Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 23

Θέμα: Μετατροπή μπαταρίας εργαλείου.

  1. #11
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Oct 2016
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    16

    Προεπιλογή

    Ξεκίνησα να αλλάξω το BMS, διαμόρφωσα λίγο τη θήκη της μπαταρίας για να το χωράει, αλλά έχω μία ερώτηση για όποιον ξέρει το συγκεκριμένο ή έστω παρόμοιο BMS. Φαίνεται ότι μπορεί να συνδεθεί με δύο τρόπους:

    1. Με ξεχωριστό - φορτίου και φόρτισης, δίνοντας περισσότερα Α στην εκφόρτιση.
    2. Με κοινό - φορτίου και φόρτισης, δίνοντας λιγότερα Α στην εκφόρτιση.

    21v-100a-5s-bms-li-ion-lmo-ternary-lithium-battery-protection-circuit-board_3.jpg21v-100a-5s-bms-li-ion-lmo-ternary-lithium-battery-protection-circuit-board_4.jpg
    Common use for "€œsame port" and "different port", the protection board uses 15 high-power of ultra-low resistance MOS tube (discharge of 8, charging of 7), in the same port mode can support the discharge current 60A, charging current 60A; different port mode discharge current 80A, charging current 60A.
    Με βολεύει το 2ο, για να αποφύγω επιπλέον τρύπημα και στερέωση πόλου - φόρτισης, αλλά ίσως το κάνω τελικά αν δίνει καλύτερη λειτουργία και ασφάλεια. Γνωρίζει κάποιος;
    Επίσης οι θέσεις Vacant τί είναι, για θερμοκρασία;

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.034

    Προεπιλογή

    Σε αυτά τα BMS υποθέτω ότι δεν ρυθμίζουν τάση/ρεύμα φόρτισης, σωστά? Χρειάζεται επιπλέον είτε CC/CV τροφοδοτικό είτε κανονικός φορτιστής?

    Li-Ion και Li-Po είναι ίδιοι οι φορτιστές?

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Oct 2016
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    16

    Προεπιλογή

    Τάση σίγουρα ρυθμίζουν. Ρεύμα μπορεί όχι ακριβώς, ίσως δίνει κάποιο ελάχιστο ασφαλές ρεύμα φόρτισης, ανάλογα πόσο "έξυπνο" είναι το μαραφέτι.
    Όταν λες CC/CV τροφοδοτικό εννοείς φορτιστή μάλλον, ή δεν τα ξέρω καλά. Εγώ πάντως βάζω το BMS και για φόρτιση και για διαχείριση/balancing.
    Αν είναι ίδιοι οι φορτιστές για Li-Ion και Li-Po, ελπίζω να είναι. Έτσι που τα γράφουν οι Κινέζοι που τα πουλάνε, βγάλε άκρη... Στη συγκεκριμένη περίπτωση βάζω Li-Ion.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #14
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.034

    Προεπιλογή

    Αν το BMS μπορεί να ελέγξει τάση ΟΚ. Αλλά αυτό που φαίνεται στις δικές σου φωτό νομίζω πως δεν μπορεί. Άρα αν βάλεις 25-30 volt τροφοδοσία, βλέπω οι μπαταρίες να σκάνε σαν βεγγαλικά!

    Όσο το ψάχνω τόσο βρίσκω πληροφορίες αλλά όπως είπες με τους κινέζους θέλει προσοχή.
    Καταλήγω ότι το BMS κάνει αυτό που λέει (διαχείριση και ισοστάθμιση) και όχι φόρτιση. Άρα θέλεις αρχικά σωστό φορτιστή ή έστω τροφοδοτικό που να ρυθμίζεται στις προδοαγραφές της μπαταρίας. Ο φορτιστής έχει το πλεονέκτημα να διακόπτει την φόρτιση όταν έρθει η ώρα ενώ το τροφοδοτικό εξαρτάται από εσένα για τις ρυθμίσεις ρεύματος, τάσης και χρόνου.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον 744 για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    vasilis74 (17-05-22)

  6. #15
    Μέλος Το avatar του χρήστη airgeorge
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    128

    Προεπιλογή

    Το συγκεκριμένο BMS το έχω και δουλεύει μόνο με φορτιστή. Εμένα είναι με τρία στοιχεία και όταν το δοκίμασα με τροφοδοτικό έκοβε πάνω από τα 12.6v αλλά δεν σταματούσε την φόρτιση. "Προσοχή μόνο με φορτιστή."

    0 Not allowed! Not allowed!
    SV2HVA

  7. #16
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Oct 2016
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    16

    Προεπιλογή

    Ώπα γιατί τώρα με προσγειώσατε απότομα! Μέχρι τώρα ήξερα ότι το BMS γενικότερα ελέγχει φόρτιση/ισοστάθμιση/εκφόρτιση. Υπάρχει περίπτωση κάποια να μην κάνουν ένα απ' όλα; Μέχρι τώρα μία φορά έχω συνδέσει BMS με στοιχεία Li-Ion, στο συγκεκριμένο δραπανοκατσάβιδο, και είχα βάλει αυτό το BMS ως εξής (είναι στραβοκολλημένα επειδή δεν είχα το κουτί της μπαταρίας εκεί που μου τα κόλλησαν):
    li-ion-lithium-battery-18650-charger-pcb-bms-185v-cell-protection-board-5s.jpgIMG_20220515_174816.jpgIMG_20220515_175706.jpgIMG_20220515_175818.jpg
    Συνημμένο Αρχείο 85535Συνημμένο Αρχείο 85536Συνημμένο Αρχείο 85537
    Φόρτιζα την μπαταρία με κροκοδειλάκια, με ένα τροφοδοτικό laptop 21V και νομίζω ότι φόρτιζε σωστά, αφού όταν το συνέδεα στην αρχή ζεσταινόταν το τροφοδοτικό, και όταν κρύωνε μετρούσα στους πόλους της μπαταρίας 21V.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 744 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άρα αν βάλεις 25-30 volt τροφοδοσία, βλέπω οι μπαταρίες να σκάνε σαν βεγγαλικά!
    Φυσικά ποτέ δεν έδωσα 25-30V, αν και υποθέτω ότι έχει κάποια ανοχή, χωρίς να είμαι σίγουρος.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από airgeorge Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το συγκεκριμένο BMS το έχω και δουλεύει μόνο με φορτιστή. Εμένα είναι με τρία στοιχεία και όταν το δοκίμασα με τροφοδοτικό έκοβε πάνω από τα 12.6v αλλά δεν σταματούσε την φόρτιση. "Προσοχή μόνο με φορτιστή."
    Αφού έκοβε στα 12,6V, πώς δεν σταματούσε η φόρτιση; Λογικά αν το άφηνες καιρό στον φορτιστή, απλώς θα ξαναφόρτιζε όταν θα έπεφτε η τάση της μπαταρίας και θα σταματούσε ξανά στα 12,6V. Μήπως με φορτιστή εννοείς με τροφοδοτικό 21V; Αφού το έχεις μπορείς να μου πεις πως το σύνδεσες;

    1. Με ξεχωριστό - φορτίου και φόρτισης, δίνοντας περισσότερα Α στην εκφόρτιση.
    2. Με κοινό - φορτίου και φόρτισης, δίνοντας λιγότερα Α στην εκφόρτιση.


    Για το άσπρο BMS που έδειξα παραπάνω έχω τα εξής στοιχεία
    Spoiler: 
    1.This protection board is 3s 4s 5s in common use lithium battery protection board (you can adjust for how many strings to be used), the default delivery is 5S ternary lithium.

    2.Specified chip, stable performance, support disconnection protection, over-current protection, over discharge protection, overcharge protection, with balance, etc.

    3.Common use for β€œsame port” and β€œdifferent port”, the protection board uses 15 high-power of ultra-low resistance MOS tube (discharge of 8, charging of 7), in the same port mode can support the discharge current 60A, charging current 60A; different port mode discharge current 80A, charging current 60A.

    4.Can use for LMO.Ternary lithium battery.LCO(3.7V)battery packs etc.

    Parameter:
    FOR Li-POLYMER LiMnO Protect Parameter(3.6V/3.7V)
    Single cell battery overcharge protect voltage : 4.21-4.29 V
    Single cell battery overcharge protect recover voltage : 4.14-4.24 V
    Overcharge protect delay : 1.5-2.5S
    Single cell battery over-discharge protect voltage : 2.72-2.88 V
    Single cell battery over-discharge protect recover voltage : 2.9-3.1 V
    Over charge protective current:100A
    Over discharge protective current:100A
    Over-discharge protect delay : 0.5-1.5S
    Temperature protect : Yes,have Temperature control interface.
    Disconnect protect : Yes
    Shortage protect : Yes
    Shortage delay : 100-600 uS
    Shortage protect recover mode: Off load release.
    Contact discharge current:80A
    Synopline discharge current:60A
    Charging current:60A
    balance function:yes
    Ampere balance (Current) : 60MA
    Current balance accuracy : 4.14-4.24V

    αλλά το συγκεκριμένο προϊόν υπάρχει ευρέως στο διαδίκτυο και παντού βλέπω ανάλογες πληροφορίες, για παράδειγμα:
    https://www.cableworks.gr/ilektronik...rd-also-3s-4s/
    https://www.openelectronics.eu/5S-Licio-bateriju-krovimo-ir-apsaugos-plokste-21V-100A
    το μόνο που με προβληματίζει είναι ότι αναφέρουν:
    FOR Li-POLYMER LiMnO Protect Parameter (3.6V/3.7V)
    αλλά μετά λέει:
    Single cell battery overcharge protect voltage: 4.21-4.29V
    οπότε μάλλον εννοεί Li-Ion στοιχεία και όχι LiFePO4 που φοβόμουν στην αρχή.
    Αν και υπάρχει κι αυτό για να μας μπερδεύει:
    https://www.openelectronics.eu/18V-1...harging-Module
    Εγώ το αγόρασα από μαγαζί στη Θεσσαλονίκη, νομίζω είναι αυτό:
    https://www.ariesrc.gr/gr/bms/16959-...uit-board.html

    Αν δεν κάνω λάθος μέχρι εδώ, μένει το θέμα των Ampere φόρτισης, για το οποίο δεν ξέρω τι να κάνω, παρά ίσως να βάλω αμπερόμετρο σε ένα στοιχείο πριν το κολλήσω μόνιμα στο BMS και να δω τι ρεύμα δίνει στα διάφορα στάδια φόρτισης. Αλλά ακόμα κι έτσι τί θα κάνω, όλα τα BMS που βλέπω δεν λένε συγκεκριμένο ρεύμα, δηλαδή για ποιό ακριβώς στοιχείο είναι.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη vasilis74 : 17-05-22 στις 01:38

  8. #17
    Μέλος Το avatar του χρήστη airgeorge
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    128

    Προεπιλογή

    Βασίλη καλημέρα. Το έχω συνδέσει με τον πρώτο τρόπο που αναφέρεις,δηλ.ξεχωριστά φορτίο και φόρτιση. Το έχω σε ένα σκουπάκι αρκετά απαιτητικό σε κατανάλωση. Από μετατροπή σε μπαταρίες λιθίου ιόντων. Τώρα όταν το δοκιμασα με τροφοδοτικό δεν υπήρχε ένδειξη ότι τελείωνε κάποια στιγμή η φόρτιση. Με τον φορτιστή η φόρτιση ολοκληρώνεται σε περίπου μία ώρα. Υπάρχει στο BMS προστασία υπέρτασης κτλ.αλλά δεν σταματάει η φόρτιση. Τώρα για τα αμπέρ διάβασα ότι όσο πιο μεγάλο φορτιστή έχω τόσο πιο γρήγορα θα φορτίζουν.

    0 Not allowed! Not allowed!
    SV2HVA

  9. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον airgeorge για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    vasilis74 (17-05-22)

  10. #18
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.034

    Προεπιλογή

    Γιώργο, τι μπαταρίες είχε αρχικά το σκουπάκι σου? Μετά τι έβαλες?

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #19
    Μέλος Το avatar του χρήστη airgeorge
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    128

    Προεπιλογή

    Γιάννη καλημέρα. Είχε τις κλασικές για σκουπάκια NiCad x10 ΤΕΜ. και έβαλα τρεις τριάδες σέ σειρά 18650 2.5amp . Δηλαδή τυπικά 11.1v /7.5a.

    0 Not allowed! Not allowed!
    SV2HVA

  12. #20
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.034

    Προεπιλογή

    Και οι τριάδες είναι παράλληλα συνδεμένες ή κάθε τριάδα έχει το δικό της BMS? Υποθέτω το δεύτερο για ασφάλεια.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-08-21, 19:01
  2. Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-12-17, 23:47
  3. Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-12-17, 21:30
  4. Επιλογή Εργαλείου για Chip και SMT-SMD
    By Googlis in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-05-11, 00:20
  5. Μετατροπή τρυπανιού μπαταρίας σε 220Volt
    By glompos21 in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-11-10, 21:23

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας