Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 20

Θέμα: Μαγνητικός αποσκλυρηντής νερού

  1. #11
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.034

    Προεπιλογή

    Δηλαδή και έτσι και γιουβέτσι...

    Θα μπορούσα να πάρω εξοχικό με πισίνα και 10 στρέματα κήπο από αυτή την απάτη... Με παρακαλούσαν αλλά πως το κάνεις αυτό σε συνάνθρωπό σου? Πάντως δεν τους έπεισα ότι δεν δουλεύει.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Dec 2013
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    358

    Προεπιλογή

    Υποάρχει και η άλλη μέθοδος, που πας το σωλήνα που θα χρησιμοποιήσεις στην κεντρική παροχή στη μονή του αγίου ΧΧΧΧ (προσωποική προτίμηση του καθενός) και στον διαβάζουν, πριν εγκατασταθεί. Κάποιοι ορκίζονται ότι απαλάχτηκαν από τα άλατα, όταν ο άπιστος γείτονας έχει χοντρό πρόβλημα. Το θέμα είναι να πιστεύεις.

    1 Not allowed! Not allowed!

  3. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον nyannaco για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    mikemtb (12-07-22)

  4. #13
    Μέλος Το avatar του χρήστη chipakos-original
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Γαλατσι
    Μηνύματα
    1.754

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nyannaco Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υποάρχει και η άλλη μέθοδος, που πας το σωλήνα που θα χρησιμοποιήσεις στην κεντρική παροχή στη μονή του αγίου ΧΧΧΧ (προσωποική προτίμηση του καθενός) και στον διαβάζουν, πριν εγκατασταθεί. Κάποιοι ορκίζονται ότι απαλάχτηκαν από τα άλατα, όταν ο άπιστος γείτονας έχει χοντρό πρόβλημα. Το θέμα είναι να πιστεύεις.
    Από λογια λέω κι εγώ πολλά ΕΙΔΙΚΑ ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΩ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ, αλλά δε βλέπω κανέναν να τους έχει κάνει μύνηση https://www.skroutz.gr/s/29996072/CW...έως-1-1-2.html

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #14
    Μέλος Το avatar του χρήστη αλπινιστης
    Όνομα
    Αλεξανδρος
    Εγγραφή
    Feb 2012
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    1.702

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chipakos-original Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από λογια λέω κι εγώ πολλά ΕΙΔΙΚΑ ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΩ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ, αλλά δε βλέπω κανέναν να τους έχει κάνει μύνηση https://www.skroutz.gr/s/29996072/CW...έως-1-1-2.html
    Εγω πιστευω οτι εισαι αχαριστος!
    Σου ΧΑΡΙΖΟΥΝ τετοια τεχνολογια με ΜΟΝΟ 1499.99 καιεσυ διαμαρτυρεσαι! Ντροπη σου!!!

    Απο την αλλη, για να κανει καποιος μηνυση, πρεπει να βαλει ενα εργαστηριο να κανει μετρησεις και αναλυσεις, για να αποδειξει την παπατζα.
    Για να μη μιλησω για τα δικαστικα εξοδα....
    Ποιος θα ασχοληθει?
    Μονο αν καποιος εχει τετοια ανταγωνιστικα συμφεροντα, που θα κερδιζε οικονομικα απο αυτη την ιστορια. Αλλα και να βρεθουνε 4-5 κοροιδα να δωσουν αυτα τα λεφτα, δεν αλλαζουν τα δεδομενα της αγορας.

    Αν ειχαμε μια σοβαρη "Προστασια Καταναλωτη" θα εμπαινε στην διαδικασια. Δεν νομιζω οτι στα ελληνικα δεδομενα, θα δουμε κατι τετοιο να συμβαινει.

    1 Not allowed! Not allowed!

  6. #15
    Μέλος Το avatar του χρήστη chipakos-original
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Γαλατσι
    Μηνύματα
    1.754

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από αλπινιστης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγω πιστευω οτι εισαι αχαριστος!
    Σου ΧΑΡΙΖΟΥΝ τετοια τεχνολογια με ΜΟΝΟ 1499.99 καιεσυ διαμαρτυρεσαι! Ντροπη σου!!!

    Απο την αλλη, για να κανει καποιος μηνυση, πρεπει να βαλει ενα εργαστηριο να κανει μετρησεις και αναλυσεις, για να αποδειξει την παπατζα.
    Για να μη μιλησω για τα δικαστικα εξοδα....
    Ποιος θα ασχοληθει?
    Μονο αν καποιος εχει τετοια ανταγωνιστικα συμφεροντα, που θα κερδιζε οικονομικα απο αυτη την ιστορια. Αλλα και να βρεθουνε 4-5 κοροιδα να δωσουν αυτα τα λεφτα, δεν αλλαζουν τα δεδομενα της αγορας.

    Αν ειχαμε μια σοβαρη "Προστασια Καταναλωτη" θα εμπαινε στην διαδικασια. Δεν νομιζω οτι στα ελληνικα δεδομενα, θα δουμε κατι τετοιο να συμβαινει.
    Βρε τους απατεώνες λοιπόν τους Γερμανούς που δεν ξέρουν τι τους γίνεται. Διότι αν δεν βράσεις το νερό διάσπαση των αλάτων δεν γίνεται........ Και να φανταστείς ότι έχουν στήσει ολόκληρη επιχείρηση πάνω σε αυτόν τον τομέα. Εμείς είμαστε όμως πιο έξυπνοι, και δεν το γνωρίζουν αυτό οι Γερμανοί...... καλά τα είπα.....?? https://www.cwt-vulcan.com/products/vulcan-3000/ Και το ELEKTOR τι να μας πει πριν 35 χρόνια μήπως ήταν ΄'εγκυρο περιοδικό..?? Ολο παπάτζες κυκλώματα δημοσίευε.......

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #16
    Μέλος Το avatar του χρήστη αλπινιστης
    Όνομα
    Αλεξανδρος
    Εγγραφή
    Feb 2012
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    1.702

    Προεπιλογή

    Ολα αυτα περι διασπασης, εχουν σαν μονο σκοπο να αποφυγουν τις επικαθισεις για να μην καταστρεφονται μηχανηματα (πλυντηρια, θερμοσιφωνες, κτλ).
    Εννοειται πως η ποσοτητα των αλατων στο νερο δεν αλλαζει!

    Δεν επρεπε να λεγονται μαγνητικοι αποσκλυρηντες. Επρεπε να λεγονται ελαχιστοποιητες επικαθισεων.
    Για το αν το πετυχαινουν, θα αφησω να μιλησουν εργαστηριακα αποτελεσματα - εγω δεν εχω αυτη τη δυνατοτητα. Καπνος χωρις φωτια δεν υπαρχει. Ισως εχουν καποιο αποτελεσμα στον τομεα των επικαθισεων.

    Οποτε αυτο που θελει ο νηματοθετης, δηλαδη να μην πινει/μαγειρευει/λουζεται με τοσα αλατα δεν μπορει να επιτευχθει με μαγνητικα μεσα.
    Μπορει να προστατεψει το πλυντηριο του, αλλα οχι να μην πιει/λουστει το επιπλεον αλας...

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #17
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.034

    Προεπιλογή

    Δημήτρη,
    επειδή είναι Γερμανός (είναι?) σημαίνει ότι είναι ελικρινής και ΟΧΙ απατεώνας? Η κατοχή άλλα μου δίδαξε μέχρι σήμερα...

    Και αν τόσο δεν πιστεύεις κάποιον που σπούδασε στο κάτω κάτω της γραφής αυτή την ρημαδοεπιστήμη και έγινε Ηλεκτρονικός Μηχανικός, φτιάξτο χωρίς να ειρωνεύεσαι και δες μόνο σου αν δουλεύει ή όχι.

    ΚΑΤΗΓΟΡΗΜΑΤΙΚΑ ΟΧΙ από μένα γιατί απλά οι χαλκοταινίες τυλιγμένες γύρω από μεταλλικούς σωλήνες μαρτυρούν από μόνες τους την ουτοπία του πράγματος.

    Μην πω για μήκη κύματος, ισχύς και άλλες θεωρίες προχωρημένες...

    Αλέξανδρε,
    κανείς δεν είπε ότι αφαιρεί άλατα με κάποιο τρόπο. Θεωρητικά αποτρέπει τις επικαθίσεις. Ούτε θεωρητικά δηλαδή γιατί όλες οι θεωρίες μπάζουν.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη 744 : 12-07-22 στις 14:15 Αιτία: typo

  9. #18
    Μέλος Το avatar του χρήστη chipakos-original
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Γαλατσι
    Μηνύματα
    1.754

    Προεπιλογή

    ΔΕΝ ΕΙΡΩΝΕΥΤΗΚΑ..........ΑΠΑΝΤΗΣΑ ΜΕ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΤΟΝΟ.......Εγώ τους Γερμανούς στην τεχνολογία τους έχω πάνω από όλα πάντως. Φυσικά και δεν αλλάζει η ποσότητα των αλάτων μέσα στο νερό, αυτό το γνωρίζουμε....Φυσικά και αφορά προστασία συσκευών θερμοσίφωνας, μπόιλερ, πλυθντήριο ρούχων,και σωληνώσεων........η ονομασία που του έχουν δώσει δεν μας ενδιαφέρει και πολύ..........ΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΕΙΝΑΙ κάνουν δουλειά αυτά τα ρημάδια....???Αυτό ρώτησα ο άνθρωπος μόνο .Ρώτησα αν έχει κάποιος εμπειρία σχετικά με αυτή τη μέθοδο. Εγώ πάντως για την ιστορία να σας πω ότι θα κατασκευάσω τέτοιο και μάλιστα με μεταβλητή συχνότητα και μάλίστα αρκετά ισχυρό και θα γνωρίζω τι παίζει σχετικά με αυτό αλλά τον επόμενο χρόνο θα έχω αποτελέσματα. Για εφέτος δεν προλαβαίνω.Και δεν θα αναφέρω σε κανέναν αν έκανα δουλειά ή όχι.

    1 Not allowed! Not allowed!

  10. #19
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.034

    Προεπιλογή

    Επειδή δεν είμαι μηδενιστής και πάντα μπορεί να υπάρχει κάτι που ίσως δεν το αντιλαμβανόμαστε, τότε που με πιέζαν για αυτό το πράγμα, φυσικά και το δοκίμασα για να μην υπάρχει ΚΑΜΙΑ αμφιβολία.

    Και φυσικά δεν είχε ΚΑΝΕΝΑ αποτέλεσμα...

    Όσο και να το έψαξα, σοβαρή εξήγηση για τον τρόπο λειτουργίας φυσικά και δεν υπάρχει.

    Για τους παραγωγούς στην Κρήτη που θέλουν χαμηλότερη αγωγιμότητα στο νερό το πουλάν ως να μειώνει την αγωγιμότητα.

    Στους Ξενοδόχους που θέλουν λιγότερα άλατα στις βρύσες και στα boiler πουλάν το ΙΔΙΟ το "μηχάνημα" ως να μειώνει αυτά τα άλατα.

    Το ίδιο και στη Βιομηχανία...

    Ε τι άλλο να πω. Ερευνήθηκε, δοκιμάστηκε αλλά λυπάμαι πολύ ΔΕΝ δουλεύει. Πρώτος εγώ θα ήθελα να δουλεύει γιατί μισώ τα άλατα στη βρύση μου και στην μπανιέρα μου. Κάθε μέρα μετά το μπάνιο ή μετά το πλύσιμο των χεριών μαζεύω τα νερά. Μανιακός λέμε. ΔΥΣΤΥΧΩΣ για μένα τουλάχιστον δεν δουλεύει...

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #20
    Μέλος
    Όνομα
    Μιχάλης
    Εγγραφή
    Jul 2010
    Περιοχή
    Άρτα
    Μηνύματα
    663

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chipakos-original Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΔΕΝ ΕΙΡΩΝΕΥΤΗΚΑ..........ΑΠΑΝΤΗΣΑ ΜΕ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΤΟΝΟ.......Εγώ τους Γερμανούς στην τεχνολογία τους έχω πάνω από όλα πάντως. Φυσικά και δεν αλλάζει η ποσότητα των αλάτων μέσα στο νερό, αυτό το γνωρίζουμε....Φυσικά και αφορά προστασία συσκευών θερμοσίφωνας, μπόιλερ, πλυθντήριο ρούχων,και σωληνώσεων........η ονομασία που του έχουν δώσει δεν μας ενδιαφέρει και πολύ..........ΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΕΙΝΑΙ κάνουν δουλειά αυτά τα ρημάδια....???Αυτό ρώτησα ο άνθρωπος μόνο .Ρώτησα αν έχει κάποιος εμπειρία σχετικά με αυτή τη μέθοδο. Εγώ πάντως για την ιστορία να σας πω ότι θα κατασκευάσω τέτοιο και μάλιστα με μεταβλητή συχνότητα και μάλίστα αρκετά ισχυρό και θα γνωρίζω τι παίζει σχετικά με αυτό αλλά τον επόμενο χρόνο θα έχω αποτελέσματα. Για εφέτος δεν προλαβαίνω.Και δεν θα αναφέρω σε κανέναν αν έκανα δουλειά ή όχι.
    Αν οι συχνοτητες μπορουσαν να επηρεασουν το υγρο που περναει απο διομισαρα σωληνα και μαλιστα ΜΕ ΤΗΝ ΙΣΧΥ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙ φαντασου τι μπορουν να κανουν τα κινητα τηλεφωνα

    2 Not allowed! Not allowed!

  12. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον micalis για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    744 (14-07-22), alefgr (15-07-22)

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2

Παρόμοια Θέματα

  1. Πρόβλημα με μαγνητικές επαφές
    By mjtir in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-01-19, 11:43
  2. Μαγνητικός Διακόπτης (ερώτηση)
    By Sotos112233 in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-10-12, 17:31
  3. μαγνητικός αποσκληρυντης αλάτων
    By tao in forum Διάφορα Κυκλώματα
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-10-12, 18:45
  4. Μαγνητικές επαφές Nova
    By suicida in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-05-11, 16:18
  5. μαγνητικές παγίδες και συριακή
    By rigstef in forum Κυκλώματα για Η/Υ
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-03-09, 13:54

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας