Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 2 από 2

Θέμα: Φλασαρισμα smart tv χωρις usb

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    κωνσταντινος
    Εγγραφή
    Mar 2022
    Περιοχή
    μεσολογγι
    Μηνύματα
    1

    Προεπιλογή Φλασαρισμα smart tv χωρις usb

    Γεια χαρα παιδες. Θα ηθελα τα φωτα σας σχετικα με το προβλημα που αντιμετωπιζω. Πριν 4 μερες η smart tv μου brickare καθως αλλαζα καναλι. Προκειται για την smarttech LE-4317SA με το cv338h-t42 board. Αναβε με το power (side button) η με το χειριστηριο και εβγαζε μπλε οθονη και δεν ανταποκρινοταν ουτε στα side button ουτε εκλεινε. Την πηγα σε ενα μαστορα κ μου ειπε οτι θελει αλλο board. Anyway ειπα να ασχοληθω λιγο μιας και εχω μια μικρη soldering και reball εμπειρια. Η πλακετα εδειχνε μια χαρα απο οπτικης πλευρας. Ψαχνοντας λιγο στο internet κατεβασα 2 firmware για την πλακετα και δοκιμασα να τη φλασαρω με το πρωτο bin μεσω usb πατωντας το power 5-6 φορες. Μου εβγαλε μια διαδικασια εγκαταστασης του firmware η οποια τελειωσε κανονικα και η tv δουλευε οπως πρωτα ( ιντερνετ , καναλια , smart , ολα οκ) παρα μονο ενα side button (channel up) εδινε αλλη εντολη και το τηλεχειριστηριο δεν δουλευε ( κατι το οποιο ελυσα με ενα mini wifi keyboard για tv) . Καπου εκει επρεπε να σταματησω αλλα ειπα να δοκιμασω και το 2ο firmware το οποιο εγκατεστησα με το ιδιο τροπο και μου εβγαλε ενα μνμ τυπου firmware failure και κατι αλλα που δεν διαβασα καν γιατι επαθα ενα σοκ και την εβγαλα απο τη μπριζα... (καπου εκει καταλαβα οτι παιχτηκε .......α) Να μην τα πολυλογω το firmware που εβαλα ηταν για την cv358h ( δεν το ειχα προσεξει) ενω το πρωτο που δουλεψε ηταν το σωστο για την cv338h . Πλεον η tv μενει σε standby mode οταν τη βαζω στη πριζα και δεν αναβει ουτε με τα side button Ουτε με το χειριστηριο, απλα μενει με το κοκκινο φωτακι. Οταν βαζω το usb αναβει για ενα sec (το φωτακι του usb) αλλα δε το διαβαζει. Μαλλον brickare για τα καλα. Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι το εξης. Υπαρχει δυνατοτητα να τη φλασαρω με αλλο τροπο? Για παραδειγμα βρηκα ενα προγραμματιστη απο alliexpress κοντα στα 60 ευρο (rt809f) ο οποιος απο οσο ειδα στο youtube φλασαρει τσιπακια βγαλμενα απο τη πλακετα αλλα και μεσο vga port κατευθειαν πανω στη πλακετα. Εχει δοκιμασει κανεις σας κατι τετοιο? Ευχαριστω προκαταβολικα!

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη gRooV : 13-03-22 στις 10:27

  2. #2
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.015


    0 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  3. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον lepouras για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    ivan1985 (14-03-22), mikemtb (13-03-22)

Παρόμοια Θέματα

  1. ΓΡίωση σΡ ταράτσα
    By perimano in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-12-21, 18:29
  2. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-09-20, 23:54
  3. Buffer για pwm και αναλογικό σήμα.
    By ventouza1987 in forum Γενικά
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-05-20, 19:09

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας