Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 18

Θέμα: Κάθετη βραχέων από καλάμι ψαρέματος

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    βασίλης
    Εγγραφή
    Aug 2014
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    143

    Προεπιλογή Κάθετη βραχέων από καλάμι ψαρέματος

    Σκέφτομαι να κάνω μια κάθετη βραχέων από καλάμι ψαρέματος.

    Στην ουσία σκέφτομαι να αγοράσω ένα καλώδιο και να το ανυψώσω κάθετα με το καλάμι.

    Είναι εύκολο σαν εγχείρημα; Τι καλώδιο προτείνετε να ανυψώσω με το καλάμι; Μονόκλωνο χάλκινο;

    Την κεραία την θέλω να μπορεί να πιάσει έστω μέχρι τα 80m, για 160 δεν ξέρω μάλλον απαιτείται πολύ μεγάλο ύψος.....

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    μιχαλης
    Εγγραφή
    Aug 2007
    Περιοχή
    γλυφαδα
    Μηνύματα
    3.335

    Προεπιλογή

    με συνχωρεις , μιλαμε για καλάμι ψαρεματος? 3μετρα? 4 μέτρα?
    δηλαδη αντε 1€ ....
    μεχρι να γράψεις εδω πέρα θα ειχες ηδη κανει μια προχειρη δοκιμη!!!

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από basilhs26 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι καλώδιο προτείνετε να ανυψώσω με το καλάμι; Μονόκλωνο χάλκινο;
    5 επι 16 παροχικο
    περα απο την πλακα τωρα, το πολυκλωνο δεν τεντωνει πιο ευκολα?


    Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mikemtb : 24-02-22 στις 20:16

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη genesis
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    1.037

    Προεπιλογή

    Προφανώς μιλάει για μακρύτερο καλάμι της τάξης των 5 ~ 10 μέτρων.
    Πολλοί το έχουν δοκιμάσει εφαρμόζοντας διαφορετικές τεχνικές, άλλοι με επιτυχία και άλλοι όχι.
    Με το κατάλληλο coupler μπορεί να κατέβει και στα 160 μέτρα αλλά όπως καταλαβαίνεις το μήκος του καλαμιού είναι πολύ σημαντικό για αυτήν τη μπάντα.
    Μερικοί τυλίγουν το καλάμι με πηνιόσυρμα ή απλό καλώδιο με σπείρες που απέχουν 2 ~ 3 εκατοστά μεταξύ τους μέχρι την κορυφή. Άλλοι το τυλίγουν εξ' ολοκλήρου με αυτοκόλλητη αλουμινοταινία.
    Γενικά τα μακριά καλάμια της αγοράς δεν αντέχουν στον δυνατό άνεμο και σπάνε σχετικά εύκολα. Για να αντέχει περισσότερο τα δένουν περίπου στο μέσο του ύψους με λεπτό σχοινί (μη αγώγιμο) ή πετονιά. Καλό είναι να χρησιμοποιηθεί κάποιο σχοινί με αντοχή στην UV ακτινοβολία καθώς τα απλά πλαστικά σχοινιά "καίγονται" γρήγορα από τον ήλιο και κόβονται.
    Στην βάση του καλαμιού θα πρέπει να απλώσεις radial ακτινικά με μήκη ανάλογα των συχνοτήτων που θα εκπέμπεις.
    Χρειάζεται αρκετός πειραματισμός γιατί έχει σχετικά οξύ συντονισμό αλλά όταν το βρεις μπορεί να έχει καλά αποτελέσματα σε τοπικό επίπεδο.
    Υπάρχουν πολλές πληροφορίες που μπορείς να αναζητήσεις στο διαδίκτυο.

    1 Not allowed! Not allowed!
    Τύχη είναι το σημείο που η προετοιμασία συναντά την ευκαιρία.

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    34

    Προεπιλογή

    Συμφωνώ με τον προλαλήσαντα genesis. Προσωπικά έχω φτιάξει δύο εκδόσεις της κεραίας για να την χρησιμοποιήσω ως φορητή στις διακοπές. Για καλάμι χρησιμοποίησα ένα 8 μετρο απλό καλάμι που ήταν σπασμένο στην άκρη (άχρησο για ψάρεμα άρα κόστος 0).
    Στην μία έκδοση έβαλα πολύκλωνο καλώδιο 10 μέτρων που στερεώθηκε στο κάτω μέρος του καλαμιού σε ακροδέκτη PL259 και στο πάνω μέρος της κεραίας. Με τον τρόπο αυτό μπορείς να μαζέψεις το καλάμι για να το μεταφέρεις εύκολα και όταν το ανοίγεις φροντίζεις το καλώδιο να κάνει ελαφριά τυλίγματα. Τα ράντιαλ ενώνονται στο PL259 και έτσι δημιουργείς μια ground plane κάθετη.
    Στην άλλη έκδοση έβαλα το PL259 στο πάνω μέρος του κάτω τμήματος του καλαμιού. Από εκεί συνέδεσα το πολύκλωνο πάλι στο PL259 και το πάνω μέρος του καλαμιού, ενώ προς τα κάτω έβαλα δέκα μέτρα καλώδιο τυλιγμένο σε σπείρες ώστε να δημιουργηθεί κάτι σαν δίπολο κάθετο.
    Και οι δύο εκδόσεις λειτούργησαν με σχετικά καλά αποτελέσματα στα 40 μέτρα και με tuner και σε άλλες συχνότητες. Η πρώτη έκδοση είχε καλύτερα αποτελέσματα αλλά χωρίς tuner δύσκολα θα συντονίσεις σε πάνω από μιά συχνότητα.
    Η κεραία αυτή είναι πανεύκολη στην κατασκευή της και θα βρείς πολλά σχέδια στο διαδίκτυο. Σε κάθε περίπτωση πιστεύω πως αξίζει να πειραματιστείς καθώς το κόστος είναι μηδαμινό και ακόμα και αν δεν σε ικανοποιήσει κρατάς τα καλώδια και φτιάχνεις ένα δίπολο ή μια delta loop ή μια long line.
    Ο πειραματισμός αποτελεί από τις βασικότερες ευχαριστήσεις στο χόμπυ.

    Καλές κατασκευές

    3 Not allowed! Not allowed!

  5. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον Yannissv για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    mikemtb (25-02-22)

  6. #5
    Μέλος
    Όνομα
    βασίλης
    Εγγραφή
    Aug 2014
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    143

    Προεπιλογή

    Το κοντάρι δεν το έχω μετρήσει ακόμα, αλλά πρέπει να είναι 8-9 μέτρα χονδρικά όταν το είχα ανοίξει όλο μια φορά.

    Θα περάσω λοιπόν το καλώδιο είτε από μέσα είτε σε σπιράλ από έξω, αν το περάσω από μέσα λογικά θα μπορώ να το κλείνω κιόλας.

    Το γνωρίζω προφανώς το μειονέκτημα με τους ανέμους, η κεραία δεν θα βρίσκεται μόνιμα στην ταράτσα, αν φυσάει θα την κατεβάζω.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #6
    Μέλος
    Όνομα
    βασίλης
    Εγγραφή
    Aug 2014
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    143

    Προεπιλογή

    ........ σορρυ παραπανήσιο post.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    34

    Προεπιλογή

    Κατά την άποψή μου καλύτερα καλύτερα να τυλίξεις το καλώδιο από την εξωτερική μεριά. Είναι πιο εύκολο να το φτιάξεις, θα κλείνει πιό εύκολα και θα ρυθμίζεται και το μήκος πιο εύκολα. Θα μπορούσες να δοκιμάσεις και κάτι σαν πηνίο στο κάτω μέρος με διάφορες λήψεις για να συντονίζει και σε άλλες συχνότητες.
    Αν ψάξεις στο διαδίκτυο υπάρχουν πολλές και διάφορες παραλλαγές και ιδέες.
    Αν τη στηρίξεις με τρείς ή τέσσερεις πετονιές ακτινικά δεν θα έχεις πρόβλημα. Το κέντρο του δίπολού μου για τα 20 μέτρα στηρίζεται εδώ και χρόνια σε ένα εξάμετρο καλάμι ψαρέματος με τέσσερεις ακτινικές αντιρίδες και μέχρι σήμερα δεν έχει πάθει τίποτα.
    Προσοχή μόνο σε καλώδια ΔΕΗ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη MacGyver
    Όνομα
    Steve
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    SKG
    Μηνύματα
    2.215

    Προεπιλογή

    Λεπτό σχετικά σύρμα κάτω από 1mm ίσως και να κάνει, είτε μέσα είτε από έξω. Όσο ανεβαίνει η διατομή μεγαλώνει το βάρος και φυσικά πολύ εύκολα θα γίνει έρμαιο του αέρα.

    -Αν ήσουν στην οικοδομή μου θα σου κρεμούσα μία σαρδέλα για χαβαλέ.
    -Κάποτε στην δουλειά μετά από βροχή βούλωσε η αποχέτευση και έγινε στο πάρκινκ μια λιμνούλα. Έριξα μισό κιλό και έψαχναν όλοι από πού βρέθηκαν.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #9
    Μέλος
    Όνομα
    βασίλης
    Εγγραφή
    Aug 2014
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    143

    Προεπιλογή

    Το καλώδιο στο καλάμι μπορεί να είναι μονόκλωνο ή πολύκλωνο; Καλύτερο το μονόκλωνο νομίζω αλλά ρωτάω καλού κακού να έχω μια γνώμη.

    Επίσης, πρέπει να είναι μονωμένο με την μόνωσή του ή γυμνό καλώδιο;

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #10
    Μέλος
    Όνομα
    μιχαλης
    Εγγραφή
    Aug 2007
    Περιοχή
    γλυφαδα
    Μηνύματα
    3.335

    Προεπιλογή

    ακομα να παρεις 10μετρα καλωδιο?
    μονόκλωνο γυμνό (ετσι πες στο κατάστημα)

    Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Κάθετη κεραία βραχέων
    By SV2QQP in forum Ραδιοερασιτεχνισμός
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-03-22, 20:37
  2. Διαμορφώσεις Βραχέων
    By performer in forum Ραδιοερασιτεχνισμός
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-07-15, 22:42
  3. Πομπός Βραχέων
    By Tsalapis in forum Ταλαντωτές
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-04-08, 20:42
  4. κεραία πομπού για βραχέων,δέκτη βραχέων
    By deksterr in forum Ραδιοερασιτεχνισμός
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-05-05, 12:41

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας