Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 21

Θέμα: S.O.S.

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    μιχαλης
    Εγγραφή
    Aug 2007
    Περιοχή
    γλυφαδα
    Μηνύματα
    3.335

    Προεπιλογή S.O.S.

    να μου επιτραπεί να ανοίξω ένα θεμα, το οποίο δεν έχει άμεση σχέση με τα ηλεκτρονικά..
    "save our selves" στην απειροελαχιστη περίπτωση που έρθει στα μέρη μας ο πόλεμος.
    θα βαλω κάποια ερωτήματά:
    πιστεύετε έχει νόημα η αυτάρκεια σε ενέργεια (ηλεκτρικη, αεριο,κλπ), σε πόσιμο νερό, φαρμακα και τρόφιμα? και αυτά για πόσο χρονικό διαστημα?
    αν δεχτούμε ότι ναι έχει νόημα, να προτείνουμε ο καθενας τι θα ήταν σκόπιμο να εχει στην κατοχή του απο τα ανωτερω?

    Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Παυλος
    Εγγραφή
    Nov 2014
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.349

    Προεπιλογή

    Βρε .. Ο πολεμος δεν θα ερθει στα μέρη μας. η πεινα ομως εινια στο δρομο και περπατάει γοργά....

    3 Not allowed! Not allowed!

  3. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον Gaou για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    mikemtb (27-02-22)

  4. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη MAIK721
    Όνομα
    Μιχάλης
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    372

    Προεπιλογή

    Χαρτί υγείας ,σαπούνι ακόμα και τσιγάρα θα είναι το ανταλλακτήριο νόμισμα για νερό και τροφή στην πόλη.Από ενέργεια τυχεροί θα είναι όσοι έχουν ηλιακα πάνελ για να ανοίγουνα καμιά λάμπα.Ή άτυχοι πέχρι να γίνουν στόχος ή μέχρι να σου ζητάνε 3 οικοπεδάκια για 1 φρατζόλα ψωμί.Αυτάρκεια θα έχεις μόνο αν διαθέτεις ικανότητες να επιβιώνεις στην φύση. Σε κανένα χωριό δεν πεινάσανε στην Κατοχή

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον MAIK721 για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    mikemtb (27-02-22)

  6. #4
    Μέλος
    Όνομα
    μιχαλης
    Εγγραφή
    Aug 2007
    Περιοχή
    γλυφαδα
    Μηνύματα
    3.335

    Προεπιλογή

    συμφωνω. αλλα για καποιον που δεν εχει χωριο, αλλα περιχωρα της πολης, ποσο τροφιμο να στοκάρει πια.. και τι ειδους..

    Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    1 Not allowed! Not allowed!

  7. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Θόδωρος
    Εγγραφή
    Jun 2014
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    45

    Προεπιλογή

    Αυτό με το χαρτί υγείας....
    Πλύντε τον ποπό σας ή χρησιμοποιήστε μια πετσέτα. Σιγά μην πουλήσω το σπίτι μου για χαρτί υγείας...

    Στάλθηκε από το EML-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    3 Not allowed! Not allowed!

  8. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη MAIK721
    Όνομα
    Μιχάλης
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    372

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mikemtb Εμφάνιση μηνυμάτων
    συμφωνω. αλλα για καποιον που δεν εχει χωριο, αλλα περιχωρα της πολης, ποσο τροφιμο να στοκάρει πια.. και τι ειδους..

    Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Νομίζω κατάλαβα την ερώτησή σου πχ https://choratouaxoritou.gr/?p=60363&cn-reloaded=1

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον MAIK721 για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    mikemtb (27-02-22)

  10. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Jan 2019
    Περιοχή
    Ρόδος
    Μηνύματα
    374

    Προεπιλογή

    Υγρά μαντηλάκια, ζυμαρικά, κονσέρβες, μπάρες δημητριακών, υπνόσακοι, μάλλινα ρούχα, ραδιόφωνο καθώς και φορτιστής κινητού που λειτουργεί σε αυτοκίνητο.
    θα υπάρχει πρόβλημα με τον ηλεκτρισμό και το σπίτι θα κρυώσει γρήγορα.
    Συγκεντρωθείτε σε ένα δωμάτιο, κρεμάστε κουβέρτες στα παράθυρα, καλύψτε το πάτωμα με χαλιά και φτιάξτε μια φωλιά κάτω από ένα τραπέζι για να είστε ζεστά.

    Παρόμοιες οδηγίες είχαν μοιραστεί κατά τη διάρκεια του Δεύτερου Παγκοσμίου Πολέμου, αλλά η εκτύπωσή τους σταμάτησε τη δεκαετία του 1980, σύμφωνα με τοπικά μέσα ενημέρωσης που επικαλείται το BBC

    0 Not allowed! Not allowed!
    Electrician B

  11. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον koxlas για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    mikemtb (27-02-22)

  12. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη IRF
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Mar 2014
    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    1.533

    Προεπιλογή

    Όλα αυτά που είπαν οι προλαλήσαντες καλά είναι.Με την ραδιενέργεια τι κάνεις αν βομβαρδιστεί κατα λάθος ή επίτηδες κάποιο πυρηνικό εργοστάσιο παραγωγής ρεύματος;Γιαυτό κάποιος πολιτικός προνόησε και έχει από χρόνια πυρηνικό καταφύγιο;

    0 Not allowed! Not allowed!

  13. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Καλαρακης Μιχαλης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Ηρακλειο
    Μηνύματα
    2.043

    Προεπιλογή

    Ας πω και εγώ.
    Ο ίδιος ο πόλεμος δεν θα έρθει, θα έρθει όμως η ακρίβεια που είναι αποτέλεσμα του. Ήδη τι βιώνουμε στο ρεύμα και στη βενζίνη.
    Θα τη βιώσουμε και στα τρόφιμα μόλις τελειώσουν οι παλιές προμήθειες στις αποθήκες. Ήδη κάποια έχουν πάρει 30% πάνω. Μέσα σε μια εβδομάδα το αέριο πήρε 1% αλλά και πριν από μία εβδομάδα πίσω είχε πάρει 1% πάλι. Σήμερα η βενζίνη 2€ από 1.7
    Σχετικά με τα πυρινηνικα, δεν θα πατήσουν οι Ρώσοι το κουμπί γιατί είναι στη περιοχή τους, και δε νομίζω να είναι τόσο βλάκες αφού έχουν το πάνω χέρι με άλλα μέσα.
    Αν όμως γίνει το καλό τότε θα φάμε ραδιενέργεια όπως με το Τσερνομπίλ. Όλοι θα τη φαμε καλοί και κακοί

    1 Not allowed! Not allowed!

  14. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη MAIK721
    Όνομα
    Μιχάλης
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    372

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από IRF Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όλα αυτά που είπαν οι προλαλήσαντες καλά είναι.Με την ραδιενέργεια τι κάνεις αν βομβαρδιστεί κατα λάθος ή επίτηδες κάποιο πυρηνικό εργοστάσιο παραγωγής ρεύματος;Γιαυτό κάποιος πολιτικός προνόησε και έχει από χρόνια πυρηνικό καταφύγιο;
    Κάψουλες ιωδίου ή φύκια, μάσκες, φίλτρα νερού, στολή, μετρητή ακτινοβολίας πχ https://www.ebay.com/itm/Dosimeter-T...r/191472315578 Αν αρχίσουν και πέφτουν τίποτα mini nuke δεν γλυτώνουν Σούδα , Αλεξανδρούπολη και όπου αλλού υπάρχουν Νατοϊκές βάσεις. Γενικώς, μακρυά από αστικά κέντρα

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη MAIK721 : 28-02-22 στις 15:08

Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας