Σελίδα 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 5 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 41

Θέμα: Απομακρυσμένος μεταδότης θερμοκρασίας νερού ηλιακού θερμοσίφωνα

  1. #21
    Μέλος Το avatar του χρήστη evzone
    Όνομα
    Εύζωνας
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    168

    Προεπιλογή

    • Arduino: Deep sleep για 8 sec (κατανάλωση 1,5 mA)
    • Arduino + αισθητήριο: Έλεγχος διαφοράς θερμοκρασίας και μέτρηση χρόνου 15min για 0,5 δευτερόλεπτο (κατανάλωση 5,6mA)
    • Arduino + LoRa: Αν η διαφορά είναι >0,25 βαθμούς ή έχει παρέλθει ο χρόνος 15min τότε αποστολή μέτρησης μέσω LoRa για 2,3 sec (κατανάλωση 86mA)

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #22
    Μέλος Το avatar του χρήστη thanasis 1
    Όνομα
    Θανάσης
    Εγγραφή
    Jul 2010
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    1.382

    Προεπιλογή

    Εγώ θα σου πρότεινα να χρησιμοποιήσεις το TPL5110 σε συνδυασμό με το TPS7A02 ή τέλος πάντων με οποιοδήποτε άλλον σταθεροποιητή με χαμηλό ρεύμα ηρεμίας όπου μιλάμε για καταναλώσεις της τάξης των nA σε κατάσταση ηρεμίας.
    Με μία τέτοια διάταξη πιο γρήγορα αποφορτίζεται η μπαταριά από εξωτερικούς παράγοντες παρά από τις απαιτούμενες καταναλώσεις της εφαρμογής!
    Εγώ τέτοιες διατάξεις χρησιμοποιώ και πραγματικά δεν έχω το άγχος για τις καταναλώσεις,έχω σε λειτουργία τρεις τέτοιες διάταξεις ~2 χρονιά τώρα με μια μπαταριά CR0232.

    2 Not allowed! Not allowed!

  3. #23
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Sep 2020
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    5

    Προεπιλογή

    Πολύ ενδιαφέρον thread.

    Και έψαχνα πως μπορώ να φτιάξω κάτι αντίστοιχο.
    Ώρα για διάβασμα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #24
    Μέλος Το avatar του χρήστη evzone
    Όνομα
    Εύζωνας
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    168

    Προεπιλογή

    Έπειτα από αρκετές δοκιμές και μετρήσεις, ο μεταδότης εγκαταστάθηκε στον θερμοσίφωνα μαζί με ένα μικρό φωτοβολταϊκό πάνελ για αυτονομία.

    Η μετάδοση είναι απρόσκοπτη παρόλο που μεσολαβούν 6 επίπεδα μεταξύ της ταράτσας και του διαμερίσματός μου. Αύριο θα ανεβάσω τις μετρήσεις από το Home Assistant.
    Συνημμένα Thumbnails Συνημμένα Thumbnails Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  20220917_114227.jpg Εμφανίσεις:  138 Μέγεθος:  145,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  20220917_114215.jpg Εμφανίσεις:  125 Μέγεθος:  156,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  20220917_114137.jpg Εμφανίσεις:  122 Μέγεθος:  152,6 KB  

    2 Not allowed! Not allowed!

  5. #25
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Ηλίας
    Εγγραφή
    Nov 2016
    Περιοχή
    Περιστέρι
    Μηνύματα
    19

    Προεπιλογή

    Ίσως είναι λίγο άσχετο με το θέμα, αλλά θα σας αναφέρω τη δική μου εμπειρία με το SX1262 στα 30db (1W) και μια απλή κεραία 2db. Πιο συγκεκριμένα τοποθέτησα arduino με το modulaki στην ταράτσα της 3οροφης πολυκατοικίας μου να εκπέμπει κάθε 1 sec, σετάροντάς το με ρυθμίσεις για μέγιστη δυνατή εμβέλεια. Το αποτέλεσμα είναι να πιάνω σήμα γύρω απο την πολυκατοικία σε ακτίνα 1χλμ+. Υπολογίστε εμπόδια, δέντρα κτίρια κλπ. Εδώ να παραθέσω πως η πολυκατοικία βρίσκεται στο Περιστέρι. Σε επόμενη δοκιμή, ανέβηκα μέχρι το Ποικίλο για να έχω οπτική επαφή με τον πομπό αλλά να είμαι και σχετικά μακριά. Ακτίνα 3 χλμ για την ακρίβεια και σήμα "καμπάνα". Με τις ίδιες ρυθμίσεις έπιανε καλύτερα σε σχέση με μέσα στην πόλη. Το αποκορύφωμα; Με μια βόλτα μέχρι την Πάρνηθα (κεραία οτε), με οπτική επαφή και απόσταση απο την ταράτσα 17χλμ έπιανα ακόμα σήμα. Βέβαια με CRC errors και χωρίς να πιάνω πάντα το κάθε μήνυμα. Επίσης είχα αλλάξει τις ρυθμίσεις και είχα ρίξει τόσο πολύ το bandwidth που δε θα προτεινόταν για απλή χρήση τηλεχειρισμού ας πούμε, αλλά για χάρη της δοκιμής έκανε δουλειά. Δυστυχώς δεν υπάρχει δυνατότητα να δοκιμάσω μεγαλύτερη απόσταση στην Αθήνα τουλάχιστον. Υποθέτω πως με καλύτερη κεραία κατευθυντική ίσως να πιάνει ακόμα πιο μακριά.

    1 Not allowed! Not allowed!

  6. #26
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    4.869

    Προεπιλογή

    1Watt; Το νόμιμο όριο είναι νομίζω 100milliwatt. Και εκπομπή πιο αραιά, δεν θυμάμαι πόσο συχνά αλλά όχι και ανά δευτερόλεπτο! Που έτσι κι αλλιώς δεν χρειάζεται.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Διάλογος EL σε chat:
    - Μελενέ διονυση οιμε ελεφθεροσ εχής αγωρη εε
    - imina mi lene maria kia psixno agggoriii kalooo
    - Ελει νικα γράψαι ανκληκα δεν ξαιρο

  7. #27
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Sep 2020
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    5

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από evzone Εμφάνιση μηνυμάτων

    Φωτογραφίες αντίστασης με κυάθιο
    Συνημμένο Αρχείο 85488 Συνημμένο Αρχείο 85487

    Η αντίσταση με τα 2 κυάθια έχει μόνο μία βίδα στο κέντρο;
    Από που την αγόρασες;

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #28
    Μέλος Το avatar του χρήστη evzone
    Όνομα
    Εύζωνας
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    168

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Aurumnus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η αντίσταση με τα 2 κυάθια έχει μόνο μία βίδα στο κέντρο;
    Από που την αγόρασες;
    Ειδική παραγγελία από τον κατασκευαστή του θερμοσίφωνα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #29
    Μέλος Το avatar του χρήστη rama
    Όνομα
    Αγγελος
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.070

    Προεπιλογή

    Παρακολουθώ το θέμα με ενδιαφέρον, και θεωρώ οτι η όλη κατασκευή μπορεί να έχει αρκετή εμπορική αξία,
    όχι μόνο για after market πακέτο αλλά και για εργοστασιακή επιλογή σε συνεργασία με σοβαρό κατασκευαστή ηλιακών συστημάτων που αντιλαμβάνεται τη σημασία της (το λέω γιατί οι περισσότεροι είναι απλοί λαμαρινάδες).
    Νομίζω οτι ένα κόστος μέχρι ~70ευρώ(?) θα μπορούσε να αποτελέσει κίνητρο για αγορά του.
    Στον δικό μου ηλιακό έχω κάνει μία πατέντα στον πίνακα που μπορώ να δώ αν και πότε έχει πιάσει τη θερμοκρασία που κόβει ο θερμοστάτης, αλλά πάντα έχω την απορία πόσο "μακρυά" είναι η πραγματική θερμοκρασία του νερού από τη ρύθμιση του θερμοστάτη. Δεν ξέρω δηλαδή αν το νερό είναι εντελώς κρύο ή κοντά στο όριο του θερμοστάτη.

    0 Not allowed! Not allowed!
    The Ramans do everything in threes...
    Arthur C. Clarke

  10. #30
    Μέλος Το avatar του χρήστη evzone
    Όνομα
    Εύζωνας
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    168

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από rama Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παρακολουθώ το θέμα με ενδιαφέρον, και θεωρώ οτι η όλη κατασκευή μπορεί να έχει αρκετή εμπορική αξία,
    όχι μόνο για after market πακέτο αλλά και για εργοστασιακή επιλογή σε συνεργασία με σοβαρό κατασκευαστή ηλιακών συστημάτων που αντιλαμβάνεται τη σημασία της (το λέω γιατί οι περισσότεροι είναι απλοί λαμαρινάδες).
    Νομίζω οτι ένα κόστος μέχρι ~70ευρώ(?) θα μπορούσε να αποτελέσει κίνητρο για αγορά του.
    Στον δικό μου ηλιακό έχω κάνει μία πατέντα στον πίνακα που μπορώ να δώ αν και πότε έχει πιάσει τη θερμοκρασία που κόβει ο θερμοστάτης, αλλά πάντα έχω την απορία πόσο "μακρυά" είναι η πραγματική θερμοκρασία του νερού από τη ρύθμιση του θερμοστάτη. Δεν ξέρω δηλαδή αν το νερό είναι εντελώς κρύο ή κοντά στο όριο του θερμοστάτη.
    Όταν παρήγγειλα την αντίσταση με το έξτρα κυάθιο μίλησα απευθείας με τον κατασκευαστή για την ασύρματη μετάδοση θερμοκρασίας ζεστού νερού. Αρχικά έδειξε κάποιο ενδιαφέρον αλλά μείναμε στην ιδέα.

    Πιστεύω ότι υπάρχουν διάφοροι τρόποι για εμπορική εκμετάλευση είτε ως πώληση προϊόντος είτε ως προσφορά υπηρεσίας. Το ερώτημα είναι πόσο αγοραστικό ενδιαφέρον υπάρχει και ποια είναι η πραγματική ανάγκη για την ένδειξη ή καταγραφή θερμοκρασίας.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 5 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Γείωση ηλιακού θερμοσίφωνα
    By Ηλιας Α in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-09-21, 18:58
  2. Επιτηρητής ηλιακού θερμοσίφωνα
    By Panoss in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-06-18, 13:56
  3. Ένδειξη θερμοκρασίας νερού θερμοσίφωνα.
    By haf in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-05-15, 10:07
  4. Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-01-14, 10:42
  5. Σύνδεση ηλιακού θερμοσίφωνα
    By Panoss in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-12-12, 18:47

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας