Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 4 από 4

Θέμα: 13,8V 15A απο το 1980 (αποριες-βελτιωση)

  1. #1
    Μέλος
    Εγγραφή
    May 2005
    Περιοχή
    Athina
    Μηνύματα
    109

    Προεπιλογή 13,8V 15A απο το 1980 (αποριες-βελτιωση)

    μου εχουν χαρισει πριν πολλα χρονια ενα τροφοδοτικο για CB που ειναι 13,8V 10-15A (ετσι γραφει), το οποιο εχει γραψει απειρες ωρες λειτουργιας στα χερια μου για διαφορα πειραματα (και εχει καψει πολλες ασφαλειες).

    χρησιμοποιει εναν μετασχηματιστη 18V 10Α (αν θυμαμαι καλα) και εχει μια χειροποιητη πλακετα (double side tinned) που ενα 3055 οδηγει αλλα 4. η οδηγηση του ενος 3055 ειναι απο ενα περιεργα συνδεδεμενο 7912 (4 διοδοι ανεβαζουν την ταση στα 13,8 αλλα τα ποδαρακια ειναι συνδεδεμενα παραδοξα). εχει παθητικη τεραστια ψυκτρα στη οποια ειναι πανω και η ιδια η πλακετα και εξεχουν τα 3055.
    υπαρχει και ο αγαπημενος σας FRACO 15.000μF

    μετα απο ΠΟΛΥ ψαξιμο καταφερα να βρω 2-3 ετοιμα σχεδια του κυκλωματος, δε σας δειχνω το δικο μου γιατι μαλλον θα γελασετε.
    εχουν γινει μερικες βελτιωσεις αλλα πιο πολυ με ενδιαφερει να λυσω μερικες αποριες που εχω και να φτιαχτει οτι αλλο μπορει να φτιαχτει. τωρα το εχω στα 12volt

    επισυναπτω 2-3 ετοιμα σχεδια για να εχετε εικονα

    1)μπορει αυτο το τροφοδοτικο να οδηγηθει απο ενα LM723 χωρις να αναγκαστω να βαλω mica στα τρανζιστορ η να μονωσω την ψυκτρα (η ψυκτρα τωρα εχει - πανω της) ?
    2)αν καταργησω το 7912 Μπορω να βαλω ενα ρυθμιζομενο αρνητικο LDO ωστε να παιρνω περισσοτερες τασεις?
    3)μπορω να βαλω ενα LM741 και να το κανω ρυθμιζομενο (εστω χωρις περιορισμο τασης)
    4)μπορει καποιος να εξηγησει πως λειτουργει αυτος ο παραδοξος τροπος συνδεσμολογιας του 7912?
    5)δε μπορω να καταλαβω το ρολο της αντιστασης 30R 5W που ειναι στο σχεδιαγραμμα ,οπως και της 0,01Ω Που ειναι μετα τη γεφυρα

    ενα καλο σαιτ που εξηγει το κυκλωμα (αν και σε σας μαλλον ειναι αστειο το πως δουλευει) https://www.qsl.net/iz7ath/web/02_br...7912/index.htm

    JUNKPWR1.gif

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Εγγραφή
    May 2005
    Περιοχή
    Athina
    Μηνύματα
    109

    Προεπιλογή

    ενα πιο καλο σχεδιαγραμμα με περισσοτερες προστασιες

    1)εδω δεν μπορω να καταλαβω γιατι υπαρχει η R9 και η αντιστοιχη R8 Εγινε 68Ω..
    2)η R23 και R24 ειναι μερος του τμηματος προστασιας και μπορουμε να τις παραλειψουμε?
    3) τι ευρος ρυθμισης σε ταση μπορουμε να πετυχουμε με το 7912 και το τριμμερ οπως ειναι σαυτο το σχεδιαγραμμα?
    αν ηταν μια τυπικη συνδεση του 7912 θα μπορουσα να κανω υπολογισμους αλλα ειναι συνδεδεμενο εντελως παραδοξα
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες
    • Τύπος Αρχείου: gif fig02.gif (69,7 KB, 37 εμφανίσεις)

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Εγγραφή
    May 2005
    Περιοχή
    Athina
    Μηνύματα
    109

    Προεπιλογή

    ενα ακομα σχεδιαγραμμα παρομοιο που εδω η αντισταση στο 3055 εχε γινει 10 Ω αλλα στο 7912 εχει μπει τριμμερ 1Κ (το οποιο δοκιμασα και ζεσταινεται παρα πολυ)

    βαζω και ενα ακομα προχειρο που εχω βρει που εδω η αντισταση ειναι 5Ω
    γενικα αυτη η αντισταση παιζει απο 5 μεχρι 100Ω.
    στο δικο μου τροφοδοτικο ηταν 22 για το 7912 και 0,22 για ολα τα 3055
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Εγγραφή
    May 2005
    Περιοχή
    Athina
    Μηνύματα
    109

    Προεπιλογή

    μια πρωτη βελτιωση που βρηκα ειναι με τελεστικο 741 και δειχνει οτι το κυκλωμα ειναι ολοιδιο
    δεν εχω πολλες γνωσεις οποτε δεν καταλαβαινω τα εξης:
    1)γιατι επιλεγει το ref.voltage Στα 5volt χαμηλοτερα απο το Vin?
    2)με τον 741 μπορω να εχω μεγαλο ευρος στις τασεις πχ 5-25 βολτ?
    3) το κυκλωμα περιορισμου ρευματος ειναι μονο το 2Ν222 και η R6? η R2 απαιτειται για να δουλεψει το κυκλωμα χωρις περιορισμο ρευματος?
    στο κυκλωμα αυτο ο περιορισμος ειναι στα 20Α, αν θελω να το κανω πχ στα 10Α πρεπει να μειωσω την R6?

    συγγνωμη για τα πολλα ποστ , τα εκανα σπαστα για να μην σας μπερδεψουν τα σχεδια
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες
    • Τύπος Αρχείου: gif ps20.gif (31,1 KB, 31 εμφανίσεις)

    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. ΜΟΝΟΦΑΣΙΚΟΣ ΠΙΝΑΚΑΣ ΒΕΛΤΙΩΣΗ
    By eddie-2 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 34
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-05-23, 12:10
  2. προσθηκη Bluetooth σε Sanyo Boombox του 1980
    By mankam in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-04-20, 14:39
  3. Απαντήσεις: 897
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-10-17, 20:43
  4. Cb Αποριες απο αρχαριο
    By DJman in forum Ραδιοερασιτεχνισμός
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-10-13, 11:34
  5. VHF-UHF HANDBOOK 1980-1985
    By dovegroup in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-12-07, 23:02

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας