Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 8 από 8

Θέμα: Αισθητήρα θερμοκρασίας επέκταση με UTP;

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Dec 2013
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    105

    Προεπιλογή Αισθητήρα θερμοκρασίας επέκταση με UTP;

    Καλησπέρα σε όλους.
    Θέλω να τοποθετήσω αισθητήριο θερμοκρασίας στον ηλιακό θερμοσίφωνα. Έχω πάρει τον αισθητήρα θερμοκρασίας και το TH16 της sonoff και έχω στον ηλιακό διπλό κυάθιο.Το router είναι 20μ μακριά από τα ηλιακά. Έχει σήμα αλλά δεν έχω δοκιμάσει πόσο πέφτει αν χρησιμοποιήσω ηλεκτρολογικό κουτί με το TH16. Έχω επίσης περάσει καλώδιο UTP από τη βάση του ηλιακού μέχρι δίπλα από το ρούτερ.

    Σκεφτόμουν να επεκτείνω το καλώδιο του αισθητήρα με το UTP. Με προβληματίζει αν στα 20 μέτρα απόσταση θα δείχνει κάπως σωστά τη θερμοκρασία.

    Επίσης με προβληματίζει το πώς θα περάσω το καλώδιο από το καπάκι του μπόιλερ. Το καπάκι έχει μόνο μία οπή για να περάσει το καλώδιο που πάει στο θερμοστάτη. Δεν χωράει να περάσω και το UTP καλώδιο. Αν τρυπήσω το καπάκι του μπόιλερ και να περάσω το UTP θα υπάρχει κίνδυνος στεγανότητας;

    Και το δεύτερο θέμα: να προτιμήσω καλύτερα να βγάλω το σήμα WiFi με το TH16 δίπλα στον ηλιακό και ότι πιάνει στα 20 μέτρα το ρούτερ; Ή να χρησιμοποιήσω το καλώδιο UTP; Αν χρησιμοποιήσω το UTP ένα από τα 8 καλωδιάκια πρέπει να ενώσω με τον ένα πόλο του αισθητηρίου δύο ή τέσσερα;

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fortisimo : 14-03-22 στις 21:31

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη MAIK721
    Όνομα
    Μιχάλης
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    372

    Προεπιλογή

    Αν το βάλεις δίπλα στον ηλιακό από που θα πάρεις ρεύμα 220V για το Sonoff; Σίγουρα δεν θα έπαιρνα από την γραμμή του θερμοστάτη. Όπως και ναχει αν το βάλεις στην ταράτσα θα χρειαστεί καλή μόνωση, σπιράλ κλπ Υπάρχουν στεγανά κουτιά για sonoff. Προσωπικά δεν θα το έβαζα έξω για να έχω καλύτερο έλεγχο

    Για την οπή ή θα ανοίξεις δεύτερη ή θα διευρύνεις την ήδη υπάρχουσα. Και μετά περνάς το ανάλογο σπιράλ με ρακόρ σαν αυτό ή στυπιοθλίπτη.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη MAIK721 : 14-03-22 στις 22:46

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Dec 2013
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    105

    Προεπιλογή

    Έχω (μάλλον) ρεύμα δίπλα στον ηλιακό διότι εκεί έχει φέρει την καλωδίωση για κεραία tv ο ηλεκτρολόγος μου.
    Για τρύπημα εννοώ μόνο το μικρό καπάκι του θερμοστάτη/αντίστασης. Όχι το ίδιο το μπόιλερ.
    Καλύτερα να χρησιμοποιήσω το UTP που έχω έτοιμο και στην άλλη άκρη του που θα τοποθετηθεί το TH16 δίπλα στο ρούτερ είναι στεγασμένο σε κλειστό χώρο; Πόσα καλώδια του UTP να συνδέσω σε κάθε καλώδιο του αισθητήρα;

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Feb 2014
    Περιοχή
    Μοσχάτο
    Μηνύματα
    607

    Προεπιλογή

    Αν έχεις ρεύμα κοντά στον θερμοσίφωνα, βάλε το TH16 εκεί.

    Αν όχι, έχε υπόψιν σου ότι ο αισθητήρας είναι ψηφιακός. Το ΤΗ16 υποστηρίζει αισθητήρες one-wire, δηλαδή θα έχεις σύνολο 3 καλώδια προς τον αισθητήρα. Λόγω των πολύ χαμηλών καταναλώσεων, *θεωρητικά* δεν έχει νόημα να συνδέσεις περισσότερα απο ένα καλώδια σε κάθε ακροδέκτη του αισθητήρα. Ισα ίσα που έτσι αυξάνεις την χωτητικότητα του αγωγού, η οποία παίζει σημαντικό ρόλο στην σωστή ή όχι μεταφορά των δεδομένων.

    Σε *πρακτικό* επίπεδο πάντα, κάνε δοκιμή. Αν επικοινωνεί σωστά ο αισθητήρας μέ το ΤΗ16 μεσω του καλωδίου, τότε είσαι ΟΚ. Η ένδειξη της θερμοκρασίας δεν εξαρτάται απο το καλώδιο καθώς όπως είπα ο αισθητήρας είναι ψηφιακός. Το μόνο που κάνει το καλώδιο είναι να μεταφέρει δεδομένα. Και φυσικά την τάση τροφοδοσίας...

    0 Not allowed! Not allowed!
    Mastroxalastis / Μαστροχαλαστής
    https://www.youtube.com/channel/UCOWjSR-OOc-ZBCT61EX_lJg

  5. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον nkarama για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    Gaou (15-03-22)

  6. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Dec 2013
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    105

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ.
    Για δοκιμή σκεφτόμουν και εγώ αλλά αυτό προϋποθέτει να κόψω το καλωδιάκι του αισθητήρα...

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #6
    Μέλος
    Όνομα
    ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Άνω Αχαρναί
    Μηνύματα
    717

    Προεπιλογή

    Μια καλή πρακτική όταν έχουμε πολλά μέτρα σε αισθητήρια του τύπου DS18B20, είναι να βάζουμε στην πλευρά του αισθητήρα έναν 100nF πυκνωτή ανάμεσα στα δύο καλώδια της τάσης.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον alefgr για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    Gaou (15-03-22)

  9. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Dec 2013
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    105

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια. Προς ενημέρωση να αναφέρω ότι δούλεψε άψογα με την επέκταση καλωδίου με UTP.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #8
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Dec 2021
    Περιοχή
    IOANNINA
    Μηνύματα
    8

    Προεπιλογή

    ενημερωτικά προέκτεινα το καλωδιο του αισθητηρα θερμοκρασιας με καλωδιο τηλεφώνου κατα 15 μετρα , Ο αισθητηρας λειτουργεί σωστά

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον munter για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    aktis (06-11-23), alefgr (07-11-23)

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 45
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-09-19, 01:47
  2. Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-02-18, 14:17
  3. Παράκαμψη αισθητήρα
    By Dennis87 in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-05-17, 22:11
  4. Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-01-12, 17:13
  5. Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-11-11, 12:06

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας