Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 32

Θέμα: Ανάβει σθεναρά και με κλειστό διακόπτη!

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    50

    Question Ανάβει σθεναρά και με κλειστό διακόπτη!

    Αντιμετωπίζω το εξής περίεργο φαινόμενο!

    Δωμάτιο Α) Σε σωλήνα LED που έχω τοποθετήσει ως κρυφό φωτισμό σε γυψοσανίδα, ανάβει σε δύο μεριές πολύ σθεναρά ακόμα και όταν είναι κλειστός ο διακόπτης. Ο σθεναρός αυτός φωτισμός φεύγει μόνο αν κατεβάσω το διακοπτάκι στο πίνακα.

    Αυτό υπάρχει εδώ και χρόνια και είχα φέρει τον ηλεκτρολόγο που είχε κάνει τις αλλαγές κατά την ανακαίνιση του δωματίου, μάλιστα και για να μου βάλει το αντιηλεκτροπλιξιακό (Ρελέ Διαρροής) και για να μου λήσει/διορθώσει αυτό το θέμα και ούτε το ένα το έλυσε, ούτε το αντιηλεκτροπλιξιακό μου έβαλε.
    Για το πρόβλημα του θέματος μου είπε ότι έχει να κάνει με την αρχική εγκατάσταση και ότι κάπου διαφεύεγει λίγο ρεύμα και ότι θα έπρεπε πολύ να ψάξει για να το βρει και πως δεν θα ήταν εύκολο κλπ. και έτσι, εν ολίγης το αφήσαμε. Για το αντιηλεκτροπλιξιακό έκανε μια προσπάθεια να το τοποθετήσει στον πίνακα, μου είπε ότι το ρίχνει και έτσι δεν το έβαλε ούτε αυτό.

    Δωμάτιο Β) Κουζίνα - Πρόσφατα έκανα μια μικρή ανακαίνιση και στην Κουζίνα. Μεταξύ άλλων ζήτησα από τον ηλεκτρολόγο (άλλος ηλεκτρολόγος από το Α - πέρασαν χρόνια, άφαντος ο προηγούμενος ηλεκτρολόγος), να μου αφήσει μια αναμονή για να βάλω μια ράγα LED πάνω από τον νιπτήρα.
    Συνεχώς το ανέβαλα και μόλις χθες τελικά το σύνδεσα. (Στοιχεία της ράγας LED θα παραθέσω παρακάτω)
    Την ημέρα φαινόταν όλα καλά! Μέχρι που μόλις σκοτείνιασε φάνηκε ότι η ράγα φέγγει σθεναρά ακόμα και με κλειστό διακόπτη. Έχει δικό της διακόπτη ON/OFF.

    Τα στοιχεία της ράγας LED φαίνονται εδώ, απλά ενημερωτικά, όχι πως παίζει ρόλο...

    Προφανώς υπάρχει κάτι κάπου, που δεν είναι σωστά / ορθά συνδεδεμένο... Εννοώ στην εγκατάσταση, γιατί τo LEDάκι είναι απλό τρία καλώδια είναι όπου το μεσαίο είναι η γείωση. anyway

    Σημείωση: Σον πίνακα, άλλο διακοπτάκι είναι για το Δωμάτιο Α και άλλο για το Δωμάτιο Β!
    Σημείωση2: Η εγκατάσταση είναι από την κατασκευή. Δηλαδή το 1974
    Σημείωση3: Ο φωτισμός αυτός, όπως αναφέρω, είναι πολύ σθεναρός. Δηλαδή δεν εέχει καμία σχέση με τον φωτισμό όταν ανάβω τον φωτισμό.

    Η ερώτηση είναι: Πού θα μπορούσε να οφείλεται αυτό; και αν είναι όντως πρόβλημα της αρχικής εγκατάστασης αν μπορεί να διορθωθεί, προφανώς χωρίς να γκρεμιστεί ή σκαφτεί όλο το σπίτι.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη IRF
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Mar 2014
    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    1.533

    Προεπιλογή

    περιπτώσεις 2:
    α)αν ο σθεναρος φωτισμός σβύνει εντελώς μετά από μερικά λεπτά χωρις να κάνεις τίποτα είναι φυσιολογικό.
    β) αν ο σθεναρος φωτισμός ΔΕΝ σβύνει εντελώς μετά από μερικά λεπτά τότε:
    Μέτρα την τάση μεταξύ ουδετέρου και γείωσης στον πίνακα αλλά και πριν το λεντ.(πες μας το αποτέλεσμα)Ο διακόπτης του λέντ κόβει ή την φάση ή τον ουδέτερο. Δες αν αναστρέψεις τη σύνδεση δηλαδή να είσαι σίγουρος με μέτρηση ότι ο διακόπτης του λέντ κόβει φάση και όχι τον ουδέτερο ή ότι έτυχε.
    Το λέω γιατί αν καταλαβα εσύ έκανες τη σύνδεση λέντ.

    1 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη chipakos-original
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Γαλατσι
    Μηνύματα
    1.754

    Προεπιλογή

    Στο σπίτι σου έχεις βάλει διακόπτες με φωτισμό μέσα....??

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Dec 2013
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    358

    Προεπιλογή

    Πρώτη προτεραιότητα, να βρεις ένα σωτό / κανονικό ηλεκτρολόγο που θα εντοπίσει τη διαρροή, θα την αποκαταστήσει και θα βάλει το ΔΔΕ (αυτό που λες αντιηλεκτροπληξιακό) στον πίνακα. Είναι ζήτημα ασφάλειας της οικογένειάς σου. Το βασικό θέμα είναι αυτό, το ασθενές (και όχι σθεναρό, παρεμπιπτόντως, που σημαίνει το αντίθετο) άναμμα των LED είναι απλά το σύμπτωμα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    50

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από IRF Εμφάνιση μηνυμάτων
    περιπτώσεις 2:
    α)αν ο σθεναρος φωτισμός σβύνει εντελώς μετά από μερικά λεπτά χωρις να κάνεις τίποτα είναι φυσιολογικό.
    β) αν ο σθεναρος φωτισμός ΔΕΝ σβύνει εντελώς μετά από μερικά λεπτά τότε:
    Μέτρα την τάση μεταξύ ουδετέρου και γείωσης στον πίνακα αλλά και πριν το λεντ.(πες μας το αποτέλεσμα)Ο διακόπτης του λέντ κόβει ή την φάση ή τον ουδέτερο. Δες αν αναστρέψεις τη σύνδεση δηλαδή να είσαι σίγουρος με μέτρηση ότι ο διακόπτης του λέντ κόβει φάση και όχι τον ουδέτερο ή ότι έτυχε.
    Το λέω γιατί αν καταλαβα εσύ έκανες τη σύνδεση λέντ.

    α) Είναι μόνιμη. Δεν σβύνει. Όλη την νύχτα φαίνεται ένα πολύ ασθενές φως.

    β) Η μέτρηση στο φισάκι που δείχνω στην φωτό ήταν 0.400 V. Τώρα για να είμαι ειλικρινής, η μέτρηση ψιλοέπαιζε λίγο. anyway...
    Δηλαδή έβγαλα το φισάκι από την ράγα και έτσι το μέτρησα.

    Όσο για την μέτρησα στον πίνακα, δεν ξέρω που ακριβώς να μετρήσω... και παραθέτω μια φωτό από την γωνία με την καλύτερη οπτική.

    Δεν ανέστρεψα ακόμα την σύνδεση... θα το κάνω ...εν ευθέτω χρόνω!


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chipakos-original Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο σπίτι σου έχεις βάλει διακόπτες με φωτισμό μέσα....??
    Όχι


    Φισάκι LED.jpg Πίναξ.jpg

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    50

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nyannaco Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πρώτη προτεραιότητα, να βρεις ένα σωτό / κανονικό ηλεκτρολόγο που θα εντοπίσει τη διαρροή, θα την αποκαταστήσει και θα βάλει το ΔΔΕ (αυτό που λες αντιηλεκτροπληξιακό) στον πίνακα. Είναι ζήτημα ασφάλειας της οικογένειάς σου. Το βασικό θέμα είναι αυτό, το ασθενές (και όχι σθεναρό, παρεμπιπτόντως, που σημαίνει το αντίθετο) άναμμα των LED είναι απλά το σύμπτωμα.
    Έχεις δίκιο!
    και σχετικά με τον ηλεκτρολόγο και σχετικά με το σθεναρό / ασθενές !

    Ωστόσο το δύσκολο είναι, να βρεις κάποιον που να είναι διατεθειμένος να ασχοληθεί με το συσγκεκριμμένο ώστε να το εντοπίσει/διορθώσει.

    Αλλά, έχω και την εξής ερώτηση ( για να δω αν κατάλαβα καλά; ) Δηλαδή λες ότι έχω κάποια διαρροή, και το αποτέλεσμα αυτής της διαρροής είναι το ότι ανάβουν τα LED ακόμα και με κλειστό διακόπτη. Η διαρροή αυτή μπορεί να είναι και η αιτία που δεν μπορούσε ο ηλεκτρολόγος να βάλει το αντιηλεκτροπληξιακό ή αυτό έχει άλλη αιτία;


    Ωστόσο παραμένει κατά κάποιο τρόπο το βασικό ερώτημα, έστω και αν αλλάζει από το σύμπτωμα προς την αιτία...

    Θέλω να πω, Πού θα μπορούσε να οφείλεται η διαρροή;

    Έιναι θέμα κάποιας λάθος σύνδεσης στον πίνακα; Θα μπορούσε να είναι και κάπου αλλού;

    Το σπίτι είχε -αρχικά- σε κάθε δωμάτιο μόνο έναν διακόπτη και μια πρίζα...

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη gio4 : 06-02-22 στις 11:04

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη chipakos-original
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Γαλατσι
    Μηνύματα
    1.754

    Προεπιλογή

    ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΣΟΥ ΕΧΕΙΣ ΔΙΑΚΟΠΤΕΣ ΜΕ ΦΩΤΙΣΜΟ ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ....??

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη spirakos
    Όνομα
    Σπύρος
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    2.285

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chipakos-original Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΣΟΥ ΕΧΕΙΣ ΔΙΑΚΟΠΤΕΣ ΜΕ ΦΩΤΙΣΜΟ ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ....??
    Η ερωτηση του Δμητρη ειναι στοχευμενη. Τα λαμπακια νεον που εχουν οι διακοπτες προκαλουν μια μονιμη διαρροη μετα απο χρονια

    0 Not allowed! Not allowed!
    Την αμφισβήτηση τη δεχόμαστε σαν προσβολή στην ανθρωπιά μας

  9. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Ηλίας
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Τρίπολη
    Μηνύματα
    2.475

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από spirakos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η ερωτηση του Δμητρη ειναι στοχευμενη. Τα λαμπακια νεον που εχουν οι διακοπτες προκαλουν μια μονιμη διαρροη μετα απο χρονια
    Διαρροή! από που και προς πού;

    0 Not allowed! Not allowed!
    ΠΡΟΣΟΧΗ
    Τα αναγραφόμενα από μένα ενδεχομένως να μην είναι σωστά .
    Και σωστά να είναι μη προσπαθήσετε να τα υλοποιήσετε αν δεν έχετε τις απαιτούμενες άδειες και γνώσεις

  10. #10
    Μέλος
    Όνομα
    μιχαλης
    Εγγραφή
    Aug 2007
    Περιοχή
    γλυφαδα
    Μηνύματα
    3.335

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chipakos-original Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΣΟΥ ΕΧΕΙΣ ΔΙΑΚΟΠΤΕΣ ΜΕ ΦΩΤΙΣΜΟ ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ....??

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gio4 Εμφάνιση μηνυμάτων
    οχι


    Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Τηλεόραση ακούγεται σαν τζιτζικι και δεν ανάβει
    By panosdel in forum Συσκευές Εικόνας-Ήχου
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-04-18, 16:09
  2. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-01-15, 15:08
  3. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-12-13, 15:49
  4. Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-02-11, 22:53

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας