Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 17

Θέμα: Ανακατασκευή πίνακα

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη ioanniskar
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Dec 2008
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    269

    Προεπιλογή Ανακατασκευή πίνακα

    Θέλω να βάλω ρελέ διαρροής στον πίνακα που βλέπετε στη φωτό αλλά όπως φαίνεται θέλει ανακατασκευή όλος ο πίνακας. Έχουν γίνει μπαλώματα, τα χρώματα είναι όλα λάθος και λέω να τα αλλάξω όλα επειδή είναι αρκετά παλιά. Εννοείτε πως θα αλλάξουν όλα τα καλώδια με σωστές διατομές και ακροχιτώνια, σωστές γέφυρες και καλύτερη οργάνωση. Δυστυχώς υπάρχουν δύο γραμμές για φώτα με 10Α ασφάλειες και από τις ίδιες γραμμές τροφοδοτούνται και όλες οι πρίζες. Ίσως κάποια στιγμή γίνει αναβάθμιση και μπουν νέες γραμμές με 16A+2.5mm² για τις πρίζες, αλλά τώρα δεν υπάρχει δυνατότητα και χρόνος.

    IMG_2865.jpg

    Υπήρχε μάλλον η πρόβλεψη για τριφασικό (πιθανολογώ για την εγκατάσταση θερμοπομπών που δεν έγινε ποτέ), αλλά η παροχή είναι μονοφασική. Στον γενικό πηγαίνουν τρία καλώδια αλλά μόνο ένα φεύγει σε γενική ασφάλεια τήξεως. Η απορία μου έχει να κάνει με το πώς θα διαχειριστώ αυτά τα τρία καλώδια φάσεων που υπάρχουν στον πίνακα αν και δεν υπάρχει σκέψη για μετατροπή σε τριφασικό.
    α) Να κρατήσω το κύκλωμα όπως είναι ως τώρα μέχρι την γενική ασφάλεια και να αλλάξω όλα τα υπόλοιπα;
    β) Να βάλω έναν νέο γενικό τριφασικού και να πάρω μόνο τη μία φάση από την έξοδο; (δηλαδή όπως είναι και τώρα απλά με νέα υλικά)
    γ) Να κρατήσω τον παλιό τριφασικό γενικό και να βάλω έναν νέο μονοφασικό γενικό πριν την γενική ασφάλεια; (σε αυτή τη λύση κρατάω τον παλιό σαν μία κλέμα για τα δύο καλώδια φάσεων που δεν χρησιμοποιούνται). Αυτή η λύση θα με βόλευε περισσότερο και πρακτικά, αλλά είναι αποδεκτή; Θα το κάνατε;

    Το πρόβλημα είναι πως ο αγωγός ουδετέρου που τώρα πάει απευθείας στη μπάρα δεν θα φτάσει ως κάτω που θα μπει το ρελέ. Ο πίνακας έχει 4 ράγες οπότε έχω αρκετό χώρο. Δεν θέλω να κάνω μπαλώματα και λέω να βάλω μία τέτοια κλέμα στην πάνω ράγα για τον ουδέτερο πριν πάει στο ρελέ. Είναι αυτή η καλύτερη λύση;

    Θέλω να βάλω και νέα μπάρα ουδετέρου γιατί δεν μ’αρέσει αυτή που έχει τώρα. Έχω αυτή αλλά δεν ξέρω πώς και αν μπορώ να την στερεώσω και ίσως να μη χωράει το 10άρι καλώδιο. Πώς μπορεί να στερεωθεί στον ίδιο πίνακα; Η πλάτη είναι μεταλλική. Μπορώ να τρυπήσω μέταλλο και τοίχο και να την βάλω ούπα ή είναι τελείως λάθος; Θα προτείνατε μία που να στερεώνεται στη ράγα;

    Πάνω δεξιά έχει ένα S61 L20A που ανάβει το θερμοσίφωνο. Είναι αποδεκτή λύση η διπολική ασφάλεια σε θερμοσίφωνο+κουζίνα χωρίς διακόπτη και να χρησιμοποιείται ταυτόχρονα ως διακόπτης ή να βάλω διπολικό διακόπτη και μονοπολική ασφάλεια; (όπως το συναντάμε πιο συχνά)

    Αν φτάσατε και διαβάσατε ως εδώ, πείτε μου και την άποψή σας για τη γενική ασφάλεια. Να ξαναβάλω τήξεως ή αυτόματη;

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Dec 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Αχαία
    Μηνύματα
    2.008

    Προεπιλογή

    γιαννη απευθυνσου σε αδειουχο ηλεκτρολογο. εγω θα εκανα πληρη ανακατασκευη του πινακα. αυτο σημαινει οτι θα πεταγα οτι εχει μεσα και θα εβαζα νεο ραγουλικο συμφωνα με τις απαιτησεις της εγκαταστασης.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη MAIK721
    Όνομα
    Μιχάλης
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    372

    Προεπιλογή

    Καλημέρα. Θα έπρεπε να βάλεις μια φωτογραφία με όλον τον πίνακα.Το πρώτο που θα με απασχολούσε θα ήταν που θα μπει το ρελέ.Δεν βλέπω χώρο για το ρελέ και γενικώς δεν βλέπω χώρο για καλώδια. Η μόνη λύση με ότι βλέπω χωρίς να πειράξεις πολλά, είναι να τραβήξεις τον γενικό και ασφάλειες προς τα αριστερά. Τότε τα καλώδια παροχής ίσως και να φτάσουν να μπουν από κάτω και η γέφυρα με τις ασφάλειες τήξεως από πάνω. Και ίσως τότε τα πολλά καλώδια που φεύγουν προς τα πάνω να χωρέσουν να μπουν από την πάνω μεριά του ρελέ. Λογικά χωράνε.
    Αν βάλεις τριφασικό ρελέ χωράνε

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη MAIK721 : 09-03-22 στις 11:35

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη JOUN
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    Σταυρός Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    2.995

    Προεπιλογή

    Το προβλημα αυτη την στιγμη (το οποιο θα φανει αργοτερα) ειναι οτι εχεις πινακα παλαιου τυπου στον οποιο θα βαλεις νεο ραγοϋλικο.
    Τα καινουρια υλικα εχουν μεγαλυτερο υψος σε σχεση με αυτα που εχει τωρα ο πινακας σου οποτε οταν τα τοποθετησεις θα εχεις μεγαλο προβλημα απο που να περασεις τα καλωδια..
    Κανε μια δοκιμη και βαλε ενα μικροαυτοματο και ακριβως απο κατω εναν αλλο να δεις τι μερος σου μενει.

    1 Not allowed! Not allowed!
    Ηλεκτρολόγος Μηχανικός Τ.Ε

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη ioanniskar
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Dec 2008
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    269

    Προεπιλογή

    Όπως έγραψα και στο πρώτο post, θα τα αλλάξω όλα. Από τη στιγμή που θα συνδέσω τα πάντα από την αρχή μου είναι εύκολο να το κάνω. Το δύσκολο θα ήταν αν ήθελα αλλαγές (π.χ. προσθήκη νέας γραμμής) χωρίς να αλλάξω τίποτα. Γι αυτό κυρίως ανέβασα τη φωτό. Να δείτε ότι χρήζει ανακατασκευής.

    Στον πίνακα έχω άλλες δύο ράγες από πάνω με ρελέ+ασφάλειες θερμοπομπών που είναι στον αέρα. Θα αφαιρεθούν και αυτά και θα έχω πολύ χώρο.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από JOUN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το προβλημα αυτη την στιγμη (το οποιο θα φανει αργοτερα) ειναι οτι εχεις πινακα παλαιου τυπου στον οποιο θα βαλεις νεο ραγοϋλικο.
    Τα καινουρια υλικα εχουν μεγαλυτερο υψος σε σχεση με αυτα που εχει τωρα ο πινακας σου οποτε οταν τα τοποθετησεις θα εχεις μεγαλο προβλημα απο που να περασεις τα καλωδια..
    Κανε μια δοκιμη και βαλε ενα μικροαυτοματο και ακριβως απο κατω εναν αλλο να δεις τι μερος σου μενει.
    Το σκέφτηκα αλλά αφού θα βγουν όλα, θα έχω 4 ράγες και πιστεύω να μην έχω πρόβλημα να μοιράσω ό,τι χρειαστεί πιο πάνω.
    Οι απορίες μου δεν έχουν να κάνουν με τον χώρο. Ακόμη και να μείνουν στις θέσεις τους ο γενικός και οι ασφάλειες στην κάτω ράγα, έχω χώρο από πάνω για ρελέ+ασφάλειες.

    Η συμβουλή που ήθελα αφορά κυρίως τον γενικό που είναι τριφασικός ενώ έχω μονοφασική παροχή.
    Τον κρατάω ως γενικό; Τον κρατάω και βάζω έναν ακόμη γενικό μονοφασικό στην έξοδο του παλιού; Ή τον αλλάζω με τριφασικό αν και δεν θα μπει ποτέ τριφασικό ρεύμα;

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη MAIK721
    Όνομα
    Μιχάλης
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    372

    Προεπιλογή

    Χρησιμοποιούνται και οι 3 ασφαλείες με τα 9 10 καλώδια που βλέπω; Τότε δεν θα τα στρίμωχνα σε καμία μονοφασική ασφάλεια ή ρελέ

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη ioanniskar
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Dec 2008
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    269

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MAIK721 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χρησιμοποιούνται και οι 3 ασφαλείες με τα 9 10 καλώδια που βλέπω; Τότε δεν θα τα στρίμωχνα σε καμία μονοφασική ασφάλεια ή ρελέ
    Αφού από το γενικό βγαίνει ένα καλώδιο. Λες να είναι γεφυρωμένες οι ασφάλειες; Για ποιο λόγο να το έκαναν αυτό; Θεωρώ προφανές ότι δουλεύει μόνο η μία.
    Τι ακριβώς να στριμωχθεί; Θα μπουν σωστές γέφυρες αντί για μπαλώματα με καλώδια. Ένας απλός πίνακας είναι με 2 γραμμές για φωτισμό μαζί με πρίζες (κακώς), μία επιπλέον γραμμή πρίζας, θερμοσίφωνο και κουζίνα.
    Μάλλον ήταν λάθος να βάλω τη φωτό. Την ανέβασα για να δείτε ότι μπαίνουν τρία καλώδια στον γενικό και βγαίνει ένα. Μην ασχολείστε με τα υλικά που έχει τώρα ο πίνακας. Ασφάλειες και καλώδια θα ξηλωθούν.

    1 Not allowed! Not allowed!

  8. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον ioanniskar για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    MAIK721 (09-03-22)

  9. #8
    Μέλος
    Εγγραφή
    Jan 2008
    Μηνύματα
    100

    Προεπιλογή

    Η ερασιτεχνικη μου αποψη.
    Γενικα για να γινει σωστα θελει πολλα και δε τα ξερω ολα ουτε οι ιδιοι οι ηλεκτρολογοι πολλες φορες. Πλεον βαζουν και αντικεραυνικα.
    Εγω θα εφτιαχνα το πινακα εξω πρωτα και θα τον τοποθετουσα μετα. Αν δε φτανει ο ουδετερος υπαρχουν και κλεμες ραγας. Αλλα για να γινει σωστη δουλεια θες νεο μοντερνο πινακα.
    Οπως ειναι δε θα χωρανε τριφασικα διακοπτη/ασφαλεια/ρελε.
    Ακριχιτωνια δε βλεπω που μπορεις να βαλεις αφου ειναι μονοκλωνοι οι αγωγοι δεν μπαινουν/χρειαζονται.
    Για το θερμοσιφωνα πολλοι βαζουν διπολικη ασφαλεια πλεον αλλα οι αποψεις διιστανται.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη ioanniskar
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Dec 2008
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    269

    Προεπιλογή

    Ξεκίνησα τη διαδικασία αλλαγής όλων των υλικών του πίνακα.
    Άνοιξα να μετρήσω διατομές για να σιγουρευτώ για τους μικροαυτόματους που πρέπει να πάρω. Μέτρησα την διάμετρο του χαλκού με παχύμετρο για να υπολογίσω τη διατομή ως π*R².

    Έχω 3 ερωτήσεις:


    - Τα καλώδια θερμοσίφωνου και κουζίνας είναι ίδια. Έχουν 7 συρματάκια με διάμετρο περίπου 1mm το καθένα. Υπολογίζω ότι είναι 6mm², σωστά; Έχουν και τα δύο ασφάλειες 2P 20A.
    Μήπως πρέπει να βάλω 25A για 6άρια καλώδια;
    Να βάλω ασφάλεια 1P 25A μετά από διακόπτη 2P 32A ή μόνο ασφάλεια 2P 25Α;


    - Τώρα υπάρχει μία ασφάλεια 2P B20 για μία πρίζα στο λουτρό με καλώδια 2.5mm². Τροφοδοτεί ένα πλυντήριο (μέτρησα 2300 Watts) ή ένα πιστολάκι μαλλιών. Δεν είναι λάθος η 20A για το 2.5άρι; Να βάλω πιο σωστά B16;


    - Τα καλώδια που έρχονται από το ρολόι είναι 16mm². Η παροχή είναι μονοφασική (αν και έρχονται 3 καλώδια φάσεων για μελλοντική αναβάθμιση) και το ρολόι έχει ασφάλεια G40. Φαντάζομαι πως αν πάει το 16άρι στον γενικό του πίνακα και μετά συνεχίσει 10άρι παντού δεν θα έχω πρόβλημα με γενική ασφάλεια 32Α στον πίνακα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #10
    Μέλος
    Όνομα
    μιχαλης
    Εγγραφή
    Aug 2007
    Περιοχή
    γλυφαδα
    Μηνύματα
    3.335

    Προεπιλογή

    για το θερμοσιφωνα ασφαλεια 25 και διακοπτης 2χ ....
    για την κουζινα μονο ασφάλεια 2χ25
    για το πλυντηριο με 2,5" κανονικα πάει 16αρα

    Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    1 Not allowed! Not allowed!

  12. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον mikemtb για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    Gaou (12-04-22), ioanniskar (12-04-22)

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Ανακατασκευή μπαταρίας μολύβδου
    By thebadtall in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 40
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-12-20, 00:13
  2. Technics ηχεια ανακατασκευή
    By Danza in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-11-10, 23:19
  3. Ανακατασκευή Ραδιοφώνου Hallicrafters
    By Τρελός Επιστήμονας in forum Συσκευές Εικόνας-Ήχου
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-11-09, 17:16
  4. Sansui Ανακατασκευή
    By Danza in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-04-07, 16:25
  5. Ανακατασκευή Pickup
    By Danza in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-12-06, 01:26

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας