Σελίδα 8 από 31 ΠρώτηΠρώτη ... 6 7 8 9 10 18 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 71 έως 80 από 304

Θέμα: Πρόβλημα στο V.C.O 1W Broadband του site

  1. #71
    Μέλος Το avatar του χρήστη maouna
    Όνομα
    Πάνος
    Εγγραφή
    Apr 2008
    Μηνύματα
    1.953

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από NIKOSRADIO Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι! Αλλά εγώ δεν έχω καν dummy load των 10w έχω τις 2αντιστάσεις που έδινε η smart kit τότε. Έλεγα πιο πάνω ότι αυτές οι αντιστάσεις αν δεχτούν 7-8-9-10-12-15w όσα βγάλει το μηχάνημα θα καούν και θα κάψω και το μηχάνημα.
    Kαλησπέρα.Τo dummy load που δειχνεις είναι 75 OHM

    1 Not allowed! Not allowed!

  2. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον maouna για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    NIKOSRADIO (29-04-22)

  3. #72
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Jan 2022
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    239

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από maouna Εμφάνιση μηνυμάτων
    Kαλησπέρα.Τo dummy load που δειχνεις είναι 75 OHM
    Ευχαριστώ, δεν το ήξερα.. Πως μπορεί να γίνει 50ohm και πως υπολογίζουμε την αντίσταση του;

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #73
    Μέλος Το avatar του χρήστη maouna
    Όνομα
    Πάνος
    Εγγραφή
    Apr 2008
    Μηνύματα
    1.953

    Προεπιλογή

    Στην εικονα σου εχεις 2 αντιστασεις των 150 ωμ η καθε μια.λογικα τις εχεις συνδεσει παραλληλα.κοιτα μια πως τις εχεις συνδεσει γιατι αν τις εχεις βαλει λαθος κ τις χρισιμοποιεις σαν φορτιο στη γεφυρα θα σ δυχνει λαθος μετρησεις. για 50 ωμ βαλε 2 των 100ωμ/1watt εκαστη ,συνδεσε τες παραλληλα,θα εχεις ενα φορτιο των 2 watt. ιδανικo φορτιο για RF ειναι αυτη που σου προτειναν παραπάνω.

    resistors-in-series-and-parallel-formula-derivation.jpg

    Το είχα φτιαξει παλια κ εγω κ ειχα καταλληξει στο οτι το φιλτρο δεν είναι καταληλλο.το Τ2 με 22 ωμ λογικο να ζεστενεται,οπως και το Τ3 με 22 ωμ ζεστενεται πολυυυυ.θα βρω καμια πλακετα να πειραματιστω λιγο...

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #74
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Jan 2022
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    239

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από maouna Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στην εικονα σου εχεις 2 αντιστασεις των 150 ωμ η καθε μια.λογικα τις εχεις συνδεσει παραλληλα.κοιτα μια πως τις εχεις συνδεσει γιατι αν τις εχεις βαλει λαθος κ τις χρισιμοποιεις σαν φορτιο στη γεφυρα θα σ δυχνει λαθος μετρησεις. για 50 ωμ βαλε 2 των 100ωμ/1watt εκαστη ,συνδεσε τες παραλληλα,θα εχεις ενα φορτιο των 2 watt. ιδανικo φορτιο για RF ειναι αυτη που σου προτειναν παραπάνω.

    resistors-in-series-and-parallel-formula-derivation.jpg

    Το είχα φτιαξει παλια κ εγω κ ειχα καταλληξει στο οτι το φιλτρο δεν είναι καταληλλο.το Τ2 με 22 ωμ λογικο να ζεστενεται,οπως και το Τ3 με 22 ωμ ζεστενεται πολυυυυ.θα βρω καμια πλακετα να πειραματιστω λιγο...
    Το κατάλαβα τώρα όπως το εξηγήσατε. Οι αντιστάσεις είναι σωστά συνδεδεμένες. Τις αντιστάσεις ήταν μαζί με το κύκλωμα 4w της smart kit και έτσι από τότε τις χρησιμοποιώ σε διάφορες κατασκευές. Περιμένω αποτελέσματα από τους πειραματισμούς. Το 2n2219 που έχω για τελικό ζεσταίνεται και πέφτει η ισχύς. Το φίλτρο διορθώθηκε από ένα μέλος για τις συχνότητες που ήθελα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #75
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Jan 2022
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    239

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από electron Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν χρειάζεται στο συγκεκριμένο pcb να αντιστρέψεις κάτι. Θα εκτυπώσεις την 2η εικόνα όπως παρουσιάζεται. Σχετικά με τον προγραμματισμό του μικρο ελεγκτή δες τον παρακάτω σύνδεσμο.


    https://www.hellasdigital.gr/electro...nRhZ3MiOiIifV0
    Το είδα σε ένα βίντεο στο YouTube αυτό αλλά δεν το έβρισκα στην Ελλάδα... Εύκολο στην χρήση του φαίνεται αλλά για μια φορά δεν συμφέρει τόσο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #76
    Μέλος Το avatar του χρήστη maouna
    Όνομα
    Πάνος
    Εγγραφή
    Apr 2008
    Μηνύματα
    1.953

    Προεπιλογή

    Το φιλτρο που σ εδωσαν εχει συχνότητα αποκοπής 3db στα 100ΜΗΖ.δεν κάνει.Δοκιμασε αυτό το απλο φίλτρο,δεν κοβει πολυ τις αρμονικες αλλα μια εικονα θα την εχουμε για το τι βγαζει.με 47 ωμ στο τρίτο τρανσίστορ 2ν4427.γυρω στα 98Mhz ρυθμισε κ κοιτα τι ισχυς περνεις.τι παχος ειναι το πηνιοσυρμα που φτιαχνεις τα πηνεια?Untitled.jpg

    1 Not allowed! Not allowed!

  8. #77
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Jan 2022
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    239

    Προεπιλογή

    Έχω μπερδευτεί αρκετά να πω την αλήθεια. Για να ξεκαθαρίσουμε τα πράγματα για ποιόν λόγο χρησιμοποιείται το φίλτρο; Εγώ δεν έχω παρατηρήσει πρόβλημα με αρμονικές. Χρησιμοποιώ 1mm πηνιόσυρμα για τα πηνία. Αυτί που με ενδιαφέρει είναι να μην έχει παρεμβολές σε τηλεοράσεις κ.λ.π προς το παρόν δεν έχω παρατηρήσει κάτι τέτοιο..

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #78
    Μέλος Το avatar του χρήστη maouna
    Όνομα
    Πάνος
    Εγγραφή
    Apr 2008
    Μηνύματα
    1.953

    Προεπιλογή

    χοντρικα για ενας ενισχυτη ταξης C με ταση τροφοδοσιας 12volt για να αποδωσει 1 watt πρεπει να βλεπει φορτιο 72ομ. το low pass φιλτρο κανει την αντισταση της κεραίας 50ohm να φαινεται σαν 72ομ στο τρανσιστορ ταυτοχρονα κοβει και υψηλες συχνοτητες πάνω απτην κύρια συχνότητα.

    Οι αρμονικες ειναι πολλαπλάσια της κυριας πχ αν βγαινεις στους 100ΜΗΖ οι αρμονικες οσυ ειναι 2χ100ΜΗΖ,3Χ100ΜΗΖ, 4χ100ΜΗΖ....

    κακό θα ήταν να σκορπίζει τ συχνοτητα πχ εκτος απο την κυρια 100MHZ να είχες κ 98ΜΗΖ, 99ΜΗΖ ,101ΜΗΖ,102ΜΗΖ οποτε αναλογες θα ηταν κ οι αρμονικες κ ολο κ καπου θα εκανες παρεμβολες......

    Για το πηνιο των 94nH είναι 5 στροφες sσυρματος 1mm τυλιγμενες σε διαμετρο 5mm απόσταση σπειρων 0.3mm

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη maouna : 29-04-22 στις 16:07

  10. #79
    Μέλος Το avatar του χρήστη electron
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Dec 2003
    Περιοχή
    Χαλκίδα
    Μηνύματα
    3.203

    Προεπιλογή

    Συγνώμη Πάνο αλλά σε ποιά θεωρία αναφέρεται ότι ένας ενισχυτής σε τάξη C έχει σύνθετη αντίσταση εξόδου 72Ωμ; Η βασική λειτουργία ενός φίλτρου είναι όπως σωστά αναφέρεις, για να κόβει τα πολλαπλάσια της βασικής συχνότητας εκπομπής. Στα σκορπίσματα όπως αν λες ή αλλιώς spurious δεν κάνει κάτι ιδιαίτερο.

    Νίκο για τον προγραμματιστή δεν θεωρώ ότι είναι μεγάλο το κόστος αγοράς του, χώρια ότι μ αυτόν θα μπορέσεις να φτιάξεις ένα αρκετά αξιόπιστο Pll, διπλού μέτρου μάλιστα. Επιπλέον ο προγραμματιστής μπορεί να σου χρειαστεί και σε κάποια άλλη μελλοντική σου κατασκευή.

    2 Not allowed! Not allowed!
    tech-no-logical world

  11. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον electron για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    NIKOSRADIO (30-04-22)

  12. #80
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Jan 2022
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    239

    Προεπιλογή

    Σίγα σιγά αν είναι να αρχίσω να αγοράζω γιατί πραγματικά θέλω να έχω έναν σταθερό και καλό ταλαντωτή για να οδηγήσει στη συνέχεια κάποιο linear.. Βασική προϋπόθεση χωρίς βόμβο.. Με το vco μια χαρά δουλεύει αλλά δύσκολα να συντονίσει εκεί ακριβώς που θέλω.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 8 από 31 ΠρώτηΠρώτη ... 6 7 8 9 10 18 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-01-14, 23:47
  2. αλλαγη στο 2ν4427 στο linear 25 watt του site
    By dj kostas in forum Ενισχυτές
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-12-08, 13:53
  3. Αλλαγή τρανζίστορ στο 1βατ του site
    By Giannis511 in forum Ταλαντωτές
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-06-06, 19:48
  4. Ποντεσιόμετρο στο 3βατο του site
    By Giannis511 in forum Ταλαντωτές
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-06-06, 23:13
  5. Απαντήσεις: 42
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-04-06, 17:36

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας