Καλημερα,

Εχω 2 θεματακια σε διαμερισμα κατασκευης 1977 με πινακα που βλεπετε στην εικονα και θα ηθελα παρακαλω τις αποψεις σας
Α.
1-2 φορες μου εχει πεσει ο διακοπτης με το κοκκινο βελος *συγκεκριμενα όταν πηγα να ανοιξω ένα πολυπριζο ασφαλειας. Σε αυτό το κυκλωμα δεν εχω κατι που να απαιτει μεγαλο φορτιο. Εχω δοκιμασει τις ασφαλειες που βλεπετε στις φωτο, στη θεση με το κοκκινο βελος
Το βασικο προβλημα είναι ότι στην ιδια γραμμη εχω έναν ραδιοενισχυτη. Όταν παω να τον ανοιξω τρεμοσβηνουν τα λαμπακια που εχει πανω του και ο ηχος που βγαζει είναι αλλοιωμενος. Αυτό κραταει κανα 2λεπτο, και μετα όλα οκ!!

Β.
Επισης, πριν κανα 2μηνο εβαλα ένα κλιματιστικο 24αρι, με ξεχωριστη γραμμη, στη θεση με το μπλε βελος. *αυτος καταληγει στην ασφαλεια με το μπλε βελος . δεν το δουλευω συχνα, αφου κυριως μπηκε για ψυξη. Όταν όμως το βαζω σε λειτουργεια, ακουω από τον πινακα, ένα σφυριγμα, σε πολύ χαμηλη συχνοτητα. Ένα «ιιιιιιιιιιιι». Δεν είναι δυνατος θορυβος αλλα ενοχλητικος

Τελος να αναφερω, μηπως εχουν καποια σχεση, ότι πριν κανα μηνα ειχε ερθει η ΔΕΗ και κατι αλλαξε στην κολωνα απενταντι από το σπιττι (τα θεματακια που αναφερω παραπανω τα παρατηρω μετα από αυτές τις εργασιες), καθως επισης το πωμα της κοκκινης θεσης εχει φυγει από τη θεση της, και την σφιγγω με ταναλια

Τι λετε? Τι μπορω/πρεπει να κανω…..?


2.jpg1.jpg3.jpg5.jpg6.jpg