Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 23

Θέμα: Μετατροπή μπαταρίας εργαλείου.

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΗΝ1984
    Όνομα
    ΤΑΣΟΣ
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    350

    Προεπιλογή Μετατροπή μπαταρίας εργαλείου.

    Βλέπω κάποια βίντεο, όπου δείχνουν την αντικατάσταση των μπαταριών Ni-Cd ήNi-MH, σε μπαταρίες Li-ion, με την προσθήκη μέσα στο κέλυφος της μπαταρίας και μιας πλακέτας διαχείρισης.

    Όσοι προχωρούν σε αυτή την αντικατάσταση, μέχρι και την δημιουργία της νέας μπαταρίας, έχουν ίδιο τρόπο δουλειάς.

    Η διαφορά δημιουργείται στη συνέχεια.
    Άλλοι χρησιμοποιούν ως φορτιστή τον υπάρχον φορτιστή των μπαταριών Ni-Cd ή Ni-MH και παρουσιάζουν ότι μπορεί να γίνει φόρτιση με αυτόν και άλλοι αντικαθιστούν τον φορτιστή με έναν για Li-ion.

    Εάν προβείτε σε μια τέτοια αντικατάσταση, ποιο τρόπο θα επιλέγατε για τη φόρτιση της μπαταρίας;

    Ευχαριστώ.

    0 Not allowed! Not allowed!
    «Μόνον ὁ κίνδυνος ὁ μεγάλος, ὁ βαθύς, ὁ τρομερός ἀνοίγει τά μάτια διάπλατα εἴς τήν ἀλήθεια.» Ι.Μ. (2/1/1941)

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Μάνος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Κρήτη
    Μηνύματα
    3.952

    Προεπιλογή

    Θελει αλλαγη και ο φορτιστης οπωσδηποτε..
    Οι li ion φορτιζουνε με cc cv υοαρχουνε φτηνοι τετοιοι φορτιστες με 5 ευρω.

    Αυτο το ειχα παρει πριν τις ανατιμησεις 2.5 ευρω και κανει για φορτιση
    https://www.aliexpress.com/item/4000049857496.html
    Ψαξε ολο και καπου θα το βρεις στα 5 ευρω.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. 3 μέλη ευχαρίστησαν τον mtzag για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    αλπινιστης (06-04-22), mikemtb (26-03-22), sdouze (01-04-22)

  4. #3
    Μέλος
    Όνομα
    ΣΤΑΥΡΟΣ
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    76

    Προεπιλογή

    Οπως ειπε και ο Μανος, οι Nimh & NiCd εχουν διαφορετικη φορτιση απο LiIon.
    Η μονη περιπτωση να δουλευει ο φορτιστης των Ni μπαταριων ειναι να ειναι αργος και να φορτιζει αργα και της Li-Ion, αλλά το φορτισμα που κανει ή δεν ειναι επαρκες, ή ειναι επικινδυνο γιατι οι Li Ion δεν γουσταρουν το trickle charge οταν φορτισουν τερμα.
    Αν ημουν της "παραγωγης" και βιαστικος, θα πηγαινα για ετοιμο φορτιστη LiION.
    Αλλιως με ενα τροφοδοτικο (οπως αυτο που δειχνει ο Μανος παραπανω) και συνεχη επιτηρηση της θερμοκρασιας, γινεται δουλεια.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #4
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Oct 2016
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    16

    Προεπιλογή

    Έχω κάνει τέτοια μετατροπή μπαταρίας βιδολόγου 18V, από 2Ah σε 4,25Ah. Έβαλα 5 στοιχεία Li-ion 3,7V (5*3.7=18,5) και πλακέτα ελέγχου φόρτισης/αποφόρτισης (BMS: Battery Managment System). Φορτίζω την μπαταρία με κροκοδειλάκια στο +/- της μπαταρίας, από ένα τροφοδοτικό laptop 21V (5*4.2=21).
    Τα στοιχεία είναι χωρίς δική τους προστασία, το BMS (πρέπει να) σταματάει την λειτουργία του βιδολόγου όταν πέσει η τάση της μπαταρίας κάτω από τα 16V (5*3.2=16). Λογικά δεν έχω πρόβλημα με αυτό, αν και δεν έχω ρίξει ποτέ τόσο την μπαταρία.
    Το πρόβλημά μου είναι ότι μετά τις πρώτες χρήσεις, άρχισε να κόβει το BMS την λειτουργία μετά από μερικά τρυπήματα ή βιδώματα. Πατάω την σκανδάλη, παίρνει μισή στροφή και κόβει. Η αιτία μάλλον είναι ότι το BMS είναι 15Α, εκεί περίπου δηλαδή που είναι και η κατανάλωση του βιδολόγου, τουλάχιστον στην εκκίνηση, οπότε ίσως όταν πέσει λίγο η μπαταρία, αυξάνονται λίγο και τα Ampere και κόβει το BMS.
    Πριν το στήσω είχα μετρήσει με αμπερόμετρο τον βιδολόγο σε λειτουργία, αλλά με 12V μπαταρία, οπότε είδα λιγότερα Ampere. Έδειξε λίγο παραπάνω από 10A και ρίσκαρα με τα 15A, επειδή χωρούσαν ακριβώς 5 στοιχεία 20700 Sanyo 16A και η συγκεκριμένη πλακέτα 15Α. Έχω άλλο ένα BMS με πολύ περισσότερα Ampere, αλλά με διαφορετική συνδεσμολογία και θα πρέπει να ανοίξω άλλη μία τρύπα στο κουτί της μπαταρίας, ώστε να έχει ανεξάρτητη επαφή + για την φόρτιση, κάποια στιγμή θα το κάνω.
    Αλλά πρώτα θέλω να ρωτήσω όποιον ξέρει: Υπάρχει περίπτωση να μην γίνεται σωστή φόρτιση με το τροφοδοτικό από laptop; Αν και μετράω την μπαταρία μετά την φόρτιση και δείχνει 21V.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Μάνος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Κρήτη
    Μηνύματα
    3.952

    Προεπιλογή

    Παρε bms 60A και σοβαρες μπαταριες το 15A ειναι πολυ μικρο

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον mtzag για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    vasilis74 (05-05-22)

  8. #6
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Oct 2016
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    16

    Προεπιλογή

    Δηλαδή να αλλάξω και τις μπαταρίες, δεν αρκεί μόνο το BMS; Η αλήθεια είναι ότι δεν μέτρησα πόσα Ampere ζητάει ο βιδολόγος με φορτίο, αλλά όταν ξεπερνάει το στάδιο της εκκίνησης δεν κολλάει πουθενά, ούτε έπιασα να είναι ζεστή η μπαταρία. Θα μου πεις αν αρχίσει να ζεσταίνεται υπάρχει ήδη πρόβλημα. Καλά που με έβαλες να το σκεφτώ, μη γίνει καμιά ζημιά, οι Sanyo είναι 12Α/16Α.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilis74 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω άλλο ένα BMS με πολύ περισσότερα Ampere, αλλά με διαφορετική συνδεσμολογία και θα πρέπει να ανοίξω άλλη μία τρύπα στο κουτί της μπαταρίας, ώστε να έχει ανεξάρτητη επαφή + για την φόρτιση
    Εδώ έκανα λάθος, ξαναείδα το BMS και δεν χρειάζεται ξεχωριστη επαφή +, οπότε είναι σχετικά εύκολο. Και λέει 100Α(!). Αυτό είναι.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Μάνος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Κρήτη
    Μηνύματα
    3.952

    Προεπιλογή

    και 40A bms φτανει οχι ομως λιγοτερο γιατι το ρευμα εκινησης ειναι μεγαλο

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #8
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Oct 2016
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    16

    Προεπιλογή

    Εσύ με πόσα Ampere ρεύμα διαρκές/κορυφής μπαταρίες βάζεις; Αυτές που έβαλα είναι 12Α/16Α.

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Μάνος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Κρήτη
    Μηνύματα
    3.952

    Προεπιλογή

    θα παιξει και με αυτες αλλα θα ειναι ψοφημι..
    Κανονικα θελει αυτες που δινουνε μεγαλα ρευματα σαν αυτες που βαζουνε στα ηλεκτρονικα τσιγαραρα

    0 Not allowed! Not allowed!

  12. #10
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Oct 2016
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    16

    Προεπιλογή

    Σίγουρα καλύτερα μεγαλύτερο ρεύμα παρά μεγαλύτερη χωρητικότητα, για χρήσεις όπως εργαλεία, ποδήλατα, τσιγάρα κτλ. Η χωρητικότητα είναι για laptop, UPS, φώτα ασφαλείας κτλ. Αλλιώς μειώνεται και η διάρκεια ζωής του στοιχείου, οι κύκλοι φόρτισης. Στη 2η μπαταρία που θα φτιάξω για το DeWalt θα βάλω τέτοιες και μεγαλύτερο BMS και μετά θα φτιάξω και την 1η ίδια. Πρώτα όμως για δοκιμή θα αλλάξω μόνο BMS στην 1η, αφού το έχω ήδη, για να δουλεύει και το εργαλείο που μου χρειάζεται.
    Ευχαριστώ πολύ φίλε για τις υποδείξεις, μου έδωσαν μία κατεύθυνση. Και μάλλον το τροφοδοτικό από laptop που χρησιμοποιώ μια χαρά ρεύμα δίνει, αυτό πονάει λίγο, αλλά θα προσπαθήσω να μετατρέψω το δικό του φορτιστή, όπως είδα σε άλλο νήμα του φόρουμ.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-08-21, 19:01
  2. Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-12-17, 23:47
  3. Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-12-17, 21:30
  4. Επιλογή Εργαλείου για Chip και SMT-SMD
    By Googlis in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-05-11, 00:20
  5. Μετατροπή τρυπανιού μπαταρίας σε 220Volt
    By glompos21 in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-11-10, 21:23

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας