Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 32

Θέμα: Ανάβει σθεναρά και με κλειστό διακόπτη!

  1. #11
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    50

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mikemtb Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Ίσως να μην κατάλαβα την ερώτηση. Το όχι που απάντησα αφορούσε την αρχική ερώτηση του chipakos_original [QUOTE]Στο σπίτι σου έχεις βάλει διακόπτες με φωτισμό μέσα....??[\QUOTE]

    Δεν έχω φωτιζόμενους διακόπτες αν εννοείς αυτό. Εγώ αρχικά αυτό κατάλαβα. Τώρα, αν δεν εννοούσες αυτό, για περισσότερη λεπτομέρεια τον αρχικό LED φωτοσωλήνα (Δωμάτιο Α ) τον ανοιγοκλείνω με κανονικό απλό συνιθιζμένο διακόπτη τοίχου τους κλασικούς λε γκραν - δεν ήθελα να πω φίρμα αλλά τι να κάνω... Δηλαδή στο καλώδιο αντί για μπουάτ, συνδέθηκε αρνητικό ΣΟΥΚΟΥ και εκεί πάνω ένας απλός κλασσικός χριστουγεννιάτικος φωτοσωλήνας έτοιμος. Πήγε γύρο γύρο την γυψοσανίδα και σε δύο μόνο σημεία την νύχτα υπάρχει φωτισμός ισχνός. Αυτό.

    Χθες ( στο Δωμάτιο Β - Κουζίνα ) τοποθέτησα την LED ράγα που έβαλα παρπάνω στο λινκ. - Να το ξαναβάλω --> Τα στοιχεία της ράγας LED φαίνονται εδώ, απλά ενημερωτικά, όχι πως παίζει ρόλο... <--

    Η ράγα αυτή λάμπει ισχνά όλη την ώρα - απλά την ημέρα δεν το καταλαβαίνεις, ενώ την νύχτα είναι αντιληπτό - ενώ είναι στο OFF - Αυτή έχει δικό της ενσωματομένο διακοπτάκι ON/OFF.

    Το φως στο ON φυσικά δεν συγκρίνεται με τον ισχνό ( ελάχιστο / ασθενές ) φωτισμό που βγάζει όταν είναι στο OFF.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Μέλος
    Όνομα
    μιχαλης
    Εγγραφή
    Aug 2007
    Περιοχή
    γλυφαδα
    Μηνύματα
    3.335

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gio4 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η μέτρηση στο φισάκι που δείχνω στην φωτό ήταν 0.400 V. Τώρα για να είμαι ειλικρινής, η μέτρηση ψιλοέπαιζε λίγο. anyway...
    Δηλαδή έβγαλα το φισάκι από την ράγα και έτσι το μέτρησα.
    βάλε τον ενα ακροδεκτη του πολυμετρου στην γείωση μιας κοντινης πρίζας και με τον αλλο μέτρα και τις 2τρυπουλες απο το φις που εβγαλες, με σβηστό διακόπτη, παντα κλίμακα ac

    Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Dec 2013
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    358

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gio4 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θέλω να πω, Πού θα μπορούσε να οφείλεται η διαρροή;
    Αυτό μόνο χαρτορίχτρα μπορεί να στο πει από απόσταση, γι'αυτό θέλει σωστό επί τόπου ψάξιμο από κανονικό ηλεκτρολόγο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #14
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    50

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nyannaco Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό μόνο χαρτορίχτρα μπορεί να στο πει από απόσταση, γι'αυτό θέλει σωστό επί τόπου ψάξιμο από κανονικό ηλεκτρολόγο.
    Σωστά! Δεν ήταν αρκετά διευκρινιστική η ερώτηση και έτσι εύλογα οδηγήθηκες σε αυτή την απάντηση. Λάθος μου. Εγώ ωστόσο δεν εννοώ συγκεκριμένα στο σπίτι μου αλλά γενικά ή σε θεωρητικό επίπεδο ας πούμε. Δηλαδή με την ερώτηση αυτή αναμένω μια απάντηση του στυλ, Αυτό μπορεί να οφείλεται σε σύνδεση του ουδέτερου στην γείωση ή αυτό συμβαίνει όταν κανουμε αυτό..., κλπ. Φυσικά και δεν περίμενα μια απάντηση του στυλ, "Στο σαλόνι σου, στην μπρίζα που έχεις στον ανατολικό τοίχο."! ...όχι βέβαια πως θα με χαλούσε και μια τέτοια απάντηση!

    Πάντως θέλω, πριν απευθυνθώ και πάλι σε ηλεκτρολόγο να έχω διευρευνήσει την πιθανή αιτία. Γιατί ακούει κανείς διάφορα.



    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mikemtb Εμφάνιση μηνυμάτων
    βάλε τον ενα ακροδεκτη του πολυμετρου στην γείωση μιας κοντινης πρίζας και με τον αλλο μέτρα και τις 2τρυπουλες απο το φις που εβγαλες, με σβηστό διακόπτη, παντα κλίμακα ac
    Λοιπόν τώρα στα ποιο ουσιαστικά και πρακτικά μέρη.
    Το έκανα και πήρα διάφορες τιμές. Είναι αυτό που λέω "παίζει" στο ουδέτερος γείωση. Ο διακόπτης ωστόσο είναι αδιάφορο μια που βγάζω το φυσάκι για να πάρω την μέτρηση:

    Πήρα τιμές μεταξύ 0.4 V και 1.1 V ! παραθέτω και τις σχετικές φωτό!


    μηδενκοματεσσερα.jpg - μηδενκομαεφτα.jpg - ενακομαενα.jpg

    Οι τιμές αυτές είναι στην μέτρηση ουδέτερος-γείωση!
    Στην μέτρηση φάση-γείωση έπαιρνα πάντα ~226 V.




    Ωστόσο! η παρότρυνσή σου με οδήγησε να μετρήσω σε κάθε δωμάτιο μια από τις πρίζες με αυτόν τον τρόπο. Δηλαδή την φάση με την γείωση και τον ουδέτερο με την γείωση και ήταν μπορώ να πω αρκετά εντυποσιακά τα αποτελέσματα...

    Λογικά -έτσι τουλάχιστον νόμιζα- θα έπρεπε στην μέτρηση φάση-γείωση να παίρνω ~220 V και στην μέτρηση ουδέτερος-γείωση να παίρνω περίπου 0 V. ...ή σφάλω;

    {Θα προσπαθήσω να παραθέσω σχετικό πινακάκι}

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη gio4 : 07-02-22 στις 22:32

  5. #15
    Μέλος Το avatar του χρήστη john_b
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2013
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    2.502

    Προεπιλογή

    Όπως είδα τον πίνακα σου, να φέρεις έναν ηλεκτρολόγο να σου αλλάξει όλες τις ασφάλειες με καινούργιες και να ελέγξει που οφείλετε το πρόβλημα. Μπας και έχεις κανέναν παλιό θερμοσίφωνα ρεύματος;

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #16
    Μέλος
    Όνομα
    μιχαλης
    Εγγραφή
    Aug 2007
    Περιοχή
    γλυφαδα
    Μηνύματα
    3.335

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gio4 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι αυτό που λέω "παίζει" στο ουδέτερος γείωση. Ο διακόπτης ωστόσο είναι αδιάφορο μια που βγάζω το φυσάκι για να πάρω την μέτρηση:
    κατσε γιατι μπερδευτικα τωρα, πως ειναι αδιαφορος ο διακοπτης, αφου το ρευμα πρωτα παει στον διακόπτη, μετα στο φισάκι που εχεις βγαλει απο το φωτιστικο και μετα το ρευμα παει στο φωτιστικο...
    και με 1 volt και στις 2 τρυπουλες (οπως σου ζητησα πιο πριν) που μετράς, απο^κλείεται να αναψει κατι εστω αμυδρα.

    Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #17
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΜαστροΤζεπέτο
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Feb 2013
    Περιοχή
    Καλλιθέα
    Μηνύματα
    1.726

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gio4 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ........
    Οι τιμές αυτές είναι στην μέτρηση ουδέτερος-γείωση!
    Στην μέτρηση φάση-γείωση έπαιρνα πάντα ~226 V.

    Σωστά ή κατα λάθος έγραψες αυτό το " Φάση -Γείωση" μετράς 226V ;;;;;;
    Γιατι αν είναι σωστό, μόλις βρήκες το πρόβλημα !!!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #18
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    50

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mikemtb Εμφάνιση μηνυμάτων
    κατσε γιατι μπερδευτικα τωρα, πως ειναι αδιαφορος ο διακοπτης, αφου το ρευμα πρωτα παει στον διακόπτη, μετα στο φισάκι που εχεις βγαλει απο το φωτιστικο και μετα το ρευμα παει στο φωτιστικο...
    και με 1 volt και στις 2 τρυπουλες (οπως σου ζητησα πιο πριν) που μετράς, απο^κλείεται να αναψει κατι εστω αμυδρα.
    Το φυσάκι είναι αυτό που φέρνει το ρεύμα στο φωτιστικό. Βγάζω φυσάκι, δεν έχει ρεύμα το φωτιστικό. Δες την προηγούμενη φωτό που είναι συνδεδεμένο. Εννοώ πριν από τις τρεις με το πολύμετρο. Το φωτιστικό έχει δικό του διακοπτάκι. Δεν φαίνεται στην φωτό αλλά έχει ενσωματομένο διακοπτάκι.

    Ουσιατικά οι τιμές 0.4 V - 1.1 V είναι όλες από την μέτρηση Ουδέτερος-Γείωση.
    Η μέτρηση Φάση-Γείωση έδινε πάντα περίπουν 226 V.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #19
    Μέλος
    Όνομα
    μιχαλης
    Εγγραφή
    Aug 2007
    Περιοχή
    γλυφαδα
    Μηνύματα
    3.335

    Προεπιλογή

    μαλιστα.
    αρα η διαροη βρισκεται μεσα στο φωτιστικό. δοκιμασε να βαλεις αναποδα το φισάκι, αν δε λυθει το πρόβλημα πρεπει να το ανοιξεις μέσα. δεν ξερω αν μπορεις να κανεις κατι βέβαια ..

    Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #20
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    50

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ΜαστροΤζεπέτο Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σωστά ή κατα λάθος έγραψες αυτό το " Φάση -Γείωση" μετράς 226V ;;;;;;
    Γιατι αν είναι σωστό, μόλις βρήκες το πρόβλημα !!!!
    Γιατί, τί θα έπρεπε να δείχνει; Εγώ το θεώρησα σωστό. Το πολύμετρο μετράει την διαφορά δυναμικού μεταξύ φάσης και γείωσης.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Τηλεόραση ακούγεται σαν τζιτζικι και δεν ανάβει
    By panosdel in forum Συσκευές Εικόνας-Ήχου
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-04-18, 16:09
  2. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-01-15, 15:08
  3. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-12-13, 15:49
  4. Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-02-11, 22:53

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας