Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 6 από 6

Θέμα: Tuya ---> Home Assistant

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη spirakos
    Όνομα
    Σπύρος
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    2.285

    Προεπιλογή Tuya ---> Home Assistant

    Καλησπερα

    Εχω στησει το home assistant (Hass) με αρκετες συσκευες shelly. Μεχρι εκει ολα δουλευουν ρολοι

    Εχω εναν αφηγραντηρα που συνδεεται με Tuya και μεσω της εφαρμογης εχω ολες τις λειτουργιες

    Στο Hass υπαρχει integration για το Tuya. To προβλημα ειναι πως μου εμφανιζει μονο τη λειτουργια on/off

    H online πλατφορμα Tuya μου δινει την δυνατοτητα μεσα απο ενα μενου (debug device), να στειλω ''οδηγιες'' με τη μορφη JSON. To δοκιμασα, δουλευει

    Θελω με καπιον τροπο να προσθεσω και τις υπολοιπες λειτουργιες στο Hass. Μπορω λοιπον να ενσωματωσω αυτες τις ''οδηγιες'' στο Hass;;;

    Αργοτερα θελω να κανω το ιδιο και με ενα πληκτρολογιο, επισης tuya. Κυκλοφορουν αρκετες συσκευες Tuya στην αγορα

    ***Σημειωσατε πως απο κωδικα ειμαι σε επιπεδο Α' δημοτικου. Λολα να ενα μηλο!

    0 Not allowed! Not allowed!
    Την αμφισβήτηση τη δεχόμαστε σαν προσβολή στην ανθρωπιά μας

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη ioanniskar
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Dec 2008
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    269

    Προεπιλογή

    Χωρίς να έχω δοκιμάσει το tuya integration, έβαλα εξαρχής και χρησιμοποιώ μόνο το localtuya.
    Μ' αρέσει γιατί μπορώ αν θέλω να μπλοκάρω το internet στις tuya συσκευές αφού τις ρυθμίσω και να ελέγχονται μέσω του HA από το τοπικό δίκτυο (φυσικά το HA έχει πρόσβαση στο internet).
    Δεν ξέρω συγκεκριμένα για τη συσκευή σου αλλά σε άλλες συσκευές μπορώ να δω και άλλες πληροφορίες (π.χ. μπαταρία από διάφορους αισθητήρες). Διάβασε τις οδηγίες στο github. Πρέπει να έχεις τα local keys κάθε συσκευής για να ρυθμιστεί στο localtuya.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη spirakos
    Όνομα
    Σπύρος
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    2.285

    Προεπιλογή

    Καλησπερα Γιαννη,

    Αρχικα ευχαριστω για τη βοηθεια
    Οπως και εσυ, θα ηθελα να ελεγχω τις tuya συσκευες μονο απο το τοπικο δικτυο μεσω του Hass

    Το ειχα δοκιμασει το localtuya χωρίς αποτελεσμα
    Αυτή τη φορα αφαιρεσα πρωτα το tuya integration και μετα δοκιμασα ξανα το local tuya και δούλεψε
    Πραγματι παιρνω περισσοτερες πληροφοριες

    Τωρα για το σεταρισμα εχω μερικες αποριες σχετικα με το ειδος καθε λειτουργιας και το πως θα εμφανιζονται στo dashboard
    Για παραδειγμα ο ανεμιστηρας εχει 3 ταχυτητες, πως τθα επιλεγω; Πως θα αλλαζω λειτουργια απο αφυγρανση σε ιονισμο; Πως θα θετω την επιθυμητη υγρασια;
    Στην εικονα παρακατω ειναι οι επιλογες που μου δινει
    entity type.jpg

    0 Not allowed! Not allowed!
    Την αμφισβήτηση τη δεχόμαστε σαν προσβολή στην ανθρωπιά μας

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη ioanniskar
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Dec 2008
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    269

    Προεπιλογή

    Φαντάζομαι έχεις ακολουθήσεις τις οδηγίες και βλέπεις στο iot.tuya.com το cloud project με τα devices. Πάτα debug device στη συσκευή που πρόσθεσες για να δεις τι επιλογές σου δίνει για να ελέγξεις αυτά που σε ενδιαφέρουν.
    Είναι λίγο δυσνόητο όντως γιατί πρώτα ορίζεις το είδος του entity και μετά ειπλέγεις ποιο ID αφορά αυτό το είδος entity.
    Στο screenshot που έβαλες ορίζεις το είδος του entity. Π.χ. για ένα διακόπτη on/off θα επιλέξεις switch > submit και στην επόμενη οθόνη θα ονομάσεις το entity (ας πούμε diakoptis_afigrantira) και θα επιλέξεις το ID που αφορά. Έτσι θα σου δημιουργήσει ένα entity που θα λέγεται switch.diakoptis_afigrantira. Το ίδιο θα κάνεις για όλα τα IDs της συσκευής. Μόλις τελειώσεις θα τικάρεις το "Do not add more entities" και πατάς submit.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη spirakos
    Όνομα
    Σπύρος
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    2.285

    Προεπιλογή

    Καλησπερα Γιαννη,

    Ο,τι αφορα διακοπτες και αισθητηρες τα εχω βαλει και δουλευουν σωστα (Περιμενω να γεμισει το δοχειο για να δω και την ενδειξη του fault)
    Hass.jpg

    Αυτο που δεν μπορω να πετυχω, ειναι να αντιστοιχισω σωστα τα υπολοιπα IDs με τα Entities. Τι ειναι ο τυπος "enum" ; Με ποια entities δουλευει;
    General Device Info.jpg

    Απο κατω ειναι τα IDs οπου:
    2. Οριο υγρασιας (35,40,45,...,80) ανα 5 στην εφαρμογη
    4. Ταχυτυητα ανεμιστηρα (low,mid,high)
    5. Λειτουργια (dehumidify,purifying)
    8. Χρονομετρο απενεργοποιησης (0,1,2,3,4) σε ωρες
    entity type.jpgIDs.jpg

    Στο tuyacloud τωρα..
    Στην κατηγορια cloud>project>devices>device debug, η μονη λειτουργια που δουλευει ειναι το on/off
    Instruction set.jpg
    Ομως στην κατηγορια cloud>project>devices>API explorer>General device info>Send Commands, τα παραπανω πλην το mode(5) δουλευουν

    Για καποιο λογο στο tuyacloud υπαρχουν μονο τα instruction ID 1,4,5,12. Μαλιστα το 5 δεν δινει την επιλογη purifying, ενω επιστρεφει σαν πληροφορια στο debug οταν αλλαζει απο την εφαρμογη

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη spirakos : 06-06-22 στις 14:20
    Την αμφισβήτηση τη δεχόμαστε σαν προσβολή στην ανθρωπιά μας

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη spirakos
    Όνομα
    Σπύρος
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    2.285

    Προεπιλογή

    Με ποιο enitity μπορω να χρησιμοποιησω περισσοτερες απο 2 καταστασεις(οχι τυπου true,false);
    Για παραδειγμα να μπορω να επιλεγω τη ταχυτητα του ανεμιστηρα (low,mid,high)

    0 Not allowed! Not allowed!
    Την αμφισβήτηση τη δεχόμαστε σαν προσβολή στην ανθρωπιά μας

Παρόμοια Θέματα

  1. Ερωτήσεις σχετικά με το Home Assistant
    By alefgr in forum Αυτοματισμοί
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-10-21, 00:56
  2. Home Assistant, Tasmota and garage door sensor
    By alefgr in forum Αυτοματισμοί
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-07-21, 01:27
  3. IT Assistant - Ζήτηση
    By SV1JRT in forum [Προσφορά / Ζήτηση Εργασίας]
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-10-16, 11:16
  4. Assistant IT Administrator
    By SV1JRT in forum [Προσφορά / Ζήτηση Εργασίας]
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-02-16, 14:26
  5. Electronics Assistant
    By KOKAR in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-08-12, 11:54

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας