Σελίδα 2 από 31 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 12 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 304

Θέμα: Πρόβλημα στο V.C.O 1W Broadband του site

  1. #11
    Μέλος Το avatar του χρήστη electron
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Dec 2003
    Περιοχή
    Χαλκίδα
    Μηνύματα
    3.203

    Προεπιλογή

    Το πρόβλημα όπως το περιγράφεις δεν είναι μόνο η ισχύς που δεν φτάνει σε λογικά επίπεδα αλλά και το γεγονός ότι το Τ2 ζεσταίνεται υπερβολικά που σημαίνει ότι κάτι δεν πάει καλά εκεί. Κάνε και κάτι άλλο. Αν μπορείς αντικατέστησε τον πυκνωτή των 100nf μετά το Τ2 και προς το Τ3 και στη θέση του βάλε έναν μεταβλητό αν έχεις. Ρύθμισε τον τόσο ώστε να πάρεις την ισχύς που θες και να μην ζεστένεται υπερβολικά το Τ2. Η τιμή του μεταβλητού θα μπορούσε να είναι κάτι ας πούμε μέχρι 60 ή 80pf

    0 Not allowed! Not allowed!
    tech-no-logical world

  2. #12
    Μέλος Το avatar του χρήστη genesis
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    1.037

    Προεπιλογή

    Θεωρώ πολύ δύσκολο για το συγκεκριμένο κύκλωμα, με 2Ν4427 με αυτές τις πολώσεις, χωρίς συντονισμένo κύκλωμα στην έξοδο και με 12V τροφοδοσία, να δώσει πάνω από ~0,5W στην έξοδο.
    Δεν ξέρω αν έχει φτιάξει κανείς άλλος το συγκεκριμένο κύκλωμα ώστε να επιβεβαιώσει ότι όντως μπορεί να βγάλει 1W με τα παραπάνω στοιχεία, νομίζω όμως ότι είναι φυσιολογική η ισχύ που βλέπεις.
    Για να δεις 1W χρειάζεται μία ακόμη βαθμίδα με ένα 2Ν4427 στα 13,5V, με γειωμένη βάση (μέσω VK200 - τάξη C), καλή ψύξη και συντονισμένα κυκλώματα στην είσοδο/έξοδο.

    1 Not allowed! Not allowed!
    Τύχη είναι το σημείο που η προετοιμασία συναντά την ευκαιρία.

  3. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον genesis για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    NIKOSRADIO (24-04-22)

  4. #13
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Jan 2022
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    239

    Προεπιλογή

    Οι αντιστάσεις όπως είναι στο σχέδιο του τζίτζικας;

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #14
    Μέλος Το avatar του χρήστη electron
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Dec 2003
    Περιοχή
    Χαλκίδα
    Μηνύματα
    3.203

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από genesis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θεωρώ πολύ δύσκολο για το συγκεκριμένο κύκλωμα, με 2Ν4427 με αυτές τις πολώσεις, χωρίς συντονισμένo κύκλωμα στην έξοδο και με 12V τροφοδοσία, να δώσει πάνω από ~0,5W στην έξοδο.
    Δεν ξέρω αν έχει φτιάξει κανείς άλλος το συγκεκριμένο κύκλωμα ώστε να επιβεβαιώσει ότι όντως μπορεί να βγάλει 1W με τα παραπάνω στοιχεία, νομίζω όμως ότι είναι φυσιολογική ισχύ που βλέπεις.
    Για να δεις 1W χρειάζεται μία ακόμη βαθμίδα με ένα 2Ν4427 στα 13,5V, με γειωμένη βάση (μέσω VK200 - τάξη C), καλή ψύξη και συντονισμένα κυκλώματα στην είσοδο/έξοδο.
    Κώστα το θέμα είναι ότι έστω σ αυτή τη τάση θα έπρεπε να πάρει τουλάχιστο μισό βατ. Επιπλέον το γεγονός ότι ζεστένεται υπερβολικά το Τ2, αν δεν συντρέχει κάποιο άλλο λάθος, κάτι δεν προσαρμόζει σωστά.

    1 Not allowed! Not allowed!
    tech-no-logical world

  6. #15
    Μέλος Το avatar του χρήστη genesis
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    1.037

    Προεπιλογή

    Ποιο τρανζίστορ είναι το Τ2? Ίσως είναι φυσιολογικό να ζεσταίνεται. Σε τάξη Α λειτουργεί λογικά και δεν βλέπω να έχει ψύξη.
    Νομίζω ότι η οδήγηση δεν είναι αρκετή για την τελική βαθμίδα η οποία επίσης νομίζω ότι μόνο σε τάξη C θα βγάλει κοντά στο 1W.

    1 Not allowed! Not allowed!
    Τύχη είναι το σημείο που η προετοιμασία συναντά την ευκαιρία.

  7. #16
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Jan 2022
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    239

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από genesis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποιο τρανζίστορ είναι το Τ2? Ίσως είναι φυσιολογικό να ζεσταίνεται. Σε τάξη Α λειτουργεί λογικά και δεν βλέπω να έχει ψύξη.
    Νομίζω ότι η οδήγηση δεν είναι αρκετή για την τελική βαθμίδα η οποία επίσης νομίζω ότι μόνο σε τάξη C θα βγάλει κοντά στο 1W.
    Τα t1 t2 Είναι τα bfy90 και τελικό το 2n4427. Να διευκρινίσω το ότι όχι απλά ζεσταίνεται αλλά καίει.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #17
    Μέλος Το avatar του χρήστη electron
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Dec 2003
    Περιοχή
    Χαλκίδα
    Μηνύματα
    3.203

    Προεπιλογή

    Κώστα το Τ2 είναι αν δεν κάνω λάθος το bfy90. Ξεσκάλισα λίγο το παλιό θέμα του τζίτζικα και ξανά θυμήθηκα ότι και κάποια άλλα μέλη που το κατασκεύασαν δεν κατάφεραν να πάρουν 1 βατ, αλλά μισό βατ με 12volt τάση. Κάποιος άλλος ανέφερε ότι αντικατέστησε το 2N4427 με το 2Ν3553 και πήρε περίπου 0,8βατ. Νίκο πριν κάνεις οτιδήποτε δοκίμασε κι αυτό με τον μεταβλητό πυκνωτή που είπα.

    1 Not allowed! Not allowed!
    tech-no-logical world

  9. #18
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Jan 2022
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    239

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από electron Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κώστα το Τ2 είναι αν δεν κάνω λάθος το bfy90. Ξεσκάλισα λίγο το παλιό θέμα του τζίτζικα και ξανά θυμήθηκα ότι και κάποια άλλα μέλη που το κατασκεύασαν δεν κατάφεραν να πάρουν 1 βατ, αλλά μισό βατ με 12volt τάση. Κάποιος άλλος ανέφερε ότι αντικατέστησε το 2N4427 με το 2Ν3553 και πήρε περίπου 0,8βατ. Νίκο πριν κάνεις οτιδήποτε δοκίμασε κι αυτό με τον μεταβλητό πυκνωτή που είπα.
    Που να το βρω το 2n3553 ο Ιωαννίδης το έχει 7€. Μεταβλητούς έχω στο υπόγειο θα παω να δω αν έχει ξεμείνει σε καμία πλακέτα κανένας.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #19
    Μέλος Το avatar του χρήστη electron
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Dec 2003
    Περιοχή
    Χαλκίδα
    Μηνύματα
    3.203

    Προεπιλογή

    Πάντως το θέμα με το 2Ν4427 και την ποιότητα των παραγόμενων σήμερα τρανζίστορ του εν λόγο τύπου, είναι ότι δεν μπορούν σε καμία περίπτωση, ακόμη και με την καλύτερη σχεδιαστική πρόταση, να δώσουν 1 βατ όπως έκαναν κάποτε τα γνήσια τρανζίστορ της motorola.

    0 Not allowed! Not allowed!
    tech-no-logical world

  11. #20
    Μέλος Το avatar του χρήστη genesis
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    1.037

    Προεπιλογή

    Άρα, το κύκλωμα ΔΕΝ είναι για 1W. Το 2Ν3553 μπορεί να έβγαλε λίγο παραπάνω γιατί νομίζω ότι έχει καλύτερο συντελεστή ενίσχυσης σε σχέση με το 4427. Και αυτό όμως θέλει πάνω από 24V και άλλη τάξη λειτουργίας για να βγάλει τα 2,5W βάσει των προδιαγραφών του.
    Για να μην ζεσταίνεται υπερβολικά το Τ2 νομίζω ότι χρειάζεται αντίσταση στον συλλέκτη της τάξης των 100~220Ω αντί για το VK200 για να πάει το σημείο λειτουργίας σε πιο ανεκτό επίπεδο. Αυτό μάλλον όμως θα μειώσει ακόμη περισσότερο την ισχύ.
    Μία λύση θα ήταν η αντικατάστασή του, όπως πρότεινε ο Νίκος, με 2Ν2219 ή 2Ν4427 τα οποία μπορούν να έχουν και ψύξη. Δεν νομίζω όμως ότι θα ανέβει η ισχύς.
    Η λύση είναι μία ακόμη βαθμίδα σε τάξη C.

    1 Not allowed! Not allowed!
    Τύχη είναι το σημείο που η προετοιμασία συναντά την ευκαιρία.

Σελίδα 2 από 31 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 12 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-01-14, 23:47
  2. αλλαγη στο 2ν4427 στο linear 25 watt του site
    By dj kostas in forum Ενισχυτές
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-12-08, 13:53
  3. Αλλαγή τρανζίστορ στο 1βατ του site
    By Giannis511 in forum Ταλαντωτές
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-06-06, 19:48
  4. Ποντεσιόμετρο στο 3βατο του site
    By Giannis511 in forum Ταλαντωτές
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-06-06, 23:13
  5. Απαντήσεις: 42
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-04-06, 17:36

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας