Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 5 από 5

Θέμα: Κάθετη κεραία βραχέων

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Feb 2022
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    5

    Προεπιλογή Κάθετη κεραία βραχέων

    Καλησπέρα σε ολούς ,ειμαι νεο μελος θα ηθελα να ρωτησω γνωμες και αποψεις για τοποθετηση καθετης βραχεων στην βαση,ενημερωνω πως θα πρεπει να ειναι καπως διακριτικη λογο του οτι ειμαι σε οικοδομη και πως παλιοτερα ειχε σταλει η πολεοδομια απο γειτονα επειδη ειχα εγκαταστιση την χ 200,φυσικα δεν ειχα επιπτωσεις αφου τους εδειξα την αδεια ραδιοερασιτεχνη ευχαριστω

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη SeAfasia
    Όνομα
    SV3IRG Dinos
    Εγγραφή
    Sep 2012
    Περιοχή
    Άργος.
    Μηνύματα
    3.363

    Προεπιλογή

    κάμια κεραία δεν είναι διακριτική Γιάννο,όλες "βγάζουν" μάτια,μια κάθετη ξαφνικά στη ταράτσα ή σε κάποιο σημείο της βάσης σου θα είναι αιτία "προβληματισμού" για τους καλοπροαίρετους γείτονες σού......
    Ενδεικτικά είχα ένα τέτοιο πρόβλημα με το EdFed αλλά το ξεπέρασα.....τώρα που θα "σηκώσω" 8μετρο ιστό για τη HexBeam θα δείς σόου απο αυτούς.Προσπαθώ όποια κεραία μου να είναι εντος της οικοδομής να μην ξεπερνάει το τοπογραφικό όριο της..
    de SV3IRG Dinos 73....

    1 Not allowed! Not allowed!

  3. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον SeAfasia για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    airgeorge (24-02-22)

  4. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη antonis_p
    Όνομα
    Αντώνης
    Εγγραφή
    Nov 2005
    Περιοχή
    KM18VB
    Μηνύματα
    3.742

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SV2QQP Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σε ολούς ,ειμαι νεο μελος θα ηθελα να ρωτησω γνωμες και αποψεις για τοποθετηση καθετης βραχεων στην βαση,ενημερωνω πως θα πρεπει να ειναι καπως διακριτικη λογο του οτι ειμαι σε οικοδομη και πως παλιοτερα ειχε σταλει η πολεοδομια απο γειτονα επειδη ειχα εγκαταστιση την χ 200,φυσικα δεν ειχα επιπτωσεις αφου τους εδειξα την αδεια ραδιοερασιτεχνη ευχαριστω
    Είναι κάπως ασαφές το ερώτημά σου; Τί ρωτάς; Μοντέλο;

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη matthew
    Όνομα
    Ματθαίος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Καρδίτσα
    Μηνύματα
    1.372

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SV2QQP Εμφάνιση μηνυμάτων
    ενημερωνω πως θα πρεπει να ειναι καπως διακριτικη
    Όπως σου είπε και ο Ντίνος πιο πάνω δεν υπάρχει κεραία που να είναι εκτεθειμένη σε εξωτερικό χώρο και να είναι διακριτική. Εξαίρεση αποτελούν οι μαγνητικές λούπες σε εσωτερικούς χώρους, όπως επίσης και μερικές κρυμμένες μέσα σε εσωτερικούς χώρους, πχ βλέπε τη λογαριθμική-περιοδική για τα VHF/UHF στην τελευταία φωτογραφία στο παρακάτω link. (Ο τύπος έσκασε πάνω από 20 k€ για τον εξοπλισμό μέσα στο shack, για να παίζει στο τέλος στα V/U με την κατευθυντική κρυμμένη και δεμένη με σχοινιά σε σταθερή θέση μέσα στη σκεπή του σπιτιού του! )
    https://www.qrz.com/db/DF6QE
    Παρεμπιπτόντως, η σωστή ορολογία είναι κατακόρυφη κεραία. Με βάση την γεωμετρία στα μαθηματικά όταν λέμε ότι μία ευθεία, ημιευθεία ή ένα ευθύγραμμο τμήμα είναι κάθετο, πρέπει υποχρεωτικά να προσδιορίσουμε και τον φορέα ή το επίπεδο της καθετότητας.

    Edit: Μια λύση περί διακριτικών κατακόρυφων κεραιών είναι οι καμουφλαρισμένες κεραίες, πχ Flagpole Antenna.
    https://static.dxengineering.com/pdf...le_antenna.pdf

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη matthew : 25-02-22 στις 13:54

  6. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον matthew για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    SeAfasia (09-03-22)

  7. #5
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Feb 2022
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    5

    Προεπιλογή

    Ωραια λοιπον απο οτι καταλαβα δεν θα βαλω καθετη κεραια γιατι σιγουρα θα εχω προβλημα, πιθανον με τον ιδιο γειτονα μολις την δει,εχω στην διαθεση μου πολυ καιρο τωρα μια end fed την οποια για λιγο καιρο την ειχα σε σχημα slopper χωρις ιδιαιτερες επιδοσεις θα ελεγα,αλλα μπορουσα να κανω επαφες χωρις tuner φυσικα στα 40 20 15 και 10 μετρα ,αυτη η κεραια ειναι η hyendfed 4 band 100w classic,εντωμεταξη πηγαν και εκοψαν το δεντρο που ειχα στιριξει την μια ακρη επειδη μεγαλωσε πολυ ειπαν και απο τοτε την εχω στην αποθηκη,μηπως την δουλευει και καποιος αλλος συναδελφος και αν ναι σε τι σχημα και τι επιδοσεις εχει?Αρα αξιζει τον κοπο να υποχρεωθω στην απεναντη οικοδομη και να την στιριξω σε ευθεια απο την δικια μου ταρατσα στην δικια τους ευχαριστω

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον SV2QQP για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    SeAfasia (09-03-22)

Παρόμοια Θέματα

  1. Κάθετη κεραία (ΑΜ) μεσαίων κυμάτων
    By xaris992 in forum Κεραίες & Καλώδια
    Απαντήσεις: 220
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-09-21, 18:27
  2. Κεραία Βραχέων για Περιορισμένους χώρους.
    By Γεώργιος in forum Κεραίες & Καλώδια
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-11-09, 17:24
  3. Κεραία Βραχέων TAK-tenna.
    By Γεώργιος in forum Κεραίες & Καλώδια
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-11-09, 12:25
  4. Κάθετη κεραία ΑΜ
    By itta-vitta in forum Κεραίες & Καλώδια
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-10-06, 16:21
  5. κεραία πομπού για βραχέων,δέκτη βραχέων
    By deksterr in forum Ραδιοερασιτεχνισμός
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-05-05, 12:41

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας