Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 20

Θέμα: Προβλημα στον πινακα

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    νικ
    Εγγραφή
    Oct 2019
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    16

    UnHappy Προβλημα στον πινακα

    Καλημερα,

    Εχω 2 θεματακια σε διαμερισμα κατασκευης 1977 με πινακα που βλεπετε στην εικονα και θα ηθελα παρακαλω τις αποψεις σας
    Α.
    1-2 φορες μου εχει πεσει ο διακοπτης με το κοκκινο βελος *συγκεκριμενα όταν πηγα να ανοιξω ένα πολυπριζο ασφαλειας. Σε αυτό το κυκλωμα δεν εχω κατι που να απαιτει μεγαλο φορτιο. Εχω δοκιμασει τις ασφαλειες που βλεπετε στις φωτο, στη θεση με το κοκκινο βελος
    Το βασικο προβλημα είναι ότι στην ιδια γραμμη εχω έναν ραδιοενισχυτη. Όταν παω να τον ανοιξω τρεμοσβηνουν τα λαμπακια που εχει πανω του και ο ηχος που βγαζει είναι αλλοιωμενος. Αυτό κραταει κανα 2λεπτο, και μετα όλα οκ!!

    Β.
    Επισης, πριν κανα 2μηνο εβαλα ένα κλιματιστικο 24αρι, με ξεχωριστη γραμμη, στη θεση με το μπλε βελος. *αυτος καταληγει στην ασφαλεια με το μπλε βελος . δεν το δουλευω συχνα, αφου κυριως μπηκε για ψυξη. Όταν όμως το βαζω σε λειτουργεια, ακουω από τον πινακα, ένα σφυριγμα, σε πολύ χαμηλη συχνοτητα. Ένα «ιιιιιιιιιιιι». Δεν είναι δυνατος θορυβος αλλα ενοχλητικος

    Τελος να αναφερω, μηπως εχουν καποια σχεση, ότι πριν κανα μηνα ειχε ερθει η ΔΕΗ και κατι αλλαξε στην κολωνα απενταντι από το σπιττι (τα θεματακια που αναφερω παραπανω τα παρατηρω μετα από αυτές τις εργασιες), καθως επισης το πωμα της κοκκινης θεσης εχει φυγει από τη θεση της, και την σφιγγω με ταναλια

    Τι λετε? Τι μπορω/πρεπει να κανω…..?


    2.jpg1.jpg3.jpg5.jpg6.jpg

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη klik
    Όνομα
    just a click away
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλλλονίκη
    Μηνύματα
    2.561

    Προεπιλογή

    Τα καλωδια σου ειναι για 25Α ασφάλειες (οχι για τα 35Α φυσίγγια που δειχνεις). Κινδυνος για τα καλωδια μετρητη εως πινακα σε περίπτωση υπερφορτωσης.

    Ο ραδιοενισχυτης θελει αλλαγη πυκνωτων και ρυθμιση πολωσης/ρευματος ηρεμιας.

    Υπαρχει μια υποψια μαυρισματος κατω απο το διακοπτη θερμοσιφωνα κουζινας.

    Για το βουιτο, θα χρειαστει να ελεγχθει η σύσφιξη των ακροδεκτων. Πιθανον να χρειαστει κ αλλαγη της ασφαλειας λογω παλαιοτητας αν συνεχιζει ο θορυβος.
    Κλπ.. .

    2 Not allowed! Not allowed!

  3. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον klik για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    Gaou (28-02-22)

  4. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.034

    Προεπιλογή

    Κάπου εκεί είναι και η δική μου εγκατάσταση. Δυστυχώς τότε υπολόγιζαν ότι τα φορτία θα είναι κάτι παραπάνω από τις λάμπες του 60 και ίσως να έβαζες στην μπρίζα και κανένα σίδερο ηλεκτρικό ή κάτι να ζεσταθείς (τις σόμπες με τις αντιστάσεις που ήταν κυκλικές σαν τον ήλιο!).

    Τα καλώδια είναι γερασμένα, οι μονώσεις αλλοιωμένες και σίγουρα όχι για τα σημερινά φορτία. Μην πω για τις πανάρχαιες ασφάλειες και διακόπτες.

    Καλό είναι να αλλάξουν ΌΛΑ. Καλώδια και πίνακας από σοβαρό εγκαταστάτη. Μεγάλη δουλειά, αλλά κάποια στιγμή πρέπει να γίνει.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΝΕΚΤΑΡΙΟΟΣ
    Όνομα
    Νεκταριος
    Εγγραφή
    Jan 2013
    Περιοχή
    ΑΙΓΙΝΑ
    Μηνύματα
    859

    Προεπιλογή

    υποτιθεται οτι μιλαμε για ιδιοκτιτι εε βέβαια και εγω που νικιαζω ενα σπιτι ολος ο πινακας ειναι καινουργιος αλλα την γενικη ασφαλεια την ειχε με τηξεως την εκανα αυτοματη . Υποψιν οτι οι τυξεως θελουν καλοοο σφιξιμο αυτα..

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #5
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    νικ
    Εγγραφή
    Oct 2019
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    16

    Προεπιλογή

    δεν ειναι δικο μου το σπιτι, αρα τι να λεμε...

    οι ακροδεκτες ειναι ολοι τσεκαρισμενοι, θα το ξαναδω..

    το μαυρισμα, σωστα ειδες, ειναι απο παλαιοτερα οπου δεν ηταν σφιχτα κατι καλωδια, εκαναν θορυβο και μυριζαν, μετα απο σφιξιμο ολα οκ

    οι ασφαλειες να φανταστεις μου τις αφησε ο ηλεκτρολογος για να "εχω να αλλαζω" οπως μου ειπε!!!

    αρα τι ασφαλεια 25αρα να παρω? καμπυλη β?

    για τις δυο αριστερα, δεν εχω τι ειναι? τι θα πρεπει να ειναι?25αρες αλλα τι?

    ευχαριστω!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #6
    Μέλος
    Εγγραφή
    Jan 2008
    Μηνύματα
    100

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από qaz1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν ειναι δικο μου το σπιτι, αρα τι να λεμε...

    οι ακροδεκτες ειναι ολοι τσεκαρισμενοι, θα το ξαναδω..

    το μαυρισμα, σωστα ειδες, ειναι απο παλαιοτερα οπου δεν ηταν σφιχτα κατι καλωδια, εκαναν θορυβο και μυριζαν, μετα απο σφιξιμο ολα οκ

    οι ασφαλειες να φανταστεις μου τις αφησε ο ηλεκτρολογος για να "εχω να αλλαζω" οπως μου ειπε!!!

    αρα τι ασφαλεια 25αρα να παρω? καμπυλη β?

    για τις δυο αριστερα, δεν εχω τι ειναι? τι θα πρεπει να ειναι?25αρες αλλα τι?

    ευχαριστω!!
    Μη το σκαλίζεις χάνεις το χρόνο σου. Δε βελτιώνεται θέλει ανακαίνηση. Οι ασφάλειες αν καούν θα μείνεις χωρίς ρεύμα για αυτό έχουμε γκαβατζα.

    1 Not allowed! Not allowed!

  8. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΗΝ1984
    Όνομα
    ΤΑΣΟΣ
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    350

    Προεπιλογή

    Τα 2,5^ πάνε σύννεφο. Που είναι το 6^ της κουζίνας και το 4^ του θερμοσιφώνου;
    Φώναξε ηλεκτρολόγο να φτιάξει τα εσωτερικά του πινάκα.

    1 Not allowed! Not allowed!
    «Μόνον ὁ κίνδυνος ὁ μεγάλος, ὁ βαθύς, ὁ τρομερός ἀνοίγει τά μάτια διάπλατα εἴς τήν ἀλήθεια.» Ι.Μ. (2/1/1941)

  9. #8
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    νικ
    Εγγραφή
    Oct 2019
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    16

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ΗΝ1984 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα 2,5^ πάνε σύννεφο. Που είναι το 6^ της κουζίνας και το 4^ του θερμοσιφώνου;
    Φώναξε ηλεκτρολόγο να φτιάξει τα εσωτερικά του πινάκα.
    σε ευχαριστω,

    αλλα το γκρι που παει στο Κ *κουζινα και το αλλο γκρι που παει στο ΘΜ*θερμοσιφωνας μπανιου/ηλιακος δεν ειναι αυτα που λες?
    ειδικος δεν ειμαι, απλα ρωταω για να μαθω

    και τι στο καλο να πω στον ιδιοκτητη, αφου ας πουμε ολα λειτουργουν?
    ευχαριστω για τη βοηθεια

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΗΝ1984
    Όνομα
    ΤΑΣΟΣ
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    350

    Προεπιλογή

    Ο ουδέτερος που έρχεται από τη συσκευή (κουζίνα) στο διακόπτη, δεν είναι ίδιος σε διατομή με τον ουδέτερο από το διακόπτη στη μπάρα ουδετέρου.
    Η διατομή στη φάση της κουζίνας, από την τήξεως στο διακόπτη και από κει στην ασφάλεια δεν είναι ιδιά με τη διατομή που πάει στη συσκευή. Η ασφάλεια μάλλον είναι 20Α αντί για 25Α.
    Η ασφάλεια θερμοσιφώνου είναι 16Α αντί 20Α.
    Ίσως και άλλα που δεν φαίνονται στη φωτογραφία.

    1 Not allowed! Not allowed!
    «Μόνον ὁ κίνδυνος ὁ μεγάλος, ὁ βαθύς, ὁ τρομερός ἀνοίγει τά μάτια διάπλατα εἴς τήν ἀλήθεια.» Ι.Μ. (2/1/1941)

  11. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΗΝ1984
    Όνομα
    ΤΑΣΟΣ
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    350

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από qaz1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    σε ευχαριστω,

    αλλα το γκρι που παει στο Κ *κουζινα και το αλλο γκρι που παει στο ΘΜ*θερμοσιφωνας μπανιου/ηλιακος δεν ειναι αυτα που λες?
    ειδικος δεν ειμαι, απλα ρωταω για να μαθω

    και τι στο καλο να πω στον ιδιοκτητη, αφου ας πουμε ολα λειτουργουν?
    ευχαριστω για τη βοηθεια
    Το 2015 νοίκιασα διαμέρισμα στην Πάτρα για το παιδί. Ο πινάκας δεν είχε ρελέ και το σπίτι είχε πολλά άλλα μικρότερα.. Απορώ πως έπαιρνε χαρτί.
    Συμφώνησα με τον ιδιοκτήτη:εκείνος τα υλικά και εγώ δωρεάν την εργασία.
    Έλα σε συμφωνία μαζί του για όλα αυτά που αναφέρεις.

    1 Not allowed! Not allowed!
    «Μόνον ὁ κίνδυνος ὁ μεγάλος, ὁ βαθύς, ὁ τρομερός ἀνοίγει τά μάτια διάπλατα εἴς τήν ἀλήθεια.» Ι.Μ. (2/1/1941)

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Προβλημα με πινακα
    By nasos6 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-01-22, 19:19
  2. ταση στον ουδετερο τριφασικου πινακα
    By stelios2609 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-12-20, 17:11
  3. Πολυμπριζο ριχνει τον γενικο στον πινακα
    By BloodDonor89 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 39
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-02-16, 16:25
  4. προβλημα με τον πινακα
    By nina in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-01-15, 12:11
  5. Προβλημα με τον πινακα (?)
    By logonet in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-10-11, 00:45

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας