Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 15

Θέμα: Κατασκευή μοτέρ μπαταρίας για προπέλα καγιάκ

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Αποστόλης
    Εγγραφή
    Apr 2022
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    4

    Προεπιλογή Κατασκευή μοτέρ μπαταρίας για προπέλα καγιάκ

    Γεια χαρά σε όλους.
    Να δηλώσω εξαρχής ότι είμαι παντελώς άσχετος με τα ηλεκτρονικά. Γράφτηκα στο πολύ ενδιαφέρον φόρουμ σας γιατί εδώ και καιρό σκέφτομαι να υλοποιήσω μια κατασκευή για το καγιάκ μου.
    Διαθέτω ήδη μια χειροκίνητη προπέλα (αγορασμένη από το κατάστημα εδώ) η οποία δουλεύει με μανιβέλα και σκεφτόμουν να προσαρμόσω πάνω της ένα μοτέρ και μια μικρή μπαταρία, ώστε η δουλειά να γίνεται πιο ξεκούραστα.
    Κυκλοφορούν ήδη κάποιες πατέντες που προσαρμόζουν ένα ηλεκτρικό τρυπάνι μπαταρίας που κάνει τη δουλειά του μοτέρ, αλλά αυτό καταπονεί τα γρανάζια της προπέλας τα οποία είναι φτιαγμένα να λειτουργούν με αρκετά πιο αργές ταχύτητες σαν αυτή του χεριού. Δείτε ένα παράδειγμα ενός συναδέλφου που το επιχείρησε εδώ.

    Σκέφτηκα να προσαρμόσω ένα μοτέρ μπαταρίας για σούβλα - πριν έρθει το Πάσχα και χρησιμοποιηθεί σε μεζέδες - αλλά νομίζω ότι οι 18 στροφές το λεπτό που συνήθως έχουν οι περισσότερες είναι πολύ αργός ρυθμός. Βρήκα και με 36 στροφές αλλά και πάλι έχω την εντύπωση οτι ένα μανιβέλιασμα με το χέρι δίνει πάνω από 60 rpm.

    Για να μη σας κουράζω θα ήθελα τα φώτα σας για ένα μοτέρ που να είναι κοντά στις 50~100 στροφές το λεπτό και να έχει αρκετή δύναμη να γυρίσει μια προπέλα για ένα καγιάκ των 2 ατόμων. Αυτό στη συνέχεια θα συνδεθεί με ένα διακόπτη ΟΝ/ΟFF και στη συνέχεια σε μια μπαταρία.

    Αν μπορείτε να με διαφωτίσετε για τα παρακάτω θα ήμουν υπόχρεος:

    A) Γίνεται όλο αυτό με σχετικά χαμηλό κόστος δλδ περίπου 100~150e;
    Β) Ποια θα πρέπει να είναι τα τεχνικά χαρακτηριστικά του μοτέρ + της μπαταρίας; Σκεφτόμουν η μπαταρία να μπει σε πλαστικό κουτί για είναι ασφαλής από νερά.
    Γ) Γίνεται να πάρω ένα μοτέρ σούβλας και να ρυθμίσω τις στροφές με κάποιο τρόπο πιο ψηλά; Με ροοστάτη ίσως;

    Ευχαριστώ πολύ για οποιαδήποτε γνώμη!

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    321

    Προεπιλογή

    Πιστεύω οτι χρειάζεσαι ενα κιτ σαν το παρακάτω. Μοτερ - γκαζι και cotroler που συνδέεται με γκάζι ώστε να ρυθμίζεις απο 0 εως full της στροφές του. Αλλα ομως οτι αφορα τι μοτέρ χρειάζεσαι (πόσα watt δηλαδή) δεν μπορώ να βοηθήσω καθώς χρειάζεται να υπολογίσεις την αντίσταση της προπέλας μέσα στο νερο.

    https://www.ebay.com.au/itm/20388513...Cclp%3A2047675

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Μάρκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.946

    Προεπιλογή

    Με το χέρι πόσες στροφές κάνεις ανα λεπτό;
    Οι 60 σαλ δηλαδή μια στροφή ανά sec μου φαίνεται πολύ. Πιθανόν να μπορείς για λίγη ώρα να δίνεις μία στροφή το δευτερόλεπτο αλλά πιστεύω θα θα είναι λιγότερες με το 60 πάνω όριο.
    Δεν χρειάζεσαι ρύθμιση στροφών αφού ούτως ή άλλως είναι λίγες και πάει αργά οπότε μπορείς απλά να το σταματάς.
    Είναι καλύτερα να μην πειράξεις την αρχική κατασκευή οπότε να μπορείς να κομπλάρεις και την μανιβέλα αν έχεις ξεμείνει από μπαταρία.
    Το μοτέρ ψησταριας, λόγω μειωτήρα, έχει πάρα πολύ δύναμη οπότε πιστεύω ότι θα μπορεί να κάνει την δουλειά με μικρό μοτέρ και συνεπώς μικρή κατανάλωση.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Όταν όλα τα άλλα έχουν αποτύχει..... RTFM.
    Short instructions: >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> >>>> Good Luck!
    https://diyelectronics-gr.blogspot.gr https://www.facebook.com/groups/872041030200567

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Aνδρέας
    Εγγραφή
    Jan 2010
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    833

    Προεπιλογή

    στο λινκ που έδωσε στο 1 ποστ,για αγορά προπέλας αναφέρει σχέση μετάδοσης 1 προς 3 στην προπέλα.Αν π.χ γυρίζει την μανιβέλα 40 φορές το λεπτό,η προπέλα γυρνάει 120 φορές.

    Με βελτιωμένο σχεδιασμό, προσφέρει μείωση 3:1, δηλαδή, μια στροφή με την μανιβέλα, δίνουν τρεις στροφές στην μεγάλη προπέλα που μπορεί να κινεί εύκολα ένα μικρό σκάφος. Εύκολη στην τοποθέτηση, πολύ ελαφριά στην μεταφορά, δεν χρειάζεται καύσιμα, δεν κάνει θόρυβο, δεν χρειάζεται φόρτισμα, δεν μολύνει!!!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    321

    Προεπιλογή

    Το μοτερ απ την ψησταριά μπορεί να εχει δύναμη αλλα εχει όμως και πολύ μειωμένες στροφές και σίγουρα δεν του κάνει.

    1 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη αλπινιστης
    Όνομα
    Αλεξανδρος
    Εγγραφή
    Feb 2012
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    1.702

    Προεπιλογή

    Ο Κλαπακης με τις αντιστασεις και τα μοτερ σουβλας, ειχε καποιους μειωτηρες 12βολτους και διαλεγες ποσες στροφες ανα λεπτο θες.
    Αν τα εχει ακομα, ενας μειωτηρας 40-60στρ/λ θα ηταν μια χαρα

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Αποστόλης
    Εγγραφή
    Apr 2022
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    4

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις.
    Ένα μοτεράκι σαν αυτό θα έκανε δουλειά; Τι χαρακτηριστικά πρέπει να έχει η μπαταρία για να το δουλέψει πχ για κανα 3ωρο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Sep 2012
    Περιοχή
    Χολαργός
    Μηνύματα
    1.907

    Προεπιλογή

    Μάλλον θέλεις να φτιάξεις κάτι σαν αυτό ; Εχει και φτηνότερα στο σκρουτζ .
    Intex-Εξωλέμβια-Μηχανή-Ηλεκτρική-με-Ιπποδύναμη-0-70hp
    Μια ώρα και πολλή είναι βέβαια με μια απλή μπαταρία ... την οποία θα ξελιγώσεις πριν τελειώσει το καλοκαίρι !

    https://www.skroutz.gr/s/6755432/Int...0hp-68631.html

    Θυμάμαι αυτες τις φουσκωτές βάρκες οταν ήμασταν παιδιά , δεν σου ενέπνεαν και μεγάλη εμπιστοσύνη αλλά δεν πωλούσαν άλλες στα παιχνιδάδικα !

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Αποστόλης
    Εγγραφή
    Apr 2022
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    4

    Προεπιλογή

    Έχεις δίκιο Χρήστο, μια ηλεκτρική εξωλέμβια θέλω να φτιάξω απλά επειδή έχω έτοιμη την προπέλα ψάχνω τον τρόπο να της βάλω μοτέρ για μεγαλύτερες βόλτες.

    Το καγιάκ πάντως δεν έχει καμία σχέση με τα φουσκωτά βαρκάκια απο παιχνιδάδικα που τα παίρνει ο άνεμος και κατά τη γνώμη μου είναι αρκετά επικίνδυνα ειδικά αν βάλεις πάνω και παιδιά.


    Άσχετο με την κουβέντα μας, η εναλλακτική μου πάντως αν δεν κάτσει το πρότζεκτ με το μοτέρ-μπαταρία, είναι να φτιάξω μια πεταλιέρα την οποία θα συνδέσω με την προπέλα...
    Κάτι σαν αυτό!

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Αποστόλης
    Εγγραφή
    Apr 2022
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    4

    Προεπιλογή

    Χτες βρήκα ένα μοτέρ σούβλας με μπαταρία επαναφορτιζόμενη 10 ωρών, με 60rpm και δύναμη μέχρι 20 κιλά...
    Ακούγεται καλή περίπτωση, τι λέτε;
    Ακόμα κι αν δεν μου κάνει τη βάζω στο bbq

    souvla.jpg

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Κατασκευή μειωτήρα για μοτέρ DC
    By antonisfa in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-06-17, 23:24
  2. Κατασκευή φορτιστή μπαταρίας μολύβδου.
    By kostas stathopoulos in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 47
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-01-15, 07:23
  3. Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-11-14, 19:45
  4. κατασκευή ηλεκτρικού μοτέρ
    By snapster in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-05-13, 14:45
  5. Κατασκευή Μπαταρίας LiPo4
    By cyberlord_64 in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-06-11, 12:34

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας