμός του κινητήρα.
    Στη συνέχεια έχεις να λύσεις το πρόβλημα του αν θα έχεις μια διακοπή/αποκατάσταση ανά κύκλο λειτουργίας του κινητήρα (σαν να έχεις μονοκύλινδρο κινητήρα) χωρίς να υποστηρίζεται από το στροφόμετρό σου.
    Δεν ξέρω τι γνώσεις έχεις από ηλεκτρολογικά/ηλεκτρονικά αυτοκινήτων αλλά ίσως να ήταν πιο εύκολο να βρεις ένα στροφόμετρο ειδικά για την περίπτωσή σου. Υπάρχουν ωρόμετρα/στροφόμετρα για δίχρονους/τετράχρονους μονοκύλινδρους/πολυκύλινδρους κινητήρες που χρησιμοποιούνται σε μοτοσυκλέτες enduro/motocross, γεννήτριες βενζίνης, μηχανές marine με λήψη σήματος από μπουζοκαλώδιο όπως αναφέρθηκε παραπάνω. Αν το αυτοκίνητό σου είναι σχετικά καινούργιο (μετά τα μέσα της δεκαετίας του '90) και υποστηρίζει OBDII δες αν υπάρχει κάτι που να συνδέεται στη φίσσα OBDII.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Νέο Μέλος Το avatar του χρήστη tenesis74
    Όνομα
    Αρης
    Εγγραφή
    Nov 2009
    Περιοχή
    Αλεξ/πολη
    Μηνύματα
    10

    Προεπιλογή

    Καλημέρα ευχαριστώ πολύ φίλε gxry για την ανάλυση σου. Αρχάριος είμαι στα ηλεκτρονικά μου αρέσουν πολύ όμως . Η σχέσεις μου με το αυτοκίνητο είναι οτι τα βάφω (βαφέας αυτοκινήτων είναι το επάγγελμα μου) . Από την απάντηση σου κατάλαβα ότι το για το κάθε αυτοκίνητο υπάρχει και η ανάλογη λύση έχει obd το αυτοκίνητο άρα αφήνω το υπάρχον στροφόμετρο στην άκρη.αν θελήσω να προσθέσω κάτι ανάλογο θα βρω κάτι σε obd .Απλώς το είχα στα χέρια μου από ένα πελάτη που δεν το ήθελε .

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-03-21, 23:16
  2. Στροφομετρο για PC Racing Games
    By herctrap in forum Διάφορα Κυκλώματα
    Απαντήσεις: 177
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-04-12, 08:54
  3. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-11-10, 18:54
  4. κυκλωμα εκκινητη αυτοκινητου
    By Κώστας87 in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-06-10, 14:43
  5. κυκλωμα φόρτισης για μπαταρια αυτοκινητου
    By gourtz in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-05-10, 21:13

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας