Σελίδα 16 από 31 ΠρώτηΠρώτη ... 6 14 15 16 17 18 26 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 151 έως 160 από 304

Θέμα: Πρόβλημα στο V.C.O 1W Broadband του site

  1. #151
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Jan 2022
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    239

    Προεπιλογή

    Έχω δυστυχώς ένα θέμα με το linear(smart kit) . Καταρχάς ο ταλάντωσης δεν έχει πρόβλημα αυτό είναι σίγουρο. Όταν συνδέονται το linear ανεβάζει την ισχύ αλλά έχω 1.5 στάσιμα με το dummy load και 2 με κεραία. Ξέρετε τι συμβαίνει; Ενώ πιο πριν δούλευε κανονικά

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #152
    Μέλος Το avatar του χρήστη electron
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Dec 2003
    Περιοχή
    Χαλκίδα
    Μηνύματα
    3.203

    Προεπιλογή

    Nίκο με το dummy, το έφτιαξες όπως σου είχαμε πει;

    0 Not allowed! Not allowed!
    tech-no-logical world

  3. #153
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Jan 2022
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    239

    Προεπιλογή

    Όχι... Αλλά δεν πιστεύω αυτό να είναι το πρόβλημα και έστω με συντονισμένη κεραία 2 στάσιμα;; Έχω παρατηρήσει και μια περίεργη συμπεριφορά στην γέφυρα μόνο με αυτό το linear... Για παράδειγμα η γέφυρα έχει 2 "οθόνες" . Η μία διχνει τα watt και εκεί δεν μπορείς να ρυθμίσεις κάτι απλά μετράει τα watt.. Η δεύτερη οθόνη ρυθμίζει στάσιμα και έχει και ένα κουμπί για forward και reflected. Όταν εγώ παω τον διακόπτη στο reflect ή στο forward ανεβαίνει λίγο ή κατεβαίνει η βελόνα στα watt...

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #154
    Μέλος Το avatar του χρήστη electron
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Dec 2003
    Περιοχή
    Χαλκίδα
    Μηνύματα
    3.203

    Προεπιλογή

    Σετάρεις σωστά την γέφυρά σου; Θα πρέπει εν λειτουργία του πομπού να επιλέξεις τον διακόπτη σε forward και να ρυθμίσεις τη βελόνα των στασίμων με το ποτενσιόμετρο, στο μέγιστο της κλίμακας. Στη συνέχεια πας τον διακόπτη στο reflect κι αυτό που θα σου δείξει είναι τα πραγματικά στάσιμα.

    Από κει και πέρα το φορτίο που έχεις αν θυμάμαι καλά είναι 75Ωμ, επομένως ότι μετρήσεις δεν είναι σωστό. Κανονικά θες 50Ωμ.

    2 Not allowed! Not allowed!
    tech-no-logical world

  5. #155
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Jan 2022
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    239

    Προεπιλογή

    Καλά την σετάρω, όπως λένε οι οδηγίες. Κάτι γίνεται. Θα το ψάξω όταν έχω χρόνο και σας λεω. Ρώτησα γιατί ενώ δουλευε κανονικά τώρα μου έκανε "κόλπα". Ευχαριστώ...

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #156
    Μέλος Το avatar του χρήστη argizel
    Όνομα
    Αντώνης
    Εγγραφή
    Feb 2016
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    202

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από NIKOSRADIO Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όχι... Αλλά δεν πιστεύω αυτό να είναι το πρόβλημα και έστω με συντονισμένη κεραία 2 στάσιμα;; Έχω παρατηρήσει και μια περίεργη συμπεριφορά στην γέφυρα μόνο με αυτό το linear... Για παράδειγμα η γέφυρα έχει 2 "οθόνες" . Η μία διχνει τα watt και εκεί δεν μπορείς να ρυθμίσεις κάτι απλά μετράει τα watt.. Η δεύτερη οθόνη ρυθμίζει στάσιμα και έχει και ένα κουμπί για forward και reflected. Όταν εγώ παω τον διακόπτη στο reflect ή στο forward ανεβαίνει λίγο ή κατεβαίνει η βελόνα στα watt...
    Νίκο η ένδειξη της γέφυρας έχει να κάνει όπως είπαμε παραπάνω, με την αντίσταση εξόδου του πομπού σου και την αντίστοιχη της κεραίας. Επειδή την αντίσταση της κεραίας εσύ δεν μπορείς να τη μετρήσεις, χρειάζεται ειδικό όργανο γι'αυτό(antenna analyser), πρέπει να έχεις τεχνητό φορτίο αντί για κεραία το οποίο να έχει σύνθετη αντίσταση 50 Ωμ και προσπαθείς να προσαρμόσεις την έξοδο του πομπού σου για λιγότερα στάσιμα. Η γέφυρα αν δεν της έχεις κάνει καμμιά επέμβαση θα μετρήσει αυτό που βλέπει, αν είναι αξιόπιστη και αυτή.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #157
    Μέλος Το avatar του χρήστη electron
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Dec 2003
    Περιοχή
    Χαλκίδα
    Μηνύματα
    3.203

    Προεπιλογή

    Και επειδή μιλάμε συνεχώς για σύνθετη αντίσταση, ας πουμε δυο λόγια, χωρίς να μπλέξουμε με μαθηματικά ώστε να γίνει περισσότερο καταννοητή η έννοια της. Ας πάρουμε παράδειγμα ένα ομοαξονικό καλώδιο σύνθετης αντίστασης 50Ωμ. Το ισοδύναμο κύκλωμα αποτελείται από αυτεπαγωγές, πυκνωτές και αντιστάσεις.
    Figure2.jpg

    Αν θέλουμε αυτό το κομμάτι του αγωγού να το κάνουμε σύνθετης αντίστασης 50Ωμ, για συγκεκριμένη συχνότητα, θα πρέπει να το κόψουμε τόσο όσο το σύνολο των αυτεπαγωγών, πυκνωτών και αντιστάσεων, να τείνουν προς το 0. Εκεί λέμε ότι η σύνθετη αντίσταση του καλωδίου μας για μια συγκεκριμένη συχνότητα είναι 50Ωμ, μια αντίσταση που δεν μετράτε με το πολύμετρο και δεν είναι αντίσταση στο DC, αλλά μια αντίσταση φαντάστική που επιρεάζει την rf και μόνο αυτή.

    2 Not allowed! Not allowed!
    tech-no-logical world

  8. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον electron για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    NIKOSRADIO (13-05-22)

  9. #158
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.034

    Προεπιλογή

    Να προσθέσουμε επίσης ότι υποθέτουμε πως ο πομπός είναι 50 ώμ επίσης. Αν μιλάμε για ιδιοκατασκευές, επιτρέψτε μου να αμφιβάλλω πολύ αν είναι 50 , 75 ή οτιδήποτε εκεί γύρω.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον 744 για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    mikemtb (13-05-22)

  11. #159
    Μέλος Το avatar του χρήστη electron
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Dec 2003
    Περιοχή
    Χαλκίδα
    Μηνύματα
    3.203

    Προεπιλογή

    Συνονοματε προφανώς και τίποτα δεν είναι ιδανικό, ειδικά αν μιλάμε για ιδιοκατασκευη.

    0 Not allowed! Not allowed!
    tech-no-logical world

  12. #160
    Μέλος
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Μηνύματα
    169

    Προεπιλογή

    Να ρωτήσω... απο που προκύπτει η αντίσταση του πομπού;

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 16 από 31 ΠρώτηΠρώτη ... 6 14 15 16 17 18 26 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-01-14, 23:47
  2. αλλαγη στο 2ν4427 στο linear 25 watt του site
    By dj kostas in forum Ενισχυτές
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-12-08, 13:53
  3. Αλλαγή τρανζίστορ στο 1βατ του site
    By Giannis511 in forum Ταλαντωτές
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-06-06, 19:48
  4. Ποντεσιόμετρο στο 3βατο του site
    By Giannis511 in forum Ταλαντωτές
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-06-06, 23:13
  5. Απαντήσεις: 42
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-04-06, 17:36

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας