Σελίδα 18 από 31 ΠρώτηΠρώτη ... 8 16 17 18 19 20 28 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 171 έως 180 από 304

Θέμα: Πρόβλημα στο V.C.O 1W Broadband του site

  1. #171
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Jan 2022
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    239

    Προεπιλογή

    Αυτή η rf συνδιάσει τα πάντα! Ήχο, ηλεκτρονικά, φυσική κ.λ.π . Τώρα έτσι που το θέσατε νομίζω δεν είναι και αναγκαία τέτοια προγράμματα ουτε ή άλλως δεν στήνω επαγγελματικό σταθμό. Ρυθμίζω και από τα windows που είναι πιο κατανοητά.. Θα ήθελα να τα δοκιμάσω βέβαια αλλά στα τυφλά και χωρίς να καταλαβαίνω δεν λέει και πολύ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #172
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Jan 2022
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    239

    Προεπιλογή

    electron και τα δύο προγράμματα δεν δούλεψαν ίσως δεν τα "σηκώνει" το laptop. Τέλος πάντων έχει περάσει ένας μήνας και παράτησα το πομπό αλλά τώρα μπορώ να ασχοληθώ και να το αναβαθμίσω! Το Σάββατο παω Ιωαννίδη από όπου θα προμηθευτώ τα υλικά για κάποιο linear... Εκεί όμως κολλάω... Οι περισσότεροι με συμβουλεύουν να μην κάνω αυτο με τα 15w και να παω σε κάτι χαμηλότερης ισχύος γύρω στα 4-5w. Σκέφτομαι να υλοποιήσω κάποιο κύκλωμα με το 2n3553 αλλά δεν έχω ούτε σχέδιο και το κυριότερο ούτε κάποιο pcb! Μια βοήθεια αν έχετε κάποιο σχέδιο-pcb ή αν έχετε να προτείνεται κάτι άλλο, σας ακούω.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #173
    Μέλος Το avatar του χρήστη electron
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Dec 2003
    Περιοχή
    Χαλκίδα
    Μηνύματα
    3.203

    Προεπιλογή

    Δεν καταλαβαίνω τον λόγο να μην πας στο linear των 15watt. Σημασία έχει κάτι να είναι σωστά φτιαγμένο ώστε να μην είναι προβληματικό. Επίσης τώρα που έχεις πάρει την πρώτη εμπειρία από την κατασκευή, ίσως θα μπορούσες να ξανά φτιάξεις το νco σου από την αρχή με σωστό pcb και όχι ανάποδα όπως το είχες κάνει.

    1 Not allowed! Not allowed!
    tech-no-logical world

  4. #174
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Jan 2022
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    239

    Προεπιλογή

    Ο λόγος είναι για την υγεία μου, 15w είναι καλύτερα να βγαίνουν από μία πλαγιά βουνού παρά από μία ταράτσα έτσι με συμβούλεψαν! Εγώ δεν έχω θέμα να το κατασκευάσω και αυτό θα κάνω.

    το θέμα για το linear που είναι αυτό:https://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=81006 δεν δουλεύουν τα link για το pcb και σχέδιο! Βρήκα ΑΥΤΟ pcb δεν έχει αλλά γράφει κάποια πράγματα που θέλω να τα συζητήσουμε. Πρώτα αυτήν την πρόταση
    :Η ενίσχυση του εισερχόμενου σήματος, πραγματοποιείται από την τάση Bias που εφαρμόζεται στην Πύλη του Mosfet.
    Αυτή η τάση ρυθμίζεται από το μοναδικό trimmer του κυκλώματος των 10Κ και δεν πρέπει να ξεπεράσει τα 2,5Vdc.
    Αρα εγώ πριν βάλω το τρανζίστορ θα μετρήσω την τάση η οποία πρέπει να είναι 2,5v και μετά θα βάλω το τρανσίστορ για να μην το κάψω; Τροφοδοσία θέλει 12v 4A έχω μόνο ένα των 1,5Α και ένα ακόμα στα 2Α.


    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη NIKOSRADIO : 17-06-22 στις 08:09

  5. #175
    Μέλος Το avatar του χρήστη electron
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Dec 2003
    Περιοχή
    Χαλκίδα
    Μηνύματα
    3.203

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από NIKOSRADIO Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο λόγος είναι για την υγεία μου, 15w είναι καλύτερα να βγαίνουν από μία πλαγιά βουνού παρά από μία ταράτσα έτσι με συμβούλεψαν! Εγώ δεν έχω θέμα να το κατασκευάσω και αυτό θα κάνω.
    Αυτό θα μπορούσαμε να το χαρακτηρίσουμε και ως το ανέκδοτο της ημέρας.
    Στα σοβαρά του θέματος τώρα, το bias μπορεί να ρυθμιστεί με το fet βαλμένο κανονικά πάνω, αλλά δεν θα δώσεις σήμα στην είσοδο του κυκλώματος. Εναλλακτικά μπορείς απλά να έχεις τέρμα κλειστό το ποτενσιόμετρο και με εφαρμογή σήματος στην είσοδο να αυξάνεις σιγά σιγά το bias τόσο ώστε να πάρεις την επιθυμητή ισχύς στην έξοδο.

    2 Not allowed! Not allowed!
    tech-no-logical world

  6. #176
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Jan 2022
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    239

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από electron Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό θα μπορούσαμε να το χαρακτηρίσουμε και ως το ανέκδοτο της ημέρας.
    Στα σοβαρά του θέματος τώρα, το bias μπορεί να ρυθμιστεί με το fet βαλμένο κανονικά πάνω, αλλά δεν θα δώσεις σήμα στην είσοδο του κυκλώματος. Εναλλακτικά μπορείς απλά να έχεις τέρμα κλειστό το ποτενσιόμετρο και με εφαρμογή σήματος στην είσοδο να αυξάνεις σιγά σιγά το bias τόσο ώστε να πάρεις την επιθυμητή ισχύς στην έξοδο.

    Μου το γραψαν σχόλιο στο youtube κάτω από το video που έκανα με το πομπό. Το κατάλαβα με το bias, κάτι ακόμα, το φίλτρο το αφαιρώ από τον πομπό και το τοποθετώ στο τέλος του linear ή βάζω άλλο φίλτρο στο linear;

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #177
    Μέλος Το avatar του χρήστη electron
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Dec 2003
    Περιοχή
    Χαλκίδα
    Μηνύματα
    3.203

    Προεπιλογή

    Δεν αφαιρείς τίποτα, το κάθε κύκλωμα με το φίλτρο του πρέπει να είναι.

    1 Not allowed! Not allowed!
    tech-no-logical world

  8. #178
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Jan 2022
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    239

    Προεπιλογή

    οκ παω αύριο παίρνω τα υλικά για το linear, το τρανσιστορ από Δευτέρα και σας ενημερώνω για ότι προκύψει.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #179
    Μέλος Το avatar του χρήστη maouna
    Όνομα
    Πάνος
    Εγγραφή
    Apr 2008
    Μηνύματα
    1.953

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από NIKOSRADIO Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο λόγος είναι για την υγεία μου, 15w είναι καλύτερα να βγαίνουν από μία πλαγιά βουνού παρά από μία ταράτσα έτσι με συμβούλεψαν! Εγώ δεν έχω θέμα να το κατασκευάσω και αυτό θα κάνω.

    το θέμα για το linear που είναι αυτό:https://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=81006 δεν δουλεύουν τα link για το pcb και σχέδιο! Βρήκα ΑΥΤΟ pcb δεν έχει αλλά γράφει κάποια πράγματα που θέλω να τα συζητήσουμε. Πρώτα αυτήν την πρόταση
    :Η ενίσχυση του εισερχόμενου σήματος, πραγματοποιείται από την τάση Bias που εφαρμόζεται στην Πύλη του Mosfet.
    Αυτή η τάση ρυθμίζεται από το μοναδικό trimmer του κυκλώματος των 10Κ και δεν πρέπει να ξεπεράσει τα 2,5Vdc.
    Αρα εγώ πριν βάλω το τρανζίστορ θα μετρήσω την τάση η οποία πρέπει να είναι 2,5v και μετά θα βάλω το τρανσίστορ για να μην το κάψω; Τροφοδοσία θέλει 12v 4A έχω μόνο ένα των 1,5Α και ένα ακόμα στα 2Α.

    Αυτό ειναι το συγκεκριμενο που ψαχνεις.το ειχα βρει στο ιντερνετ αλλα δεν το εφτιαξα.δεν ξερω πως συμπεριφερεται.
    https://easyupload.io/vy96bd


    και ενα αλλο που βρηκα aλλα χωρις pcb
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

    1 Not allowed! Not allowed!

  10. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον maouna για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    NIKOSRADIO (18-06-22)

  11. #180
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Jan 2022
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    239

    Προεπιλογή

    Μόλις παω σπίτι θα ανοίξω το αρχείο από τον υπολογιστή και θα αρχίσω την κατασκευή του pcb! Πήγα σήμερα πήρα τα υλικά εκτός από το vk200 και το τρανζίστορ θα τα πάρω την Δευτέρα από radio741.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 18 από 31 ΠρώτηΠρώτη ... 8 16 17 18 19 20 28 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-01-14, 23:47
  2. αλλαγη στο 2ν4427 στο linear 25 watt του site
    By dj kostas in forum Ενισχυτές
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-12-08, 13:53
  3. Αλλαγή τρανζίστορ στο 1βατ του site
    By Giannis511 in forum Ταλαντωτές
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-06-06, 19:48
  4. Ποντεσιόμετρο στο 3βατο του site
    By Giannis511 in forum Ταλαντωτές
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-06-06, 23:13
  5. Απαντήσεις: 42
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-04-06, 17:36

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας