Σελίδα 4 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 2 3 4 5 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 31 έως 40 από 47

Θέμα: Flip flop timer η εναλλακτική

  1. #31
    Μέλος Το avatar του χρήστη dant3
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    552

    Προεπιλογή

    Εκατσα σημερα να το στησω σε breadboard για να δω αν βγαινει και στη πραγματικοτητα οτι φαινεται οκ στη θεωρια.
    Το θεμα ειναι οτι δε μου οπλιζει το ρελε. Το ρελε αν το συνδεσω απευθειας στη μπαταρια (12V απο UPS) οπλιζει κανονικα.
    Δινω λοιπον τα 12V απο τη μπαταρια, το 7812 βγαζει καπου 10,8 που πανε στο 555 και αυτο στην εξοδο του δινει καπου 9,8 που πανε στο 2Ν2222. Αυτο βγαζει καπου 8,8 V αλλα αν συνδεσω το ρελε η ταση στην εξοδο του τρανζιστορ πεφτει στα 0,3. Και φυσικα οταν γυρναει στο Low το 555 ,πεφτει στο 0 η ταση. Και τοτε θα επρεπε να οπλιζει το ρελε αφου το εχω συνδεδεμενο στα 12V.
    Καμια ιδεα;

    Ουσιαστικα εχω φτιαξει αυτο το κυκλωμα https://www.homemade-circuits.com/wp...5552Btimer.png

    Απλα εχω βαλει ενα 7812 μπροστα για να μην επηρεαζεται η συχνοτητα και η ταση απο τη διακυμανση της τροφοδοσιας απο τη μηχανη και εχω αλλαξει και τα R1,R2,C για να προσαρμοσω τη συχνοτητα και το duty cycle οπως ηθελα.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dant3 : 12-02-23 στις 15:51

  2. #32
    Μέλος
    Όνομα
    ΧΡΗΣΤΟΣ
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Περιστερι
    Μηνύματα
    218

    Προεπιλογή

    Βαλε μια μικροφωνικη καψα...
    Θα πιανει και τις μεταβολες απο την αυξομείωση των στροφών του κινητήρα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #33
    Μέλος
    Όνομα
    μιχαλης
    Εγγραφή
    Aug 2007
    Περιοχή
    γλυφαδα
    Μηνύματα
    3.347

    Προεπιλογή

    το 7812 είναι σταθεροποιητης με εξοδο 12 volt ... θελει τουλαχιστον 15 για να παίξει σωστα.
    θες να δωσεις κατι σταθερο στο 555? βαλε ενα 7808
    και το ρελε με τη διοδο να παιρνει απευθειας απο τα 12.
    δευτερον κατι γίνεται με το 2222. δεν ειναξ σωστες οι τασεις που μετράς.

    Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #34
    Μέλος
    Όνομα
    Μάρκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.953

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dant3 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εκατσα σημερα να το στησω σε breadboard για να δω αν βγαινει και στη πραγματικοτητα οτι φαινεται οκ στη θεωρια.
    Το θεμα ειναι οτι δε μου οπλιζει το ρελε. Το ρελε αν το συνδεσω απευθειας στη μπαταρια (12V απο UPS) οπλιζει κανονικα.
    Δινω λοιπον τα 12V απο τη μπαταρια, το 7812 βγαζει καπου 10,8 που πανε στο 555 και αυτο στην εξοδο του δινει καπου 9,8 που πανε στο 2Ν2222. Αυτο βγαζει καπου 8,8 V αλλα αν συνδεσω το ρελε η ταση στην εξοδο του τρανζιστορ πεφτει στα 0,3. Και φυσικα οταν γυρναει στο Low το 555 ,πεφτει στο 0 η ταση. Και τοτε θα επρεπε να οπλιζει το ρελε αφου το εχω συνδεδεμενο στα 12V.
    Καμια ιδεα;

    Ουσιαστικα εχω φτιαξει αυτο το κυκλωμα https://www.homemade-circuits.com/wp...5552Btimer.png

    Απλα εχω βαλει ενα 7812 μπροστα για να μην επηρεαζεται η συχνοτητα και η ταση απο τη διακυμανση της τροφοδοσιας απο τη μηχανη και εχω αλλαξει και τα R1,R2,C για να προσαρμοσω τη συχνοτητα και το duty cycle οπως ηθελα.
    αρχικά να πω ότι το 7812 δεν είναι καλή επιλογή γιατί θέλει 3V διαφορά από την τάση εισόδου, δηλαδή για να σταθεροποιήσει στα 12 θέλει τάση εισόδου >15. Θα πρέεπι να βάλεις είτε ένα πιο σύγχρονο low drop voltage είτε να βάλεις ένα 7809 με έξοδο 9V τα οποία θα τροφοδοτήσουν μόνο το κύκλωμα του πολυδονητή και το ρελέ θα παρει +12 απευθείας από την μπαταρία.
    Και φυσικα οταν γυρναει στο Low το 555 ,πεφτει στο 0 η ταση. Και τοτε θα επρεπε να οπλιζει το ρελε αφου το εχω συνδεδεμενο στα 12V. Λάθος, το ρελέ δεν είναι συνδεδεμένο στην έξοδο του 555 αλλά στον συλέκτη του 2Ν2222. όταν η έξοδος γίνει 0 το τρανζίστορ δεν άγει και το κάτω άκρο του πηνίου του ρελέ πρακτικά μένει στον αέρα. Για να λειτουργήσει το ρελέ πρέπει να βγάλει θετική τάση να άγει το 2Ν2222 και να συνδεθεί το ρελέ στην γείωση. Προφανώς λόγω των πτώσεων τάσης και πιθανόν λόγω της 10Κ που μου φαινετι λίγο μεγάλη, το τρανζίστορ δεν άγει πλήρως και εμφανίζει μαγάλη πτώση τάσης μεταξύ συλέκτη εκπομπού, με αποτέλεσμα να πέφτει η τάση σε επίπεδο που δεν μπορεί να διεγείρει το ρελέ. Αν το ρελέ είναι απλό μικρορελέ με ρεύμα διέγερσης περί τα 60 mA μπορείς να το συνδέσεις απευθείας στην έξοδο (το 555 μπορεί να δώσει έως 200mA) αλλά θα λειτουργεί αναποδα (θα κλείνει χωρίς έξοδο και θα ανοίγει με τάση στην έξοδο) ή να βάλεις ένα fet αντί για το 2n2222

    0 Not allowed! Not allowed!
    Όταν όλα τα άλλα έχουν αποτύχει..... RTFM.
    Short instructions: >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> >>>> Good Luck!
    https://diyelectronics-gr.blogspot.gr https://www.facebook.com/groups/872041030200567

  5. #35
    Μέλος
    Όνομα
    μιχαλης
    Εγγραφή
    Aug 2007
    Περιοχή
    γλυφαδα
    Μηνύματα
    3.347

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από elektronio Εμφάνιση μηνυμάτων
    πιθανόν λόγω της 10Κ που μου φαίνεται λίγο μεγάλη, το τρανζίστορ δεν άγει πλήρως και εμφανίζει μεγάλη πτώση τάσης μεταξύ συλέκτη εκπομπού
    ελα ντε, ας βάλει εκει μια 1kω



    Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #36
    Μέλος Το avatar του χρήστη dant3
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    552

    Προεπιλογή

    Το 7812 το εβαλα γιατι η μηχανη βγαζει 14,4V με στροφες, οποτε θα ειναι οκ απο θεμα τασης. Αλλα ναι μπορω να παιξω και με 7809.
    Το ρελε παντως το τροφοδοτουσα απευθειας απο τη μπαταρια και του εδινα την εξοδο του 555 μεσα απο το τρανζιστορ. Παντως το ρελε δε το οπλιζε ουτε απευθειας το 555 (χωρις το τρανζιστορ και την 10Κ) που μου εκανε εντυπωση μιας και διαβασα και εγω οτι με 200mA που μπορει να δωσει, θα εφτανε.
    To ρελε ειναι αυτο https://www.markidis.gr/el/hf3fd-012...ay-10-a-12v-dc
    Χωρις φορτιο ολα δουλευουν ρολοι. Με το που βαλω το ρελε με η χωρις τρανζιστορ, τζιφος.
    Επαναλαμβανω οτι το ρελε απευθειας στη μπαταρια, παιζει μια χαρα.
    Θα δοκιμασω και χωρις το 7812 αυριο.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dant3 : 12-02-23 στις 22:53

  7. #37
    Μέλος
    Όνομα
    μιχαλης
    Εγγραφή
    Aug 2007
    Περιοχή
    γλυφαδα
    Μηνύματα
    3.347

    Προεπιλογή

    30mA τραβαει το πηνιο του ρελε. δεν είναι πολλα...
    ξαναμετρα σε παρακαλω τάσεις σε 3 σημεια και στις 2καταστασεις. (on και off)
    ποδι 3 εξοδος 555.
    βαση του 2222.
    συλλεκτης του 2222.

    και εδω ειμαστε

    Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #38
    Μέλος
    Όνομα
    μιχαλης
    Εγγραφή
    Aug 2007
    Περιοχή
    γλυφαδα
    Μηνύματα
    3.347

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dant3 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το 7812 το εβαλα γιατι η μηχανη βγαζει 14,4V με στροφες, οποτε θα ειναι οκ απο θεμα τασης.
    να μη στο τονιζαν 2 ατομα... θελει ΤΟΥΛΆΧΙΣΤΟΝ 3 βολτ διαφορά τάσης για να παίξει σωστα. ξεχασέτό.



    Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #39
    Μέλος
    Όνομα
    Μάρκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.953

    Προεπιλογή

    μήπως έβαλες το διοδάκι στο πηνίο ανάποδα;

    0 Not allowed! Not allowed!
    Όταν όλα τα άλλα έχουν αποτύχει..... RTFM.
    Short instructions: >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> >>>> Good Luck!
    https://diyelectronics-gr.blogspot.gr https://www.facebook.com/groups/872041030200567

  10. #40
    Μέλος Το avatar του χρήστη αλπινιστης
    Όνομα
    Αλεξανδρος
    Εγγραφή
    Feb 2012
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    1.703

    Προεπιλογή

    To κοκκινο led στην εξοδο του 555 αναβει σωστα?

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 4 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 2 3 4 5 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. D-Flip Flop
    By siolosni in forum Γενικά
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-01-12, 19:29
  2. Μετατροπες flip flop
    By Xarry in forum Ερωτήσεις Θεωρίας
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-01-12, 15:17
  3. Απορια (Flip-flop)
    By Ιωάννης in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-11-06, 19:25
  4. FLIP-FLOP
    By giannakopoulos in forum Γενικά
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-08-06, 18:22
  5. flip-flop
    By konstantan_1 in forum Αυτοματισμοί
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-04-06, 18:15

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας