Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 9 από 9

Θέμα: Αυτόνομο σύστημα

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Νίκος κερκυρα
    Εγγραφή
    Apr 2022
    Περιοχή
    Ρόδα Κέρκυρα
    Μηνύματα
    5

    Προεπιλογή Αυτόνομο σύστημα

    Καλησπέρα σε όλους ! Σαν νέο μέλος έχω κ εγώ της απορίες μου 🙂 έχω 2 πανελ victron energy 175w 12v και 1 ινβερτερ 1200 victron μέχρι τώρα τα δούλευα με δύο μπαταρίες των 100 ulttragel για περιστασιακά...σκέφτομαι για μόνιμη χρήση να βάλω 2βολτες είναι καλύτερα; μετά αν προσθέσω ένα πάνελ 175 ακόμα (που σίγουρα θα χρειαστεί το χειμωνα)τι ρυθμιστή φορτιστης να βάλω; μια κ ο υπάρχων είναι ειδη μικρός...επίσης σκέφτομαι να το ενισχύσω με μια ανεμογεννητρια 200 βατ. Λίγο βοήθεια από τους πιο έμπειρους πριν κάνω αγορές ,ευχαριστώ προκαταβολικά. Συμπληρωματικά κ σημαντικότερο η κατανάλωση μου δεν ξεπερνά τα 1500 ημερησίως 😃

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Νίκος κερκυρα : 05-05-22 στις 00:39

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    2.446

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα , για όταν θα σου απαντήσει κάποιος έμπειρος καλό είναι να του δώσεις ένα ιστορικό του τι εννοείς "περιστασιακά " (δηλαδή σε τι συχνότητα , με τι φορτία και τι είδους καταναλώσεις )
    Να σου πει ο έμπειρος ποιες είναι οι σωστές αναλογίες ινβερτερ με τις μπαταρίες ταυτόχρονα με τις καταναλώσεις (μάξιμουμ φορτία από πλευράς ινβερτερ).
    Και ποιες οι διαφορές μπαταριών gel με άλλες . (εκτός απλά της χωρητικότητας τους στους ρυθμούς εκφόρτισης προς καταναλώσεις )
    τι ρυθμιστή φορτιστης να βάλω;
    Υβριδικούς φορτιστές χρειάζεσαι (πάνελ + φουρφούρια τα περιλαμβάνει και η Victron) ίσως και καμιά εκτροπή φορτίου. Το επαναλαμβάνουν πολλές φορές ότι καλό είναι ο ρυθμιστής φόρτισης να είναι μεγαλύτερος στα αμπέρ του συνόλου για μελλοντικά .

    ...επίσης σκέφτομαι να το ενισχύσω με μια ανεμογεννητρια 200 βατ.
    Στην αναλογία με τα πάνελ που αναφέρεις , και δεδομένου αν πληροφορηθείς καλά την απόδοση της συγκεκριμένης Α/Γ (αναλογίες απόδοσης σε ανέμους ) τότε αυτό δεν λέγεται ενίσχυση (άντε το πολύ συντήρηση μπαταρίας , μάλλον ούτε αυτό , εξαρτάτε τι έχεις διαπιστώσει για το αιολικό δυναμικό της περιοχής σου)
    Λίγο βοήθεια από τους πιο έμπειρους πριν κάνω αγορές
    Έμπειρος δεν είμαι , αλλά λίγοι θα σου αναφέρουν και άλλες περιπτώσεις καλύτερες όπως π.χ. (αυτό συμπεριλαμβάνει και τον χειμώνα και τις συννεφιές που από πλευράς μας μπορεί να επηρεάσει τις αγορές , π.χ. περισσότερα έξοδα για τα πάνελ , παρά για μπαταρίες ή Α/Γ)
    https://www.youtube.com/watch?v=BEXbJgWHYB0

    Το βίντεο το βάζω απλά επειδή έχεις κάποιες προηγούμενες εμπειρίες με τις πρώην μπαταρίες , σε σύγκριση με το αποτέλεσμα να αναρωτηθείς αν οι μπαταρίες είναι ικανές να έχουν το ίδιο αποτέλεσμα σε διάρκεια .

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κυριακίδης : 05-05-22 στις 00:30

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη konpan
    Όνομα
    ΚΩΣΤΑΣ
    Εγγραφή
    Nov 2018
    Περιοχή
    ΣΑΜΟΣ
    Μηνύματα
    218

    Προεπιλογή

    Τι ρυθμιστή φόρτισης έχεις?
    Πως είναι συνδεδεμένα τα πάνελ, σε σειρά ή παράλληλα?
    Πόση κατανάλωση έχεις το βράδυ?
    Πόσο σε κρατάν οι μπαταρίες που έχεις μέχρι να πάνε 50%?
    Βάλε και καμμιά φωτο να δούμε πως έχει το σύστημα?

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Νίκος κερκυρα
    Εγγραφή
    Apr 2022
    Περιοχή
    Ρόδα Κέρκυρα
    Μηνύματα
    5

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα παιδιά κ ευχαριστώ για το χρόνο σας! Τα πανελ τα έχω παράλληλα με ένα ρυθμιστή epever 30a στα 12v οι μπαταρίες δεν ξέρω ακριβώς πόσο κρατάνε γιατί δεν το δουλεύα μόνιμα μέχρι τώρα έτσι ήταν πάντα γεμάτες κ η χρήση που έκανα ήταν για πολύ λίγο..

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    2.446

    Προεπιλογή

    Κατάλαβα ότι θέλεις να μεγαλώσεις την αυτονομία ,αλλά να παραμείνεις στην ίδια ελαφριά χρήση και ο φόβος για χειμώνα κτλ , για τις 2 βολτες από όσο έχω δει μόνο το 1 τεμάχιο 2V θα έχει σχεδόν την χωρητικότητα των μπαταριών που έχεις (δεν συμβιβάζονται εύκολα με μικρές χωρητικότητες για κάθε 1 τεμάχιο 2V) , αν Χ 6 τεμάχια πετάγεσαι πολύ απότομα στην χωρητικότητα. Νομίζω οι πιο μικρές Χ6 2V είναι περίπου 400 ΑΗ στο σύνολο και πάνω .

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη konpan
    Όνομα
    ΚΩΣΤΑΣ
    Εγγραφή
    Nov 2018
    Περιοχή
    ΣΑΜΟΣ
    Μηνύματα
    218

    Προεπιλογή

    Αν βάλεις τρίτο πάνελ παράλληλα στα 12v φτάνεις τα 525W και πλησιάζεις τα 40A, οπότε πας για μεγαλύτερο ρυθμιστή, πιό χοντρά καλώδια ασφάλειες κ.ο.κ.
    Εγώ θα έκανα το εξής: Θα έπαιρνα άλλο ένα πάνελ στα 300-350W στα 24V θα έβαζα τα 2 12βολτα σε σειρά και μετά παράλληλα με το 350άρι.
    Αν ο ρυθμιστής είναι και για 24V δεν αγοράζεις άλλον, γυρνάς το σύστημα στα 24V αγοράζεις και ένα φτηνό ινβέρτερ καθαρού ημιτόνου στα 24V, βάζεις τις υπάρχουσες μπαταρίες σου σε σειρά και δοκιμάζεις αν σε ικανοποιεί από άποψη χωρητικότητας-κατανάλωσης.
    Αν δεν σε ικανοποιεί παίρνεις άλλες 2 μπαταρίες σαν αυτές που έχεις και διπλασιάζεις την χωρητικότητά σου.
    Αυτά χοντρικά και χωρίς να αλλάζεις καλώδια, ασφάλειες κλπ γιατί τα ρεύματα μειώνονται στο μισό.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Νίκος κερκυρα
    Εγγραφή
    Apr 2022
    Περιοχή
    Ρόδα Κέρκυρα
    Μηνύματα
    5

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα! Αν δηλαδή το δουλέψω με αυξημένη χωρητικότητα θα υπάρχει πρόβλημα? Για το χειμωνα είμαι σε ευνοϊκό σημείο ηλιοφάνειας επίσης κ ανέμου έτσι σκέφτηκα κ την ανεμογεννητρια...

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Νίκος κερκυρα
    Εγγραφή
    Apr 2022
    Περιοχή
    Ρόδα Κέρκυρα
    Μηνύματα
    5

    Προεπιλογή

    Το σκεπτικό σου είναι καλό φίλε konpan...όμως έτσι το κόστος θα ανέβει αρκετά κ το ινβερτερ που έχω είναι καλό κ δεν έχει δουλέψει το να πάρω ένα οικονομικό για καθημερινή χρήση πλέον δεν ξέρω αν είναι λύση...τα καλώδια που έχω είναι 6mm κ η απόσταση από πανελ σε ρυθμιστή είναι 7 μέτρα οπότε κ να χρειαστεί να τα αλλάξω το κόστος δεν είναι μεγάλο...

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη konpan
    Όνομα
    ΚΩΣΤΑΣ
    Εγγραφή
    Nov 2018
    Περιοχή
    ΣΑΜΟΣ
    Μηνύματα
    218

    Προεπιλογή

    Αν δηλαδή το δουλέψω με αυξημένη χωρητικότητα θα υπάρχει πρόβλημα?
    Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς.
    Εγώ τη γνώμη μου είπα, κάνε λογαριασμό και ότι σε συμφέρει κάνε, εσύ πληρώνεις!

    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. Αυτόνομο φωτοβολταϊκό σύστημα 12v
    By ganagnost02 in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 61
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-10-22, 12:33
  2. Αυτόνομο σύστημα με μπαταρία για αποθήκη
    By chrismix in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-01-21, 23:21
  3. Αυτόνομο φωτοβολταϊκό σύστημα ερωτήσεις.
    By quotsopuerno in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-07-13, 07:01
  4. αυτόνομο σύστημα θέρμανσης.
    By taxideytis in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 38
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-02-12, 13:49
  5. Μέτρηση αμπερ σε αυτόνομο φωτοβολταικό σύστημα
    By melikritis in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-06-11, 23:25

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας